finanskredirehberi.com

3 Başlıkta Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekilebilirim?

Tarih: 15.03.2019
Güncel: 03.12.2019
maaşın kaç katı kredi başvurusu

İster çalışan asgari ücretli bir vatandaş olsun, yada emekli aylığı ile geçinen bir emekli olsun zaman zaman maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusunu merak etmiştir. Bizlere yönelen maaşımın kaç katı oranı ile kredi çekebilirim sorusuna cevap olarak bu makalemiz yeterli bir cevap olacaktır.

Asgari ücretle çalışıp temiz bir kredi notu geçmişine sahip olan çalışanlar her bankadan maaşının on (10) katına kadar kredi başvurusunda bulunabilir. Fakat bir emekli iseniz veya devlet memuru iseniz bu oran daha fazla yukarı çıkabilmektedir. Tabi bu oranlar BDDK tarafından belirlenmiş ve takip edilmektedir.

Burada unutulmaması gereken nokta maaşınız ne olursa olsun 25.000 TL den daha fazla ihtiyaç kredisi kullanımı ve başvurusu kabul edilmemektedir. Eğer bir hesaplama yapmak gerekir ise 4,500 TL maaşı olan bir kişi kredi skoru sorgulaması her ne kadar düzgün çıkmış olsa da maaşının 10 katı 45.000 TL yapmaktadır. Bu hesaba göre bu miktarda bir kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacak veya kabul edilmeyecektir.

Alınan Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilir Ve Alınır?

Arkadaşlar bilmelisiniz ki maaşınızın belli bir oranı sizin bir taksitiniz olarak öngörülecek ve buna göre kredilendirileceksiniz. Sorulan soru her ne kadar hatalı olsa da aranan şekil bu olduğu için doğru kullanıcıya doğru bilgi vermek istiyoruz. Aslında doğru soru maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim olmalıdır.

Doğru soruyu öğrendikten sonra gelelim almış olduğumuz maaşın miktarına göre banka bizim kredi başvurumuzu nasıl değerlendirecek. Bankanın ilk yapacağı şey almış olduğunuz maaş bordosundaki toplam tutar ve e-devlet üzerinde SGK güvenlik bilgileriniz olacak. Maaşınızı teyid etmek için SGK sitesine bağlanarak sigorta primleriniz ile maaşınızı karşılaştıracak ve primlerin ödenip ödenmediğini kontrol edecektir. Eğer 90 günden az sigortanız var ise zaten bu başvuru iptal olacaktır.

Maaşıma Göre Kredi Başvurum, Daha Az Miktarda Onaylandı Diyenler DİKKAT!

Eğer 90 günden fazla sigortanız var ise kredi başvurunuzun ilk adımını sorunsuz geçmiş olacaksınız. İkinci aşamada ise sizin bankalara olan taksitlendirmelerinize ve borçlarınıza bakılacaktır.Bunun sebebi dediğimiz gibi maaşınızın sadece % 70 oranına taksite veya kredi borcuna girebilirsiniz.Eğer bankalara borçlanma miktarınız % 70 oranını geçmiş ise yine krediniz red olacaktır.

Bazen karşılaşmışsınızdır sizler 10.000 TL kredi başvurusunda bulunursunuz ama onaylanan krediniz 8.000 TL dir bunun sebebi işte budur. Çünkü bankalara gerek kredi kartı gerek ise kredilerinizin toplamı % 70 oranına çok yakın olduğundan limitinizi doldurduğunuzdan her ne kadar kredi notunuz düzgün olsa da tarafınıza onaylanan kredi miktarı daha az olmaktadır. Kredi notunuzu öğrenmek için https://finanskredirehberi.com/kredi-notu-ogrenme/ linkimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel Ve İhtiyaç Kredilerinde Tek  Değerlendirme Kriteri Maaş Değildir

Bir bankadan veya finans kuruluşundan kredi başvurusunda bulunurken tek kriter ve değerlendirme yapılacak faktör alınan maaş değildir. Maaş tek başına kredi başvurusu onayına yeterli olmayıp, kişinin üstüne kayıtlı gayrimenkul, Ev, Arsa, Taşıt gibi mallara sahip olmanında önemli bir rolü vardır.

Sonuçta bankadan alacağınız kredi bir borçlanma şeklidir ve banka kendini düşünerek, kişinin maaşı olmasa ve işsiz kalsa bile bu gibi yatırımlarından dolayı alacağını tahsil etme olasılığı yüksek olduğundan ipotek veya kefil gibi ek isteklerde bulunabilir.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim düşüncesinde iseniz öncelikle bu tarz yatırımlarınız üzerinden ipotek göstererek kredi çekmenizin daha kolay ve daha yüksek meblağlarda başvurularda bulunabileceğinizi belirtmek isteriz.

Maaş Alınan ( Yatan ) Bankadan Kredi Başvurusu Yapmak Daha Avantajlı

Yazımızı sonlandırırken ufak bir tüyo daha verelim eğer iş yerinizden almış olduğunuz maaş hangi bankaya yatıyor ise bu bankanın güncel maaş müşterilerine olan kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanma süreci hem hızlanacak hemde maaşınızı aldığınız banka kredi geri ödemesini garanti görecek ve başvurunuzu muhtemelen onaylayacaktır.

Eğer maaşınızı Garanti bankasından alıyor iseniz.Garanti bankasının maaşım garantide https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/odemeler_ve_hizmetler/maasim_garantide/krediler.page yine diğer bir büyük banka olan İş Bankasının maaş müşterilerine sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Bunun için https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/diger-hizmetler/iste-maasinizin-avantajlari/Sayfalar/iste-maasinizin-avantajlari.aspx bu sayfayı ziyaret etmeniz yeterlidir. Vermiş olduğumuz iki banka sadece örnektir tüm bankaların hemen hemen bu tarz kampanyaları mevcuttur sağlıcakla kalın.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
3 Başlıkta Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekilebilirim?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
akbank kime ait sahibi kim
Akbank Kimin, Sahibi Kimdir Ve Tarihçesi (DEVLETİN Mİ)

Akbank kimin ve sahibi kimdir sorusunun cevabı biraz zordur,...

işsizlik maaşı ne kadar ödenir
8 Başlıkta İşsizlik Maaşı Alma Şartları Ve Koşulları

İşsizlik maaşı almanın şartları ve koşulları sorusunun cevabını...

x