5 Başlıkta Mortgage krizi Nedir, Sebep Ve Sonuçları

 

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD’deki durum, 2008’de dünya krizine neden olan kredi kriziyle başlayan mortgage krizi ne zaman oldu, öncesi ve sonrası birçok ülke için örnek olmuştur.2008’deki ekonomik krizden bu yana, bazı gelişmiş ülkeler, özellikle ABD, aynı sorunları önlemek için bazı adımlar attı. Aslında, ABD düzenlemeleri çeşitli bankacılık modellerinin tarihinde karışık. (En azından birkaç yıl boyunca.)

Bununla birlikte, iç krizler, ABD gibi küresel ekonomi üzerinde büyük etkisi olan ülkelerde konuşulduğu zaman dünyayı etkileyebilir. Ulusal düzeyde başlayan ekonomik kriz hiçbir zaman sessiz değildir. Her zaman diyorum ki ekonomik krizde bazı göstergeler var. 2008 krizinde olduğu gibi.

Bu makale Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan mortgage krizini sebep ve sonuçlarını ele alıyor ve krizin dünyaya ekonomik krizden önce ve sonra etkisini gösteriyor. Mortgage krizi nedir, ne zaman olmuştur ve neleri etkilemiştir inceleyelim.

Mortgage Krizinden Önce Piyasalardaki Durum

Krizden hemen önce dünyadaki en büyük mortgage kredi piyasasına yaklaşık 10 trilyon dolara sahip olan ABD, 2003’ten krize kadar neredeyse beş yıl boyunca nefes alan ve yaşayan bütün kişilere borç vermeye başladı. Yalnızca düşük gelirli hane halkları, düşük faizli ve yüksek riskli krediler tüketicileri ABD’yi temsil eden finansal kuruluşlar tarafından vermiştir. Dağıtılan bu kredinin yaklaşık tutarı 1,5 trilyon dolarları buldu ve finansal kurumlar zor zamanlar yaşamaya başladı.

Konut Kredisi Krizi Başlangıç Zamanları

Krizin başlama döneminde mortgage sektörde konut fiyatları hala yüksek, ancak kredi almak kolaydır. Banka’nın sağlamaya devam ettiği düşük faiz oranları ve değişken faiz oranlı yüksek faizli krediler halen tam hızda devam etmektedir. Ev fiyatınızın% 100’üne kadar borç almak hala kolaydır. İki yıl boyunca, Federal Rezerv Bankası’nın (FED) faiz oranı tüm işleri değiştirdi, ancak bu krediye tabi olan grup orta ve orta sınıf tüketicilerden büyük ilgi gördü.

Emlak sektörü, Fed faiz oranlarını yükselttikten sonra durgunlaştı. Durgunluktan sonra, konut fiyatları ve kira geliri piyasadakilerden çok daha düşüktü. Bu noktadan itibaren kredi borcu ertelenmeye başlandı ve borcların geri ödenmesi zorlaştı ve Mortgage Krizi başlamış oldu.

Kriz Hangi Olayla Başladı

Bu süreçte, krediyi ödeyemeyenlerin sayısı keskin bir şekilde arttı, ancak bankalar borçlarını ödemek zorunda kaldı. Yatırım bankaları aracılığıyla ödünç alınan ipotek borç verenleri borçlarını borçlarından geri alamadıklarında mortgage kredi piyasası 10 trilyon dolarlık alarm verdi. Yatırım bankasındaki durum daha da kötüleşecek bir hal aldı.

mortgage krizi hangi sene

Basit bir kredi kriziyle başladı ve finansal bir krize dönüştü

Basit bir geri dönüş kredisi krizi ile başlayan kriz, kısa sürede finansal bir krize dönüştü. Menkul kıymetlerin finansal değere dönüştürülme olasılığı giderek zorlaşmaktadır. Bu süreçte, ABD’nin en önemli sektörü durgunlaştı. Finans, inşaat, emlak ve madencilik sektörlerinin büyümesi ABD ekonomisini yavaşlattı.

Mortgage Kredi Krizi Öncesi Bireysel Ve Kurumsal Yatırımcıların Durumu

Her yatırımcı, çoğu yatırımcının başlangıçta tercih ettiği riskli fakat karlı yatırımları tercih eder. Kolay kredi fırsatlarından yararlanan bireysel yatırımcılar, kontrolsüz genişleme pazarlarının ilk mağdurları oldu. Bu süreçte sisteme duyulan güven azalmış ve piyasa kırılganlığı artmıştır.

Kurumsal yatırımcılar da etkilendi, bir derecelendirme kuruluşu, yüksek faizli kredilerdeki menkul kıymetlerin değerini düşürdükten sonra, bu menkul kıymetlere yatırım yapan kurumsal yatırımcılar portföyündeki varlıklarını yeniden değerlemek zorunda kaldı. Piyasa koşullarına göre çok düşük değerlendirme yapıldı. Değerleme sonucunda, bazı büyük şirketlerin yatırım fonlarını dondurmaktan başka bir çözümü yoktu.

Bear Stearns’ten yaklaşık 17 milyar dolar, 48 milyar dolardan çekildi. Mart 2008’de, Amerika’nın önde gelen yatırım bankalarından Bear Stearns, eğer ABD merkez bankası JP Morgan tarafından satın alınmışsa, hisse başına toplam 236 milyon dolar aldı. Bear Stearns Bank’ın kriz öncesi piyasa değeri yaklaşık 20 milyar dolardı.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
nüfus cüzdanı ücretini kredi kartı ile ödeme
T.C. Yeni Kimlik Kartı Ücretini İnternetten (Yatırma) Ödeme (KREDİ KARTIYLA)

Artık günümüzde gelişen teknoloji ile hemen hemen her...

hangi bankalar devlete ait
Türkiye’deki Tüm Devlet Bankaları Ve Detayları (İNCELEME)

Genelde her zaman merak edilmiştir. Türkiye'deki Devlet Bankaları...

x