finanskredirehberi.com

5 Başlıkta Kredi Kartı Alışveriş İptali Ve Karta Para İadesi

Tarih: 12.04.2019
Güncel: 08.11.2019
kredi kartına para iadesi ne zaman geçer

Eğer hatalı bir alışveriş yaptınız ve banka kartınıza veya kredi kartınıza para iadesi alacaksanız. Bu durumda biraz sabırlı olmanız gerekmektedir. Eğer sükunet ile beklerseniz karta para iadesi işlemi yapılacaktır.Diyelim ki bir kredi kartıyla veya bankamatik kartıyla yeni bir pantolon aldınız ve eve gittiğinizde durum hiçte beklediğiniz gibi değil ayıplı bir ürün ve aldığınız pantolonu geri iade etmeniz gerekiyor.

Helede bu işlemi internetten yaptıysanız durum biraz daha can sıkıcı olabilir. Peki, kredi kartından veya banka kartınızdan çektiridiğiniz ödemeniz hesabınıza ne zaman iade edilecek. Bu sorunun cevabını hep beraber arayacağız.

Böyle bir durumda kredi kartına para iadesi ne zaman geçer derseniz bu bir çok faktöre bağlıdır. Bunu bir mağazadan aldı iseniz durum farklı, bir online alışveriş sitesinden aldıysanız para iade süreci ve geri ödeme politikası mağazadan mağazaya farklılık göstermektedir.

Kredi Kartına İade İşlemi Ne Kadar Bir Zaman Alıyor ?

Ürün iadesi ve kart iadeleri, satıcı ve bankanın politika ve prosedürlerine göre değişecektir. Ancak, ortalama iade süresi genellikle 15 iş günüdür. Buradaki önemli şey, satıcının geri ödeme talep etmesidir. Bunu örneklerle bazılarını açıklayayım.

Mağazanızdan ürünü alıp iade etmek için mağazaya gidin ve geri ödemeyi başlatın. Bir geri ödeme talebinin alınması ve onaylanması, mağazaya ne kadar çabuk gittiğinize ve elinizi ne kadar hızlı tuttuğunuzla ilgilidir.

Ancak, bir web sitesinden bir ürün satın aldığınızda, işler farklıdır. Bunun nedeni, geri ödeme talebini doldurmamız ve ürünü nakliye sırasında satıcıya tekrar göndermemiz gerektiğidir. Teslim süresine bağlı olarak, ürün satıcıya teslim edilir ve iade talebi gözden geçirilir. Bu işlemler süreci biraz genişletebilir.

Her iki durumda da, geri ödeme isteğinin tedarikçi tarafından onaylanması ve ödemenin bankaya bildirilmesi gerekir. Geri ödeme isteğiniz onaylandıktan ve bankanıza bildirildikten sonra, geri ödeme almaya hak kazanabilirsiniz.

Tabii ki geri dönme nedeni de önemlidir. Bazı satıcılar paketin açılıp açılmadığına veya paketinin zarar görmemiş olmasına bakılmaksızın doğrudan iade yapılmasına izin verir. Bu durumda, geri ödeme isteği hızlı bir şekilde onaylanacaktır.

Ancak, bazı satıcılar nedenini görmek istiyor. Örneğin, ürün arızalı olabilir. İade ettiğiniz ürün arızalıysa daha fazla test yapılması gerekir. Örneğin, bir cep telefonunu veya bozuk bir kot pantolon olabilir. Bu durumda, isteğinizin iade talebiniz için denetlenmesinin onaylanması birkaç ay sürebilir.

Burada bilmeniz gereken şey, geri ödeme isteğinizin ne kadar hızlı bir şekilde onaylandığıdır. Satıcı geri ödeme isteğinizi onayladıysa,  bankaların iade edilen ücreti kart hesabına yansıtma süresi 8-10 günü bulacaktır.

Kredi Kartına İade Edilen Tutar Ne Zaman Hesaba Geçer?

Satıcı iade işlemini tamamlayıp bankayı bilgilendirdikten sonra, bankanın iade edilen ücreti kart hesabınıza yansıtması için geçen ortalama süre 8 iş günüdür.Bir satıcı check-in işlemlerini tamamladığında, genellikle e-postalarına veya cep telefon numaralarına bir e-posta gönderir. Bu mesajı aldıysanız, satıcı bankanıza geri ödeme gönderdi anlamına gelir.

