3 Kolay Yolla İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? (Adım Adım Anlatım)

Yayın Tarihi: 22.06.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 22.06.2019
 

Kimi zaman ticari kimi zaman ise bireysel olarak hepimizin bir icralık durumu olmuştur ve sonucunda olumlu veya olumsuz durumla neticelenmiştir. Peki, açık olan bir icra dosyası nasıl kapatılır hiç merak ettiniz mi eğer böyle bir sorununuz varsa bu yazımız tam size göre tüm detayları ile alacağız.

İcra takibi durumu genellikle tüm iş yeri sahiplerinin karşılaşabileceği bir olaydır. İcra takibine düşen birinin, İcra takibi başvurusu, uygulama şekilleri, icra dosyasını kapatma gibi durumları çözümleyebilmesi için aşağıdaki detay bilgileri sizler için toparladık. İşinize yarayacak bu bilgileri gelin birlikte inceleyelim. İlk sırada icra takibi nedir, tanımına birlikte bakalım.

İcra Takibi Nedir?

İcra takibi demek borçlu olan kişinin borcunu bir veya birden fazla sebeple ödememesi durumunda ve alacaklı olan kişinin kanuni haklarını kullanarak alacağını  tahsil etmek için icra müdürlüklerine başvurararak alacağının tahsili yönünde başlatmış olduğu takip sistemidir.İcra takibi iki farklı şekilde uygulanır bunlardan birincisi ilamlı icra takibi diğeri ise ilamsız icra takibidir.  

İlamlı icra takibi mahkemeden çıkan karara bağlı olarak yürütülen icra takibidir. İlamsız icra takibi ise ortaya çıkan herhangibir mahkeme kararı olmaksızın teminatlar ve paraya dayalı alacakların tahsilatı için yürütülen icra takibidir. Teminat ve para alacağınız olmasa bile kiraladığınız bir taşınmazın boşaltılması, tahliyesinin için de ilamsız icra takibi başlatılabilir.

Alacaklı olan kişi, borçlu olan kişiden  kendi imkanları dahilinde alacağının tahsil edemediği durumlarda bir avukat aracılığıyla yada avukat olmadan icra takibi yapabilmektedir. İcra takibi başlatılırken, alacaklı olan kişiden başvuru harcı ve peşin harç adı altında ücretler alınmaktadır. Eğer ki icra takibini bir avukat sizin adınıza yapıyor ise bu ücretlere avukatlık vekalet harçları da eklenmektedir.Tüm bu işlemler ile birlikte icra dairesinde icra dosyanız oluşmuş olur. İcra dosyasının oluşması ile birlikte start alan sürecin en sonu  icra dosyasının kapanması ile son bulmaktadır.

İcra Borcuna İtiraz Etme Ve Sonuçları Yorumlama

Haciz yolu ile oluşan ilamsız olarak başlatılan icra takibinde borca itiraz ettiğimizde, borçlu olan kişinin haklı ya da haksız olduğuna bakılmaksızın, itiraz edilmekle birlikte takip işlemi durur. Alacaklı olan kişi borçlunun icra itirazını iptal  edebilmek için İcra Mahkemesinde 6 ay içerisinde  itirazının kaldırılması,yahut genel olan mahkemede bir yıl içerisinde icra itirazının iptali davası açmalıdır.

Borçlunun aleyhinde başlatılan icra takibi durumunda, borçlu olan kişi direkt olarak  senedin altındaki imza için itirazda bulunmuş ise alacaklı olan kişinin açacağı dava, itirazın geçici olarak kaldırılmasıdır.Fakat tüm borca itiraz edilmiş ise açılacak olan dava itirazın kesin olarak kaldırılmasıdır. İtirazın iptali talebinde bulunan kişi, bu talebi kanuni olarak istenen belgelerden birine istinaden ispatlamak durumundadır.

