finanskredirehberi.com
İnternetten Alışveriş Yapamıyorum, Ne Yapmalıyım? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum? [Pratik Çözüm]

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum? [Pratik Çözüm]

Tarih: 03.03.2020
Güncel: 03.03.2020
kartımdan nakit avans çekemiyorum

Kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum diyenler için açıklayıcı bilgiler sunacağız. İster özel olsun, ister kamu bankaları olsun birbirinden çeşitli kredi kartı hizmetleri sunmaktadır. Kredi kartları ile taksitli alışverişin yanı sıra vatandaşların ve kredi kartı kullanıcılarının acil nakit ihtiyaçlarında çözüm olması amacı ile nakit avans hizmetleri de sunmaktadır.

Bankaların kredi kartı kullanıcıları için oluşturdukları güncel kampanyalar ve olanaklar günden güne artıyor bunlardan biriside taksitli nakit avans hizmeti, bu hizmet kişilerin çektikleri nakit parayı taksit taksit aylara bölerek belirli bir faiz karşılığında kredi kartı çekmesinden dolayı çok tercih edilmektedir. Fakat kişiler zaman zaman kredi kartlarından nakit avans kullanamamaktadır, ve bu durum karşısında ne yapacaklarını da bilememektedirler. Aslında bu durumun ortaya çıkması ve çözümü oldukça basit yazımıza sizi daha fazla sıkmadan devam edelim.

[safir_ads2 id=1]

Kredi Kartımdan Neden Nakit Avans Çekemiyorum?

Kredi kartı nakit çekime neden kapatılır diye soracak olursanız, bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı değilsiniz anlamına gelmektedir. Çünkü kredi kartı kullanmanın nakit avans çekme işleminin bazı kuralları ve tüyoları vardır.

Kredi kartının nakit avansa kapatılmasının sebebi, 1 takvim yılı içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartına 3 defa geç ödeme yapmak. Eğer kredi kartı ekstresini üç kez geç ödediyseniz geçmiş olsun dönem borcunuzu ödeyene kadar kredi kartınız nakit avansa açılmayacaktır. Bu durum bir gün bile gecikse geç ödeme olarak kayda alınacağını unutmamalısınız.

Ekstrenin Devamlı Asgari Tutarını Ödemek Nakit Avans Çekmenizi Engelleyebilir?

İster ziraat bankası kredi kartı kullanın isterse, İş Bankası, Garanti Bankası veya yapı kredi bankasına ait kredi kartı ürünlerinden birini kullanın eğer ekstrenizin sürekli olarak asgari tutarını ödüyor iseniz yine tehlikedesiniz. Bankalar sürekli asgari ödeme yapılan kartların nakit avans limitlerini kapatabilmektedirler.

Eğer maddi durumunuz elvermiyor ve asgari tutardan daha fazlasını ödeyemiyor iseniz şartları zorlayarak, 3 ayda bir dönem borcunuzu ödemeye gayret edin bu şekilde kartınızın nakit avansa kapatılmasını önleyebilirsiniz.

Kredi Kartımda Limit Var,Ödemelerim Düzenli Ama Nakit Avans Çekemiyorum?

Diğer bir hususu örnek ile açıklamak gerekirse, kredi kartı ekstrelerinizi düzenli ve geciktirmeden ödüyorsunuz. Ve kredi kartınızda limit var fakat nakit avans çekemiyorum diyorsanız birde nakit avans limitinize bakmanızı öneriyoruz. Çünkü kredi kartındaki tüm limit nakit avans olarak kullanılamıyor.

Yine örnek vermek gerekir ise 5.000 TL kredi kartı limitiniz var ise bunun 2.000 TL si nakit avans limiti olarak kullanılabiliyor, eğer size belirlenmiş olan nakit avansı kullanmış iseniz, nakit avans limitinizi doldurduğunuzdan dolayı nakit avans çekemezsiniz. Başlıca sebepleri sıralamak gerekir ise;

  • Kredi kartının sürekli veya 1 takvim yılı içerisinde 3 kez geç ödemek
  • Kredi kartında bulunan nakit avans limitini tüketmek
  • Kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması
  • Çekmek istediğiniz nakit avans limitinin, size tanımlı olan limitten çok olması

kartınızdan taksitli nakit avans veya nakit avans çekmenizi engelliyor olabilir. Bu konuyla daha detaylı bilgiye sürekli asgari tutarı ödemek başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum, POS Cihazından Alışveriş Yapabilir Miyim?

Bu durumu şöyle açıklamam daha doğru olacaktır. Kredi kartınızın nakit avans çekimine neden kapatıldığı önemlidir. Eğer borcunuzu bir takvim yılında 3 kez geciktirerek ödediyseniz nakit avansa kapatılır. Bu durumda nakit avans çekememiş olsanız bile alışveriş yapmaya devam edersiniz.

Fakat bankaya olan tüm ödemelerinizde gecikme varsa bu bir kredi de olabilir banka bu durumdan dolayı kredi kartlarınızı tüm harcamalara, nakit avansa ve alışverişe kapatabilir borçlar ödenerek normal seyrine döndüğünde kartınız alışverişe açılır ama yine de nakit avans çekemezsiniz.

Kredi Kartımda Nakit Avans Blokesi Var Para Çekemiyorum, Diğer Kredi Kartlarımı Etkiler Mi?

Eğer kullanmış olduğunuz iş bankası kredi kartı nakit avansa kapatılmış ise bu iş bankasına olan ödemelerinizin doğru yapılmadığı ve gecikmiş olmasından dolayı olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden diğer bankalarda olan kredi kartlarınızın nakit avans limitini etkilemez ve bu kartlardan nakit avans çekebilirsiniz.

Fakat şöyle bir uyarıda bulunmak isterim sizlere başka banka kredi kartlarından nakit avans çekmeniz mümkün olsa da iş bankasında olan gecikmeleriniz genel kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden bir kredi kartımdan nakit avans çekemessem diğerinden çekerim mantığı yanlıştır.

Kredi Kartı Nakit Avans Blokesi, Ne zaman Açılır?

Eğer kredi kartınıza bankadan nakit çekim yasağı konulmuş ise bunu eski haline getirmenin tek yolu dönem borcunuzun hepsini kapatmaktan geçiyor. Eğer ilk kesilen kredi kartı ekstrenizin dönem borcunu yatırırsanız ertesi gün nakit avans limitiniz açılacaktır.

Eğer dönem borcunuzu ödeyemiyorsanız 1. aya yani ocak ayına kadar beklemeniz gerekmektedir. Çünkü koyulan nakit avans blokesi sadece bir yıl geçerli, bir sonraki yıla geçildiğinde size verilen ceza kaldırılacak ve tekrar kartınız nakit avansa açılacaktır.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Mantıklı Mı?

Aslında bunu yorumlamak basit, kredi kartından çekeceğiniz nakit avans veya taksitli avans için yüksek bir komisyon alınır bu yüzden nakit avans yerine düşük vadeli bireysel krediler kullanmak daha avantajlı olacaktır. Eğer tek çareniz kredi kartından nakit avans kullanmaksa hiç olmazsa uygun faizli kredi kartlarını tercih edin nakit avans faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Bir diğer merak edilen husus ise yüksek limitli nakit avans nasıl alınır, bunu sağlayabilmeniz için bankanın gözünde iyi bir yer etmelisiniz. Düzenli olarak dönem borçlarını ödemelisiniz. Aynı zamanda bankada vadeli bir hesabınız var ise bankanın size bakış açısı değişecek ve daha yüksek tutarlı nakit avans limitleri tanımlanacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum? [Pratik Çözüm]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git