5 Net Soruda, Bana Kredi Çıkar Mı?

Yayın Tarihi: 16.11.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 08.12.2018
 

Ödemelerle başımız sıkıştığında acil nakit ihtiyacı doğduğunda hemen hemen hepimizin aklına gelen ilk şey nasıl kredi alabilirim sorusu, hemen hemen her gün herkesin aklından geçen odak bir sorudur. Bu sorunun kökeninde maddi imkansızlıklar, ihtiyaçlar ve ekonomik problemler yatar. Bazen nakit ihtiyacınız olur ve bu ihtiyaç derhal giderilirse, taksitlendirilerek geri ödeme yapılabilir.

Bu tip durumlarda akla hemen kredi imkanı gelmektedir. Önceden kredi almak oldukça zor bir işlemdir. Kişiler kefil göstermek zorundaydı, çok az kişiye kredi çıkıyordu ve kredilere yüksek faiz uygulanıyordu. Ancak zamanla bankalarına arasındaki rekabet ortamı kızıştı ve müşteri memnuniyeti ön plana çıktı. Bu sayede müşteriler çok daha kolay kredi kullanabilme imkanı buldu. Kefil isteme durumu birçok bankanın şartlarından çıktı, faiz oranları düşürüldü ve kredi verilen kişilerde aranan özellikler sınırlandırıldı.

Bu sayede çok daha fazla kişi, çok daha kolay bir şekilde kredi imkanına kavuşabiliyor. Bana kredi çıkar mı, nasıl sorgulayabilirim diye mırıldananlar için yazımızda tüm detayları aktardık.

Kredi Tahsisinde, Kimlere Kredi Daha Kolay Çıkar?

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2018 yılında da en çok merak edilen konulardan biri haline geldi, sanırım bu gidişle 2019 yılında da devam edecek. Bu konu bu tip genellemelerle açığa kavuşturulamaz. Kredi, sabit bir maaşa ve sabit bir profile göre onay verilen bir şey değildir. Kredi verilmesi işlemi onaylanırken, kişinin birçok özelliği incelenmektedir. Kredi verilirken dikkat edilen özellikler şu şekilde sıralanabilir.

 1. Gelir
 2. SGK
 3. Banka çalışması
 4. Kredi notu

Bu özellikler genel olarak sıralanır. Bazı bankalar bu özellikleri daha kolay şekilde şartlandırmışken, bazı bankalar ise şart üstüne şart koyar. Kredi çekmek istediğini bankayı belirlerken, baştan sonra tüm şartları gözden geçirmeniz gerekir.

Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar

Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verirken güvenilirliği belgelemek amacıyla bazı sistemler geliştirmiştir. Bu sistemlerine en çok bilineni ve kullanılanı kredi notudur. Kredi notu, müşterinin gelirini, ödeme aralıklarına, borç durumuna göre belirlenen bir sistemdir. Bu sistemde bulunduğunuz aralık yükseldikçe, bankayla ilişkiniz de gelişecektir.

Bunun sebebi daha güvenilir bir müşteri olarak gözükecek olmanızdır. Bu aralıkta yükselmek için kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemelisiniz ve gelirinize dayanan harcamaları iyi yönlendirmelisiniz.  Kredi başvurusu yapılırken de dikkat edilen nokta kredi notu durumunuzdur. Kredi notu https://finanskredirehberi.com/kredi-notu/ aralıkları belirlenirken şu şekilde bir sıralama yapılır:

 1. Kredi notu aralığı 1-699 arasında olanlara kredi çıkma ihtimal çok düşüktür
 2. Kredi notu aralığı 700-1099 arasında olanlara kredi çıkma ihtimal düşüktür
 3. Kredi notu aralığı 1100-1499 arasında olanlara kredi çıkma ihtimali gelire bağlı olarak değişir
 4. Kredi notu aralığı 1500-1699 arasında olanlara kredi çıkma ihtimali yüksektir
 5. Kredi notu aralığı 1700-1900 arasında olanlara kredi çıkma ihtimal çok yüksektir

