15 – 20 Yıl Uzun Vadeli Konut ( Ev ) Kredisi Veren Bankalar

Yayın Tarihi: 27.11.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Ülkemizde son yıllarda konut kredisi faiz oranları üzerinde yaşanan artışa rağmen yine de hala konut sahibi olmak isteyen kişilerin büyük bir bölümü konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı tercih ediyor. Ev satın almak isteyen ancak bunun için yeteri kadar nakit para birikimine sahip olmayan kişiler için kurtarıcı olarak görülen konut kredisi ülkemizde finans sektöründe hizmet veren tüm bankalar tarafından kullandırılmakta olup bu nedenle farklı çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Her bankanın sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranları farklı olup yine kredi kullanma koşulları ve vade seçenekleri de değişkenlik göstermektedir.Ülkemizde kullanılan konut kredisi paketlerinde her banka farklı vade sınırı uygulamakta olup bir genelleme yapılırsa en uzun konut kredisi vadesi olarak 20 yıl vadeli konut kredisi seçeneği sunulmaktadır. Uzun vadeli ev kredisi kullanmak isteyen kişilere 15 yıl vadeli mortgage kredisi seçeneği de sunulmakla beraber bankaların büyük bir bölümü ise maksimum 10 yıl vadeli konut kredisi kullandırmayı tercih etmektedir.

Bunun en büyük nedeni daha uzun vadelerin banka için üstlenmiş olduğu riski pek çok açıdan arttırmasıdır. Zaten konut kredisi vadesi uzadıkça tüketicinin ödemeyi üstlendiği faiz yükü astronomik olarak arttığı için büyük bir zarar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle konut kredisi kullanılırken mümkün olan en kısa vade süresinin seçilmesi tavsiye edilir.

15 Yıl ( Uzun ) Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

180 ay vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişilere kredi veren bankalar arasında en çok öne çıkanı hiç tartışmasız Şekerbank’tır. Şekerbank uzun vadeli konut kredisi paketleri ile müşterilerine seçenekler sunarken aynı zamanda ülkemizde en uzun vadeli konut kredisi veren banka olarak ta bilinmektedir. Çünkü Şekerbank 30 yıl vadeli mortgage kredisi seçeneği de sunmaktadır. 360 ay vadeli kredi kullandıran banka bunun için çok ağır koşullar arasa da şartları taşıyan kişilere kredi onayı vererek konut kredisi kullandırmaktadır.

20 yıl vadeli konut kredisi

Garanti Bankası 15 yıl vadeli konut kredisi paketinde uyguladığı kredi faiz oranlarını yükseltirken yine İş Bankası da 180 ay vadeli konut kredisi kullandırmaktadır. Ancak her iki bankada genelde maksimum 120 ay vadeli konut kredisi kullandırmayı tercih etmekte olup sadece aranılan çok üst düzey kriterleri taşıyan müşterilerinin bu konuda yaptıkları başvuruları kabul etmektedir. Çünkü bankalar için 10 yılı aşkın süreli kredi taleplerini kabul etmek üstlenilen risklerin bariz oranda artması anlamına gelmekte olup çoğu banka bu kadar yüksek riski kabul etmeme taraftarıdır.

20 Yıl ( Uzun ) Vadeli Mortgage Kredisi Veren Bankalar

Garanti Mortgage sistemi üzerinden 240 ay vadeli ev kredisi kullandırmakta olup Vakıfbank sarı panjur konut kredisi ile 20 yıl vadeli ev kredisi seçeneği sunmaktadır. Ancak Vakıfbank 20 yıl vadeli konut kredisi paketi maksimum kredi vadesi olarak sunulmakta olup genelde banka da 10 yıl vadeli konut kredisi kullandırma taraftarıdır.

Şekerbank 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar arasında bulunmakta olup Yapı Kredi 20 yıl vadeli konut kredisi kullandırmamaktadır. Yapı Kredi konut kredisi paketinde maksimum vade süresi 120 ay ile sınırlandırılmaktadır.

Ev Kredisi Kullanırken Kısa Vade Mi ? Uzun Vade Mi ? Vade Süresini İyi Hesaplayın !

Konut kredisi kullanırken pek çok kişi daha düşük kredi taksit tutarları ile kredi kullanabilmek için mümkün olan en uzun vadeyi seçmektedir. Oysaki bu süreçte amacınız en iyi koşullar altında kredi kullanabilmek için mutlaka doğru seçimde bulunmak olmalıdır. Öyle ki hem bankaya gereksiz yere faiz ödemenizi engelleyecek mümkün olan en kısa vadeyi seçmeniz hem de ödeme zorluğu yaşamadan konut kredisi taksitlerinizi yatırabileceğiniz makul bir aylık ödeme tutarı belirlemeniz önceliğiniz olmalıdır.

uzun vadeli konut kredisi kullanımı

Bu nedenle konut kredisi başvuru formu doldurmadan önce aylık ödeyebileceğiniz tutara göre bir kredi tutarı belirlemeli, ardından da bu tutara yakın bir kredi vadesi belirlemeniz gerekir. Vadeler arasında oluşan büyük farkı gözler önüne sermek adına örnek vermek gerekirse 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin konut kredisi geri ödeme tutarı hesaplama ;

10 yıl ( 120 Ay ) vadeli ev kredisi kullanan kişiler için 194 bin lira,

15 yıl  ( 180 Ay ) vadeli mortgage kredisi kullanan kişiler için 257 bin lira,

20 yıl ( 240 Ay ) vadeli ev kredisi kullanan kişiler için 324 bin lira olarak gerçekleşmektedir.

Yani 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan kişi 20 yıl vadeli konut kredisi kullanan kişiye oranla 130 bin lira daha az bankaya ödemede bulunmaktadır. İki kişi arasındaki aylık ödeme farkı ise sadece 263 liradır. Yani aylık sadece 263 lira fazla ödeme yaparak bankaya 130 bin lira fazla para ödeme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Burada önemli olan kişinin kendi aylık bütçesini aşmadan bankaya mümkün olan en yüksek aylık ödeme tutarında bulunarak konut kredisi vadesi için mümkün olan en kısa vade seçeneğini belirleyebilmesi ve bu sayede bankaya yüksek oranda konut kredisi faizi ödemekten kurtulabilmesidir.

180 Ay Veya 240 Ay Vadeli Konut Kredisi Alınır Mı ?

Kişilerin en çok merak ettikleri uzun vadeli 180 ay ve 240 ay vadeli konut ve ev kredisi alınır ve kullanılır mı oluyor. Yukarıda sizler için verdiğimiz bilgilere bakıldığında uzun vadelerle kullanacağınız konut kredilerinin geri ödemeleri size faiz yükü olarak geri dönecektir. Ödeme gücü ve faiz oranları karşılaştırılarak ve evin değeri konumu yeri bir bütün olarak değerlendirildikten sonra karar alınması daha mantıklı olacaktır.

Aşağıdaki videomuzda uzun vadeli kredi kullanmak mantıklı mı, değilmi bir inşaat firması gözünden detaylı olarak anlatılmıştır. İzlemenizi ve fikir edinmenizi tavsiye ediyoruz.

İpotekli Ev Nasıl Satılır ?

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Artan Taksitli Mortgage Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
15 – 20 Yıl Uzun Vadeli Konut ( Ev ) Kredisi Veren Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
n kolay kredi
N Kolay Kredi Nedir, Nasıl Kredi Çekilir ?

Nakit para ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir çoğunluğu...

teminatli krediler
İpotekli ( Teminatlı ) İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Nakit para arıyorum diyen kişiler ilk olarak bankalardan...

x