İcra dosyası kapatma, kimi zaman ticari kimi zaman ise bireysel olarak hepimizin bir icralık durumu olmuştur ve sonucunda olumlu veya olumsuz durumla neticelenmiştir. Peki, açık olan bir icra dosyası nasıl kapatılır hiç merak ettiniz mi eğer böyle bir sorununuz varsa bu yazımız tam size göre tüm detayları ile alacağız.

İcra takibi durumu genellikle tüm iş yeri sahiplerinin karşılaşabileceği bir olaydır. İcra takibine düşen birinin, İcra takibi başvurusu, uygulama şekilleri, icra dosyasını kapatma gibi durumları çözümleyebilmesi için aşağıdaki detay bilgileri sizler için toparladık. İşinize yarayacak bu bilgileri gelin birlikte inceleyelim. İlk sırada icra takibi nedir, tanımına birlikte bakalım.

İcra Takibi Nedir?

İcra takibi demek borçlu olan kişinin borcunu bir veya birden fazla sebeple ödememesi durumunda ve alacaklı olan kişinin kanuni haklarını kullanarak alacağını  tahsil etmek için icra müdürlüklerine başvurararak alacağının tahsili yönünde başlatmış olduğu takip sistemidir.İcra takibi iki farklı şekilde uygulanır bunlardan birincisi ilamlı icra takibi diğeri ise ilamsız icra takibidir.  

İlamlı icra takibi mahkemeden çıkan karara bağlı olarak yürütülen icra takibidir. İlamsız icra takibi ise ortaya çıkan herhangibir mahkeme kararı olmaksızın teminatlar ve paraya dayalı alacakların tahsilatı için yürütülen icra takibidir. Teminat ve para alacağınız olmasa bile kiraladığınız bir taşınmazın boşaltılması, tahliyesinin için de ilamsız icra takibi başlatılabilir.

Alacaklı olan kişi, borçlu olan kişiden  kendi imkanları dahilinde alacağının tahsil edemediği durumlarda bir avukat aracılığıyla yada avukat olmadan icra takibi yapabilmektedir. İcra takibi başlatılırken, alacaklı olan kişiden başvuru harcı ve peşin harç adı altında ücretler alınmaktadır. Eğer ki icra takibini bir avukat sizin adınıza yapıyor ise bu ücretlere avukatlık vekalet harçları da eklenmektedir.Tüm bu işlemler ile birlikte icra dairesinde icra dosyanız oluşmuş olur. İcra dosyasının oluşması ile birlikte start alan sürecin en sonu  icra dosyasının kapanması ile son bulmaktadır.

İcra Borcuna İtiraz Etme Ve Sonuçları Yorumlama

Haciz yolu ile oluşan ilamsız olarak başlatılan icra takibinde borca itiraz ettiğimizde, borçlu olan kişinin haklı ya da haksız olduğuna bakılmaksızın, itiraz edilmekle birlikte takip işlemi durur. Alacaklı olan kişi borçlunun icra itirazını iptal  edebilmek için İcra Mahkemesinde 6 ay içerisinde  itirazının kaldırılması,yahut genel olan mahkemede bir yıl içerisinde icra itirazının iptali davası açmalıdır.

[safir_ads2 id=2]

Borçlunun aleyhinde başlatılan icra takibi durumunda, borçlu olan kişi direkt olarak  senedin altındaki imza için itirazda bulunmuş ise alacaklı olan kişinin açacağı dava, itirazın geçici olarak kaldırılmasıdır.Fakat tüm borca itiraz edilmiş ise açılacak olan dava itirazın kesin olarak kaldırılmasıdır. İtirazın iptali talebinde bulunan kişi, bu talebi kanuni olarak istenen belgelerden birine istinaden ispatlamak durumundadır.

İspat için gerekli olan belgeler davanın konusuna bağlı olarak sınırlandırılmış olup değiştirilememektedir. İtirazın kaldırılması ile ilgili ve itirazın iptali ile ilgili davalara için tahmin edilen zamanlar, süreler, itirazın alacaklı olan kişiye tebliğ tarihi ile başlamaktadır. Açtığımız dava sonucunda itirazınızın haksız olduğu tespit edilirse, icra takibi kaldığı bölümden  devam ederek borçlu olan kinin aleyhine %20’den daha az olmamak şartı ile icra inkar tazminatına karar verilir.

İcra Dosyası Kapatmak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir?

