7 Başlıkta KOSGEB Kredisi Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

Yayın Tarihi: 25.03.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Bu yazımızda sizler için kimi zaman KOSGEB, kimi zaman ise KOSGEP olarak olarak aranan ve ne işe yarar pek bilgi sahibi olmadığımız devlet desteklerini veren kuruluşu inceleyeceğiz. KOSGEB ne demek ve ne işe yarar gibi soruları merak ediyorsanız yazımızı soluksuz okuyacaksınız.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak işlemlerine devam eden fakat halk arasında KOSGEB olarak bilinen bir kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Sanayi Bakanlığı’na yeni isim almasıyla beraber Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak, girişimcilere maddi destekleri veren bir kurumdur. 1990 yılında kuruluşunu tam anlamıyla tamamlamıştır ve destekleri vermeye başlamıştır.

KOSGEB kredisi nedir ? KOSGEB ülkemizde sosyal ve ekonomik gereksinimlerin karşılanabilmesi amacı ile orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını, yüksek seviyelere yükseltmek amacı ile beraber kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabetlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet veren ayrıcalıklı bir kuruluştur. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeylerini yüksek seviyelere çıkarmak, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmelerine tam destek olmaktır.

KOSGEB Ne İşe Yarar, Hangi Amaçla Kurulmuştur ?

Kurumun genel amacı, yeni işletmelerin oluşturulması ve açılması ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda destekler sağlamaktır. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak desteklerini ve finansal imkanları tanımaktadır. KOSGEB’in vermiş olduğu destekler arasında genel olarak;

KOBİ proje destek programı, kredi faiz desteği, genel destek programı, tematik proje destek programı,  işbirliği güç birliği destek programı, Ar-ge, laboratuvar hizmetleri, gelişen işletmeler piyasası hizmetleri gibi işlemleri bulunmaktadır.

kosgeb başvuru şartları

KOSGEB henüz her ne kadar gelişmemiş bir kurum olsa dahi, ülkemizdeki yeri hiçbir şekilde tartışılamaz konumda yer almaktadır. Üstelik gelişimine de hız kesmeden devam ediyor.

KOSGEB Girişimci Kredisi Ve Merak Edilenler

Yeni bir işe girecek olan girişimcilere destek olmak amacıyla bazı kredi imkanları da tanınmaktadır. Fakat bu krediyi alabilmek için girişimcilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bir işletme açmak ve hayallerinizi işleve koymak için adım attıysanız, siz de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için uygulanacak olan işlemler aşağıdaki gibidir.

  • Kuruma ait Girişimcilik eğitimini tamamlamanız ve eğitim sertifikasını almanız gerekmektedir.
  • Sertifikanızı almanızın devamında şirket kurma işlemini tamamlama aşamasına geçmeniz gerekmektedir.
  • Yalnız sertifika olmadan kurulan şirketler için, herhangi bir destek verilmediğini söylemek isteriz.
  • Kurduğunuz şirket ortaklık üzerine hisse ile kurulmuşsa eğer; hissenizin en az %30 ve üzerinde olması gerekmektedir.
  • Erkek girişimcilere %60 oranında destek imkanı verilirken; kadın girişimcilere verilen desteğin tutarı ise %70’tir.
  • Şirket için yaptığınız her harcamanın faturasını mutlaka saklamanız ve bu faturaları ibraz etmeniz gerekmektedir. Fakat aldığınız hizmetler, bu durumda kabul olmuyor. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranlarını belirliyor ve ödeme yapılır, ama bedellere KDV dahil edilmez. Yani önce siz harcamalarınızı yapacaksınız ve devamında bunları göstereceksiniz.

kosgeb kredi şartları

KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

KOSGEB kurumundan nasıl kredi, hibe alınır diye merak eden kişiler KOSGEB’in kredi başvurusu için hangi evrakları istediğini de merak etmektedir. KOSGEB’den kredi alacağınız zaman başvurunuz sırasında sizlerden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evraklar şu şekildedir;

– Başvuruyu yapacak olan kişi eğer esnaf olarak çalışacaksa, E-kobi ve beyanname kaydı yaptırması gerekiyor.

-Başvuruyu yapacak kişi daha yeni girişimci ise, formu doldurması gerekmektedir.

-KOSGEB sistemleri üzerinden KOSGEB taahhütnamesini doldurulması gerekmektedir.

-Sektörlere göre iş planının mutlaka detaylı olarak yapılması.

-Esnaf olan kişiler için KOBİ Ticari kredileri kapsamında istenilmekte olan bütün evraklar gereklidir.

Belirttiğimiz evraklar ile beraber KOSGEB kredisi için başvuru işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Başvurunuzu yapacağınız sırada gerekli görülür ise eğer, KOSGEB sizden farklı belgeler isteme hakkına da sahiptir diyebiliriz.

