Maaşımın kaç katı kredi çekebilirim, ister çalışan asgari ücretli bir vatandaş olsun, yada emekli aylığı ile geçinen bir emekli olsun zaman zaman maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusunu merak etmiştir. Asgari ücretle çalışıp temiz bir kredi notu geçmişine sahip olan çalışanlar her bankadan maaşının on (10) katına kadar kredi başvurusunda bulunabilir. Fakat bir emekli iseniz veya devlet memuru iseniz bu oran daha fazla yukarı çıkabilmektedir. Tabi bu oranlar BDDK tarafından belirlenmiş ve takip edilmektedir.

Burada unutulmaması gereken nokta maaşınız ne olursa olsun 25.000 TL den daha fazla ihtiyaç kredisi kullanımı ve başvurusu kabul edilmemektedir. Eğer bir hesaplama yapmak gerekir ise 4,500 TL maaşı olan bir kişi kredi skoru sorgulaması her ne kadar düzgün çıkmış olsa da maaşının 10 katı 45.000 TL yapmaktadır. Bu hesaba göre bu miktarda bir kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacak veya kabul edilmeyecektir.

Maaşımın Kaç Katı Oranında Kredi Çekebilirim?

Arkadaşlar bilmelisiniz ki maaşınızın belli bir oranı sizin bir taksitiniz olarak öngörülecek ve buna göre kredilendirileceksiniz. Sorulan soru her ne kadar hatalı olsa da aranan şekil bu olduğu için doğru kullanıcıya doğru bilgi vermek istiyoruz. Aslında doğru soru maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim olmalıdır.

Doğru soruyu öğrendikten sonra gelelim almış olduğumuz maaşın miktarına göre banka bizim kredi başvurumuzu nasıl değerlendirecek. Bankanın ilk yapacağı şey almış olduğunuz maaş bordosundaki toplam tutar ve e-devlet üzerinde SGK güvenlik bilgileriniz olacak. Maaşınızı teyid etmek için SGK sitesine bağlanarak sigorta primleriniz ile maaşınızı karşılaştıracak ve primlerin ödenip ödenmediğini kontrol edecektir. Eğer 90 günden az sigortanız var ise zaten bu başvuru iptal olacaktır.

Sigortam (SGK) Yeni Yapıldı, En Fazla Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Eğer 90 günden fazla sigortanız var ise kredi başvurunuzun ilk adımını sorunsuz geçmiş olacaksınız. İkinci aşamada ise sizin bankalara olan taksitlendirmelerinize ve borçlarınıza bakılacaktır.Bunun sebebi dediğimiz gibi maaşınızın sadece % 70 oranına taksite veya kredi borcuna girebilirsiniz.Eğer bankalara borçlanma miktarınız % 70 oranını geçmiş ise yine krediniz red olacaktır.

Bazen karşılaşmışsınızdır sizler 10.000 TL kredi başvurusunda bulunursunuz ama onaylanan krediniz 8.000 TL dir bunun sebebi işte budur. Çünkü bankalara gerek kredi kartı gerek ise kredilerinizin toplamı % 70 oranına çok yakın olduğundan limitinizi doldurduğunuzdan her ne kadar kredi notunuz düzgün olsa da tarafınıza onaylanan kredi miktarı daha az olmaktadır.

Bireysel Ve İhtiyaç Kredilerinde Tek  Değerlendirme Kriteri Maaş Değildir!

Bir bankadan veya finans kuruluşundan kredi başvurusunda bulunurken tek kriter ve değerlendirme yapılacak faktör alınan maaş değildir. Maaş tek başına kredi başvurusu onayına yeterli olmayıp, kişinin üstüne kayıtlı gayrimenkul, Ev, Arsa, Taşıt gibi mallara sahip olmanında önemli bir rolü vardır.

Sonuçta bankadan alacağınız kredi bir borçlanma şeklidir ve banka kendini düşünerek, kişinin maaşı olmasa ve işsiz kalsa bile bu gibi yatırımlarından dolayı alacağını tahsil etme olasılığı yüksek olduğundan ipotek veya kefil gibi ek isteklerde bulunabilir.

Maaşımın kaç katı kredi alabilirim düşüncesinde iseniz öncelikle bu tarz yatırımlarınız üzerinden ipotek göstererek kredi çekmenizin daha kolay ve daha yüksek meblağlarda başvurularda bulunabileceğinizi belirtmek isteriz.

Kredi Notum Çekilecek Tutarı Etkiler Mi?

Kredi puanınız alabileceğiniz kredi miktarını etkiler. Kredi derecelendirmeleri finansal kayıtları yansıtan sayısal değerlerdir. Yüksek kredi puanı, ödemenin güvenilir olduğunu gösterir ve yüksek kredi puanı başvurunun onaylanma olasılığını artırır. Bu nedenle, yüksek kredi puanları daha yüksek kredi tutarlarının önünü açabilir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim, Örnek Hesaplama Tablosu

Şimdi sizlere örnek bir kaç maaş ile ne kadar kredi çekebileceğinizi gösteren bir tablo paylaşacağım. Burada önemli olan bir kaç kriter var maaşınız belgelenebilir mi, ödediğiniz bir kredi taksiti bulunuyor mu bu faktörler önemlidir. Şimdi çeşitli maaş tutarları ve borç taksitlerine göre çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını görelim;

Kredi Türü Aylık Maaşınız Eşinizin Maaşı Diğer Gelirleriniz Mevcut Kredi Ödemeniz Ödeyebileceğiniz Aylık Taksit Çekebileceğiniz Kredi Tutarı
İhtiyaç Kredisi 5.000 TL 2.500 TL 0 TL 1.500 TL 2.500,01 TL 104.809,00 TL
Tüketici Kredisi 4.000 TL 0 TL 0 TL 0 TL 2.000,00 TL 83.847,00 TL
Bireysel Kredi 4.500 TL 1.500 TL 1.000 TL 3.000 TL 500,01 TL 20.962,00 TL

bu oranlara bakarak üç aşağı beş yukarı çekebileceğiniz krediyi öğrenebilirsiniz.

Maaş Alınan ( Yatan ) Bankadan Kredi Başvurusu Yapmak Daha Avantajlı

Yazımızı sonlandırırken ufak bir tüyo daha verelim eğer iş yerinizden almış olduğunuz maaş hangi bankaya yatıyor ise bu bankanın güncel maaş müşterilerine olan kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanma süreci hem hızlanacak hemde maaşınızı aldığınız banka kredi geri ödemesini garanti görecek ve başvurunuzu muhtemelen onaylayacaktır.

İlgili Makale : Banka Hesabı Bloke Kaldırma

Eğer maaşınızı Garanti bankasından alıyor iseniz.Garanti bankasının maaşım Garantide yine diğer bir büyük banka olan İş Bankasının maaş müşterilerine sunmuş olduğu kredi ve kredi kartı ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Bunun için bu sayfayı ziyaret etmeniz yeterlidir. Vermiş olduğumuz iki banka sadece örnektir tüm bankaların hemen hemen bu tarz kampanyaları mevcuttur sağlıcakla kalın.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir