65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Ve Kimler Alabilir

Yayın Tarihi: 04.11.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Sosyal yaşamın desteklenmesi ve vatandaşlarımıza destek olunması amacıyla, devlet tarafından bazı özel uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi olarak göstereceğimiz 65 yaş aylığı, her 3 ayda bir olacak şekilde hak sahiplerine ödenmekte ve bireylere maddi destek olunmaktadır.

Kimlerin bu aylığı alabileceğine baktığımızda ise, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı ya da Bağ-Kur’a bağlı olmaması, sosyal güvencesi olmamasının yanı sıra maddi geliri de olmaması durumlarından söz edebiliriz. Kısacası maddi açıdan kendisine yetemeyen kişilere, bu şekilde maaş ödemesi gerçekleştirilmektedir.

65 yaş maaşı, her yıl farklılaşmaktadır. Genellikle memur maaşlarına endekslenmiş olan bu maaşlar, hem memur maaşlarına yapılan zamlar hem de sadece bu aylığa özel yapılan zam politikaları ile artış göstermektedir. Geçtiğimiz günlerde bilindiği gibi hem memur hem de diğer çalışanlar için zam uygulaması hakkında bir çok haber çıkmıştı. Buna göre, 65 yaşının üzerinde olan ve sosyal güvencesi olmayan kişilerin alacakları maaşlara da zam yapılmış durumdadır.

2017 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadar Oldu

Yaşlılık maaşı kriterleri tamamlayan vatandaşlarımıza kendi yaptıkları başvuru sonrasında ve her 3 ayda bir olacak şekilde düzenli olarak ödenmektedir. 2017 yılının yapılan son zamlarına göre, kişilerin 3 ayda bir alacakları bu maaşın miktarı 705,62 TL olmuştur. Bu miktara göre, kişilerin aylık olarak almış olduğu miktar da 235,21 TL’ye denk gelmektedir.

3 aylık maaşı başvuru ve detaylar

Yapılan zamların hangi miktarda olacağı ve kişilerin ne kadarlık bir maaş alacağında ise farklı kriterler dikkate alınmaktadır. Burada öncelikli olarak, haneye giren gelir miktarına bakılmaktadır. Eğer belirlenen alt sınır tamamlanamıyor ise, kişiler yapılan son zamlar ile belirlenen 705,62 TL’yi her 3 ayda bir alabilecektir.

Maaş alma kriterleri arasında belirtilen bir muhtaçlık sınırı bulunmaktadır. Bu sınır 2017 yılı için 423, 58 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişiler bu miktarın daha altında bir geliri varsa, doğrudan başvuru yapabilirler. Başvuru işlemleri için ise, bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmelidirler. Burada onlar için düzenlenecek muhtaçlık belgesinin ardından dilekçe ile başvuruları işlee alınacaktır.

3 Aylık Maaşını Kimler Nasıl Alır ?

Sosyal güvencesi olmayanlara verilen 3 aylık maaşı için başvuru yapmak isteyenler, aşağıda sıralayacağımız şartların tamamını taşıyor olmalıdırlar. Bu şartlar;

  • Kimsesiz olanlar, ona bakacak kişisi olmayan ve hem kendisi hem de ailesinin bakıma muhtaç olduğunu ispatlayan kişiler başvuru yapabilirler.
  • Bakıma muhtaç olunduğunun anlaşılması için muhtaçlık belgesi alınmış olması gerekmektedir.
  • Muhtaçlık belgesi, aylık olarak haneye giren geliri 423,58 TL’nin altında olan kişilere verilmektedir.
  • Muhtaçlık belgesi için kişilerin muhtarlıklara başvurması gerekmektedir.
  • Muhtaçlık belgesi alan ve başvuru yapacak kişiler, ilk olarak bağlı bulunduğu kaymakamlığa gitmelidir. Kaymakamlıklarda kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimlerine doğrudan başvuru yapılabilir.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimlerine başvuru yapıldığı zaman belgeler incelenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilecektir. Son karar da yine SGK tarafından verilecektir.
  • Maaş alıp alamayacağını öğrenmek isteyen kişiler isterlerse muhtarlıklara isterlerse de doğrudan kaymakamlıkta başvuru yaptıkları birime giderek sonuçlarını öğrenebilirler.
  • Kişilerin 65 yaşını doldurmuş olmaları en temel şartlar arasındadır.

yaşlılık maaş ne kadar

Yaşlılık Maaşı Nereden Ve Hangi Aylarda Alınır ?

Yaşlılık maaşı için başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen kişiler, belirlenen tarihler arasında anlaşmalı kurum üzerinden maaşlarını tahsil edebilirler. Yaşlılık aylığı alacak kişilerin ilk ödemeleri, başvurunun hemen ardından verilmektedir.

İlk kez ödeme alacak olan vatandaşlarımız da Ziraat Bankası şubelerine giderek paralarını çekebilecektir. Ancak, her 3 ayda bir alacakları asıl maaşları için PTT şubelerinden tahsilat yapılacaktır.Yaşlılık maaş ödemeleri, Eylül, Aralık, Mart ve Haziran aylarında yapılmaktadır. Bu dönemlerde PTT şubelerine kimlikleriniz ile gidebilir ve yatırılan maaşınızı alabilirsiniz.

65 Yaş ( Yaşlılık Ve Muhtaçlık ) Maaşı 2017 Son Güncelleme

Güncel hali ile yaşlılık maaşındaki son düzenlemeleri ve 65 yaş maaşı ile merak ettiklerinizi birde güzel bir video ile tamamlamak istedik. Aşağıdaki videodan detayları izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Ve Kimler Alabilir
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı ile taksitli altın almak
Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları (YENİ KANUN)

Gerek altına yatırım yapmak isteyen ancak nakit birikimi...

maaş gelirine göre kredi hesaplama
Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim ?

Bankaların kredilendirme politikalarında taviz vermedikleri konulardan biri de...

x