Kredi kartı harcama itirazı çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da zaman zaman kişilerin merak etttiği ve çözüm aradığı sorunlardan bir tanesi bu yüzden kredi kartı harcama itirazı süresi ne kadar ve detaylar neler inceleyeceğiz. Kredi kartları ve krediler bildiğiniz gibi çok fazla sayıda kullanılmaktadır. Bazı araştırmalara göre ülkemizde her bir kişiye 2 veya 3 kredi kartı düşmektedir. Kredi kartı kullanımı bu denli çok olması ve internette alışverişin günden güne artması iznim olmadan kartımdan para çekilmiş veya kredi kartımdan habersiz harcama yapılmış tarzında son zamanlarda internet ortamında açılan şikayetler ve çözüm arayışları görüyoruz.

Eğer sizde kredi kartımdan habersiz alışveriş yapılmış ne yapmalıyım diyorsanız yazımızın size çok yardımcı olacağını düşünüyoruz.Kredi kartı harcamalarına dilekçeyle itiraz etmek kartınızda şüpheli bir işlemle karşılaştığınızda başvurmanız gereken yasal bir haktır. Dilekçe ile başvurularınızı bankanız şubelerine yapmanız gerekmekte olup dilekçeniz doğrultusunda kısa sürede harekete geçilerek şüpheli işlemlerin iptali gerçekleşmektedir.

Kaybettiğiniz veya çaldırdığınız kredi kartını iptal ettirene kadar geçen süre içerisinde gerçekleşen ödeme işlemlerinin iptali için itiraz hakkınızı kullanabileceğiniz gibi dijitalleşmenin günden güne arttığı bankacılık sektöründe siber hırsızlık veya bilgilerin çalınması sonucu kredi kartıyla yapılan ödeme işlemlerinin de iptalinin talebini bankanıza iletebilirsiniz.

Dilekçe ile itiraz talebinizi iletmeniz için bir dizi prosedürü sırası ile yerine getirmeniz gereken ilgili işlemde yapılması gerekenleri derlediğimiz yazımız ile kredi kartınızdan yapılan şüpheli işlemler nedeniyle mağduriyet yaşamadan kısa sürede işlem iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Harcamalarına İtiraz Etme Süresi

Sizin yapmadığınıza emin olduğunuz işlemlerin iptali için bankanıza yapacağınız başvurunuzu kredi kartı harcama itirazı süresi içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlgili süre içerisinde gerçekleştirilmeyen itirazlar sonucunda beklenen para iadesi gerçekleşmeyecektir. İtirazınız için ilgili süre hesap ekstrenizin son ödeme tarihi olarak bankalarca belirlenmiştir. Verilen tarih aralığı içerisinde itiraz hakkınızı kaybetmemeniz için aşağıdaki önerilerimizi takip ederek herhangi bir şüpheli işleme anında karşılık verebilme şansı elde edebilirsiniz;

 • İlk olarak bankanızdan kredi kartı kullanımlarınız için aylık ekstre gönderimi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Kimi bankalar adrese gönderilen ekstrelerden ücret almakta ve kredi kartı kullanıcıları herhangi bir ücret ödememek için konuya fazla önem vermemektedir. Hesap ekstrelerinize herhangi bir ücret ödemeden sahip olmak için bankanızdan hesap ekstrenizi E-Posta adresinize göndermesini talep edebilir, böylece hesap ekstresi üzerinden yapılan tüm ödeme hareketlerini takip edebilirsiniz.
 • Yaygın internet kullanımı, akıllı telefon sahip sayısının artması ve bankaların dijital ortama işlemlerini aktarması sonucu internet ve mobil bankacılık uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bankanızın mobil uygulamasını veya internet şubesini kullanarak haftalık veya aylık belirlediğiniz periyotlarda hesap hareketlerinizi kontrol edin. Böylece hesap ekstresini beklemeden gerçekleşen herhangi bir şüpheli işlemin iptali için hızlı hareket etme kabiliyetine sahip olabilirsiniz.

Eğer yasal süreci kaçırmış iseniz veya hem yasal süreci başlatıp hemde haklarınızın korunmasını istiyorsanız kredi kartı işsizlik sigortası yaptırıp yaptırmadığınızı kontrol etmelisiniz. Eğer kredi kartı işsizlik sigortası yaptırmış iseniz bu kapsamda size faydalı olabilecek haklarınız olabilir. Bunuda sizlere dip not olarak söylemiş bulunalım.