İspat için gerekli olan belgeler davanın konusuna bağlı olarak sınırlandırılmış olup değiştirilememektedir. İtirazın kaldırılması ile ilgili ve itirazın iptali ile ilgili davalara için tahmin edilen zamanlar, süreler, itirazın alacaklı olan kişiye tebliğ tarihi ile başlamaktadır. Açtığımız dava sonucunda itirazınızın haksız olduğu tespit edilirse, icra takibi kaldığı bölümden  devam ederek borçlu olan kinin aleyhine %20’den daha az olmamak şartı ile icra inkar tazminatına karar verilir.

İcra Dosyası Kapatmak İçin İzlenecek Yollar Nelerdir?

Mevcutta olan icra dosyalarını kapatmak için, alacağınız için icra takibi yaptırdığınız icra dairesine başvurarak icra dosyası kapak hesabınızı yaptırmanız gerekmektedir. (Çeşitli icra dairelerince icra kapak hesabı için talep dilekçesi alınıyor fakat normal şartlarda bu işleme gerek duyulmuyor. Zaten kapa hesabı için bir talepte bulunmaza lüzum yoktur. İcra memuru bunu bilir ve zaten hesabı yapar.) İcra kapak hesabının yapıldığı günün içerisinde  hesapta çıkan borcu ilgili icra dairesinin banka hesaplarına aktarmalısınız. İcra Kapak hesabınızdaki borç ödendiğinde, ilgili borcun bittiğine yahut tahsil edilip kapandığına dair olan yazıyı ilgili icra dairesi müdüründen temin edebilirsiniz.

İcra dairesinde yaptığınız tüm bu işlemler sonucunda, e-devlet hesabınızdaki icra dosyanız  kapanmış olarak görülecektir. İcraya konu olan alacağı icra dairesine ödemeden gidip asıl olan alacaklıya yada alacak vekili olan kişiye ödeme yaparsanız, alacaklıya olan borcun hariçten kendisine  ödendiğine dair ve alacaklıya hiçbir borcunuzun olmadığını gösteren bir ibraname  almanız gerekmektedir. İbraname ile icra dosyası kapama işlemimiz daha hızlı ilerleyecektir.

Alacaklı kişi,kurum kendisi yada vekalet verdiği kiş tarafından yapılan bu tahsil işlemini ilgili icra dairesine giderek bildirimde bulunmalıdır. Bu noktada , borç tahsil harcının sizin tarafınızdan icra dairesine ödenmesi gerekmektedir. Zira tahsil harçları borçlu sorumluluğunda olup borçlu tarafından ödenmektedir. Bu harç ödenmez ise hem icra dosyası kapanmaz hem de e-devletteki icra borcunuz kapanmış olarak görünmez.

İcra dosyası sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama bu adresi kullanabilirsiniz

İcra Dosyası Kapatma Harcı Tutarı Ne Kadar Ödeniyor?

İcra talebinde bulunan alacaklıların bu ücreti Yönetim Kurulu’na önceden ödemeleri gerekir. Bu miktar 31,40 TL’dir. Alacaklı kişi başvuru ücretini peşin öderken, icra müdürlüğü bu tutarı icra dosyasına ekler ve borçludan tahsil eder.

Bir icra işlemi durumunda, beşte bir komisyon kesintisi uygulanır. Borçluya verilen tebligat neticesinde borçlunun ödemeyi yapması ile % 3,6’sı, haciz gerçekleşmesi ile malın satış öncesi tahsil edilecek tutarlarda yüzde 7,2 oranında haczin gerçekleşmesi ile satışın yapılması sonrasında ise yüzde 9 oranında tahsil harcı tahsil edilmektedir. Maddi tahsilata konu oluşturmayan icra işlemlerindeyse 36,90 TL tahsil harcı kesilmektedir.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
3 Kolay Yolla İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? (Adım Adım Anlatım)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
garanti pos cihazı hızlı iletişim
Garanti BBVA Bankası POS Cihazları İçin Destek Telefon Numaraları (TÜM CİHAZLAR)

Garanti Bankası'nın işletmeye sağladığı POS cihazları sayesinde işletme...

kredi kartı limitini neler etkiler
Kredi Kartının Limitinin Belirlenmesi Ve Limiti Etkileyen Unsurlar

Kredi kartı limiti demek, kullanabileceğimiz en yüksek nakit...

x