6 Uzman Görüşü İle Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer ?

 

Borç verme oranını düşürmeye çalışan hükümet, banka yetkililerinin toplanmasında ilk adımdı. Toplantıdan sonra, faiz oranını düşürme kararı alındı, ancak geri kalan süre içinde erken seçimlerin yapılması kararı, faiz indirimi kararının önüne geçmiş oldu. Fakat kötü piyasanın ve yüksek zamların ve kişilerin bankalardan kredi çekememesi geçim sıkıntısını zorlaştırırken kredi faizleri ne zaman düşecek sorusunun daha çok sorulmasını sağladı.Bizler bu makalemizde sizlere kredi faizleri neden yüksek nasıl düşer gibi uzman görüşlerine yer vereceğiz.

Faiz oranlarıyla ilgilenenler krediye ihtiyacı olan doğal ve tüzel kişilerdir. Enflasyon ve işsizlik rakamlarının yanı sıra mevduat faizlerindeki artış, borç verme faiz oranlarının artacağı anlamına geliyor. Faiz oranları arttıkça, büyük ölçekli ve küçük ölçekli işletmeler yatırımı ve istihdamı azaltabilir hatta durdurabilmektedir.

Kısaca, kredi faiz oranlarını düşürmek için ekonomik gerilemenin önlenmesi ve piyasa mümkün olduğu kadar verimli çalışmalıdır. Ekonomik refah için alınan eylemlerin sonuçları, sonuç almaya başladığında faiz indirimleri ortaya çıkacaktır. Alınacak önlemler ve ticaret hacmini ve alışverişi hızlandırmak kişilerdeki kredi faizleri ne zaman düşecek sorusuna cevap niteliği taşıyacaktır.

Merkez bankası ani ve hızlı yükselen faiz oranları için önemli adımlar attı ve hükümet gerekli desteği sağladı. Bu desteğin bir sonucu olarak, gerekli miktara düşmeye başlayan faiz, zaman içerisinde yavaş yavaş olması gerektiği noktaya gerileyecektir. Konut kredilerindeki kredi faiz oranlarının durumu için https://finanskredirehberi.com/ev-alacagim-konut-kredisi-faizleri-ne-olur/ bu konumuzu inceleyebilirsiniz.

2019 Senesinde Oranlar Son 7 Yılın En Yüksek Seviyesinde Seyrediyor

Gerek ihtiyaç kredisi, gerek ise konut kredisi çekmek isteyen bireysel ve tüzel kişiler kredi faizlerinin son yedi yılın en tepesinde olmasından dolayı bu isteklerini şuan için beklemeye almış durumdalar. Kredi faizlerinin çok yüksek olması ülke ekonomisini direkt olarak etkileyerek ekonomik büyüme ve gelişmeyi önleyen bir durumdur. Özetlemek gerekir ise ihtiyaç kredilerinde alınan tutarın % 20’sine, taşıt kredilerinde ise % 15’ine, konut kredisi faizlerinde ise yaklaşık olarak % 14 gibi bir orana denk gelmektedir. Bu durumdan başta finans kurum ve kuruluşları aynı zamanda tüketiciler hoşnut değiller.

Koşulları hafifletmek için devletin atmış olduğu adımlar piyasayı bir nebze rahatlatmış gibi gözüküyor. Buna örnek olarak en fazla sıkıntının yaşandığı sektör inşaat yani konut kredileri olmuştu. Bu duruma getirilen geçici çözüm ise Devlet Bankalarının https://finanskredirehberi.com/turkiyedeki-tum-devlet-bankalari-ve-detaylari/ kredi faiz oranlarını % 1 altına düşürerek inşaat ve konut sektörünü hareketlendirmek oldu. Aynı zamanda yapılan bir değişiklik ise Tapu masraflarına yönelik oldu, tapu masraflarındaki bu iyileştirmede piyasayı kısa vadede rahatlatmış gösteriyor.

 

Peki, Faiz Oranları Düşecek Mi?

Birkaç kez, merkez bankasının hükümet tarafından engellenen borç verme oranını düşürmesi gerektiği belirtildi. Tabii ki, mevcut faiz oranı bazen düşürülecek. Ancak siyasi otoritenin yerleşmesi, çok fazla ilerlemenin yerini bırakacak ve Türkiye bu tür indirimler ve istikrar sağlayacak. Ekonomiye olan güven arttıkça, faiz oranları düşecek ve ekonomik kalkınma eşleşecektir.

Faiz oranlarındaki gerilemeyi etkileyen en önemli faktör sıcak para getirmektir. Türkiye’de yurt dışına çıkacak olan sıcak para, inme oranının yatırımı artırdığı anlamına geliyor. Mevcut durum nedeniyle, yabancı yatırımcılar Türkiye’deki bu piyasayı takip ettiğinden bütün paralarını geri çekmiş durumdalar. Enflasyonun sıcak paranın gelmesi ile de düşeceğini söylemek yanlış olmaz. Bunun neticesi olarak da döviz kurlarının özellikle Dolar /TL seviyelerinin düşmesine yardımcı olmuş olur.

Bütçe Ve Cari Açığın Faiz Oranları İle İlişkisi

Bir ülke gelirinden daha fazlasını harcamaya alışmış ise, o ülkede faiz oranlarının düşmesini beklemek yanlıştır. Bu durum sonuç olarak bütçe açığı faiz artışına neden oluyor. Bu yüzden borçlanma faiz artırımına yol açar. Yani gelirden daha fazla harcama yapmak tüm bütçelere zarar vermek demektir.

Faizlerin yüksek olması ile tüketiciler kolay para olarak faizi seçiyor ve tüm paralarını vadeli mevduat hesaplarına yatırıyor. Son zamanlarda çıkan mevduat faizler % 25′ leri bulmuştur. Dolayısı ile bankacılık ürünleri de bu faizden payını alıyor ve daha yüksek noktalara çıkıyor. Son yapılan Bankalar Birliği toplantısında faizleri acilen düşürme kararı alınmıştır. Bu süreç biraz zaman alacağından kredi çekecek kişilerin bir süre daha beklemesi faydalı olacaktır.

Faizlerin yükselmesine diğer bir sebep ise bütçe ve caride oluşan açıklar ve dış borçlardır. Bu durumda ancak sıcak para ve kaynaklarla çözülebilir gibi duruyor.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
birleşen atm ler hangileri
5 Devlet Bankası Ortak ATM Kullanımı Sunacak

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Tarım Ticareti ve...

kredi notu sorgulama
Kredi Notu Öğrenme (Her Bütçeye Uygun Seçenekler)

Kredi notu öğrenme (KKB sorgulama) hemde ücretsiz, findeks...

x