4 Cevapla İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nereden Alınır? (TÜM DETAYLAR)

Yayın Tarihi: 10.02.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 30.03.2019
 

Bu yazımızda işsizlik maaşı nereden alınır veya nereden alabilirim sorusunun cevabını arayacağız. İşsizlik maaşını sorgulamadan önce nasıl nitelendiklerine bakalım. İşsizlik maaşı, halkımızın, ne sebeple olursa olsun işsiz olduğumuzda fayda sağladığı maaşlardır. Ancak, bu ödeneği alabilmek için, belirli bir süre sigortalı olarak çalışmak zorundasınız.

SGK tarafından istihdam edilen ve işverenleri tarafından herhangi bir nedenle görevden alınan kişiler, sosyal haklardan yararlanabilir. Yürürlükteki yasalar uyarınca, kendi istekleri dışında çalışan ve çalışanlardan talep eden kuruluş ve kuruluşlar işlerini sonlandırmalıdır.

İş ahlakı ihlalinden istifa ederseniz veya kovulduysanız, bu haklardan yararlanamazsınız. Başvurunuzu işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde gönderirseniz, ödeme talebiniz işleme koyulur ve ödeme yapılır. 30 günden fazla süren hak sahibinden gecikme tarihine kadar kesinti yapılır.

İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için, kanun numarasına uymak gerekir. Bu kanunu aşağıdaki gibi açıklayalım.

Çalıştığınız yerde işte sigorta yaptırmanız gerekir.

İşini işten çıkarılmak zorundasın. İstifa edenler bu yasaya uygun değillerdir.

İşten çıkarılmadan önceki sürede 120 gün boyunca priminizin eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir.

Son üç yıl boyunca, en az 600 gün işsizlik sigortası priminiz ödemiş olması zorunludur.

Bu koşullar yerine getirilirse, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirsiniz.

iş kur işsizlik maaşı alma

İşsizlik Maaşı Hangi Bankadan Veya Kurumdan Alınmaktadır?

İşsizlik maaşını nereden alabilirim?İşsizlik maaşı başvurunuzu ve prosedür kısmı sona erdikten birkaç hafta beklemelidir. Bazı durumlar da işsizlik ödeneği alabilmeniz için olumlu veya olumsuz sonuçlar bu bekleme süresinde karşınıza çıkacaktır. İşsizlik maaşı alması gerekenler, Yazımızın devamında İşsizlik maaşı nereden geliyor, ne kadar süre ile maaş alacağım ve nereden maaş alacağım gibi sorulara cevap bulacaklardır.

Tabiki işsizlik ödeneği İş-Kur tarafından ödenmektedir. İş-Kur İşsizlik maaş ödeneğinizi her ayın son günü olacak şekilde PTT şubelerine yatıracak ve ödeyecektir. Eğer sizde işsizlik maaşı almaya hak kazanmış iseniz istediğiniz bir PTT şubesine giderek T.C. Kimlik kartı ile maaş ödeneğinizi çekebilirsiniz. İşsizlik maaşı için kart veriliyormu derseniz, cevabımız HAYIR olacaktır. İşsizlik ödeneği için herhangi bir kart verilmemektedir.

Çok merak edilen diğer bir husus ise işsizlik maaşının ne kadar süre ile ödeneceğidir. Kişiler işten ayrıldıktan sonra hayatlarını devam ettirebilmek için bu ödeneği ne kadar süre ile alabileceğini bilmek istemektedirler. Bu sorunun cevabı ise çalıştığınız son şirkette ne kadar ve ne kadar süre ile piriminizin ödendiğidir. Çünkü ödenen prim gün sayısı ve prim miktarı alacağınız işsizlik maaşı ve ödeneğini değiştirecektir. Dilerseniz aşağıda bunu detaylı olarak ele alalım.

  • İşsizlik sigortası ödenmiş olan ve 600 gün sigortalı çalışmış olana 180 gün ödeme yapılır.
  • 900 gün sigortası ödenmiş olana 240 gün ödeme yapılır. İşsizlik sigortasının yatmış olması kaydı ile.
  • 1080 gün prim yattıysa 300 gün maaş almaya hak kazanır. Bu sonuçlara baktığınızda prim gün sayınızın ve işsizlik sigortanızın ödenmiş olmasının alacağınız işsizlik maaşına büyük önemi var. Bu açıdan bütün bu detaylara hassasiyet göstererek takibini yapın ihmal edilmiş bir durum ile karşılaşmayın.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alabilirim, Bağlanır ?

Son dört ay boyunca aldığınız toplam maaş önemlidir. Son dört ay boyunca alınan ortalama toplam maaş yüzde 40’tır. Örneğin, 4 aylık brüt 2000 TL’lik bir maaşı olan bir kişi bu rakamın% 40’ını alacak, yani 800 TL’lik bir işsizlik maaşı alacak ve bağlanacaktır.

Daha Detaylı Bilgi İçin : https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/issizlik-sigortasi/issizlik-odenegi

Bununla birlikte, işsizlik maaşı, ödenen tutar ne olursa olsun, toplam asgari ücretin% 80’ini aşamaz. Başka bir deyişle, 1422 TL’ye kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
4 Cevapla İşsizlik Maaşı (Ödeneği) Nereden Alınır? (TÜM DETAYLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
euro yükselir mi
Uzun Vadede 1 Dolar, 1 Euro Olacak mı, Euro Ne Olur? (ÖNGÖRÜ 2019)

Euro'nun 2019 yılında Türk parası için değer kazanacağı...

mortgage krizi ne zaman
5 Başlıkta Mortgage krizi Nedir, Sebep Ve Sonuçları

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD'deki durum,...

x