finanskredirehberi.com

5 Başlıkta Kredi Kartından Hangi Faizler Alınıyor?

Tarih: 15.04.2019
Güncel: 08.11.2019
kredi kartindan alınan faizler hangileri

Bildiğimiz gibi hepimizin hemen hemen cebinde bir veya birden fazla kredi kartı bulunuyor. Bazı zaman gününde ödeme yapabiliyoruz bazı zaman geciktiriyoruz. Kredi kartı ile yapmış olduğumuz tüm işlemlerden faiz tahsil ediliyor. Peki, kredi kartından hangi faizler alınıyor veya kesiliyor hiç merak ettiniz mi? Sizlere bu yazımızda kredi kartlarından yapmış olduğumuz işlemlere istinaden mahsup edilen faizleri araştırdık.

Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekir ise akdi faiz, kredi kartı gecikme faizi, nakit avans faizi ve çok daha fazlasını bu yazımızda ele alacağız. Bu faizler neden kesilir, ne yaparsak daha fazla faiz öderiz veya ne yaparsak daha az faiz öderiz yazımızın tamamında bunları tam anlamıyla öğrenmiş olup kredi kartlarımızı daha bilinçli kullanacağız.

Kredi Kartından Hangi Tür Kesintiler Ve Faizler Alınıyor?

Kredi kartı kullanırken aklımızdan hiç çıkarmamamız ve bizim için önemli olan konuların başında kredi kartı faiz oranları ve hesaplamaları gelmektedir. Bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olur iseniz kredi kartı en yakın dostunuz olabilir fakat, bilinçsizce kullanımda sizin en kötü düşmanınız haline gelecektir.

Öncelikle yazımıza kredi kartına işletilen kesilen faiz isimleri ile başlayalım sıralamak gerekir ise bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kredi Kartı Akdi Faiz
  • Kredi Kartı Gecikme Faizi
  • Kredi Kartı Nakit Avans Faizi
  • Kredi Kartı Limit Aşım Faizi

Dilerseniz kredi kartından alınan faiz türlerinin her birini detaylıca ele alalım. Unutmayın ki kredi kartından yapılan her alışveriş için faiz alınmamaktadır.

Bankaların Güncel Kredi Kartı Faiz Oranları

Sizlere araştırarak en son güncel olarak kredi kartından kesilen faiz oranlarını aşağıda liste haline getirdik. Zaman zaman bu oranlar değişmektedir. Web sitemizden bu oranlar değiştikçe sizlere bildirmeye çalışıyoruz.

karttan alınan faizler

Gördüğünüz gibi alınan faizler oldukça yüksek ama bazen en yakın dostunuzdan bile para isteyemiyorsunuz ve kredi kartları imdadınıza yetişiyor. Bu yüzden kredi kartınızı kullanma şeklinize göre bu dostluğun derecesi farklılaşıyor.Bu 4 adet faiz türünden de uzak durmanızı öneririz tabi imkanlar dahilinde çünkü her biri sizin kredi kartı borcunuzu arttıracaktır.

En çok yapılan ve düşülen hatalardan biri kredi kartı nakit avans faizi ve limit aşım faizidir. Bankalar sizlere zaman zaman limitinizi bir tık üstünde ödeme yapmanıza olanak verir. Örnek vermek gerekirse 4.000 TL bir limitiniz var ise 4250 TL bir alımınızda buna hayır demez ve ödeme yapmanızı sağlar fakat 250 TL olan farktan % 2,25 faiz alacağından dolayı banka mutludur lütfen bu tuzağa düşmeyin.

Kredi Kartından Alınan Akdi Faiz ( ALIŞVERİŞ FAİZİ)

Gelelim birinci seçeneğimize akdi faiz nedir, hangi durumlarda mahsup edilir ve ödenir. Hemen örnekle açıklayalım kredi kartı ekstreniz kesiliyor ve elinize ulaşıyor. Ekstrenizde bir dönem borcunuz birde asgari ödeme tutarınız yazıyor. Siz ve büyük çoğunluğun yaptığı gibi dönem borcunu es geçerek asgari tutarı veyahutta asgari tutarın bir nebze üstünde bir ödeme yaparak ekstre borcunuzu ödüyorsunuz. Ya kalan tutar! ne olacak ? İşte akdi faiz o kalan tutara uygulanan aylık faiz tutarıdır.

Aylık akdi faiz tutarı ödeme istemiyorsanız ekstreniz kesildiğinde dönem borcu olarak gördüğünüz hanenin tamamını belirtilen son ödeme tarihine kadar bankanıza ödemeniz gerekmektedir.Böyle bir durumda kredi kartınıza herhangi bir faiz ödemezsiniz.

İlgili Konu : Kredi Kartı Limit Aşım Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Asgari Ödeme Tutarı Alıntında Ödeme Yapmışsanız “GECİKME FAİZİ” Kapınızda !

İkinci şıkkımız olan kredi kartı gecikme faizi nedir hangi durumlarda ödenir inceleyelim. Buradaki temel mantık kredi kardı dönem borcunuzu hemde kredi kartı asgari ödeme tutarınızı ödemediğinizde karşınıza çıkacak bir durumdur.

Eğer ekstrenizde ki asgari tutarın altında bir ödeme yapmışsanız asgari ödeme tutarında gecikme faizi mahsup edilecek aynı zamanda kalan tutar için akdi faiz de ayrıca işletilecektir. Yani böyle bir durumda iki farklı faiz potasına girmiş olacaksınız. İşte bu yüzden diyoruz ki bilinçli kredi kartı kullanımı çok önemlidir.

Kartınızdan Nakit Avans Çektiniz! Nakit Avans Faizi Ekstenize Yansıyacak

Nakit avans faizi, adındanda anlaşılacağı gibi nakit ihtiyaçlarınızı kredi kartınızdaki nakit avans limitinizden kullandığınızda işletilmektedir. Yine yukarıda belirttiğimiz yüzdelik faiz oranlarından aylık olarak uygulanacaktır. Burada hatırlatmamız gereken bankalar bir de nakit avans kullanımında işlem ücreti altında bir ücret almaktadır.

İlgili Makale : Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür ?

Bu ücret ise bankadan bankaya farklılık göstermektedir. En doğru bilgiyi bankanızla iletişim kurarak alabilirsiniz. Eğer kredi kartınızdan para çekmezseniz dolayısı ile ne işlem ücreti nede nakit avans çekim faizi ekstrenize yansıtılmayacaktır. Mecbur kalmadığınız taktirde kartlarınızdan nakit avans çekimi yapmamanızı öneririz. Örnek olarak Garanti Bankası Nakit Avans Politikası Ve Ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Limitlerinizi Zorlamayın LİMİT AŞIM FAİZİ Ödemeyin !

Hemen diyebilirsiniz limit aşım faizi ne demek, limit aşım faizi Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’na ilişkin düzenlemelere göre 1 yıl içerisinde kullandığınız kredi kartı limitinin yüzde 20’sini aşmayacak şekilde limit aşımında bulunabileceğiniz anlamına gelir.

Tabi böyle bir hakkı kullandığınızda limit aşım faizi ödeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir. İşte kredi kartından kesilen tüm faizler bunlardır. Kredi kartları ile ilgili ve faiz ödemeleri ile ilgili sorularınızı bizlere sormaktan çekinmeyin uzmanlarımız en kısa sürede cevaplayacaklardır. Sorularınızı konumuz altındaki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Başlıkta Kredi Kartından Hangi Faizler Alınıyor?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git