2018’de Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Olacak ?

 

Yeni bir yılın gelmesi ile birlikte ev sahibi olmak isteyen bireyler de konut kredisi faizlerinin ne olacağını merak etmektedir. Bu noktada kredi faizlerinin, ülke ekonomisi, Dolar ve Euro durumları, siyasi ilişkilere göre değiştiği düşünüldüğünde kesin bir yorum yapmak söz konusu değildir.

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin, konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi sahibi olan finans uzmanlarından yardım almaları daha faydalı olacaktır.Sizlere bu yazımızda 2018 konut kredisi faiz oranları düşecek mi ve faiz oranları hakkında bilgiler aktaracağız.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2017 Yılında Ne Kadardı ?

Konut kredisi faiz oranları, 2017 yılı içerisinde devlet bankalarında en az %1.15 olarak belirlenmişti. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bankası gibi pek çok devlet kuruluşu, belirtilen kredi oranları üzerinden vatandaşlara hizmet verir. Ancak kredi faiz oranları 2018 yılı itibariyle Ocak ayından başlayarak belirtilen faiz oranları en düşük %1.18 olarak belirlenmiştir. Türkiye içerisinde hizmet veren tüm bankalarda faiz oranları değişiklik gösterdiği için yararlanmadan önce detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunması gerekir.

Yılın belirli dönemlerinde ve özellikle kış aylarında, faiz oranları düştüğünden dolayı kişilerin belirtilen zamanı takip etmeleri daha avantajlı bir şekilde kredi çekebilmeleri açısından faydalıdır.Kredi oranlarının yüksek olmasından şikâyetçi olan kişiler adına kredi faiz oranları 2018 yılı içerisinde konut kredi faiz oranları ile ilgili bazı düzenlemeler yapılabilir. Her zaman takipte olmakta yarar vardır.

yüzbin tl için kredi hesaplama tablosu

Konut Kredisi Kullanım Koşulları

Konut kredisi kullanmadan önce vatandaşların sahip olmaları gereken bazı özellikler vardır. Bankalarda yaşanan dolandırıcılık gibi durumlar sonrasında güvenlik önlemlerini arttıran kurumlar, kredi çekme şartlarını da daha detaylı hale getirmiştir.

  • Konut kredisi kullanabilmek için aylık sabit bir gelire sahip olmak önemlidir.
  • Sicillerinde kırmızı nokta ya da benzer bir durum bulunan kişiler, konut kredisi çekememekte, sicillerinin düzelmesini beklemek zorundadırlar.
  • Kredi notuna göre bireylerin alabilecekleri konut kredisi tutarı da farklılık gösterir.
  • Sorunsuz bir şekilde konut kredisi kullanabilmek için banka görevlileri, bireylerin sicillerini sorgulamakta ve daha sonrasında işlemler yapılmaktadır.

Konut Kredisi Hesaplama

Mortgage ya da diğer adıyla konut kredisi kullanmadan önce hem çekilen tutarı belirlemek hem de aylık ödeme planının nasıl olacağı hakkında fikir edinmek, kişilerin daha bilinçli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olur. Bu noktada Hesapkurdu konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi veren ve kredi hesaplama hizmetleri sunan sayfalardan bir tanesidir. Hesapkurdu sayfasına gelerek kredi tutarı, vade ve faiz oranı belirttikten sonra kendi kredi hesaplamanızı hızlı ve anında gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Belgeleri

Konut kredisi kullanımında sahip olunması gereken belgeler, kimlik ve maaş gelir bordrosudur. Aylık düzenli bir geliri olmayan bireylere kredi verilmediği için sigorta durumunu ve geliri belirten evrağı hazır bulundurmak gerekir. Belirtilenlerin dışında;

  • Kimlik fotokopisi
  • Fotoğraf
  • Nüfus bilgileri
  • Adres bilgileri

Kişilerin bankaya sunmaları gereken belgeler arasındadır. Bazı durumlarda, çekilen kredi tutarının yüksek olması halinde kişilerden kefil göstermeleri de talep edilebilir. Kefiller ise yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurarak banka görevlileri ile görüşebilir. Daha farklı evrak istenmesi durumunda, bireylerin eksiksiz olarak tamamlamaları, kredileri çekme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

