5 Çözüm İle Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sorunu

Yayın Tarihi: 17.03.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 19.03.2019
 

İster özel olsun, ister kamu bankaları olsun birbirinden çeşitli kredi kartı hizmetleri sunmaktadır. Kredi kartları ile taksitli alışverişin yanı sıra vatandaşların ve kredi kartı kullanıcılarının acil nakit ihtiyaçlarında çözüm olması amacı ile nakit avans hizmetleri de sunmaktadır. Bu konumuzda kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum diyenler için açıklayıcı bilgiler sunacağız.

Bankaların kredi kartı kullanıcıları için oluşturdukları güncel kampanyalar ve olanaklar günden güne artıyor bunlardan biriside taksitli nakit avans hizmeti, bu hizmet kişilerin çektikleri nakiti taksit taksit aylara bölerek belirli bir faiz karşılığında kredi kartı çekmesinden dolayı çok tercih edilmektedir. Fakat kişiler zaman zaman kredi kartlarından nakit avans kullanamamaktadır, ve bu durum karşısında ne yapacaklarını da bilememektedirler. Aslında bu durumun ortaya çıkması ve çözümü oldukça basit yazımıza sizi daha fazla sıkmadan devam edelim.

Kredi Kartından Nakit Çekememe Handikapı ( Sorunu)

Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır diye soracak olursanız, bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı değilsiniz anlamına gelmektedir. Çünkü kredi kartı kullanmanın nakit avans çekme işleminin bazı kuralları ve tüyoları vardır.

Kredi kartının nakit avansa kapatılmasının sebebi, 1 takvim yılı içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartına 3 defa geç ödeme yapmak. Eğer kredi kartı ekstresini üç kez geç ödediyseniz geçmiş olsun dönem borcunuzu ödeyene kadar kredi kartınız nakit avansa açılmayacaktır. Bu durum bir gün bile gecikse geç ödeme olarak kayda alınacağını unutmamalısınız.

Ekstrenin Devamlı Asgari Tutarını Ödemek Nakit Avansı Etkileyebilir

İster ziraat bankası kredi kartı kullanın isterse, İş Bankası, Garanti Bankası veya yapı kredi bankasına ait kredi kartı ürünlerinden birini kullanın eğer ekstrenizin sürekli olarak asgari tutarını ödüyor iseniz yine tehlikedesiniz. Bankalar sürekli asgari ödeme yapılan kartların nakit avans limitlerini kapatabilmektedirler.

Eğer maddi durumunuz elvermiyor ve asgari tutardan daha fazlasını ödeyemiyor iseniz şartları zorlayarak, 3 ayda bir dönem borcunuzu ödemeye gayret edin bu şekilde kartınızın nakit avansa kapatılmasını önleyebilirsiniz.

Kredi Kartımda Limit Var,Ödemelerim Düzenli Ama Nakit Para Çekemiyorum

Diğer bir hususu örnek ile açıklamak gerekirse, kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ve geciktirmeden ödüyorsunuz. Ve kredi kartınızda limit var fakat nakit avans çekemiyorum diyorsanız birde nakit avans limitinize bakmanızı öneriyoruz. Çünkü kredi kartındaki tüm limit nakit avans olarak kullanılamıyor.

Yine örnek vermek gerekir ise 5.000 TL kredi kartı limitiniz var ise bunun 2.000 TL si nakit avans limiti olarak kullanılabiliyor, eğer size belirlenmiş olan nakit avansı kullanmış iseniz, nakit avans limitinizi doldurduğunuzdan dolayı nakit avans çekemezsiniz. Başlıca sebepleri sıralamak gerekir ise;

  • Kredi kartının sürekli veya 1 takvim yılı içerisinde 3 kez geç ödemek
  • Kredi kartında bulunan nakit avans limitini tüketmek
  • Kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması
  • Çekmek istediğiniz nakit avans limitinin, size tanımlanandan çok olması

kartınızdan takistli nakit avans veya nakit avans çekmenizi engelliyor olabilir.

Kredi Kartından Nakit (Para) Avans Çekmek Mantıklı Mı?

Aslında bunu yorumlamak basit, kredi kartından çekeceğiniz nakit avans veya taksitli avans için yüksek bir komisyon alınır bu yüzden nakit avans yerine düşük vadeli bireysel krediler kullanmak daha avantajlı olacaktır. Eğer tek çareniz kredi kartından nakit avans kullanmaksa hiç olmazsa uygun faizli kredi kartlarını tercih edin nakit avans faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Bir diğer merak edilen husus ise yüksek limitli nakit avans nasıl alınır, bunu sağlayabilmeniz için bankanın gözünde iyi bir yer etmelisiniz. Düzenli olarak dönem borçlarını ödemelisiniz. Aynı zamanda bankada vadeli bir hesabınız var ise bankanın size bakış açısı değişecek ve daha yüksek tutarlı nakit avans limitleri tanımlanacaktır.

Kapatılan Nakit Avans Çekimi, Ne zaman Açılır?

Eğer kredi kartınıza bankadan nakit çekim yasağı konulmuş ise bunu eski haline getirmenin tek yolu dönem borcunuzun hepsini kapatmaktan geçiyor. Eğer ilk kesilen kredi kartı ekstrenizin dönem borcunu yatırırsanız ertesi gün nakit avans limitiniz açılacaktır.

Eğer dönem borcunuzu ödeyemiyorsanız 1. aya yani ocak ayına kadar beklemeniz gerekmektedir. Çünkü koyulan nakit avans blokesi sadece bir yıl geçerli.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Çözüm İle Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sorunu
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
maaşın kaç katı kredi başvurusu
3 Başlıkta Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim veya Çekilebilirim ( NET CEVAP)

İster çalışan asgari ücretli bir vatandaş olsun, yada...

faizler ne zaman düşer
6 Uzman Görüşü İle Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer ?

Borç verme oranını düşürmeye çalışan hükümet, banka yetkililerinin...

x