4000 Türk Lirası altında olan borçlar için icra takibi ve itiraz etme işlemleri yapmak vatandaşlar için büyük bir soru işaretidir. Ancak, herkesin zaman zaman başına gelen bu gibi durumlar için yapılması gereken hamleler, her vatandaş tarafından tüm detaylarıyla bilinmelidir. Bu sayede vatandaşlar, borçlarıyla ilgili yanlış bir karar vermek veya daha büyük borçların altına girmek durumunda kalmaz.

Herhangi bir borç sahibi olduğunuzda, durumla ilgili yasal bir süreç başlar. Bu sürece, borç altına girdiğiniz andan itibaren müdahale edemezsiniz. Süreçle ilgili yapılması gereken tek şey, konuyla ilgili son derece bilinçli olmak ve sahip olduğunuz hakları gerektiğinde kullanmaktır. Borçlu da olsanız, sahip olduğunuz hakları kullanmamak, daha büyük sorunlara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle her vatandaşın, icra takibi nasıl yapılır gibi sorulara cevap verebilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle vatandaşlara düşen, başına gelen her maddi işlemle ilgili süreci yakından takip etmek ve sahip olduğu hakları sonuna kadar kullanmaktır. 4000 TL altında borcu bulunan vatandaşların, bu konuyla ilgili bilmesi gereken tüm huşuları yazının devamında bulabilirsiniz.

İcra Takibi Nedir?

İcra takibi, en genel anlatımıyla, sahip olduğunu borçla ilgili başlatılan yasal işlemdir. Bu yasal işlem, herhangi bir borç anında karşınıza çıkabilir. İcra takibinin başlaması için sahip olduğunu borç miktarının bir önemi yoktur. Önemli olan tek şey, ortada ödenmemiş bir borcun bulunmadır.

İcra takibi ile başlayan süreç, borcunuzu ödememeniz durumunda başka şekillerde devam edebilir. Borcunuzu, size tanından süre boyunca ödememeniz halinde haciz işlemi başlatılacaktır. Haciz işlemi, sahip olduğunuz mal varlıklarının, borcunuz karşılığında yasal olarak tarafınızdan alınması anlamına gelir. Ancak bu aşamaya gelmeden önce mevcut borcunuzu ödeyerek haciz işleminden kurtulabilirsiniz.

Haciz işlemi, daha çok büyük çaplı borçlar karşısında uygulanmaktadır. Bu nedenle çok küçük meblağda borcu bulunan vatandaşların haciz işlemiyle karşılaşması oldukça zordur. Ancak bu gibi durumlarda da, devam eden yasal bir süreç ve icra takibi olmaktadır. Bu nedenle borcu bulunan her vatandaş, yasal olarak kendisine tanınan süre içerisinde bu borcu kapatmalıdır.

Borçlanmada 3300 Türk Lirası Sınırı

Her borç türü için izlenen yasal süreç farklıdır. Meydana gelen bu farklılıklar, iki taraf için de çok iyi bilinmelidir. Borçlar kapsamında dikkat edilmesi gereken ilk nokta 3300 sınırıdır. Bu sınır, genellikle küçük çaplı borcu bulunan vatandaşları kapsamaktadır.

Cep telefonu, internet, elektrik faturası, abonelikler gibi telekomünikasyon alanındaki borçlar küçük meblağlı borçlardır. Bu alanda sahip olduğunuz borç 3300 Türk Lirasından azsa, icra masrafları borç tutarından fazla olmaktadır. Bu nedenle borç sahibinin borçlu olduğu kişi için bu durum bir mağduriyet yaratmaktadır.

Tüketiciler tarafından yaşanılan bu mağduriyetle ilgili bu yasal süreç yeniden düzenlenmiştir. Çoğu insanın başına gelen bu tür ufak çaplı borçların, icra takibi masrafları yüzünden peşine düşülememesi, ilgili kurumlar tarafından dikkate alınmıştır. Bu icra takibi masrafları, büyük meblağlı borçlar için bir sorun teşkil etmemektedir. Büyük meblağlı borçlar, her iki taraf için de daha net kuralları olan bir borç türüdür.

Borçlarla İlgili Yeni Karar Nedir?

Borç konusu, güncel olarak düzenlenmeye ihtiyaç duyan bir konudur. Bu nedenle, ülkemizde borçlarla ilgili kanunlar ve kararlar, ihtiyaç duyulduğu takdirde kısa sürede değiştirilmektedir. Borcu 3300 Türk Lirası’ndan az olan vatandaşların yaşadığı mağduriyeti çözmek adına yakın zamanda yeni bir düzenleme getirilmiştir.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 18. 03. 2015 tarihli, 2015/ 10571 esas sayılı ve 2015/ 8738 sayılı 18.03.2015 tarihli kararı ile

  • Şirketler ve tüketiciler arasındaki fatura, kredi gibi nedenlerden kaynaklanan alacaklar açısından doğrudan icra takibi yoluna gitmek hukuken kabul edilemez

Sonucuna varılmıştır. Bu karar ile birlikte, 3300 liranın altındaki borca hemen icra takibi yapılmayacak. Bu durumda 3300 Türk Lirası altında borcu bulunan vatandaşlar, öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvuracak, daha sonra bu heyetten çıkan karar doğrultusunda icra takibi için gereken karar verilecektir.

İcra takibi alt sınırı olan 3300 TL altında borcu bulunan vatandaşların, ilgili kurumlarla dilekçe yoluyla iletişime geçmesi de imkânlar dâhilindedir.

Borçlarla İlgili Takip ve İtiraz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mevcut borçların takibi oldukça önemli bir adımdır. Küçük meblağlı borçların büyük bir kısmı, takipsizlik nedeniyle büyüyerek borç sahibine uzun vadede sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle, büyük küçük demeden her borcun belirli aralıklarla takibi yapılmalıdır. İtiraz işlemi ise, takibini düzenli olarak yaptığınız borçla ilgili, isteğiniz ve izniniz dışında meydana gelen değişiklikler karşısında gösterdiğiniz yasal tepkilerdir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına, bu gibi durumlarda muhakkak itiraz etmeniz gerekmektedir.

Yeni çıkan yönetmeliğe göre, ÜFE artışına göre hesaplanan 3.623,38 Türk Lirası tutarındaki borçlar, itiraz etme hakkı için sınır oluşturmaktadır. Bu meblağın altındaki borçlarla ilgili itiraz işlemleri bekletilmektedir. Bu meblağın üstündeki borçlarla ilgili itiraz etme süreniz 7 iş günüdür.

İcra Müdürlüğü’nden tarafınıza bildirilen borçtan sonraki 7 iş günü içerisinde itiraz etmediğiniz takdire, itiraz hakkınızı kaybetmiş olurusunuz. İtirazlarla ilgili muhatap olmanız gereken kurum ise yine İcra Müdürlüğü’dür. Bilinçli bir vatandaş olarak, borçlarla ilgili her yasal işlemi yakından takip etmemiz gerekmektedir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir