finanskredirehberi.com

Anasayfa > Finans > 3 Farklı Görüşle 2019 Sonu 2020 Başında Altının Durumu

3 Farklı Görüşle 2019 Sonu 2020 Başında Altının Durumu

Tarih: 11.09.2019
Güncel: 20.01.2020
2019 altın tahminleri

2019 ve 2020 altın fiyatları herkes tarafından merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Altın ülkemizde en çok tercih edilen bir yatırım şeklidir. Atlın aynı zamanda çok kullanılan bir üründür. Düğün, sünnet, doğum vb. tarzındaki etkinliklerde de sık bir şekilde hediye olarak kullanılmaktadır.

Bu da altının kamunu gözünde değerli olmasını sağlamaktadır. Fakat son dönemde yaşanan finansal dalgalanmalar ile beraber altın büyük bir yükselişe geçmiştir. Altın özellikle 2009 yılından sonra dalgalanma yaşasa da genel olarak bir artışın olduğunu söyleyebiliriz.

Böylece altın eskisi gibi bir hediye veya süs imajında kurtulup yatırım imajına bürünmüştür. İnsanların alım gücünün de düşmesi bunu tetikleyen unsurlardan biridir. Artmaya devam eden altının 2019 sonundaki ve 2020 başındaki altının durumunun ne olacağı merak edilmektedir. 2019’da altının alabileceği durum ve bu durumlar hakkındaki yorumları sizin için derledik.

Altın Fiyatları Hangi Durumlarda Yükselir?

Türkiye gram altını baz alarak fiyatlandırma yapan bir ülkedir. Diğer ülkeler ise ons altını baz almaktadır. Ons bir çeşit ölçü birimidir. İngiltere tarafından çok kullanılmaktadır. 1 onsa altın 31,10 gram has altına denk gelmektedir. Fakat bizim ülkemizde gram altın fiyatlandırması dikkate alınmaktadır. Bu hususlar kapsamında aşağıdaki durumlar altın fiyatlarında değişim sağlamaktadır.

 • Ons altın fiyatları ile beraber dolar ve TL birimlerinin karşılıklı değerleri de yükselirse Türkiye’de altın fiyatları yükselir.
 • Ons altın fiyatları ile beraber dolar ve TL birimlerinin karşılıklı değerleri de düşerse Türkiye’de altın fiyatları düşer.
 • Ons altın fiyatları yükselip beraber dolar kuru düşerse Türkiye’de altın fiyatları ya sabit kalır ya da düşer.
 • Ons altın fiyatları yükselip beraber dolar ve TL birimlerinin karşılıklı değerleri düşerse Türkiye’de altın fiyatları ya sabit kalır ya da yükselir.

Şu anda da anlaşıldığı gibi doların altın fiyatları üzerindeki etkisi büyüktür. Dolar kurundaki değişimler altın üzerinde büyük etki oluşturmaktadır. Bu yüzden altın fiyatlarının durumu dolar kuruna bağlıdır.

2019’da Altın Fiyatları Ne Olur, Yatırım Yapılır Mı?

2019 yılında altın fiyatları üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Yayınlanan yazılara göre altın yükselişe devam edecektir. Uzman ekonomistlere göre altın en az 2 yıl daha yükselişte kalacaktır. Bu yüzden altın 2019 yılında da bu yükseliş devam edecektir. Yükseliş oranının 2018 yılından daha fazla olacağı öngörülmektedir. Bununla beraber Amerika ve Çin arasında yaşanan gerginliklerin sadece altın fiyatlarını değil gümüş fiyatlarını da etkileyebileceği söylenmiştir.

Altın fiyatları önümüzdeki günlerde ne olacak? Kısaca söylemek gerekirse altın fiyatlarında gözle görünür bir artış yaşanacaktır. Bu da yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Yatırımcılar şu anda altına kaymış durumdalar. Birçok yatırımcının altın alıp kullanmaya başladığı görülmektedir. Altının 2019 yılındaki yükselişini yatırımcıların bekleme şekli budur. Herkese göre farklı bir yatırım şekli olabilir. Bu yüzden size bir yatırım önerisi yapmaktan ziyade dünya genelinde altın ve onun yatırımları hakkında bilgi vermek isteriz.

