finanskredirehberi.com

Anasayfa > Finans > 7 Başlıkta Hisseli (Ortak) Tapu Ve Kredi İşlemleri

7 Başlıkta Hisseli (Ortak) Tapu Ve Kredi İşlemleri

Tarih: 10.07.2019
Güncel: 18.01.2020
hisseli tapu riskleri

Herkesin hayali bir ev sahibi olmak elbette fakat ev almak sadece nakiti bulmak ile de son bulmuyor. Muhtemelen alacağınız ev için bir miktar kredi kullanacaksınız. Aynı zamanda evli olduğunuzu düşünürsek eşinizin izni olmadan konut kredisi kullanamaz ve ev alamazsınız Bu konuyu Eş Muvafakatnamesi konumuzda ele almıştık. Tabi eşimizin rızasını da alarak yolumuza devam ettiğimizi düşünürsek bu kez karşımıza ortak tapu ve hisseli tapu durumu çıkıyor.

Şimdi bu konuları biraz açalım, konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin  merak ettiği çok fazla konu var. Merakedilenler arasında, ortak tapulu ev için nasıl kredi kullanılır, daha önce kredi kullanılarak alınan eve ortak tapu yapılabilir mi, evlenmeden önce ortak tapulu ev alabilir miyiz, ve buna benzer pek çok soru var. Bu konular ile ilgili en çok merak edilen detayları yazımızın devamında paylaşacağız.

Ortak (Hisseli) Tapu Nedir?

Ortak tapu, bir ev, dükkan yada arsa gibi gayrimenkullerin birden çok kişiye ait olması demektir. Tapu sahiplerinin payları eşitte olabilir yada diğer kişilerden farklı da olabilir. Konut kredisi ile sahip olunan evlere de hisseli tapu yapılabilir.

Örneğin konut kredisi kullanarak ortak  tapu şeklinde bir ev almak istiyorsunuz. Bankaya kredi için başvuru yaptığınızda her kişi için banka, ayrı şekilde kredi hesabı açar ve krediyi kullandırırken de alınacak olan evin üzerine ipotek koyar. Dolayısı ile  borcunu ödemeyen ortak diğer ortakları da etkiler. Banka tahsilatı diğer ortakların sorumluluğuna da vermiş olur. Kredile alınan ortak tapu bu şekilde tanımlanabilir.

Ortak Tapulu Eve Kredi Kullanımı Ve Detayları  (Hisseli Tapu)

Ortak tapuyla  ev alırken bankaya yaptığınız başvuruda tapu sahibi olacak kişilerin öncelikle gelir durumları göz önünde bulunduruluyor. Örneğin iki kişi ortak tapulu ev almak istiyorsunuz, bankanın ilk gözönünde bulundurduğu kriter  maaşınızın yarısı kadar taksit ödemenizin olmasıdır. Bu ne demek açıklayalım; mesela alacağınız ev 300.000,00 TL   2 ortak alacağınızı düşünürsek  sizin payınız 150.000,00 TL oluyor.

Diyelim ki Maaşınız 6.000,00 TL, yani sizin taksit tutarınız 3.000,00 TL den fazla olamaz. 60 ay ile kredi kullandığınızı düşünürsek faiz dahil 60X3.000,00= 180.000,00 TL’ye kadar kredi kullanabilirsiniz. Diğer ortağın gelir durumu da bu şekilde hesaplanıyor ve  alacağınız evin tutar ile uyumlu olabiliyor ise  ise 300.000,00 TL olan evi alabilirsiniz.

Bu hesaba göre en fazla kullanabileceğiniz krediyi aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Hisseli tapuda kredi kullanımında masraflar artmaz tek tapulu işlemler ile aynı masraflar alınır. İlgili banka satın alınacak evi kredi kullanımında ipotek olarak alır ve her ortak borçtan müteselsilen sorumlu olmuş olur.

Ortak Tapulu Konut Satışı Nasıl Yapılır?

