ATM günlük para çekme limiti nasıl arttırılır, bildiğimiz gibi teknoloji çağında yaşıyoruz ve her geçen gün bankalar yatırımlarını bu yönte yapıyor. Tabi hal böyle olunca güvenlik sebebi ile bazı sıkıntıları da beraberinde yaşıyoruz. Bunlardan birisi de ATM günlük nakit para çekme limitleri oluyor. Kişiler 4.000 TL veya 5.000 TL gibi rakamlar çekmek istediklerinde bunu başaramıyor. Eğer bu nakit acil lazımsa 24 saat beklemeleri gerekiyor. Aslında yaşanan bu sorunun geçici ve acil bir çözümü bulunuyor, tabi acil nakit ihtiyacınızı bankamatikten çözdükten sonra yazımızı tekrar okuyarak daha kalıcı çözümleri bulabilirsiniz. bankamatik günlük para çekme limitini arttırma yöntemi için aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Aslında bu tarz kısıtlamalar, bankanızı korurken, bankacılık ve yanlış el gibi potansiyel güvenlik ihlallerinin büyük kayıplarından korunmanıza yardımcı olur. İzinsiz ve yasal olmayan bir para çekme işlemi karşısında çok uzun bir süre içerisinde bu durum anlaşılmaz ise, oluşacak  kayıpların sorumluluğunu üstlenebilirsiniz ve çalınan paranızı geri almanız pek mümkün değildir. Bunun için de yapacağınız işlemlerde son derece dikkatli olmanız gerektiğiniz bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Ancak, ilave ihtiyaçlar için daha para çekme makinalarından fazla para çekmeniz gerekiyorsa, ATM’den günlük para çekme limitinizi geçici olarak artırabilirsiniz. Öte yandan, limit artışına ek olarak, bankaların hizmet olarak sundukları nakit avans çekimi, artı para, elma hesabı gibi hesaplardan nakit kullanmayı da düşünebilirsiniz. Aslında bu sayede şubelere gitmenize gerek kalmadan çok daha yüksek tutarlarda para çekebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Şimdi gelin, işlem limitleri nasıl arttırılı inceleyelim.

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır?

ATM’nin günlük para çekme limiti sizin için yeterli değilse, lütfen bankanızı arayın ve ATM limitinizi geçici olarak yükseltmelerini isteyin. Bankada tek bir hesabınız varsa, banka bu talebe yaklaşamayabilir. Ancak, eğer yeterince ikna ederseniz, günlük limitinizi 1000 TL veya daha yüksek bir seviyeye çıkarabilirsiniz. ATM nakit çekme limitindeki artışın çoğu geçicidir, ancak talep artışı olumlu olmayabilir. Bankanızdan bunu talep ederek kaybedecek bir şeyiniz yok. Birçok banka geçici limit artışlarında müşterilerine yardımcı olmaya çalışıyor.

Bankanız bu hizmeti ücretsiz olarak sunabilir veya ek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bu durumda, harekete geçmeden önce olası maliyetleri bilmeniz gerekir. Aynı zamanda başvuru yöntemine dayalı bir sistem olduğu için de bankalar bazı kriterleri kontrol ediyor. ATM’lerden yaptığınız işlemler ve genel olarak işlem hacimleriniz değerlendiriliyor. Sizin 10.000 TL limit talep ettiğiniz yerde bunu uygun görmeyerek 5.000 TL limit tanımlayabiliyor.

[safir_note type=”sari” text=”Genel olarak tüm bankaların limitleri birbirinden farklıdır. Eğer işlem yapmadıysanız ve kartınızın günlük çekim limitini bilmiyorsanız internet bankacılığından öğrenebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmıyorsanız da müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.”]

Limit arttırma talebi oluşturabileceğiniz kanallar şöyle;

  • ATM’lerden limit artış talebi
  • Müşteri hizmetlerinden limit artış talebi
  • Şubelerden ATM günlük çekim limiti arttırma
  • İnternet bankacılığı ve mobil uygulama

ATM’den Nakit Çekim Limiti Nasıl Yükseltilir?