Türkiye’de Bankalar Aracılığıyla Kullanabileceğiniz Altın Hizmetleri

Altının önlenemeyen yükselişinin sonucunda bankalar da müşterilerine özel altın ile alakalı ürünler sunmaktadır. Böylece kişiler altınlarını nasıl değerlendirmek istediklerini seçebilir. İşte bankalar ve altın ürünleri;

altın düşer mi çıkar mı

 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası ile gram bazında altın alım satımı ve altının nakde çevrimi gibi işlemler yapılabilmektedir. İşlemlerinizi TL veya dolar kuru üzerinden yapabilirsiniz.
 • Vakıfbank: Vakıfbank ile altın alım satımınıza ek bir işlem ücreti ödemeniz gerek kalmaz. Altınlarınızın yatırım aracına dönüşmesini sağlar.
 • Yapı Kredi: Yapı Kredi ile altın alım ve satımı yapılmaktadır. Bu altınları mevduat hesabınızda vadeli ya da vadesiz olarak tutabilirsiniz. 1 gram altın da alabilirsiniz.
 • Türkiye İş Bankası: Türkiye İş Bankası ile birçok altın işlemi bulunmaktadır. Sizde bulunan altınlar vadesiz olarak altın hesabınıza koyabilirsiniz. Altınlarınızı banka hesabında kullanabilirsiniz. Vadesi gram altın hesabı için en az kayıp sağlayarak altın satın alabilirsiniz.
 • Garanti Bankası: Garanti Bankası ile de altınlarınızı vadeli ya da vadesiz hesap olarak kullanabilirsiniz. Bununla beraber hesabınız veya kartınız aracılığıyla altın biriktirmenizi sağlamaktadır.
 • Halkbank: Halkbank ile vadeli veya vadesiz altın mevduat hesabı oluşturabilirsiniz. TL, dolar veya euro kurlarından birini kullanabilirsiniz.
 • Akbank: Akbank da vadesiz olarak altın mevduat hesabı sunan bankalardan biridir.
 • QNB Finansbank: QNB Finansbank, alt kuruluşu olan enpara.com ile beraber vadesiz altın mevduat hesabı hizmeti vermektedir. Bu hizmetten herhangi bir masraf ödemeden yararlanabilirsiniz.

2019 Senesinde Ekonomistlere Göre Altının Durumu Ne Olacacak?

Herkesin aklındaki soru olan “altın fiyatları yükselecek mi?” sorusunun cevabını yukarıda açıklamaya çalıştık. Altının durumunun tam olarak ne olacağı bilinmese de büyük artışların yaşanması beklenmektedir. Ekonomistlere göre 2019 yılında altının fiyatı ons başına 1600 dolar olabilir.

Daha doğrusu ekonomistler 2019 senesinde altının ons başına düşen altın fiyatının 1400 dolar ile 1600 dolar arasında olmasını tahmin etmekte ve yorumlamaktadır. Bu durumun belirtileri 2018 yılının son çeyreğinden itibaren görmeye başlayacağımızı da eklemişlerdir.

2020 altın fiyatları ve altının geleceği ne olur diyorsanız işte onu da bize zaman gösterecektir. Fakat yine bir yükseliş olması beklenmektedir. 2018 yılından sonraki en az 2 yılın daha altının yükselişleriyle geçeceği düşünülmektedir. Bu yüzden ekonomistler altınları olan kişilerin bu kaynakları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtmiştir. 2019 yılında bizi bekleyen altın haberleri bu kadardı.

Nakit paranız yok ve altın almak istiyorsanız altın alımında kredi kartına taksit yapan banka kartları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2019 Sonu 2020 Başlarında Altının Durumu Ne Olacak ( Düşecek Mi, Çıkacak Mı)

Commonwealth Bank of Australia’nın analisti Vivek Dhar, Fed’in gelecek 12 ay içinde faiz oranlarını dört kat düşürmeyi beklediği için altının yükselmesini bekliyor.

Danberg Bloomberg TV Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Sonuç olarak, reel faiz oranları düşecek ve altın mart ayı başına yaklaşık 1.500 dolar civarında zirveye çıkacak.” Dedi.

Dhar, bu görünüme ilişkin risklerin beklenenden daha güçlü olduğunu ve Fed’in faiz dışı faiz indirimlerinin dört katına çıktığını söyledi.

Altın fiyatları, 25 Haziran’da ons başına ons başına 1.439.21 $ ‘ın altı yılın en yüksek seviyesini gördükten sonra 13:05 Singapur döneminde yaklaşık 1.399.81 $ seviyesindeydi.

Açılamalara bakılırsa altına yatırım yapmak hala karlı gözüküyor….

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
3 Farklı Görüşle 2019 Sonu 2020 Başında Altının Durumu
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git