3 Ve 6 Ay Ertlemeli Kredi Nedir, Avantaj Ve Dezavantajları

 

Bankalar birçok amaç ve ürün için müşterilerine krediler vermekte ve bu krediler ile birçok avantaj sağlamaktadır. Bu krediler ve kredi paketleri amacına göre birbirinden farklı özelliklere sahip olabilir. Faiz oranı, vade sayısı, kullanma amacı gibi farklılıklara sahip olan kredilere başvurduğunuz zaten, onay almanız durumunda banka size bir ödeme planı oluşturur ve bu ödeme planına göre düzenli bir şekilde ödersiniz. 

Bu kredi ürünlerini ve kredi paketlerini incelediğinizde, bankalar bazı kredilerin ilk ödeme tarihini erteleyebilir. Bir bankadan kredi aldığınızda veya kredi çektiğinizde, ilk ödemesini bir sonraki ay yaparsınız. Ancak bazı kredilerde ilk ödeme tarihi birkaç ay ertelenebilir. 

Kredi veren bankaların veya finans kuruluşlarının, ilk kredi taksitini kredinin kullanıldığı tarihten 3 veya 6 ay sonra aldığı kredilere ertelemeli kredi denir. Kısaca, bu kredi ürünlerinde kredi çektiğinizde ilk ödemenizi ertesi ay değil, 3 veya 6 ay sonra yapabilirsiniz. Başvuru şartlarında ve gereken koşullarda diğer kredilerden farkı olmayan ertelemeli kredilere aynı şekilde başvuru yapabilirsiniz. Kredi başvurusu için gerekli evraklarınızı ve belgelerinizi teslim ettiğiniz takdirde ertelemeli krediye başvuru yapabilirsiniz. Eğer kredi notunuz veya kredi skorunuz düşük değilse ve kara listede değilseniz siz de ertelemeli kredi alabilirsiniz.

Ertelemeli Kredi Ne İşe Yarar?

Ertelemeli kredi, kullanılan kredinin ilk taksit ödemesinin bir sonraki ay değil, daha ileri bir tarihe ertelendiği kredilerdir. Kredi kullanılan, kredi çekilen tarihten bir sonraki ay ilk taksit ödemesini yapamayacak durumdaki tüketiciler ertelemeli kredi kullanarak ödemelerini birkaç ay erteleyebilirler. 

3 Ay Ertelemeli  ( Ötelemeli ) Kredi

Bankadan bir kredi çektiğinizde, ilk ödemesini bir sonraki ay ödeme günü geldiğinde yaparsınız. 3 ay ertelemeli kredi, kredi kullanmanızdan sonra 3 ay boyunca ödeme yapmamanızı ve kredinizin ilk taksidini 3 ay sonra yapmanızı sağlar. 3 ay ertelemeli kredi, konut kredisi, taşıt kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi gibi bütün kredilerde kullanılabilir. Ödeme kolaylığı sunan bu kredilerde uygun faiz oranları ile ödemenizi 3 ay erteleyebilirsiniz. Ayrıca eğer yüksek kredi notuna sahip ve finansal geçmişi iyi olan müşteriler daha düşük faiz oranlarından ve daha yüksek vadeden yararlanabilir. 

6 Ay Ertelemeli ( İleri Ödemeli ) Kredi

3 ay ertelemeli krediden farklı olarak, tüketiciler talep etmeleri halinde, ilk 6 ay boyunca kredi için geri ödeme yapmamayı talep edebilirler. 6 ay ertelemeli kredi denilen bu kredi ile, krediyi kullandığınız tarihten sonra ilk 6 ay kredi taksidinizi ödemeyebilirsiniz ve erteleyebilirsiniz. Büyük bir ödeme kolaylığı sağlayan 6 ay ertelemeli kredi genellikle bayram, yaz, yeni yıl, yılbaşı kredilerinde kullanılabilir. Bu kredilerde vade ertelemesinden ve vade değişikliğinden dolayı faizlerde farklılık görülebilir. Bu yüzden tüketicilerin diğer kredi ürünlerinin faizleriyle karşılaştırması daha sağlıklı olacaktır. 

Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

Konut, taşıt, ihtiyaç, tatil veya başka herhangi bir sebep ile kredi başvurusunda bulunduğunuzda ilk ödemenizi ertelemek istediğinizi de belirtebilirsiniz. Böylece banka, krediniz için bir ödeme planı oluştururken, ilk ödemenizi 3 ay veya 6 ay erteleyebilir. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı ile başvurabileceğiniz ertelemeli krediye aynı zamanda banka şubelerinde de başvurabilirsiniz. 

 

Diğer kredilerde olduğu gibi, ertelemeli kredilerde başvurunuzun onay almasını etkileyen en önemli unsur kredi notunudur. Kredi notunun veya kredi skorunun yüksek olması ertelemeli kredi başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanmasını sağlayabilir. Diğer yandan, kredi notunuzun veya kredi skorunuzun düşük olması ertelemeli kredi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir

Başvuru için gerekli belgelerle birlikte ertelemeli krediye başvurduğunuzda, başvurunuz kabul edildiği takdirde kredinizi 3 ay veya 6 ay ertelemeli olarak ödemeye başlayabilirsiniz

Ertelemeli Kredinin Başvuru Şartları Nelerdir?

Ertelemeli kredi ürünleri, şartlar açısından diğer kredilerden farklı değildir. Yani diğer krediler hangi şartları taşıyorsa ertelemeli krediler de aynı şartları taşır. Unutmayın ki, bir bankadan kredi çekebilmek için en önemli etken kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Kredi notunuzun yüksek olması durumunda ve gerekli belgelerinizi tamamlamanız durumunda kredi başvurunuz en kısa süre içerisinde sonuçlanabilir. 

Kredi notunuzu etkileyen en önemli unsurlar ise kayıtlı bir gelirinizin olmasıdır. Kredi başvurusu için gelirinizi belgelendirmeniz gerekebilir. Ayrıca yan gelirlerin olması da kredi başvurunuzu olumlu etkiler. Diğer yandan, daha önce kullandıysanız kredi ve kartlarını düzenli ödemeniz de kredi notunuzu etkiler. Kredinizi veya kredi kartınızı gecikmeli, düzensiz ödemeniz kredi notunuzu düşürür. Ayrıca, güncel olarak kullandığınız kredi kartlarındaki ve kredilerdeki borcunuzun, gelirinize oranı da yeni bir kredi başvurusu yapmanızı etkileyecektir. Bir bankadan kredi kullanabilmek için en önemli şey kredi notunuzun yüksek olmasıdır. 

Bankaların Güncel Ertelemeli Kredi Kampanyaları

Güncel ve revaçta olan popüler erteleme kredi fırsatı Alternatifbank tarafından sunulmaktadır. Sizler için araştırdık ve Alternatif bankın sunduğu ertelemeli kredi başvurusu linkini https://www.alternatifbank.com.tr/bireysel/krediler/ertelemeli-kredi-firsati/ veriyoruz. Ayrıca bilmenizi isteriz ki kredinizi kullandıktan 3 ay sonra geri ödemeye başlıyorsunuz.

3 Ay ertelemeli kredi veren bankalar arasında hemen hemen tüm bankaların kampanyaları bulunmaktadır. Bu yüzden şubelere giderek yüz yüze görüşmenizde ve faiz oranlarını not alarak bütçenize en uygun olan ertelemeli kredi seçeneğini seçebilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
banka provizyon verilmedi
Bankanız Provizyon Vermedi (Acaba Neden Vermedi) İŞTE ÇÖZÜM

Eskiden insanlar alışverişlerde daha çok nakit para kullanırken...

en iyi ticari kredi kartları
En Çok Tercih Edilen Ve İyi Özellikleri Olan 5 Ticari Kredi Kartı

Ticari kredi kartları, işletmeler ve operatörler için şirket...

x