KOSGEB Kredisine Başvuru Aşamaları Nelerdir ?

Devlet destekleri ile alakalı kredi alabilmek için izlemeniz gereken yolları kısaca aşağıda özetledik sizler yinede kurumun www.kosgeb.gov.tr adresinden güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

  • KOBİ Beyannamesi: Kobi beyannamesi başvuru yapan işletmenin gerçekten bir KOBİ olup olmadığını doğrulamak için doldurulması gereken aşamadır.
  • KOBİ Beyanname Kontrolü: Üçüncü aşama olan bu aşamada bir önceki adımda doldurmuş olduğunuz beyannamenin bilir kişiler tarafından incelenerek onaylanmasıdır. Bu aşama bittiğinde size bir bildirim yapılacaktır.
  • KOSGEB Desteklere Başvurmak: Planlamış olduğunuz ve destek almak istediğiniz alanlara dair KOSGEB uzmanları ile görüşme yaparak başvuru.

kosgeb ne demek

KOSGEP Parayı Ne Zaman Hesaba Yatırıyor ( Ödüyor ) ?

KOSGEB kredisi onaylandığında parayı ne zaman ödüyor, Sorusu kapsamında sizlere detaylı olarak cevaplar vermek istiyoruz. KOSGEB kredi ve hibeleri alacağınız zaman başvuru yapıyorsunuz yalnız bu ödemeler anında yapılmıyor. Bunun için belirli bir süre içerisinde beklemeniz gerekmektedir. KOSGEB genellikle başvurusu tamamlanan kişilere yatması gereken ücretin ne zaman yatacağı hakkında ortalama olarak bilgiler sunmaktadır.

Bu evrede işletmesini kurmak için beklemek istemeyen vatandaşlarımız, genellikle devlet ile anlaşmalı olan bankaların aktif ettiği kredi ürünlerinden faydalanarak işletmelerini sorunsuz olarak kurabilirler. KOSGEB’den aldığınız krediyi iki yıl sonra geri ödemek durumunda kalmaktasınız. Krediyi geri ödeme işlemi sırasında KOSGEB sizlere 8 taksit imkanı sunmaktadır fakat hibe krediler için bu durum söz konusu değildir. Taksitlerin vadeleri ise her 3 ayda bir gelmektedir. Yani KOSGEB’den aldığınız tutarı geri ödeyeceğiniz sırada bunu 3 ayda bir olarak yapıyorsunuz diyebiliriz.

KOSGEP Destek Kredilerinden Kimler Faydalanamaz ?

KOSGEB desteği verildiği sırada herkese bir anda ödeme yapmaz. Yani az öncede demiş olduğumuz gibi sizlerin taşıması gereken bazı şartları ve durumları olmak zorundadır. KOSGEB’in desteklemediği bazı sektörlerin de olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Bu sektörleri KOSGEB’in internet sitesi üzerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. KOSGEB, hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişilere büyükbaş veya küçükbaş hayvan almak için, rent a car açmak isteyen kişilere araç alımları için veya aracılık hizmeti yapmak isteyen kişilere, emlakçılara, muhasebecilere ve alkollü içecek satışı yapacak olan kişilere KOSGEB üzerinden destekler verilmemektedir. KOSGEB destekleri erkeklere %60 civarında verilirken kadınlara %70 oranında destekler verilmektedir.

KOSGEB’in herhangi bir banka ile bilgisinin olmadığını sizlere söylemek isteriz. Bu yüzden banka borcunuz olması KOSGEB tarafından değerlendirilme altına alınmaz. Fakat vergi borcu olan kişiler bu desteklerinden faydalanamıyor. Bu kişilerin KOSGEB desteklerini alabilmesi için, ilk olarak vergi borçlarını sorunsuz ödemesi gerekmektedir. KOSGEB desteklerinden faydalanmanız için ayrıca, iş planı olması gerekir. Başvurular ise KOSGEB İl Şubeleri üzerinden ya da http://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisine Nasıl Başvurulur Eğitim Videosu

KOSGEB resmi Youtube kanalından aldığımız sıfır faizli kredi başvurusu nasıl yapılır videosunu sizler için ekledik anlattıklarımıza ekstra olarak videoyu izlediğinizde aklınızdaki bir çok soruya cevap bulmuş olacaksınız.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
7 Başlıkta KOSGEB Kredisi Nedir ? Nasıl Başvurulur ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kosgeb hayvancılık kredisi şartları
Küçükbaş Ve Büyükbaş Hibe Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde küçük şehirlerden büyük şehirlere göç uzun yıllar...

wowwo senetle araba almak
Wowwo’dan Taksitle Araba ( Vasıta ) Nasıl Alınır ?

Wowwo ikinci el ve sıfır kilometre araç satışı yapan ve bunu...

x