10.000 TL sermaye ile yapılacak işler, düşük bütçe ile yapabileceğiniz ve kendi işinizin sahibi olabileceğiniz işlerin başında geliyor. Günümüzde girişimcilik modelleri ve düşük sermayeli iş fikirlerinin bir hayli popüler olduğunu düşünürsek, aslında düşük bütçeli işlere girişerek de çok para kazanmak mümkün. Yani 10.000 TL sermayeli işleri tercih ederek de kaliteli işletmelerin sahibi olabilirsiniz. Kaliteli işletmeler, her zaman büyük para harcanan sektörler veya işletmeler anlamına gelmiyor. Farklı bir fikir, ufak bir yaratıcılık çok düşük sermayeler ile yapılan küçük çaplı işleri dünya çapında tanınır, bilinir hale getirebiliyor. Bizler de bu yazımızda 2020 yılında da trend haline gelmiş 10.000 TL sermaye ile yapılacak işleri listeleyeceğiz.

Bir diğer adıyla da sermayesiz iş fikirleri olarak kabul edilen bu durum, bir çok sektör için geçerli olabiliyor. Daha ufak maliyetlerle açılan ve düşük sermaye ile yüksek kazanç hedeflenen bu sektörlerde başarılı olmak için aradığınız tüm bilgileri vermeye çalışacağız.

Sermayesiz İş Fikirleri Hangi Sektörler İçin Geçerli?

Sermayesiz olarak adlandırılan iş fikirleri, aslında bir çok sektör için geçerli hale gelebiliyor. Şimdi büyük bir cafe hayal edin. Cafe’de bir çok ürünün aynı anda sunulduğunu, hatta mutfak menüsünün de oldukça geniş olduğunu düşünün. Aynı menüyü, aynı ürünleri çok daha küçük bir cafe ile butik şeklinde yapmak istemez miydiniz? Bildiğiniz üzere son dönemlerde büyük çaplı işlerin geneli aslında küçük işlerdir. Küçük işlerden kasıt, minimalist, göze hitap eden sektörlerdeki girişimlerdir.

Artık eskiye dönüş olarak da adlandırılan bu durum, daha sıcak ortamların halk tarafından benimsenmesi olarak da kabul ediliyor. Yani çok büyük, gösterişli cafeler yerine artık vatandaşlar daha küçük, sıcak bir ortam yakalayabileceği mekanları tercih edebiliyor. Buradan yola çıkarak, ufak çaplı bir cafe fikrini aklınızın bir köşesine yazabilirsiniz. Elbette bu işin sermayesi 10.000 TL’nin üzerinde kalabilir.

10.000 TL Sermaye İle Yapılacak İşler

Eğer 10.000 TL sermayeniz var ve kendi işinizin sahibi olmak istiyorsanız, karşınızda bir çok seçenek bulunuyor. İşinize küçük çaplı başlamak, daha sonra büyütmek istiyorsanız ilk olarak corner seçimi yapabilirsiniz. AVM’lerin geniş alanlarında veya şehir merkezlerinin meydanlarında yer alan bu kiosklar sayesinde siz de ciddi paralar kazanabilirsiniz. Genelde şehir merkezlerinde yer alan bu mekanlar belediye bünyesinde olduğundan, kira konusunda da cazip olabiliyor.

Herhangi bir şehrin meydanında açacağınız bir kiosk sayesinde, çok ciddi gelirler elde etmeniz mümkün. Bir vitamin bar, ayaküstü kahvesi veya çay satabileceğiniz bir seyyar araba sayesinde, meydandan gelip geçen herkese hitap edebilecek olmak sizce de çok iyi bir fikir değil mi?

10.000 TL sermaye ile yapılabilecek işler;

 • Bayilik almak,
 • Kiosk açmak,
 • Seyyar satış yapmak,
 • Belediyeden yer kiralamak.

10 bin lira ile ne iş yapabilirim

10.000 TL Sermaye ile Bayilik Veren Firmalar

İş kurmak isteyen kişiler, genellikle bayilik ücretleri yüksek olduğundan bu seçeneği düşünmüyorlar. Fakat son dönemlerde çıkan yeni sektörler ve bu sektörler üzerinden gelişen bayilik modelleri sayesinde sizler de harika bir  işin başına geçebilirsiniz. Özellikle Çiğ Köfte sektörü, halen yerini koruyan ve çok kazandıran işlerin başında geliyor. Her ne kadar adım başı çiğ köfte dükkanı görüyor olsak da, bir o kadar da fazla talebin olması bu sektörü halen kazançlı olduğunu bizlere gösteriyor.

Küçük firmalar, yeni kurulan işletmeler, bayilik vermeye başladıklarında ilk etapta çok düşük fiyatlarla bu tarz hizmetler sunabiliyor. Sizler de bu bayilik seçeneklerini takip ederek çok cazip imkanlara ulaşabilirsiniz. Sektör farketmeksizin, hakim olduğunuz bir iş kolu seçerek hemen işinizin başına geçebilirsiniz. Bayilik almanın en büyük avantajlarından birisi de anahtar teslim kurulum yapmaları ve satışa başlamak adına ürün hediye etmeleridir.

az para ile işyeri kurma

Bayilik alabileceğiniz bazı iş modelleri şunlardır;

 • Stand bayiliği,
 • Vitaminbar,
 • Çay kahve arabası,
 • Çiğköfte dükkanı.

Düşük sermaye ile, hatta 10.000 TL ile yapılabilecek işler için verilebilecek örneklerin başında geliyor. Maliyet olarak düşük, kazanç olarak ele alındığında oldukça kârlı kabul edilen bu iş modellerini seçerek siz de işinizin başına geçebilirsiniz.

10.000 TL İle Yapabileceğiniz Küçük Çaplı İş Fikirleri

Eğer sadece 10.000 TL sermayeniz bulunuyor ve küçük çaplı bir işletme sahibi olmak istiyorsanız, kira maliyetlerini de düşük tutmak adına bulunduğunuz semtin işlek kabul edilen caddelerinden birine fast food veya butik dükkanı açabilirsiniz. Bu işletmeler de maliyetleri yüksek gibi görünse de, küçük çaplı giriş yapıldığında aslında düşük maliyetler ile halledilecek iş fikirleri arasında yer alıyor. Bunun haricinde küçük bir Tostçu açarak da yola devam edebilirsiniz. Artık tostçular için özel YouTube kanallarının açıldığını da hesaba katarsanız, aslında ne kadar karlı ve kazandıran bir iş olduğunu anlayabilirsiniz.

1 Yorum

 1. Murat
  30 Mayıs 2018 at 17:22 — Cevapla

  Çamışırhane işi olabilir , pek duymamış olabilirsiniz.3 çamaşır makinesi bir ütü ve masası alarak başlayın.Tabi detarjan alın.
  İnsanlar size çamışırlarını getirsin yıkayın ütüleyin akşam işten gelince alsın 🙂
  Hiç fena durmuyor.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir