5 Başlıkta Katılım Bankalarından Kredi Kullanmak

 

Katılım bankalarının ihtiyaç kredileri, vatandaşların bilgi sahibi olmak istediği konuların başında gelir. Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren özel veya devlet bankalarının hepsi, ihtiyaç durumunda vatandaşlara pek çok kredi imkânı sunar. Vatandaşların bu imkânlardan faydalanmak için sahip olması için son derece temel özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Günlük hayatın gereklilikleri içinde, maddi yetersizlik yaşayan vatandaşların kapısını çaldığı ilk kurum bankalardır. Bu nedenle bankaların sağladığı ihtiyaç kredisi imkânları ana hatlarıyla vatandaşlar tarafından benimsenmiştir. Ancak, hayatımıza standart bankaların ihtiyaç kredilerinden farklı olarak giren katılım bankası ihtiyaç kredisi veriyor mu, nasıl temin ediliyor ve diğer ihtiyaç kredilerinden farkları neler, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Katılım Bankası’ndan İhtiyaç Kredisi Kullanma

Katılım bankalarının diğer kamu veya özel bankalardan en temel farkı maddi desteği sağlayış biçimidir. Normal bankalardan ihtiyaç kredisi kapsamında nakit destek alırken, katılım bankalarından böyle bir hizmet alamazsınız.

Katılım bankalarının işleyişinde elinize herhangi bir nakit para geçmez. Katılım Bankası’nın desteğinden yararlanmak için bankanın bünyesinden çıkarılan anlaşmalı kartı edinmeniz gerekiyor. Daha sonra bu kart aracılığı ile Katılım Bankası’nın anlaşmalı olduğu mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Bu yöntem ile elinize bankadan verilmiş nakit bir kredi geçmiyor. Katılım Bankalarının sağladığı ihtiyaç kredisi imkânlarının ödemesi de çeşitli yollarla yapılabiliyor. Bu noktada, nakit kredi aldığınız bankalarla aynı ödeme koşullarına sahiptir.

Hangi Katılım Bankaları İhtiyaç Kredisi Veriyor?

Katılım bankası ihtiyaç kredisi imkânlarını sunan banka sayısı çok fazla değildir. Yalnızca belirli bankalardan temin edebileceğiniz ihtiyaç kredilerini temin edebilmek için ilgili banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Faizsiz kredi veren bankalar;

katılım bankasından kredi almak

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası’dır.

Bahsi geçen bankalara ihtiyaç kredisi isteğiyle başvurduğunuz takdirde kısa sürede katılım bankası ihtiyaç kredisi sahibi olabilirsiniz.

Katılım Bankalarından Kredi Çekmek İçin Aranan Şartlar

Katılım bankaları ihtiyaç kredileri vermek için müşterilerde bazı şartlar ararlar. Bu şartları sağladığınız ve banka tarafından istenen evrakları teslim ettiğiniz sürece ihtiyaç kredinizi kolayca alabilirsiniz. İhtiyaç kredisi almak için gereken şartlar genel olarak aynı olsa da, bankadan bankaya değişebilen detaylar olabilmektedir. Katılım Bankaları nasıl ihtiyaç kredisi verir diye düşünen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için gerekli şartları sıraladık. Katılım Bankalarından ihtiyaç kredisi alabilmek için gerekenler sırasıyla şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • İhtiyaç kredisi alacağınız bankanın belirlediği üst sınırı aşmamış olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Sabit bir geliriniz olduğunu ispatlayan belge
 • Geçmiş kredi borcunuzun olmadığını belirten belge
 • Güncel ikametgâh belgesi
 • Son iki ay içinde ödenmiş olan su, elektrik, doğalgaz ya da internet faturası fotokopisi
 • Maaş bordrosu
 • Eğer özel sektörde çalışıyorsanız, çalıştığınız şirkete ait imza sirküleri
 • Eğer emekliyseniz, aylık emekli maaşı dökümünüzü gösteren belge
 • Eğer çiftçiyseniz, arazi tapu fotokopisi veya çiftçilik belgeleri
 • Eğer gayrimenkul sahibi iseniz, kira geliri olan gayrimenkullerin tapu belgesi ve kira kontratı.

Belirtilen bu belgeleri temin edip, ihtiyaç kredisi almak istediğiniz Katılım Bankası’na başvurarak kısa sürede ihtiyaç kredisi sahibi olabilirsiniz. Başvurunuz, ilgili Katılım Bankası tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonunda olumlu bir sonuca varılırsa verdiğiniz iletişim bilgileri aracılığıyla size bildirilir.