Mevcutta olan icra dosyalarını kapatmak için, alacağınız için icra takibi yaptırdığınız icra dairesine başvurarak icra dosyası kapak hesabınızı yaptırmanız gerekmektedir. (Çeşitli icra dairelerince icra kapak hesabı için talep dilekçesi alınıyor fakat normal şartlarda bu işleme gerek duyulmuyor. Zaten kapa hesabı için bir talepte bulunmaza lüzum yoktur. İcra memuru bunu bilir ve zaten hesabı yapar.) İcra kapak hesabının yapıldığı günün içerisinde  hesapta çıkan borcu ilgili icra dairesinin banka hesaplarına aktarmalısınız. İcra Kapak hesabınızdaki borç ödendiğinde, ilgili borcun bittiğine yahut tahsil edilip kapandığına dair olan yazıyı ilgili icra dairesi müdüründen temin edebilirsiniz.

İcra dairesinde yaptığınız tüm bu işlemler sonucunda, e-devlet hesabınızdaki icra dosyanız  kapanmış olarak görülecektir. İcraya konu olan alacağı icra dairesine ödemeden gidip asıl olan alacaklıya yada alacak vekili olan kişiye ödeme yaparsanız, alacaklıya olan borcun hariçten kendisine  ödendiğine dair ve alacaklıya hiçbir borcunuzun olmadığını gösteren bir ibraname  almanız gerekmektedir. İbraname ile icra dosyası kapama işlemimiz daha hızlı ilerleyecektir.

[safir_list id=6765]

Alacaklı kişi,kurum kendisi yada vekalet verdiği kiş tarafından yapılan bu tahsil işlemini ilgili icra dairesine giderek bildirimde bulunmalıdır. Bu noktada , borç tahsil harcının sizin tarafınızdan icra dairesine ödenmesi gerekmektedir. Zira tahsil harçları borçlu sorumluluğunda olup borçlu tarafından ödenmektedir. Bu harç ödenmez ise hem icra dosyası kapanmaz hem de e-devletteki icra borcunuz kapanmış olarak görünmez.

İcra dosyası sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bu adresi kullanabilirsiniz

İcra Dosyası Kapatma Harcı Tutarı Ne Kadar Ödeniyor?

İcra talebinde bulunan alacaklıların bu ücreti Yönetim Kurulu’na önceden ödemeleri gerekir. Bu miktar 31,40 TL’dir. Alacaklı kişi başvuru ücretini peşin öderken, icra müdürlüğü bu tutarı icra dosyasına ekler ve borçludan tahsil eder.

Bir icra işlemi durumunda, beşte bir komisyon kesintisi uygulanır. Borçluya verilen tebligat neticesinde borçlunun ödemeyi yapması ile % 3,6’sı, haciz gerçekleşmesi ile malın satış öncesi tahsil edilecek tutarlarda yüzde 7,2 oranında haczin gerçekleşmesi ile satışın yapılması sonrasında ise yüzde 9 oranında tahsil harcı tahsil edilmektedir. Maddi tahsilata konu oluşturmayan icra işlemlerindeyse 36,90 TL tahsil harcı kesilmektedir.

1 Yorum

 1. Yalçın
  8 Eylül 2020 at 15:59 — Cevapla

  İyi günler!

  Benim KYK na olan borcumdan dolayı 570 Tl
  Ana para
  Tapuma haciz konulmuş Rıhtım icra müdürlüğü tarafından
  E devlete baktım
  Borç 3184,38 Tl
  Bu hacizi nasıl kaldırırım
  İstanbul değilde
  Herhangi bir şehirdeki icra müdürlüğünden kaldırabilirmiş iyi.
  Kapak ücretiyle beraber toplam borç net veya tahmini
  Ne kadar olur?
  Ödeme yapıldıktan sonra
  Tapudan icra kaç günde kalkar?
  Benim yerime herhangi x şahız ödemeyi ve icrayı
  Kaldırabilirmi?
  Çok teşekkürler
  Saygılar

 2. Ferhat Kartal
  2 Temmuz 2020 at 01:25 — Cevapla

  merhabalar ailemin adına açılmış ilamsız icra takibi var hiç bir belge olmadan açılmış bu davayı bize kağıt gelmediğinden veya haberimiz olmadığından onaylanmış ve faiz yemiş durumda. ama şu anda takibi başlatan kişi ile uzlaşmış durumdayız istediği bedeli almaktan vazgeçmiş ve bizde üzerimizden bu yükü atmak istiyoruz. Davacı takipten vazgeçip komple dosyayı kapatmak isterse bi ücret zorunda kalıyor mu? Kendi rızası ile dosyayı kapatacağını vekalet verdiği hukuk bürosuna iletecek , oluşacak dosya masrafı 200-300 tl arası bi rakam gözüküyor bunun dışında bir ücret çıkarsa ödemeyip devam edeceğini söylüyor. Tam olarak bir bilgi alırsak çok seviniriz. Çok teşekkürler şimdiden , iyi çalışmalar.

