300 Koyun Köye Dönüş Projesi Ve Başvuru Şartları (TİGEM)

Yayın Tarihi: 22.02.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 31.08.2018
 

Köye dönüş projesi kapsamında köyüne dönene 300 koyun projesi olarak adlandırılan proje hayata geçti ve başvuru yapılan sayfa yoğun başvuru nedeni ile yakın zamanda kitlendi. Bizde sizlere bu makalemizde 300 koyun tigem projesi ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalışacağız.Sürekli olarak yükselen et fiyatları için yeni çözüm arayışlarını sürdüren hükümet et ithal etmek yerine yerli üreticiyi teşvik etme kararı aldı.

Alınan yeni kararlar çerçevesinde hükümet son derece büyük bir projeye imza attı ve yetiştiricilere 300 adet koyun verilmesine karar verdi. Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi adı verilen yeni proje kapsamında verilen 300 koyundan doğacak her kuzu için hükümet satın alma garantisi verecek. İşin daha da iyisi üretici daha kuzu doğmadan bu kuzuları hükümete kaç liradan satacağını bilecek ve bunun güveni içerisinde üreticilik yapacak.

300 Koyun Başvurusu Nereden Yapılacak ?

Köylerde atıl durumda olan mera ve otlakların aktif olarak kullanılmasını sağlamak amacı taşıyan yeni teşvik ile beraber koyun üretimi bariz bir şekilde arttırılacak. Yapılacak olan anlaşmanın ardından hükümet 300 adet koyunu üreticiye belirlenen ücret karşılığında satacak. Yapılacak olan satışın sözleşmesi Ziraat Bankası şubeleri üzerinden imzalanarak resmiyete dökülecek. Ancak hayvanların beslenme, bakım ve aşı gibi çeşitli masraflarının karşılanması amacı ile hükümet avans verecek.

300 koyun almak için başvuruda bulunmak isteyen kişiler başvuru işlemlerini TİGEM üzerinden gerçekleştirecek. TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) internet sitesi üzerinden yapılacak olan başvuruları kurum tek tek inceleyecek ve hak sahiplerine geri dönüş yaparak resmi süreci başlatacak. Ancak projeye oldukça yoğun bir ilgi gösterildiği için şu an itibari ile kurumun internet sitesi çökmüş durumda. Bu nedenle 300 koyun teşvik haklarından yararlanmak istiyorsanız yoğunluğun az olduğu gece saatlerinde siteye giriş yapmanız gerekiyor.

Tüm Yetiştiriciler 300 Koyun Alabilecek Mi, Şartlar Nelerdir ?

Hayır, ne yazık ki her başvuru sahibine kesin olarak 300 koyun hakkı tanınmayacak. Bunun için yapılan tüm başvurular değerlendirilmeye alınacak ve sadece aranılan kriterleri taşıyan üreticilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilecek. 300 koyun başvuru formu doldurmak için öncelikle büyük bir zoru başararak www.tigem.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekiyor. Ardından site ana sayfasında üst bölümde yer alan 300 koyun bağlantısını tıklayın ve daha önce bir üyelik açmadıysanız aşağı bölümde yer alan “yeni yetiştirici kaydı” bağlantısına tıklayın.

genç çiftçi desteği 300 koyun

Yenilen sayfada sizden istenilen kimlik numarası, cep telefonu gibi kişisel bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak kendinize bir şifre belirleyin. Belirlediğiniz bu bilgileri kullanarak sisteme giriş yapın ve ardından ekranda yer alan “yeni başvuru” bağlantısını tıklayın. Bu bağlantıyı tıkladığınız anda e-posta doğrulama kodu başvuru esnasında yazmış olduğunuz mail adresinize gönderilecektir. Doğrulama postasına giriş yaparak bir sonraki adıma atlayın ve yenilenen sayfada sizden istenilen bilgileri detaylı bir şekilde yazın.

Unutmayın bu bilgilerin tümü sizin başvurunuzu değerlendirme sürecinde dikkate alınacak olan bilgiler olup aynı zamanda başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak olan en önemli etkendir. Bu nedenle dikkatli olun ve istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak bu ekranda yer alan bilgileri kaydedin. Bu ekranı da tamamladıktan sonra 300 koyun alma hakkı kazanırsanız bu koyunları nerede yetiştireceğiniz, üzerinize kayıtlı olan taşınmaz bulunup bulunmadığı ve hayvancılık hakkındaki bilgileriniz sorgulanır. Başvurunuz tamamlandıktan sonra ise sizden istenilen belgelerin yer aldığı son bir ekran daha gelir ve 300 koyun başvuru evrakları için ilgili birimi ziyaret etmeniz durumunda başvurunuz bitmiş olur.

Tigem Projesi Kapsamında En Fazla 300 Koyun Verilecek

Daha fazla yetiştiriciye ulaşmak isteyen Bakanlık bu nedenle bir yetiştiriciye en fazla 300 koyun verilmesine izin verecek. TİGEM başvurusunu onayladığı üreticilere eğitim desteği de sağlayacak. Yine koyunlar için yapılacak olan TARSİM sigortası için ödemeyi de hükümet gerçekleştirecek.

Tigem 300 Koyun Köye Dönüş Projesi Başvuru Şartları

Köyüne dönerek koyun yetiştiriciliği yapacak çiftçiler için aranan özellikler ve başvuru şartlarını sizler için aşağıda listeledik. Yinede tam ve eksiksiz evrakları TİGEM resmi internet sitesinden teyid etmenizde fayda var. Kurum tarafından açıklanan başvuru şartları şu şekildedir ;

 • Oluşturulacak web sitesinde müracaat şartları ve başvuru kriterlerinin yayınlanması,
 • Elektronik ortamda yetiştiricilerin ön başvurularının belgeleriyle alınması,
 • Başvuruların TİGEM tarafından değerlendirilmesi,
 • TİGEM tarafından başvuruları kabul edilen yetiştiricilerin Ziraat Bankası tarafından değerlendirilmesi,
 • Kazananların duyurulması,
 • Kredisi onaylanan yetiştiriciler ile Ziraat Bankası ve TİGEM arasında sözleşmelerin imzalanması,
 • Hayvanların temini ve teslim edilmesi,
 • Teslim edilen hayvanların İl/İlçe Müdürlükleri tarafından aşılama ve küpelenmesinin ücretsiz olarak yapılması,
 • Yetiştiriciye bakım giderleri ve sigorta bedeli için avans verilmesi,
 • Doğacak dişi kuzular için TİGEM tarafından yetiştiriciye alım garantisi verilmesi,
 • Alınacak dişi kuzuların Bakanlığın diğer projelerinde değerlendirilmesi.

300 Koyun Başvurusu Nereden Nasıl Yapılır ?

Devletin yeni çıkarmış olduğu ve köyüne dönmek isteyenlerin yakından takip ettiği 300 koyun projesi ile ilgili başvuru yapmak isteyenler aşağıdaki başvuru linkini kullanarak başvurularını yapabilirler.

300 Koyun Başvuru Linki : https://300koyun.tigem.gov.tr/Logon/Index?ReturnUrl=%2f

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
300 Koyun Köye Dönüş Projesi Ve Başvuru Şartları (TİGEM)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartından para gönderme
Kredi Kartından Hesaba Havale Ve Eft Yapılır Mı ?

Artık günümüzde eskisi gibi bankaların şubelerinde saatlerce bekleyerek...

kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim
Sorunsuz Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Mutlak suret ile hepimizin bankalar ve finans kuruluşları...

x