ATM’den limitinizin fazlasında para çekmeye çalıştığınızda, limiti doldurduğunuz uyarısı çıkar. Bu uyarı çıktığında ATM sizi limit yükseltme başvurusu için bazı ekranlara yönlendirebilir. Her bankada bu durum aynı olmasa da, ATM başında böyle bir uyarı ile karşılaşırsanız bunu uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bankanın belirlemiş olduğu komisyon oranları ile de nakit çekim limitinizin üzerinde para çekim işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Günlük ATM Para Çekme Limitini Yükseltmek

atm para çekme limitleri

Yazımızın giriş bölümünde, bankaların bazı durumlarda talep ettiğiniz limitleri uygun görmediğini aktarmıştık. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, bankanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Genel olarak bankalar müşterilerine 1.500 TL’lik bir nakit çekim hakkı sunuyor. Eğer bu limit size yetmiyorsa, limitin daha yüksek olduğu veya rahatlıkla limit artışına gidebileceğiniz bankalarla çalışabilirsiniz. Bunun için de daha çok dijital bankaları tercih edebilirsiniz.

Dijital bankalara örnek olarak Enpara, Cepteteb gösterilebilir. Bu bankaların herhangi bir fiziksel şubesi bulunmadığı için, ATM günlük çekim limitleri diğer bankalara nazaran daha yüksek olabiliyor. Bu bankaları tercih ederek ihtiyacınız ve fazlası kadar nakit çekim limitine sahip olabiliyorsunuz.

ATM’lerde hangi bankanın günlük nakit para çekme limiti sunduğunu merak ediyorsanız, bankanın günlük ATM para çekme limitini kontrol edebilirsiniz.

CEPTETEB ve Enpara gibi dijital finansal platformlar artık ATM’lerden yüksek günlük nakit çekme limitlerini sunuyor. ATM’ler için günlük para çekme limiti, Enpara için 7.500 lira, CEPTETEB için 3.000 liradır. Ancak CEPTETEB, her müşteri talebi için ilave gereksinimler için nakit çekme limitini 6.000 Türk Lirasına kadar çıkarabiliyor deneyebilirsiniz.

ATM Para Çekme Limiti Dolduysa Nakit Avans veya KMH Kullanabilirsiniz

Bazen çok acil durumlar ortaya çıkabilir ve sadece nakit ödeme gerekebilir. Banka hesabınızdan yeterli miktarda para çekemiyorsanız ve limit artırma talebiniz negatifse, nakit avans çekme hizmeti kullanma seçeneğiniz olduğunu size bildirmek isteriz. Kredi kartı veya normal hesabınızdan yapacağınız nakit avans çekimleri ayrı bir işlem olduğu için, bu işlemlerin değerlendirmesi önceden yapılıyor ve ATM’lerden rahatlıkla para çekebiliyorsunuz.

Kredi kartı veya kredili hesap kullanıyorsanız, nakit para çekebilirsiniz. Nakit hizmet limiti, tasarruf hesabınızdan çekebileceğiniz günlük nakit limitinden ayrıdır. Çoğu durumda, nakit çekme para çekme limiti, para yatırma hesabınızdan çekebileceğiniz limiti aşıyor. Bankanızdaki kasa servis limitini kontrol edebilirsiniz.

Nakit hizmetler belirli bir oranda faturalandırılır ve nakit hizmetleri kullanmak için belirli bir oranda faiz ödemek zorundasınız. Bununla birlikte, acil bir durum olması durumunda, kredi kartıyla veya kredili mevduat hesabı kullanarak bir nakit avans kullanmayı düşünebilirsiniz. Yada döviz bozan bankamatikler aracılığı ile Dolar veya Euro hesabınızan para çekebilirsiniz.

BONUS ! Kartsız Para Çekme Limitinizi Kullandınız Mı ? 

Evet Bonus! bilgimizi paylaşıyoruz, eğer bankamatiklerden kartlı işlemler ile limitiniz doldu ise kartsız işlemler menüsündeki para çekme limitinizi kullanabilirsiniz. Bu limit bazı bankaların paramatiklerinde günlük para çekme limiti haricinde bir limit olarak tanımlanıyor denemenizde fayda var.

Kartınız ile para çektikten sonra, yine ATM başından ayrılmadan kartsız işlemler menüsüne girebilir, bu menü sayesinde ilave para çekimi yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir