5 Başlıkta Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

 

Kredi kartı işsizlik sigortası ne işe yarar? İşsiz kalma riskiyle karşılaşılabileceği göz önünde bulundurularak, işsizlik sigortası yaptırılması son derece mantıklı bir adım olacaktır. Aylık kazancınıza bağlı olarak, teminat gösterdiğiniz tutarın %1 oranını ayırarak, işsiz kalma durumunuzu göz önünde bulundurabilir ve kendinizi koruyabilirsiniz.

Kredi kartıyla ilgili işlemlerde özellikle işsizlik durumunda mağduriyet oluşmaması, kredilerin ödenmesinin zor hale gelmemesi için sigortaya başvurabilirsiniz. İşinizden çıkarılma ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız, kişinin seçimine bağlı olan sigorta türünden yararlanabilirsiniz.

Tüm sigorta kuruluşları tarafından farklı değerler doğrultusunda hizmet verilmeye devam ediliyor. Özellikle son dönemde gerçekleştirilen işlemler, işsiz kalma riski bulunan kişilerin özel şartlar doğrultusunda işsizlik sigortasından yararlanmalarını sağlıyor.

İşsizlik Sigortası Zorunlu Mudur?

Sigortaların özellikle kredi çekimiyle ilgili olanları zorunlu olarak müşterilere sunuluyor. Bu süreçte direkt olarak fiyatları da toplam ödeme tutarlarına eklenmiş oluyor. İşsizlik sigortası ise tamamen isteğe bağlı, çalışan kişiler tarafından herhangi bir mağduriyetin oluşmaması amacıyla yapılan sigortalar arasında yer alıyor. Bu nedenle, aylık ödeme tutarları da doğrudan teminat değerlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

kredi kartı sigortası iptal

Zorunlu olarak görülmediği için, yapılan kontrat kadar ödemenin gerçekleştirilmesi halinde, güvence altında olmanız sağlanıyor. Sürenin uzamasını istediğiniz taktirde bununla ilgili işlemleri sigorta kuruluşunun yetkilisiyle gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Kredi kartı işsizlik sigortasından nasıl faydalanırım? Kredi kartı borcunun toplamda %1 oranında ekstra ödeme yapılması halinde sigorta değerleri belirlenmiş olacaktır. Bankalar tarafından özellikle özel sektörde bulunan kişilerin talep edeceği düşünülerek, işsizlik riski bulunanlar için uygun kampanya oluşturulması sağlanmıştır.

İşsizlik Sigortası Primleri Ne Kadar?

İşsizlik sigortasından faydalanmak isteyen bireylerin kredi kartı sigortası iptali için bankanızla görüşmeniz, sigortayı iptal etmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. kalan ödemeler ve sigortanın sözleşme şartları belirtilerek, iptal sürecinin nasıl işlemesi gerektiği kurum tarafından açıklanacaktır. İşsizlik sigortasıyla birlikte büyük problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan %1 oranındaki ödemeleri yapmak istemediğiniz taktirde, sonraki ayda yeni bir ödeme talep edilmeyecektir.

İşsizlik sigortası primleri, aylık kazancın en fazla 5000 Türk Lirası olarak gösterilmesi halinde temin edilebilen bir yapıya sahiptir. Sigortayla ilgili primler tamamen kazanılan tutara, gösterilecek olan teminata bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Yapacağınız başvurularda kendi hesabınız için işlemler gerçekleştirilmesini talep ederek, %1 oranındaki prim tutarından faydalanabilirsiniz. 5000 Türk Lirası kazanan bir bireyin aylık 50 Türk Lirası değerinde yapacağı ödemeyle birlikte sigortayla ilgili imkanlardan yararlanması mümkün oluyor.

İşsizlik Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Prim değerlerinin yenilenmesi ve Garanti Bankası, Deniz Bank, Finansbank gibi pek çok kurum tarafından bu alanda hizmet verilmesiyle, başvuran kişi sayısı da artmıştır. İşsiz kalan bireylerin herhangi bir sağlık problemleri nedeniyle para kazanamaması durumunda da kendilerini garanti altına almaları mümkün oluyor.

Sigortadan faydalanmak isteyen bireylerin uyması gereken şartlara uygun olduğunuz taktirde, hizmet veren bankalar aracılığıyla tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Teminatı 5000 Türk Lirası’na kadar gösterebilir ve bu tutarın %1’i oranında ödeme yaparak her zaman için sigortanın güvencesine sahip olursunuz.

Türkiye’de işsizlikle ilgili mağduriyetlerin azaltılabilmesi amacıyla işsizlik sigortası adında özel, kullanışlı bir sistem oluşturulmak istenmiştir. Kredi kartı işsizlik sigortası Garanti Bankası gibi pek çok banka ile müşterilere şu şartlara uyulduğu taktirde avantajlı hale gelme olanağı sunuyor;

kredi kartı işsizlik sigortası ne işe yarar

  • Son altı ay boyunca hiçbir şekilde izin kullanılmadan çalışan kişilerin işsizlik sigortasından yararlanması mümkün oluyor.
  • İşsizlik teminatından yararlanmak isteyen bireylerin mutlaka sigortalarının 120 günden fazla olması gerekiyor. Hem işsizlik sigortasına yapılacak olan başvuru için hem de alınacak olan sigorta primleri için 120 günün üzerindeki sigortalı çalışma şartı göz önünde bulunduruluyor.
  • İşsizlik sigortası olarak tanımlanan sigortadan sadece işten çıkarılma durumunda faydalanılması gerekmiyor. Aynı zamanda kartla ilgili borçların kapatılmak istenmesi, kamu kurumlarında çalışmanıza rağmen bir hastalık yaşamanız ve en az 30 gün boyunca rapor almanız halinde sigortadan yararlanabiliyorsunuz. Serbest meslek veya kamu kuruluşu çalışanları hakkında bir ayrım yapılmadan teminattan yararlanma imkanı tanınıyor.
İşsizlik Sigortasından Kimler Faydalanamaz?

Kredi kartı sigortası Denizbank tarafından verilen hizmet sayesinde, işsizlik gibi beklenmedik bir durumda sigortadan yararlanmak mümkün oluyor. Herhangi bir mağduriyet oluşmaksızın sigortadan faydalanılarak, kredilerin ödenmeye devam edilmesi ve teminat tutarına uygun şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

Eğer sigortaya başvuran kişileri etkileyecek bir sağlık sorunları bulunuyorsa, yaş kriterleri sigortayı temin etmek için uygun değilse herhangi bir işsizlik sigortasından yararlanmalarına izin verilmeyecektir. Bu şartlar bankalar tarafından belirlenerek, müşterilerin dikkat etmesi istendiği şekilde yayınlanıyor.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
ptt bonus kredi kartı alma
PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu

PTT Bonus kredi kartı başvurusu 2018 yılında en...

vefat eden anne babadan kalan borç
Vefat Eden Anne Veya Babanın Borcu, Çocuklara Geçer Mi ?

Günümüz şartlarında artan ihtiyaçlar, tüketim mallarının fiyatlarını her...

x