3 Altın Bilgiyle Bankalarda Unutulan Para Sorgulama ( ZAMAN AŞIMI )

Yayın Tarihi: 16.04.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 16.04.2019
 

Bu konu aslında çok merak edilen bir konu zaman zaman, kişiler acaba bankada unuttuğum para var mı diye kendi kendine sorabilir hele de ticari işlerle ile uğraşıyor ve birden çok bankada vadeli ve vadesiz mevduat hesabınız var ise bu durum sizin için daha da geçerli olabilir.

Bu makalemizde sizlere bankalarda unutulan paralar nasıl sorgulanır ve sorguladığınız bu paraları geri nasıl alabilirsiniz. Araştırarak tüm detayları aktarmaya çalışacağız. Diyebilirsiniz ki insan hiç bankada parasını unutabilir mi ? Elbette unutuyor hatta milyonlarca lira tutarında paralar unutulmaktadır.

Bir örnek vermek gerekir ise geçmiş yıllar içerisinde (5 – 10 yıl) bankalarda 95 Milyon civardı hem Türk Lirası hemde döviz cinsinden para unutulmuş veya zaman aşımı süresine mağruz kalmıştır.

Bankada Unutulan Para Ve Zaman Aşımı Süresi Nedir ?

Akılınıza şu takılabilir bu unutulan paralar veya zaman aşımına uğrayan paralar neye göre belirleniyor başkasının hesabındaki parayı kimse alamaz gibi düşünceler geçirmiş olabilirsiniz.

Hemen açılayalım, Bankacılık Kanununun 62. Maddesi uyarınca bankalarda bulunan para, mevduat, katılım fonu, emanet ve herhangi bir alacağın sahibinin bankalarda yapmış olduğu son talimat veya son işleminden başlayarak 10 yıl içerisinde o hesaplarda herhangi bir hareket olmaz ise direkt olarak zaman aşımına uğramış oluyor.

Zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacaklı hesaplar Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından takip edilmektedir.

Süresi Dolmuş, Zaman Aşımına Uğramış Para Nasıl Ve Nereden Sorgulanır?

Eğer sizinde bu şekilde bir paranız olabileceğiniz düşünüyorsanız ilk adresiniz Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) internet sitesi olmalıdır. Neden derseniz çünkü TBB her yıl şubat ayında bu sayfayı aktif ederek bankada unutulan para veri tabanını güncellemektedir.

Sizde bu sayfadan bankadaki unutulan paranızı https://zamanasimi.org/tbb  Ad Soyad ve kart numarası girerek sorgulama yapabilirsiniz. Eğer sorgulama yapılan sayfada herhangi bir alacağınız var ise alacaklı olduğunuz banka ve mevduat tutarı belirtilecektir.

Eğer herhangi bir emanette paranız bulunuyor ise 15 Haziran tarihine kadar ilgili banka müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yaparak talepte bulunmanız gerekmektedir. Aksi taktirde paranız Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek ve bu hakkınızı kaybedeceksiniz.

Bankada Unutulan Paralar İçin Diğer Bir Öğrenme Yöntemi ( EDEVET)

Artık herşey online bir sisteme döndüğü için kolay ve pratik şeklinde bankada unutulan paralarınızı ve mevduatlarınızı öğrenmenizin bir diğer yöntemi daha bulunuyor.

TMSF Zaman Aşımı Sorgulaması : https://www.turkiye.gov.tr/tmsf-zamanasimi-hesaplari-sorgulama

Edevlet üzerinden bankada unutulan paranız var mı yokmu sorgulamak ve öğrenmek için

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Banka

Giriş yollarından herhangi biri ile giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden Kaynaklanan Zaman Aşımı Sorgulama (YTM)

YTM ne demek önce kısaca bundan bahsedelim, YTM, azınlık yatırımcılarının finansal koşulların kötüleşmesi nedeniyle finansal koşulların kötüleşmesini önlemek, yatırımcıları yatırımcılardan kaynaklanan risklerden korumak ve sermaye piyasalarına duyulan güveni artırmak amacıyla kurulmuştur.

Yatırım hizmetleri ve faaliyetleri yada ek hizmetlerden kaynaklanmış olan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talimat veya işlem yada herhangi bir şekilde verdiği yazılı istek tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlamak suretiyle on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve YTM’ye gelir kaydedilir.

Eğer yine sizlerin zaman aşımı kapsamına giren Yatırım hizmetleri ve faaliyetleri veya yan hizmetlerden kaynaklanan her türlü emanet ve unutulan paralar listesine girdiğinizi düşünüyorsanız. İlgili bankanın YTM zaman aşımı sorgulama 2019-2020 ekranında sorgulama yapmaları ve kimlik belgeleri ile ilgili bankalara başvurmakları gerekmektedir.

Aksi taktirde alacakları olan paralar ilgili yasanın 24. Maddesi uyarınca Yatırımcı Tazmin Merkezi hesaplarına aktarılacak ve bu hakkınızdan vazgeçmiş sayılacaksınız. BURADAN YTM ile ilgili alacaklar için neler yapılması gerektiği ile alakalı daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
3 Altın Bilgiyle Bankalarda Unutulan Para Sorgulama ( ZAMAN AŞIMI )
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartindan alınan faizler hangileri
5 Başlıkta Kredi Kartından Alınan Tüm Faiz Türleri ( Akdi-Gecikme-Limit Aşımı)

Bildiğimiz gibi hepimizin hemen hemen cebinde bir veya...

kredi kartına para iadesi ne zaman geçer
5 Başlıkta Kredi Kartı Alışveriş İptali Ve Karta Para İadesi

Eğer hatalı bir alışveriş yaptınız ve banka kartınıza...

x