 3. fatih
  25 Haziran 2020 at 16:32 — Cevapla

  merhaba Kapalı – (Durdurulmuş : İcra Mahkemesine İtiraz) olan dosya yeniden açılabilir mi.

 4. İshak Alçinkaya
  8 Haziran 2020 at 23:24 — Cevapla

  merhaba
  bankalara olan icra dosyalarını yaklaşık 2 yıl önce harcırahlarını da yatırarak kapatmama rağmen maaş aldığım banka dosyaların açık göründüğünü kapatılması için icra dairesi tarafından ayrıca banka genel merkezine yazı yazılması gerektiğini söyledi. Bunun doğruluk derecesi ne kadar ayrıca doğruysa ve yazıyı yazdırdıktan sonra kara listeden çıkmak için ne kadar beklemem gerekiyor.
  Teşekkürler.

 5. Hatice
  6 Haziran 2020 at 14:41 — Cevapla

  Merhalar
  Bn bımeks ten icralık oldum fakat icra borcumu odedım. Bımeks bosyalarını bolandırıcılara mı sattı kimlere satmış blmyrm.
  Surekli beni degişik degişik avukatlatarıyorlar. Bn borcumu odedım. İşim garanti olsun diye de vakıf b. İcrasına yatırdım. Onların verdıgı ibanlar garanti b. Ve digerlrı ıdı. Senede 2 yada 3 kere ararlar ve mesajlar atarlar. Bnm borcum yk dıyorum. Bu sefer Baska avukat arar. Odeme makbuzu ister gonderıyorum. Borcu yoktur makbuzun gondermıyorlar. O arada Baska avukat devreye giriyor, borcun var odeme yap diyor. Bn bunlardan nasıl kurtulabilirim. Borc yok kagıdı gondermıyorlar. Adıma tekrar icra acıyorlar. Bu olay 2016 dan beri ve Bn sigorta işlerde calışıyorum. Neden icram varda maaş kesilmiyor senelerdir.

 6. Emre
  13 Mayıs 2020 at 10:47 — Cevapla

  Merhabalar, Vatandaş UYAP sistemi üzerinden borcumun tamamını ödedim 10 gün kadar oldu fakat hala dosya kapatılmadı, ne yapmam gerekiyor acaba?

 7. tolga akgog
  20 Nisan 2020 at 20:17 — Cevapla

  merhaba, SGK hesaplarıma bloke koymuş borçlarımı avans yersiz ödeme sayfasından ödedim icra müdürlüğüne herhangi bir ödeme yapmadım bankalardaki blokem nezaman kalkar. iyi günler

  • 20 Nisan 2020 at 23:20 — Cevapla

   Merhaba Tolga bey eğer 2-3 iş günü içerisinde kalkmaz ise SGK ile iletişime geçip hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda beklemeden yapmsanız daha iyi olur SGK işlemler biraz yavaş ilerlemektedir. Hızlandırmış olursunuz ve hesap blokeniz kalkar.

 8. Musa
  4 Nisan 2020 at 16:28 — Cevapla

  Borcumu kapattım ama dosyam hala açık görünüyor

  • 6 Nisan 2020 at 16:54 — Cevapla

   Musa bey borcunuzu ödediğiniz belge ile icra dosyası numaranızı alarak icra müdürlüğüne başvurarak dosya kapatma işleminizi yapabilirsiniz. Online olarak işlemlerin düşmesi biraz zaman alıyor süreci hızlandırabilirsiniz.

 9. Paşali
  11 Şubat 2020 at 23:05 — Cevapla

  Istanbul varlık yonetım şırketıne dosyan bulunmaktadır borcum olmadığı halde bankalara yazı yollamiş ve kartlarım kapanmiş bu konuda ne yapmam gerek

  • Paşali
   11 Şubat 2020 at 23:12 — Cevapla

   Icra dosyalarının kapanmasını ıstıyorum borcum yoktur ne yapmam gerekıyor

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir