5 Başlıkta Hamilelik (Gebelik) Yardımı Şartları Ve Başvurusu (TÜM DETAYLAR)

Yayın Tarihi: 17.06.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 19.06.2019
 

Bu makalemizde devletin vermiş olduğu desteklerden bir tanesi olan gebelik ve hamilelik yardımından bahsedeceğiz. Hemen hemen her alanda Devlet tarafından verilen destekler arasında bulunan yoksul gebelik yardımı için bazı şartlar bulunmaktadır. Her hamile kalan bayana gebelik ve hamilelik desteği verilememektedir. Bu şartlara geçmeden önce yardım gebelik süresine göre verildiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu konuyu yazımızın devamında daha fazla açacağız fakat başvuruda bulunabilmek için gerekli şartları hamilelik yardımı için ne kadar ödeniyor, ve gerekli koşulları tek tek ele alacağız. Halk arasında şartlı gebelik yardımı olarak da geçen bu devlet desteği vatandaşlar tarafından oldukça takip edildiği için bu yazımızı yazmak istedik.

Gebelik Yardımı İçin Devlet Ne Kadar Ödeme Yapıyor ?

Şartlı gebelik koşullarına geçmeden önce belirtmeliyiz ki düşük ve ölümlü doğumlar için de ödeme yardımı yapılmaktadır. Bunu söylememizin sebebi bu çok karıştırılan bir husus böyle bir durumda dahi yardım alacağınızı bilmelisiniz.

Gebelik yardımı Sosyal Yardımlaşma Ve dayanışma derneklerine başvuru yaparak istenmektedir. Birinci şartı gebelik başlamasından itibaren devlet hastaneleri tarafından periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir. Hamilelik başlangıcından sonuna kadar olan süre ve bu süreye ek olarak 2 ay  kadar geçen lohusalık döneminde gebelik yardımı alabileceksiniz. Bu süre boyunca her ay 35 TL gebelik yardımı alacaksınız Tabi ki gerekli sağlık kontrollerinden geçmeniz şartı ile.

Doğum süresi tamamlanıp doğum gerçekleştiğinde bir defaya mahsus olmak üzere 80 TL ödeme yapılacaktır. Bu sadece doğuma özel bir ödemedir. Eğer erken doğum olursa yine aynı şartlar ve tutarlar geçerlidir. Eğer tüm süreçlerin normal geçtiğini düşünürsek ve her ay otuz beş TL ödeme ve 75 TL doğum ücreti aldığınızı ve lohusalık içinde iki ay yine 35 TL aldığınızı hesaplarsak bir doğum sürecinde alacağınız toplam yardım 465 TL gibi bir rakam olacaktır.

Hamilelik Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Genellikle bu tür sosyal yardımlar için başvuru mercii olarak Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakıfları ilk adres olmaktadır.Başvuruda gebeliğinizi ne kadar erken öğrenir ve başvuru yaparsanız alacağınız hamilelik yardımı da o kadar erken başlayacaktır. Unutmamalısınız ki gebeyim ama 3 ay geçti geriye dönük ödeme alabilirmiyim derseniz buna vereceğimiz cevap hayırdır. Bu tür yardımlar geriye dönük ödenmemektedir. Bu yüzden elinizi çabuk tutmalısınız.

T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma vakfına gebelik belgeniz ile başvuru yapmanız durumunda hemen işleme alınacak ve ödeme almaya başlayabileceksiniz. Bu arada şöyle önemli bir husu var eğer 18 yaşından küçükseniz ve gebe iseniz, yinede gebelik yardımı alabiliyorsunuz fakat böyle bir durumda resmi nikah şartı aranıyor.18 Yaşından büyük hanımlarda ki gebelikler için resmi nikah şartı aranmamaktadır.

Gebelik yardımı aldım ama tekrar hamileyim tekrar başvurabilir miyim diyenler için ise şu şekilde bir açıklama getirelim, en son aldığınız gebelik yardımının üzerinden 3 ay geçmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse doğum yaptınız ve ertesi ay tekrar gebelik ve hamilelik yardımı talebinde bulunamazsınız en az Üç aylık bir süreç geçmesi gerekmektedir.

Çocuk Doğum Parası Ve Gebelik Yardımını Her Hamile Alabilir Mi?

Hemen hatırlatmakta fayda var ki bu yardımın diğer adı yoksulluk ve gebelik yardımı olarak geçmektedir. Adı üzerinde eğer sizin aile geliriniz muhtaçlık sınırı altında değilse bu başvuruyu yapamazsınız.

Böyle bir durumda başvuru yapmış olsanız dahi eğer Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydınız var ise T.C. kimlik numarası sorgulamasında bu çıkıyor ve direkt olarak başvuru red ediliyor. Bu yüzden gebelik yardımı alınabilmesi için hanedeki kişi sayısının toplamının geliri yardıma muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir. Bu yüzden bu sorunuzun cevabı her hamile gebelik yardımı alamaz oluyor.

Başvuruların takibi ise BSYHBS sistemi üzerinden takip edilmektedir. Bu sistemin amacı hem gebe (hamile) kalan başvuru sahiplerinin gerekli periyodik kontrollerinin yapılıp yapılmadığı hemde herhangi bir SGK girişinin tespiti halinde yardımın kesilmesi için kurulmuş bir sistemdir. Zaten BSYHBS başvuru yapıldığında böyle bir kayıt tespit edilir ise gebelik yardımı başvurusu kabul edilmiyor, Sonradan giriş olursa yine sistem bunu algılayabiliyor.

Dipnot olarak Devlet tarafından verilen bu yardım ve desteğe başvuru yapmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Eğer böyle bir durumda iseniz gebelik yardımı başvuru yolu için bölgenize ait SYDV internet sayfasına http://sydv.istanbul.gov.tr/ girerek veya ofislerine giderek başvurunuzu yapmaktan çekinmeyin.

Gebelik yardımı şartları için http://www.pamukkalesydv.org.tr/4/60/duzenli-merkezi-yardimlar/sartli-gebelik-yardimi/ bu adresten daha fazla detay öğrenebilirsiniz.

Bonus : Bu bilgilere ek olarak devlet yeni doğan çocuklar için doğum parası ve yardımı da yapmaktadır. Kişinin birinci çocuğu için 300 TL ikinci cocuk 400 TL ve  3. çocuk ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak yardım yapmaktadır. Bununla ilgili daha fazla bilgi de videomuzda mevcuttur. Sorularınızı yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Başka bir devlet yardımı ve desteği haberimizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Başlıkta Hamilelik (Gebelik) Yardımı Şartları Ve Başvurusu (TÜM DETAYLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
krediyi hemen kapatma
Yeni Çekilen Kredi Hemen Kapatılır Mı, İptal Edilir Mi? (CEZA DURUMU)

Bazen tüzel kişilikler bazen ise bireysel olarak maddi...

kredi kartı borcundan dolayı hapis
Ödemesi Yapılmayan Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası

Hemen hemen her birimizin irili ve ufaklı olarak...

x