finanskredirehberi.com

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 6 Banka İncelemesi ( FAİZ ORANLARI)

Tarih: 03.05.2018
Güncel: 03.10.2019
ihtiyaç kredisi erteleme nedir

Ülkemizde ve dünyadaki ekonomik etmenler tüketicileri her gün daha çok nakit ihtiyacına sürüklemektedir. Enflasyon, hesapta olmayan giderler ve benzeri durumlar acil olarak nakit bulmamızı tetikleyen  durumlardır. Bu ihtiyacımızı karşılamamızda ki en önemli faktörlerde bankalar ve finansal kurumlardır.

Bu kuruluşların bize sunmuş oldukları kredi çeşitleri, kampanyaları nakit ihtiyacımızı gidermemize yardımcı olmaktadır. Artan nakit ihtiyacı ile birlikte bankalar ve finansal kurumlarda bazı çeşitlendirmelere gitmişlerdir ve ötelemeli (ertelemeli) kredi çeşitleri ortaya koymuşlardır. Aşağıdaki yazımızda sizlere ertelemeli kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Ertelemeli kredi veren bankaları soracak olursanız ister özel bankalar olsun ister devlet bankaları olsun şuan için ertelemeli kredi furyasına katılmış durumdadır. Kredi başvuru şekliniz ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya ikinci el taşıt kredisi her ne olursa olsun başvuru yapmadan önce ertelemeli kredi kampanyalarını araştırmanızı öneriyoruz. Bu sayede Başvuracağınız kredi ürününün 4 ve 6 ay arasında erteleyerek ödemeye başlayabilirsiniz.

Ertelemeli Ötelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi, bankalardan veya finansal kuruluşlardan alınan kredilerin ilk vadeye denk  gelen taksit ödemesinin  belli bir tarihe kadar ötelenmesi işlemidir. Öteleme işlemleri en fazla 6 aya kadar yapılıyor. 3 ay 6 ay 2 ay gibi ertelemeler yapılabiliyor.

Örnek vermek gerekirse 01.01.2020 tarihinde çekilen bir kredinin ilk vadesi 01.02.2020 olması gerekir iken ötelemeli/ertelemeli kredilerde diyelim ki 3 ay ertelemeli kredi kullandınız 01.04.2020 olarak belirlenebiliyor. Bir başka anlatımla ertelemeli krediler ilk taksitinizin 6 ay ertelenebildiği kredi türleridir diyebiliriz. Bankalar bu ürünlerini çeşitli reklamlar ile duyuruyorlar. Şimdi kredinizi kullanın baharda ödemeye başlayın gibi cümlelerle tanıtım yapılıyor.

3 ay veya 6 ay ertelemeli kredi

Mola şeklinde olan kredi kampanyasında ise işleyiş şu şekilde olmaktadır; hali hazırda ödediğiniz bireysel ihtiyaç krediniz olduğunu düşünürsek yaklaşık senede 1 defaya veya senede 2 defaya mahsus olmak üzere kredi ödemenizi 1 ay öteleyebilir veya erteleyebilirsiniz.

Burada şu önemli noktayı atlamamakta fayda var bulunduğunuz aydaki taksitinizi 1 ay ertelemek isterseniz gelecek aydaki taksitiniz ile birlikte ödeyeceksiniz. Buda demek oluyor ki bir sonraki ay taksit yükünüz 2 ye katlanmış olacak. İşte ertelemeli kredi kampanyaları bu şekilde işlemektedir.

Ertelemeli Kredilerin Vadeleri  Nasıl Uygulamaya Koyulur?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yönetmeliğine baktığımızda  kredilerin  vadeleri ihtiyaç/tüketici kredilerinde 60 ve taşıt kredilerinde en çok 48 ay olarak belirtilmiştir. Ötelemeli kredi kullandığımızda 6 ay olan erteleme süresi ödeme yapılıyormuş gibi düşünüldüğünden, ihtiyaç/tüketici kredileri en fazla 54 ay Taşıt kredileri ise en çok 42 ay olarak kullandırılmaktadır. Aksi düşünüldüğünde ihtiyaç ve tüketici kredileri 66 ay taşıt kredileri ise 54 ay olacak olup BDDK nın ve yasaların belirlediği taksit sayısı sınırını aşacaktır.

Ertelemeli Kredi Kullanıldığında Faiz Hesaplaması ve Vade Farkı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ertelemeli kredi kullanıldığında, kullanıcılar yanlızca  yapacak olduğu ödeme tutarını ertelemekte olup, Erteleme yapılan taksitlerin faizini de ödemek durumundadır. Ertelemeden kaynaklanan faiz, toplam geri ödeyeceğiniz tutara dahil edilir ve  ertelenen süreninde faizini ödemiş olursunuz.

Erteleme dönemine denk gelen faiz, erteleme süresinin sonunda ilk taksit tutarınızda tahsil edileceği gibi tüm vadeye de eşit olarak yayılabilir. Bu sebeplerden ötürü ötelemeli kredi kullanımların da  taksit tutarları  normal kredi kullanımlarına göre artabilir.

Anaparası Ertelenen Konut Kredisi Var mıdır?

Anaparanın  ertelendiği konut kredisi kullanımları , tüketici veya araç kredilerinden farklı şekilde uygulanmaktadır. Daha çok müşterinin özelinde uygulanan kredi ürünleridir. Genel olarak bu kredi türüne  artan taksitli konut kredisi kullanımının tüketici özelinde kişiselleştirilmesi de denilebilir.

