5 Devlet Bankası Ortak ATM Kullanımı Sunacak

 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Tarım Ticareti ve Katılımcı Vakfı müşterileri, ATM’leri bankanın işlem limitleri içerisinde ücretsiz olarak kullanabilirler.

Yukarıda belirtilen bankanın ortak açıklamasına göre, 2009 sisteminin uygulanmasından önce. Banka Aracı Kart Merkezi, ATM’leri veya kredi kartı “normal ATM sistemi” ile ilgili finansal işlemleri gerçekleştirebilecek diğer bankaları kullanarak banka hesapları oluşturmuştur.

Mevcut sistemde diğer banka ATM’lerini kullanan müşteriler, aldıkları hizmetler için komisyon / ücret ödeyeceklerdir. İşlemlerin komisyon veya ücrete tabi olması, ATM sistemlerinin kullanımını yetersiz kılmaktadır.

Öte yandan, bankalar daha geniş bir kanaldan müşterilere ulaşmak için ATM ağlarını yüksek maliyetle genişletiyorlar. ATM’lerin ortalama maliyeti 20.000 Euro civarında olduğu düşünüldüğünde, bu maliyetlerin olumsuz etkisine karşı Türkiye’nin dış ticaret açığı olan ATM’ler elde edilebilir.

Ortak ATM Kullanımına Açılacak Bankalar

Ortak bir ATM sisteminde istenen sonuçları elde etmek için yapılan araştırma sonucunda, Tarım Bankası ilk olarak “Ücretsiz Ortak ATM Kullanımı” uygulayan Halkbank, Vakıfbank, Tarımsal Bağış ve Vakıf katılımcı bankalarla bir araya geldi.

Böylelikle, bankanın işlem kapsamı, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı sorgulama borcu, ödeme kredi kartı limit sorgulama ve bankanın kredi kartı borcu müşterileri dahilinde yaklaşık 15.000 adet ortak ATM bankası yatırılabilir.

Ortak ATM’ ler ile Faiz Oranları Olmayacak Yada Çok Düşecek

İmzalama protokolü ile aynı noktada yan yana olan ATM’lerde de bankalar tarafından serbest bırakılan verimlilik optimizasyon çalışmaları için temel atar. Bu nedenle, müşterinin finansal hizmetlerine erişimin yanı sıra orta ila uzun vadede erişim seviyesi, ATM makinesini arttırmakta ve mevcut dış ticaret dengesine olumlu katkı sağlamayı hedefleyen ithalatın azaltılması amacıyla mevcut ATM’lerin daha verimli bir yeri olmaktadır.

Protokolde toplam banka kredi kartı sayısı yaklaşık 13 milyon, banka kartı sayısı ise 55 milyona ulaşıyor. Eylül 2017’deki anlaşma çerçevesinde toplam 360.000 POS terminalinin açılmasıyla önemli maliyet kalemleri minimize edildi.

Diğer katılımcı bankalar ve işletme birlikleri de işletme maliyetlerini düşürerek faiz oranlarının düşürülmesine olumlu yönde katkıda bulunan faktörler arasında yer almakta ve böylece işletme faiz oranlarını düşürmektedir.

Bankacılık İşlemleri Hızlanacak Ve Kolaylaşacak

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, bankacılık hizmetlerine kolay erişimi olan ortak bir ATM uygulaması sayesinde daha fazla kanala ücretsiz erişebiliyor ve ATM’lerde bankacılığın maliyetini düşürmeyi bekliyor. Standartların büyük ölçüde iyileştirileceğini umuyorum dedi.

Ortak ATM Kullanımı İle Ülke Ekonomisine Katkı

Vakıf Katılımı genel müdürü İkram Göktaş, müşterilere 15.000 puan üzerinden serbest ticaret sunan bir sistem kurduğu için memnun olduğunu söyledi.

“Müşterilerimize bankacılık işlemlerinde büyük kolaylık sağlıyoruz ve tüm bankaların ATM ekipmanı ile yapması gereken önemli maliyetleri ortadan kaldırıyoruz ve ekonomiye büyük katkı sağlayacağızdedi.

AA

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi notu sorgulama yöntemleri
Kredi Notu Öğrenme (Her Bütçeye Uygun Seçenekler)

Kredi notu öğrenme (KKB sorgulama) hemde ücretsiz, findeks...

akbank kime ait sahibi kim
Akbank Kimin, Sahibi Kimdir Ve Tarihçesi

Akbank kimin ve sahibi kimdir sorusunun cevabı biraz zordur,...

x