finanskredirehberi.com

5 Cevapla Altın Hesabı Açmak Akıllıca Mı? (AVANTAJLARI)

Tarih: 21.04.2019
Güncel: 03.12.2019
altın hesabi karlı mı

Para değerlendirme araçlarını çok seviyoruz. Özellikle altın hesabı olan ürünler dikkatimizi çekiyor. Bir bankada altın hesabı açmak mantıklı mı yoksa değil mi? Bugün kendimize bunu sorduk. Altın hesabı açmanın bazı avantaj ve dezavantajlarının olduğunu gördük ve bu makaleyi sizin için hazırladık.

Yazılabilecek birçok şey var, ancak çok fazla uzatarak sizlerin zamanının almak istemiyoruz. Son zamanlarda oldukça sık gördük ki, Bankaların çoğu, altın ürünlerini yatırım bankası hesaplarının altına, göçü teşvik ediyor. Bankalar düzenlemiş oldukları altın günleri ile elinizdeki fiziki altınları alıp grama çevirerek altın hesabınıza gram cinsinden yatırıyor ve bu şekilde herhangi bir kaybınız olmuyor.

Fakat siz elinizdeki bilezik, kolye, çeyrek veya yarım altınlarınızı bir kuyumcuda bozdurmak isteseniz altının çıkış ve inişlerinden bir haber olacaksınız ve satarken bazı kayıplarınız olacaktır.Yani kısaca diyebiliriz ki altın hesabı açmak avantajlı bir tercih olacaktır.

Altın Hesabı Açmak Karlı Bir Tercih Mi, Avantajları Neler?

Bankanızın altın hesabında altın hesap alacaksanız, ilk avantaj yukarıda belirtilmiştir. Altın Toplantısı sayesinde altınlarınızı doğrudan getirebilir ve ilk avantajınızla hesabınıza aktarabilirsiniz. Hemde anında, gram olarak, kayıp olan hiçbir değişiklik yok.

Altınlarınızı mutlaka bankanın içinde tut altın hesabınızda barındırın. İstanbul’da tam korumalı bir para ofisini hatırladığımızda değerli metallerin evde veya ofiste % 100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu açıdan baktığımızda altınlarınızın bankada olmasında başka faydalar da var!

Altın hesabı açmayı planlıyorsanız, altın yatırımınızın takdir edilmesi muhtemeldir ve altın almaya ve satmaya devam edersiniz. Bu noktada faydalar var. Bir bankada altın alma ve satma gibi işlemler için emek ödemezsiniz. Bu nedenle, işgücü maliyetleri şu anda satıcı veya dükkan tarafından ödenmektedir, ancak banka ödememektedir. Öte yandan, altın üzerinde özellikle çeyrek altınlarda bir tarih bulunduğunu hepimiz biliyoruz, yeni tarih ve eski tarihli çeyrek altınlarda fiyat farkı oluşuyor. Bankada ise böyle bir ayrım yok buda altın hesabı açmanın artı bir avantajı daha!

Çeyrek, Bilezik Ve Kolye Gibi Altınlarınızı Bir Banka Hesabında Toplamanın Dezavantajları

Elbette altın hesabı açmanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Burada önemli olan husus avantajlar ve artılar mı daha çok yoksa, eksiler dezavantajlar mı daha fazla buna göre yorum yaparak bir neticeye varabilirsiniz. Birinci dezavantaj altın hesabından alınan hesap işletim ücretidir. Hemen şunu aklınıza getirebilirsiniz benim bankam hesap işletim ücreti almıyor. Bu gibi istisnai durumları ayırarak yazımıza devam ediyoruz.

Evet bu eksi yönü yok etmek için altın hesabı açacağınız bankayı iyi araştırarak hesap işletim ücreti almayan bankaları tercih ederek altın hesabı açtırmanızı öneririz. Bununla alakalı Ziraat Bankası https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/mevduat/altin-hesaplari/vadesiz-altin-mevduat-hesaplari/biriken-vadesiz-altin-mevduat-hesabi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ziraat bankası hem devlet bankası olması sebebi ile kendinizi daha güvende hissedebilirsiniz.

Altın hesabının dezavantajlarından biri de, eğer altın hesabınız vadesiz olarak açtı iseniz herhangi bir mevduat getirisi olmayacaktır. Sadece altınlarınızı güvenli bir şekilde saklamış olacaksınız. Altın hesabına faiz işler mi, diye sorarsanız bunada üzülerek hayır diyeceğiz. Size kazancı altının ons fiyatı çıktığında altınlarınız değerlenecek, altının ons fiyatı düştüğünde ise altınlarınız değer kaybedecektir.

Vadeli Altın Hesabı Karlı Mı, Vadeli Altın Hesabı Açan Bankalar

Konuya şu şekilde başlamak istiyoruz, araştırmalarımıza göre hemen hemen vadeli altın hesabı açan bankalar genellikle 12 aydan önce altın hesabınızdan altın bozarsanız vadenizde bozuluyor. Vadeli altın hesabı açarak altınlarınızı buraya yatırma fikriniz varsa öncelikle uzun vadede yaklaşık 1 yıl bu altınları bekletip, bekletemeyeceğinizi belirlemelisiniz. Çünkü aksi taktirde herhangi bir karlılık elde edemeyeceksiniz. Vadeli Altın hesabı için BURADAN detaylı bilgi alabilirsiniz.

Altın hesabı açmak karlı mı? Sorumuzun cevabını şu şekilde neticelendirebiliriz. Altınlarınız güvenli ellerde olur ve çalınmaya kaybolmaya karşı, ofisimizden, evimizden ve yastık altından daha güvenlidir. İkincisi yeni ve eski tarihli çeyrek alırken ve bozarken yaşadığımız tarih sorununu yaşamayız. Vadeli altın hesabı açarak hem altının kendi yükselişinden hemde vadeli getirisinden yararlanırız. Bankaların internet şubelerinden ve mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanarak altınlarımızı dilediğimiz an “TL” olarak çevirerek bozdurabiliriz veya havale olarak gönderebiliriz.

“Gördüğünüz gibi altın hesabı açmak her yönden avantajlı ve mantıklı bir işlem bu yüzden hala vadeli veya vadesiz altın hesabınız yoksa hemen açtırabilirsiniz.”

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Cevapla Altın Hesabı Açmak Akıllıca Mı? (AVANTAJLARI)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ziraat bankası bakiye öğrenme
5 Başlıkta Ziraat Bankası Hesap Bakiyesi İzleme Ve Sorgulama

Hesap bakiyenizi düzenli olarak kontrol ederek nakit akışınızı,...

kredi kartindan alınan faizler hangileri
5 Başlıkta Kredi Kartından Hangi Faizler Alınıyor?

Bildiğimiz gibi hepimizin hemen hemen cebinde bir veya...

x