6 Madde İle Kredi Erken Kapama Avantaj Ve Dezavantajları

Yayın Tarihi: 16.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 07.04.2019
 

Günümüz hayat şartları pahalı olunca ister istemez hepimiz bankalara ya kredi kartı yada krediler üzerinden borçlanıyoruz. Bunlar bazen taşıt kredisi bazen konut yada ihtiyaç kredisi oluyor. Genellikle söz konusu banka olduğundan dolayı borçlarımızı ve taksitlerimizi günü gününe ödüyoruz. Fakat, bankaya olan borcu toplu kapatma işleminide tercih edenler bir hayli fazla, bizde bu konumuzda kredi erken kapama ve ödeme konusunu ele alacağız.

Öncelikle kredi erken kapatma nedir, bunun hakkında kısa bir açıklama yapalım. Kullanılan kredi paketlerinin, kredi kullanılırken belirlenen vadeden önce kapatılması durumunda yapılan bu işleme kredi erken kapama işlemi adı verilmektedir. Kredi erken kapama işleminin uygulanan kredi tipine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Peki, kredi erken kapama avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Erken Kapama Avantajları ve Dezavantajları

İhtiyaç kredisini erken kapamanın sağladığı en büyük avantaj ileriki dönemlerde ödenecek olan faiz yükünden kurtarmasıdır. Özellikle de kredi borcunun bitmesine uzun süre kaldıysa bu durumda kişinin erken ödeme yaparak kurtulacağı faiz yükü de aynı oranda artmaktadır.

Bankalar kredi faizlerinin büyük bir bölümünü ilk aylarda tahsil ettikleri ve anaparayı sona bıraktıkları için kredi borcunun bitmesine az kalan kişilerde kredi borcunu erken kapatmak pek bir avantaj sağlamamaktadır. Yine toplam kredi süresi için hayat sigortası yaptıran kişiler bu sigortanın kalan tutarı için geri ödeme alma hakkına sahiptir.

Yani ihtiyaç kredisi çekerken hayat sigortası yaptıran kişiler borçlarını erken kapatmaları durumunda kalan vade süresi için ödedikleri hayat sigortası prim tutarını geri alma hakkına sahiptir. Yine borcunuzu gecikmeye düşmeden kapattığınız için kredi notu ortalamanız olumlu olarak etkilenmekte ve bu işlem sonucunda kredi notu skorunuz yükseltilmektedir. İhtiyaç kredisini erken kapatmanın dezavantajları olarak ise sayılabilecek tek şey ise kişinin borcu kapatmak yerine vadeli hesap açarak parayı orada tutması durumunda daha yüksek avantaj sağlayacak olmasıdır.

konut kredisi erken kapatma cezası

Taşıt Kredilerinde Erken Kapama Cezasına Dikkat ! 

Taşıt kredisi için bazı bankalar ne yazık ki kredi kullandırırken imzalatmış oldukları sözleşmelerde kredi erken kapama cezası maddesi eklemektedir. Bu nedenle krediyi kullanırken imzalamış olduğunuz sözleşmeyi incelemeniz ve buna göre karar vermeniz gerekir.

Genelde erken ödeme cezası yüzde 2 olarak hesaplanmakta olup kişinin bu durumda taşıt kredisi geri ödeme tablosu üzerinden kalan faiz toplamını hesaplaması, kendisinden kesilecek olan erken ödeme cezası ile karşılaştırılarak krediyi erken kapatmanın kendisi için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğuna karar vererek buna göre başvuruda bulunması önerilmektedir. Burada önemli olan erken ödeme indirimi yapılacak faiz oranı ile ödenecek olan erken ödeme cezasını karşılaştırarak buna göre karar verilmesidir.