Böylece, başvurduğunuz Katılım Bankası’ndan ihtiyaç kredisi olarak, anlaşmalı mağazalarda kullanabileceğiniz kartı almaya hak kazanırsınız. Kartı ne kadar kullanacağınız veya aldığınız kredi miktarının ne kadar olduğunu Katılım Bankası ile görüşerek kendiniz belirlersiniz.

Katılım Bankalarından Alınan Kredilerin Geri Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Belirlediğiniz Katılım Bankası’ndan ihtiyaç kredisi aldıktan sonra, bu kredinin geri ödemesini yapmak son derece kolaydır. Öncelikle, bankadan alacağınız ihtiyaç kredisinin miktarını belirlemek için birden çok parametre vardır. Banka tarafında taksit ve vade miktarı, ödeme yöntemi, geçmiş kredi performansınız gibi etkenler değerlendirilerek optimum bir miktar belirlenir. Bu miktarın belirlenmesinde sizin görüş ve isteklerinizin ne önemi vardır.

katılım bankasi kredileri

Verilmesi kararlaştırılan ihtiyaç kredisini ödemek için de çeşitli yollar mevcuttur. İlk olarak, alışveriş için bankadan aldığını kart ile ödemeleriniz tek çekim gerçekleştirilir. Bu kart aracılığı ile yapacağınız alışverişlerde herhangi bir taksitlendirme yapılamaz. Ancak krediyi geri ödeme aşamasına gelindiğinde çeşitli taksitlendirme seçenekleri mevcuttur.

Katılım Bankası Nedir : https://finanskredirehberi.com/katilim-bankasi-nedir-katilim-bankasi-ne-ise-yarar/

Katılım Bankalarından aldığınız ihtiyaç kredisinin miktarı ne kadar olursa olsun, geri ödemek için 36 aya varan vade seçenekleri bulunur. Aldığınız krediyi 36 parça halinde ödeyebileceğiniz gibi peşin olarak da ödeyebilirsiniz. Kredinizi belirtilen süre içerisinde öderseniz, ödeyeceğiniz miktara herhangi bir faiz uygulanmaz. Bu nedenle Katılım Bankası ihtiyaç kredilerinin en avantajlı tarafı faizsiz kredi sahibi olmaktır. Bunun yanında, eğer aldığınız ihtiyaç kredisini, size tanınan süre içerisinde ödemezsiniz faiz işlemi uygulanmaya başlar.

Faiz miktarı, gecikme durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Kredinize uygulanan faiz miktarı, ihtiyaç kredisini aldığınız Katılım Bankası’na da bağlıdır. Bu nedenle uygulanan faiz miktarı hakkında net bir rakam söylenemez.

Katılım Bankası faizsiz ihtiyaç kredisi sahibi olmak da, ödemek de oldukça kolaydır. Kredi desteğine ihtiyacınız olduğu durumlarda tek yapmanız gereken Katılım Bankaları’ndan biriyle iletişime geçmektir.

Ziraat Katılım Bankası ihtiyaç kredisi hesaplama sayfasına buradan linkten ulaşabilirsiniz.

Katılım Bankalarından Kredi Kullanmak Dinen Caiz Mi ?

Aslında katılım bankalarında en merak edilen soru katılım bankasından kredi çekmek caiz mi veya helal mi, haram mı soruları oluyor. Konumuz katılım bankası iken bu konu hakkında da kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Aslında dinimizce faiz haram, fakat katılım bankaları bu konuya vade olarak bakıyor veya hizmet bedeli altında paralar alıyor bu aslında çok tartışmalı bir konu fakat bilirkişiler bu konu hakkında bazı yorumlarda bulunuyor eğer konu vade ise bu ve bir mal alınıyorsa bu bir taşıt olabilir o zaman konuya daha normal bakılıyor.

Dilerseniz bu konu hakkında daha uzman olan bir siteye Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
limit arttırma
7 Başlıkta Kredi Kartı Limiti Arttırma

Kredi kartı limitini arttırmak için ilk başta kartın...

borcu biten ev ipotek kaldırma
Kredi Borcu Biten Kredilerde İpotek Kaldırma ( TAPU DAHİL)

Günümüz şartlarında ev fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı...

x