Kredi Kartı Hatalı Harcama İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Yazımıza başlarken bankanıza yapacağınız harcama itirazında dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Dilekçenin nasıl yazılacağını açıklamak için konunun detayına inilmesi gerekirse kredi kartı harcama itiraz dilekçesi örneği hazırlamanız için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunu aydınlatalım. Bazı banka şubelerinde hazır dilekçe şablonları mevcut olup verilen şablon üzerinde ilgili alanları doldurarak dilekçeyi imzaladıktan sonra işlemlerinize başlanmakta iken pek çok bankada dilekçenizi kendiniz hazırlamanız gerekmektedir. Dilekçenizi hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken kurallar aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

 • Dilekçenizi bankanızın genel müdürlüğüne hitaben yazmanız ve dilekçe bu hitap ile başlamanız gerekmektedir.
 • Hitabın hemen altında dilekçenizin konusu için hesap özetine yansıdığı halde karşılığında herhangi bir mal veya hizmet almadığınızı belirten konu açıklamasını yapmanız gerekmektedir.
 • Konu başlığının altına Açıklamalar başlığı açarak kendinizi tanıtmanız ve işlemin nasıl gerçekleştiği ile ilgili detaylar için giriş cümlesi atmanız gereklidir. Bankanızın işlemlere başlayabilmesi için müşteri numaranız ve kredi kartı numaranız bu alanda kullanılmalıdır.
 • Açıklama sonrası ilgili ürün için ödeme tarihi ve saati, ilgili ürün tutarı ve satıcı bilgileri ile ilgili bilgilere dilekçenizde yer vererek dilekçe yazılma tarihi ve imzanızı atarak dilekçenizi teslim edebilirsiniz.

kredi kartı harcama itirazı

Kredi Kartı Harcama İtiraz Formu Nasıl Doldurulur?

Bazı bankaların matbu olarak kredi kartı harcama itiraz formu eşliğinde harcama itiraz işlemlerini gerçekleştirdiklerinden bahsetmiştik. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından matbu formun nasıl doldurulacağını aşağıdan takip edebilirsiniz.

Örnek olarak iş bankası kredi kartı ve banka kartı harcama itiraz formuna iş bankası sayfasından, garanti bankası kredi kartı ve banka kartı harcamasına ait itiraz bildirimleri için BU LİNKTEN  ve ziraat bankası kredi kartı harcama itiraz için İLETİŞİM adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 • Matbu formun temini için bankanızın internet sitesini kullanabileceğiniz gibi banka şubesinden de formu temin edebilirsiniz.
 • Formun başlangıcında kimlik ve iletişim bilgileriniz ile kredi kartı bilgilerinizin yer aldığı bölüm bulunmaktadır. İlgili bölümleri doldurarak forma devam edebilirsiniz.
 • İlgili bilgilerin hemen altında harcama bilgileri yer almaktadır. İtiraz edilen harcama adedi, tutarı, harcama işlem tarihleri, harcama yapılan işyeri ve işlem tutarlarını ayrı ayrı doldurarak ilgili bölümü tamamlayabilirsiniz.
 • Daha sonra şüpheli işleme neden olan sebeplerin yer aldığı bölümden harcamanın nasıl yapılabildiğini araştırılması için gerekli bölümü işaretlemeniz gereklidir.
 • Seçtiğiniz seçeneklerden birkaçı için sonraki bölümde ayrıntılı bilgi girişi gerçekleştirilmesi gerekebilmektedir. İlgili bölümü doldurarak isim – soyisim, tarih ve imza atıldıktan sonra form faks veya banka şubesine teslim edilerek itiraz işlemi tamamlanır.

kredi kartı harcama itirazı

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi Gönderilmesi Sonraki Süreç Nasıl İşler?

Hesap ekstrelerinizi ve harcamalarınızı takip etmeniz halinde harcama itiraz işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İşlemin yapılışı ile ilgili size vermiş olduğumuz yönergeleri takip ederek harcama itiraz dilekçesi gönderdikten sonra prosedür nasıl işler konusunu merak ediyorsanız aşağıda sırası ile karşılaşacağınız işlem basamakları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

 • Dilekçenizin teslim edildiğine dair 3 iş günü içerisinde tarafınıza SMS veya E-Posta yolu ile bankanızın işlemlerin başladığına bildirimde bulunması gerekmektedir. İlgili bildirim mesajının gelmemesi halinde dilekçenizi yenileyin.
 • Bankadan bankaya değişmek sureti ile başlayan iptal işlemleri için yapılan incelemeler 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanabildiği gibi bu süre 60 güne de çıkabilmektedir. 15 gün içerisinde tamamlanmayan işlemler için bankanız size 15 günde bir işlemlere devam edildiğine dair ara bildirimler gönderecektir.
 • İncelemeler tamamlanarak itirazınızda haklı olduğunuzun ispat edilmesi halinde tarafınıza yapılan bildirim sonrası ilgili işlem ücretinin iadesi gerçekleştirilir.

Sizler için yine kredi kartları bölümümüzde yayınladığımız kredi kartı nasıl kapatılır başlıklı yazımızı göz atabilir ve inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.