Her ne kadar ilk iki gruba kredi çıkma ihtimali düşük olsa da, bazı bankalar ve kredi kuruluşları bu gruplara yönelik krediler de vermektedir. Bu kredilerin faiz oranı biraz daha yüksektir ancak şartları çok daha kolaydır. Bu bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. CEPTETEB
 2. ING Bank E-Kredi
 3. N Kolay Kredi(Aktif Bank)

Kredi İçin İstenen Temel Özellikler

Her banka kredi verirken değişik şartlar kabul etmiştir. Bu şartlardan hangisini uygunluk göstereceğinizi araştırmalar yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak neredeyse tüm bankaların istediği temel özellikler vardır. Bu özellikleri taşımanız zorunlu veya gereklidir. Bu özellikler şu şekilde sıralanır:

 1. Sigortalı olarak çalışmak
 2. Bankalarla düzenli çalışmak

Bu 2 özellik kredi çıkabilmesi için en temel şartlardır. Kredi hesaplama işlemlerine geçilmeden evvel mutlaka bu 2 özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Bankalarla işlem yapmak için SGK kaydınızın olması şarttır. SGK kaydı olmadan işlem yapabilme durumları bir iki istisnayla sınırlandırılmıştır.

SGK kaydının talep edilmeden işlem yapılması durumu, gelir belgesi göstermeniz ihtimaline bağlıdır. Bu tip durumlarda kabul edilen tek gelir belgesi türü ise kira geliridir. Aksi takdirde krediniz reddedilecektir. Birçok banka gelir belgesini kabul etmese de, denenmeye değer tek belge budur. Bankalarla çalışmanızın düzgün olması da önemlidir. Bankayla aranızda yasal işlemler başlamış olması ya da kredi notunuzun çok düşük olması, kredi almanız yolundaki en önemli engellerdendir.

Kredi Notu Takibi İle Kredi Başvurusunda Bulunma

Herhangi bir bankadan kredi alıp alamayacağınızı öğrenmek oldukça kolaydır. Eskiden bu tip işlemler formalite belgelerle ve uzun araştırmalarla gerçekleştirilirken, artık elektronik olarak birkaç dakika içerisinde cevap bulabilmektedir. Herhangi bir bankadan kredi alıp alamayacağınızı sorgularken, o bankanın mobil uygulamasını ya da müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Burada ulaşabileceğiniz hızlı menülerle sizi en hızlı şekilde sorgularlar ve cevap verirler.

Ancak kredi sorgulaması yapılmadan evvel bazı temel detayları gözden geçirmeniz lehinize olacaktır. Örnek olarak kredi notunuzun çok düşükse, herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunmak akıllıca olmayacaktır. Çünkü bankalardan gelen kredi retleri de kredi notunuzu düşürecektir. Bunun yerine kolay kredi veren bankaları tercih edebilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu düşürmezsiniz ve kredi çıkması ihtimalini yükseltirsiniz.

Kredi notu öğrenme ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Daha önceden bir bankanın müşterisi iseniz, bu banka üzerinden kredi başvurusu yapmanız da mantıklı olacaktır. Bankanız sizi ve hareketlerinizi kayıt altında tutar. Bu sayede size çok daha sağlıklı geri dönüşler yapar ve kredi isteminizi alternatif çözüm önerileri getirebilir. Ancak hiçbir şekilde kredi çıkacağını düşünmüyorsanız, kolay kredi veren bankaları tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
5 Net Soruda, Bana Kredi Çıkar Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mal beyanında bulunmama
7 Başlıkta Mal Beyanında Bulunmama Ve Cezası

Yazımıza başlamadan önce mal beyanı nedir, bunu açıklayalım....

mastercard nedir
Visa Card Ve Master Card Arasındaki 5 Temel Fark

Cüzdanımızdaki bir çok kredi kartı ve banka kartının...

x