2018 konut kredisi faizi düşer mi

Konut Kredisi Faiz Oranları Araştırırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Konut kredisi almadan önce faiz oranlarını araştıran müşteriler ilk olarak düşük faiz oranlarına dikkat etmek zorundadır. Çekilen kredinin yüksek faizli bir şekilde ödenmemesi ve kişinin maddi açıdan zorlanmaması için belirtilen aşamaya dikkat etmek gerekir. Kredi faiz oranları 2018 yılında değişiklik göstereceği için düşük faiz seçenekleri sunan bankalardan yararlanmak gerekir. Kredi faiz oranlarını bankaların sitelerinden tek tek araştırabileceğiniz gibi Hesapkurdu.com aracılığıyla tüm bankaların faiz oranlarını aynı anda ve hızlıca karşılaştırıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Düşük faiz oranlarına sahip, güvenilir banka ile çalışan bireyler, daha az aylık taksit ödeyerek zorlanmadan kredilerini kapatma fırsatı bulabilmektedir. Özellikle konut kredilerinde yılında belirli dönemlerinde oluşturulan kampanyaları takip eden kişiler, daha uygun fiyatlara ev sahibi olabilmektedir.
Faiz oranları araştırılırken vade tutarıda son derece dikkat etmek gerekir. Düşük vadelere daha düşük faiz oranları sunulurken, vade arttıkça faiz oranıda yükselebilir. Bu noktada mantıklı ve bütçeye uygun davranmak gerekir.

Konut Kredisi Ödeme Planı Oluşturma

Konut kredisi kullanımından sonra düzenli bir şekilde ödeme sağlanması ve borcu bitmesi adına doğru bir ödeme planının oluşturulması önem taşır. Bu noktada vatandaşların aylık geliri son derece önemlidir. Gelire göre bir ödeme planı oluşturmak, borcun daha kolay bir şekilde kapanmasına yardımcı olur.
Aylık gelirin en fazla yarısı kadar ödeme planı oluşturulmalıdır.

Gelirin tamamının konut kredisine gitmesi, bir süre sonrasında bireylerin günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmalarına neden olabilir. Yapılan ödeme planının, maaş alınan tarihlere denk getirilmesi, borcun düzenli ve her ay aynı zamanda ödenmesine zemin hazırlar. Ödeme planı yaparken, deneyimli banka görevlilerinden yardım almak, kişilerin ekonomik durumları açısından da faydalıdır.

Konut Kredilerinde İpotek

Evlerini nakit olarak alamayacak kişiler, bankadan kredi kullanmakta ve borçları bitene kadar evlerini de ipotek ettirmektedir. Bu noktada borcun ödenememesi ve uzun süre geciktirilmesi durumunda ise ipotek nedeniyle banka haciz koyabilir. Böyle bir durum yaşamamak adına ipoteksizin kredi çekme yolları değerlendirilebilir.
Banka ile ipotek sözleşmesi imzalarken tüm detaylar incelenmeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. İpoteğin sorunsuz bir şekilde kalkması adına çekilen kredinin düzenli olarak ödenmesi zorunludur.

Bankanın alınacak olan eve ipotek sağlaması ve bireyin kredi çekmesine izin verilmesi adına, evin üzerinde farklı bir ipotek durumunun olmaması gerekir. İpotek işlemleri sırasında en az %2 oranında tapu harcı ödeyen bireyler, geçici bir tapu belgesi alırlar. Borcun ödenmesinden sonra ipotek kalkmakta ve ev gerçek sahibinin üzerine geçirilmektedir.

Düşük Faizli Konut Kredileri Nasıl Bulunur ?

Evliliklerde Krediyle Alınan Ev Boşanınca Ne olur ?

Artan Taksitli Konut Kredisi Nasıl hesaplanır ?

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi alamıyorum para lazım
Acil Para lazım, Kredi Çekemiyorum Diyenlere Altın Bilgiler

Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan acil para lazım...

sicilim bozuk kredi almak istiyorum
Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar ( 5 Banka )

Acil nakit para ihtiyacı duyan ya da yapmak...

x