Ortak tapulu konut satışı  diğer ortakların rızası alınmadan yapılamaz. Satışın yapılabilmesi için tüm ortakların aynı fikirde birleşmeleri gerekmektedir. Aynı noktada anlaşılırsa tapuda tüm ortakların hazır olup satış için imza vermeleri gerekiyor yada herhangi bir avukata vekalet vermeleri gerekmektedir.

Eğer habersiz yapılan bir satış olursa diğer ortak buna istinaden satış iptali davası açma hakkına sahiptir. Bu davaya karşılık olarak ta ortaklığın giderilmesi davası açılabiliyor ve mahkeme konutu açık artırma yolu ile satışa sunuyor. Konut satıldıktan sonra elde edilen tutar tüm ortaklar arasında paylaştırılıyor.

Ortak Tapu İle Alınan Dairenin Kiraya Verilmesi Durumu

Gayrimenkullerimizi kiralamak istediğimizde kira tutarlarının belli bir miktarı geçmesi durumunda eve yada dükkana ait kiranın bankalar üzerinden yatırılması gerekmektedir. Peki ortak tapulu bir evimiz olduğunu varsayarsak hisseli tapuya ait evin kirası hangi ortağın hesabına yatar sorusu akıllara geliyor. Herhangi bir ortağın hesabına kiranın tamamı yatar mı?

29 Temmuz 2008 tarihinde Resmi gazete de yayınlanan tebliğe ve  vergi usul kanununa göre kira bedeli belli bir tutarı aştığında banka üzerinden yatırılır. Peki, hisseli evin kira bedeli hissedarlardan birinin hesabına yatırılır mı?

Kira tutarı, ortak tapulu evin yada dükkanın  kira bedeli hissedarlardan herhangi birinin  hesabına yatırılabilir. Bu işlem hissedarlar arasından alınan kararla kira sözleşmesinde de belirtilerek oluşturulabilir.

Hisseli Tapunun Avantajları ve Riskleri

Bir tapuda, ev yada dükkanın sahibi olarak birden fazla kişi görünüyorsa o tapu  hisseli (ortak) tapudur. Miras yoluyla kalmış olan bir gayrimenkul yada pay olarak satın alınan bir gayrimenkul yahut iştirak hali ile sahip olmak şartıyla hisseli(ortak) tapu sahibi olmuş olabilirsiniz. Ortak tapu da gayrimenkul ortaklarının kaç kişi olduğu ve adve soyadları görünür fakat arazi yada tarla üzerinde hangi kısımın hangi ortağa  ait olduğu bilinemez.

Pay sahipleri kendi içlerinde rıza-i taksim sözleşmesi dediğimiz sözleşmeyi düzenleyerek arazi üzerindeki hangi yerin hangi pay sahibine ait olduğu konusunda anlaşmaya varabilirler.  Ama bu anlaşma tapuda görünmez ve aynı zamanda tapuya tescil ettirilemez. Öte yandan tapular sadece bir sahıs değil bir tüzel kişiliğin üzerinede olabilir.

Eğer ortak olan gayrimenkul imara açık ise ve ruhsatlandırmasında herhangibir sorun görünmüyor ise, ve de tüm pay sahiplerinin onayı var ise ayırma işlemi yapılabilir. İlgili belediyelerden izin alınarak bölünme işlemi yapılır ve tüm ortaklar müstakil tapu sahibi olabilir.

Ortak gayrimenkulde, bir pay satın almak istediğiniz zaman sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Hali hazırdaki pay sahiplerinin öncelikli alım hakkı olduğundan satın alma işlemin yaptıktan sonra sizin aleyhinize daha önceki ortaklar şufa davası açabilirler.

Tüm payları almaz iseniz bu sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hele de gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden işlem yapmayarak rayiç bedelden işlem yaparsanız dahada vahim. Dava açılır ve davayı kaybederseniz. Ödediğiniz tutardan daha yüksek bir bedel ödersiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
7 Başlıkta Hisseli (Ortak) Tapu Ve Kredi İşlemleri
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git