Ancak taşıt kredisi kullanılarak satın alınan aracın ruhsatı üzerine bankanın ipotek koyması nedeni ile aracın kredi borcu bitmeden satılmak istenmesi durumunda kredi borcunun kapatılması kaçınılmaz bir hale gelebilmektedir. Bankaların erken ödeme cezası uygulamalarının ana amacı kredi faizinden elde edilecek gelirden mahrum kalacak olmaları ve kardan ettikleri zararı bir şekilde telafi edebilmektir.

Yine taşıt kredisi erken kapama avantajı olarak krediyi kullanırken yaptırılan sigortalardan paranın alınması ve borç kapatıldığı için taşıtın mülkiyetinin tamamen krediyi kullanan kişiye geçmesi de sayılmaktadır. Taşıt kredisi erken ödeme dezavantajı ise bankanın uyguladığı erken ödeme cezası ile karşı karşıya kalma ve parayı vadeli hesapta değerlendirilmesi durumunda daha yüksek faiz geliri elde etme imkânının bulunmasıdır.

Konut Kredisi Borcunu Erken Ödemenin Fayda Ve Zararları

Ülkemizde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan konut kredisini erken kapatmanın da çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Uzun vadeli kullanılan ve borcun bitmesine uzun süre kalan konut kredisi paketlerinde borcun erken dönemde kapatılması kesinlikle tüketiciye büyük bir avantaj sağlar. Konut kredisini erken kapatmak mantıklımı sorusuna yanıt arayan kişilerin ise konut kredisi yıllık maliyet oranı ile mevduat hesabı yıllık getiri oranı arasında karşılaştırma yapması gerekmektedir.

Bu iki oranın birbirine olan üstünlüğü hangisini seçmeniz gerektiği konusunda size yol gösterecektir. Yine konut kredisi paketinde kredi faizi ağırlıklı olarak ilk aylarda tahsil edilip sonlara doğru kredi borcu anapara ödemesi bırakıldığı için konut kredisi borcunun bitmesine 1-2 sene kala bu borcun kapatılması tüketicilere pek bir yarar sağlamadığı için önerilmemektedir.

Ancak kişinin konutu satmak istemesi durumunda konutun ipotekli satış için uygun hale getirilmesini sağlamak amacı ile borç kapama işlemi yapılabilmektedir. Bu durumda konut kredisi erken kapama ücreti olarak yüzde 2 oranında bir tutar ceza parası olarak hesabı kapatan kişiden tahsil edilmektedir. Konut kredisi hayat sigortası tüm kredi vadesi için yapıldıysa bu durumda kişi konut kredisini kapadıktan sonra hayat sigortası primlerinin ödenmemiş olan bölümlerini geri alma şansı da bulunmaktadır.

kredilerde ara ve erken ödeme

Kredi Erken Kapama Nasıl Hesaplanır ?

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredilerinde kredi erken kapama her zaman karlı olduğunu yukarıda sizlere detaylı olarak aktardık. Bankalar kredi ödeme planlarında ödenecek ilk taksitlerde ana para tutarı daha az faiz tutarı daha çok olacak şekilde yapılandırır, bu yüzden krediyi kullandığınız tarihten sonra en kısa sürede yapılandırma yapmanız ve erken kapama işlemini gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Yine konut kredilerinde ara ödeme yaparak ödeyeceğiniz faizi düşürmek avantajınıza olacaktır.

Aksi durumda 10 senelik bir konut krediniz olduğu varsayar isek ve son 2 yılınız kalmışsa, kredinizi erken kapasanızda edeceğiniz kar çok cüzzi olacaktır.Kredi erken kapama hesaplaması için kısmı ve tam olarak seçenekleri bulunan önereceğimiz bu adresten formu doldurarak hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
6 Madde İle Kredi Erken Kapama Avantaj Ve Dezavantajları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
yüksek öğrenim kredisi
5 Başlıkta Geri Ödemeli Devlet Bursu

Gençlerin mevcut eğitim ve öğretim yılı boyunca Üniversite...

hurda araç yasası
Hurda Araç Yasası 2018 YASAL MEVZUAT

Eski araç sahiplerinin yakından takip ettiği Hurda Araç...

x