finanskredirehberi.com

5 Başlıkta Ticari Banka Kredi Çeşitleri (OVERNİGHT-SPOT)

Tarih: 11.07.2019
Güncel: 04.12.2019
spot ve nakit krediler

Günümüzde bankaların ticari müşterilerine sağlamış olduğu bir çok hizmet vardır. Bunların başında da kar amacı güderek kurulan işletmelerin finansman ihtiyacına çözüm üreten çeşitli kredi seçenekleri vardır. Bankalar, firmaların faaliyetlerini aksamadan yürütebilmesi ve  büyüyebilmesi için, ayrıca yapılan yatırımlar için ihtiyaç duydukları kredi desteğini sağlarlar.

İster KOBİ olsun ister büyük ölçekli bir işletme bu kredileri hemen hemen tümü kullanmaktadır. Eğer sizde ticari kredi çeşitleri içerisinde bulunan rotatif kredi, overnight kredi, yatırım kredisi ve spot kredi nedir mekrak ediyorsanız bu kredi türleri ile ilgili tüm detayları yazımızın devamında sizlerle paylaşacağız.

Ticari Kredi Nedir?

Ticari krediler, bankaların işletmeler için belli bir faiz yada komisyon karşılığında verdikleri kredilerdir. İşletmeler faaliyetlerini finansman sıkıntısı yaşamadan sürdürebilmeleri için ticari kredilere başvururlar.Bu krediler çok çeşitli olmakla beraber şirketin sermaye yapısına göre ve kullanım şekline göre avantaj sağlayabilirler. Kredi türleri olarak Nakit olarak kullanıla krediler, yada teminatı mektubu yani gayri nakdi kredi olarak kullanılabilir. Tüm kredi türleri ile ilgili detaylı açıklamaları aşağıda açıklıyor olacağız.

Ticari Kredi Türleri Nelerdir?

Yazımızın başında sizlerle ticari kredi türlerinden bahsetmiştik sıra geldi bu ticari kredi çeşitlerinin ne işe yaradığı nasıl kullanıldığı ve geri ödemelerinin nasıl yapıldığına dair detayları paylaşmaya;

  • Rotatif Kredi 

Rotatif kredi en fazla 1 yıl vadeli kullanılabilen faiz hesaplaması günlük yapılan fakat faiz ödemeleri 3 aylık olarak ödenen kredi türüdür. 1 yıldan uzun süre kullanmak istediğinizde birinci yılın sonunda kredinizi kapatıp ertesi gün tekrar kullanabilirsiniz.

Rotatif kredi faiz ödemeleri  Mart sonu, Haziran ayı sonu, Eylül ayı sonu ve Aralık ayı sonunda yapılır. Anapara ödemesini kısmi olarak da yapılabilir. Örneğin;  20 Şubat tarihinde 10 milyon TL kredi kullandınız bu tutarın ilk faiz ödeme dönemi 31.03 tarihidir. İsterseniz Anaparadan istediğiniz tarihte kısmi ödeme yaparsınız, ödeme yaptığınız tarihten sonra hesaplanacak olan faizler kalan anaparanız üzerinden hesaplanır ve ilgili faiz ödeme gününde tahsil edilir.

  • Spot Kredi

Spot olarak kullanılan kredi türü belli bir vadeyi kapsar ve 1 yılı aşkın sürede de kullanılabilir. Vadesinden önce kredi kapama işlemi yapılamaz. Eğer kredi kapama yapmak isterseniz bankalara göre değişen ve krediyi kullanmadan önce imzalamış olduğunuz Genel Kredi Sözleşmesine istinaden belli oranlarda Erken ödeme komisyon masrafı ödeyebilirsiniz. Bknz.

Bankalar buna Eko Fee masrafıda demektedir. Örneğin 10 milyon TL 1 yıl vadeli ve vadesi 31.05.2021 de biten bir kredi kullandınız. bu krediyi 31.01.2020 tarihinde kapatmak istediniz. Bu durumda banka sizden erken kapama komisyonu isteyebilir. Bu komisyon oranıda kredi kullanımında olan anlaşma ile belirlenir. Faiz ödemeleri 3 ayda bir 6 ayda bir yada vade sonunda ödenebilir. Bu durumda krediyi kullanmadan önceki anlaşmaya bağlıdır.

  • Overnight Kredi

Bu kredi türünde günlük kullanım ve kapama yapılabilir. Faiz ödemeleri ertesigün ödeme şeklindedir. Bugün kullanılan kredinin faiz ödemesini kesinlikle yarın yapılması gerekmektedir. Büyük firmaların genellikle kullandığı kredi türleridir. Bankalarsa Spot (overnight) kredi olarak tanımlanır.

  • Teminat Mektubu

Teminat mektubu Banka, Müşteri ve Satıcı arasında garantörlük ilişkisi kuran bir belgedir, firmalara karşı yükümlülüklerimizi yerine getireceğimizi garanti ettiğimizi belgeleyen ve karşı tarafı garanti altına alan bir finansal araçtır.

Bir bakıma kredi niteliği taşımaktadır. Gayri nakdi kredi olarak tanımlanır ve bir firmaya karşı olan yükümlülüğümüzü( ödemelerimizi) yapamaz isek ve karşı firma bizim tarafımızdan kendilerine verilen teminat mektubunu ilgili bankaya başvurarak bedelini tahsil edebilir.

  • Yatırım Kredisi

Şirketlerin yeni bir yatırım için yada fabrikanın ve ekipmanların yenilenmesi amacı ile yüksek tutarlarda krediye ihtiyaçları olabilir ve tutarları yüksek ve yabancı para cinsinden olabilir. Bu krediler çok uzun vadeli kullanılabilir böyle kullanılan krediler yatırım kredisi olarak adlandırılabilir. Ayrıca belli birdönem  ana para ödemesiz olarak devam edebilir sonrasında taksitler halinde ödenebilir.

yatırım kredisi nedir

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki 22 milyon dolar yatırım kredisi kullandınız ve 7 yıl vadeli kullandınız. İlk 2 yıl anapara ödemesiz 6 ayda bir faiz ödemeli.

Bu durumda 2 yıl sadece ana paranızın faizini ödersiniz. Sonrasında taksitler halinde  hem anaparayı bitirişiniz hemde toplam anaparanın faizini ödersiniz. 6 ayda bir şeklinde örnek ödeme planı aşağıdaki şekildedir.

İskonto Kredisi (İştira Kredisi)

Bu kredi türü henüz vadesi dolmayan çek veya senetleri uygun faiz oranları belirlenerek nakit olarak kullandıran kredi türüdür. İskonto kredisi ile iştira kredisi arasındaki en önemli fark ise iskonto kredisinde çek/senet borçlu borçlusunun ilgili bankanın şubesi ile aynı il yada ilçede olması gerekmektedir. Fakat farklı şehirlerde bulunmaları durumunda kredinin ismi iştira kredisi olarak adlandırılır.

Çek ve senetle yoğun olarak çalışan firmalar genelde bu kredi türünden faydalanabilirler.Senetlerini ve çeklerin vadesini beklemeden acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Öte yandan daha yüksek oranlarda olan ve yukarıda da anlatmış olduğumuz kredilerden kullanmaya gerek kalmaksızın bu kredilerden faydalanabilirler. İskonto kredisine tabi tutulacak senet tutarı üzerinden, çek yada senedin vade tarihine göre faiz ve komisyon alınır.İlgili sendin vadesi geldiğinde yine ilgili bankaya ödeme yapılarak senet tahsil edilmiş olur.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Başlıkta Ticari Banka Kredi Çeşitleri (OVERNİGHT-SPOT)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git