Banka hesap kartınıza yapılan geri ödemelerin hesabınıza yansıtılması daha uzun sürebilir ve kredi kartı iade işlemlerinin hesabınıza yansıtılması çok daha kısa olabilir.

Satıcı geri ödeme işlemini tamamladığında, geri ödemenin hesabınıza ne zaman yansıtılacağını bilirsiniz. (Bankaların para iade süreçleri için aşağıdaki tabloya bakınız).

Param Hesabıma Geçtiğinde Nasıl Anlarım ?

Bu sorunu yaşadıysanız “kredi kartına para iadesi nasıl anlaşılır” sorusunu sormuş olabilirsiniz, bu sorunun cevabı banka hesabınızın veya kredi kartınızın iade edildiğini doğrulamanın en iyi yolu hesap özetinizi ve beyanı incelemektir. Banka hesap kartınızın iadesini almak için hesap işlemlerinizi doğrulayabilirsiniz. Bir iade gerçekleştiğinde, bunu hesap özetinizde görebilirsiniz.

Kredi kartınızı iade edecekseniz, kredi kartı hesap özetinizi kontrol etmelisiniz. Bir iade işlemi olduğunda bunu hesap ekstrenizde onaylayabilirsiniz. Mevcut kredi kartı işleminizi de kontrol edebilirsiniz.

Kredi Kartına Para İadesi Alışveriş Yaptığınız Firmaya Göre Farklılıklar Gösteriyor

Para geri iade politikalarını incelememizde, bu sorun için satıcı politikalarının tutarsız olduğunu doğruladık. Para iade politikasının her satıcı için farklı olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Türkiye’deki en büyük geri ödeme kartı politikaları satıcılarını araştırdık ve metnimizi örnek üzerinde eklemeye karar verdik. Hem satıcı hem de banka örnek incelemesinde yer almaktadır.

Online Alışveriş Sitesi | hepsiburada.com

Çevrimiçi bir alışveriş sitesi olan Hepsiburada’ya göre, kartın teslimat talebinin onaylanması nedeniyle iade edilmesi 10 iş günü sürebilir. Hesabınızın geri ödeme süresi, kartınızın banka kartı mı yoksa kredi kartı mı olduğuna bağlı olarak değişebilir.

Büyük Marketler Zinciri Olan MİGROS

Bir perakendeci ve süpermarket zinciri olan Migros, mağazada iade işleminin, istek yapıldıktan sonra ortalama 7-10 gün sürebileceğini söylüyor. Ancak, Migros işlem süresi, kredi kartınıza veya bankamatik kartı verene bağlı olarak değişebilir.

Büyük Bir Alışveriş Sitesi Olan | gittigidiyor.com

Trendyol İnternet alışveriş sitesine göre, geri ödemeler 2 ile 10 iş günü sürebilir. Bu, ürünün iade gereksinimini karşılayıp karşılamadığını onaylar. Kartınıza iade edilen para miktarı Bankacılık dönemi olan bir alışveriş sitesinde, kredi kartı hesabınız genellikle kredi kartı ödemenizi aldıktan sonraki birkaç gün içinde geri ödeme alır.

Evimi Çok Seviyorum Sloganı İle Büyümüş Olan Market Zinciri | KOÇTAŞ

Ev yenileme ve inşaat sektöründe hizmet veren perakendeci Koçtaş, ürünü mağazalarından birine iade ederseniz, iade talebi değerlendirildikten sonra en kısa sürede iade edileceğini söyledi. Şirketin geri dönüş süresi hakkında net bir açıklama yapmadığını ekleyeceğim.

Başarılı Bir Yerli Girişim Olan | Yemeksepeti.com

Yemek siparişi sipariş etme Sipariş miktarınız derhal yiyecek sepetinize iade edilecektir, ancak kredi veya borç beyannamelerinizdeki ödemeler bankanıza bağlı olarak değişebilir.

Hesap iadeleri ortalama 8 iş günüdür, ancak zor para iadeleri için geri ödeme yapılmaz. Satıcı ürünü iade ederse ve banka tarafından size bildirilirse, hesabınızı kontrol edebilir veya çeki işleme sokmak için bankayı arayabilirsiniz.

Banka hesabınızı veya kredi kartı geri ödemenizi almak uzun zaman ve sabır ister. Ama pes etmeyin. Sonunda sizin paranız. Daha evvel kredi kartları ile ilgili Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ? Başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Başlıkta Kredi Kartı Alışveriş İptali Ve Karta Para İadesi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git