Anapara ertelemeli konut kredisi normalde standart olarak kullanılan kredilerden faiz ödeme yönünden farklıdır. Öncelikli faiz ödenecek şekilde bir ödeme planı oluşturulur. Sonrasında anapara ödemeye başlanır bu durumda da ödeme zorluğu çekmeyi düşünüyor isek bu kredi türü bizlere daha cazip gelecektir. 1-2 yıl düşük taksit ödeyip sonrasında taksitlerimizin artmasını düşünüyor isek çok iyi bir alternatif diyebiliriz.

Ertelemeli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Örnek Qnb Finansbank:

  • En çok ertelemeli kredi kullanılan bankadır.
  • 50 Bin TL’ye kadar ve kısa mesaj ile ötelemeli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz
  • Kimlik numaranızı yazarak 5030’ kısa mesaj göndermeniz başvurunuz için yeterli olacaktır.
  • İnternet bankacılığından ve Cep şubesinden başvuru yapa olanağınız var.
  • Faiz oranları güncel kredi skorunuza bakılarak değişkenlik gösterebilir.
  • 33 vade ile sınırlandırılan ertelemeli kredi oranları 1,90 ile 3 arasında değişebiliyor.
KREDİ MİKTARI VADE FAİZ ORAN TAKSİT MİKTARI TAKSİT TOPLAM ÖDEME
                     40.000,00                    33                      2,59             1.955,30                             70.390,80
Ertelemeli İhtiyaç Ve Bireysel Kredi Şartları

Eğer ertelemeli ödeme olacak şekilde bir kredi kullanmak istiyorsanız. Bankaların böyle bir başvuruda temiz bir kredi sicili ve daha önce bankalarla herhangi bir parasal bir sıkıntı yaşamamış olması ve kredi notunun en az 1250 puan üzerinde olması gerektiğini bilmelisiniz. Fakat bu durum bankadan bankaya farklılık göstermekte olup bankalar kendi nezdinde insiyatif kredi kullandırabilir.

şimdi al 3 ay sonra öde kredi

  • Kredi başvurusunda bulunan kişinin reşit yani 18 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.
  • Eğer kredi bir konut veya ev için kullanılacak ise konut kredisi eş muvafakatnamesi gerektiğini bilmelisiniz. Yeni yasaya göre kullanılacak konut kredilerinde eş zorunluluğu ve onayı şartı aranmaktadır.
  • Bildiğiniz gibi bireysel ve ihtiyaç kredilerinde maximum taksit imkanı 48 aydır. En fazla 48 ay vade talep edilebilir.
  • Gelirinizi gösteren bordro veya maaş yazısının aslını bankaya ibraz etmek zorundasınız. Eğer ertelemeli konut kredisi kampanyasına başvuracak iseniz sizle beraber yaşayan kişilerin gelirlerini belgenize ek olarak gösterebilirsiniz.
Ertelemeli Kredi Kullanıldığında Ertelemeli Süresinde Erken Kapama Yapılabilir mi?

Diyelim ki  kısa süreli acil nakit ihtiyacı ile karşı karşıya kaldınız ve kredi kullanmanız gerekebilir. Bu durumda bankaların yapmış olduğu kampanyalardan faydalanarak 3 aylık yada 6 aylık  ertelemeli ihtiyaç kredisi kullanabilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Erteleme süresi içerisinde de kullanmış olduğunuz krediyi erken kapatabilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutar sadece dosya masrafı olacaktır böylelikle 3 ay finansmanınızı sağlamış olabilirsiniz. Bu durumda olan kişiler için ertelemeli ihtiyaç/tüketici kredisi kullanımı oldukça cazip hale gelmektedir.

Bir Yıl ve Daha Uzun Süre Kredi Erteleme Yapılabilir mi?

3 ve 6 aylık ertelemeli  ihtiyaç ve taşıt kredilerinin yanı sıra bankaları vermiş oldukları özellikle yeni işyeri açmak in kullanılabilen yatırım kredileri ve ticari kredilerde bulunmaktadır. Bu ticari ve yatırım kredilerin erteleme süreleri diğer kredilere göre daha uzun olabiliyor özellikle 1 yada 2 yılı ana para ödemesiz 6 ayda bir faiz ödemeli yada 3 ayda bir faiz ödemeli şeklinde olabiliyor.

İlgili Makale : Kredi Ödemesi Erteleme Dondurma

1 yıl ve daha uzun ertelemeli kredilerde de diğer kullanılan krediler gibi kimlik bilgileri eğer şirket olarak kullanılıyor ise vergi levhası ve açılış bilançosu gibi evraklarda isteniyor. Bu kredi türlerinde ödeme dönemleri daha esnek olup ara ertelemeler bile yapılabiliyor. Detaylı Bilgi için Ticari Krediler yazımıza göz atabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Ertelemeli Kredi Veren Bankalar 6 Banka İncelemesi ( FAİZ ORANLARI)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi taşıma nedir
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar (DETAYLI İÇERİK)

Birden fazla bankaya borcu olan kişilerce kullanılan borç...

kredi red 11 ve 9 ne demek
Kredi Red Nedeni 09-11 (Ne Demek) Hangi Anlama Gelir ?

Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan ya da ev,...

x