finanskredirehberi.com

Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?

Tarih: 07.09.2018
Güncel: 30.12.2019
limit arttırma

Kredi kartı limitini arttırmak için ilk başta kartın bağlı olduğu bankaya başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bağlı olunan bankanın online bankacılık hizmetleri, telefon bankacılığı kullanılarak müşteri temsilcileri aracılığıyla ya da banka ATM’leri üzerinden kart limiti arttırma talebi oluşturulabilir.Bankaların, müşterilerine alışverişlerde kullanmak üzere sunduğu, alışverişlerin taksitle yapılmasını ya da ihtiyaç halinde nakit çekilebilmesini sağlayan ödeme aracına kredi kartı denmektedir.

Kredi kartında aylık kullanılan tutar üzerine bankaların belirlediği faiz oranı uygulanarak geri ödemeler yapılır. Banka ve müşteri arasında belirlenen günlerde ve her ay, aylık kart borcunun ödenmesi gerekir. Bankalar kredi kartı limitlerini, her müşterisine özel olarak belirlemektedir. Kredi kartı limiti; kart sahibin kredi notuna, aylık gelirine, ödeme düzenine göre bazı kıstaslar baz alınarak belirlenmektedir.

Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri

Kredi kartı limiti arttırmak için bankaların ATM’leri, mobil uygulamaları, internet ya da telefon bankacılığı kullanılabilir. Bu noktada kart sahiplerinin en çok merak ettiği soru; kredi kartı limit yükseltme ne kadar sürer, olmaktadır.

Eğer kişinin kredi kartı taksitlerini ödemesinde herhangi bir aksama yoksa, kredi çekmişse ve kredi taksitlerini de düzenli olarak ödüyorsa, limit arttırma talebinin oluşturduktan sonra bir diğer ay, daha yüksek tutarlı kredi kartını kullanabilir. Kredi kartı limit arttırma talebi oluşturulduktan ve banka tarafından onaylandıktan sonra birkaç belge imzalamak üzere banka şubesine gidilebilir. Bu durum, banka tarafından müşterilerine bildirilmektedir.

Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti ve kredi kartı limit artırımı neye göre yapılıyor sorusu da merak edilen diğer sorulardan olmaktadır. Kredi kartı limitlerini belirleyen en önemli nokta, kişinin aylık geliri olmaktadır. 2018 yılı için kredi kartı limitlerine bakılacak olunursa; asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi kartı limiti ortalama olarak maksimim 6 bin TL olur.

Kredi kartı limitleri, kişinin bankalarla kurduğu finans ilişkisi olumlu olduğu takdirde yaklaşık olarak kişi gelirinin 4 katı olarak belirlenmektedir.

Bankaların Kredi Kartı Limit Arttırma Yöntemleri

Bankaların kredi kartı limit arttırma yöntemleri incelenecek olunursa;

 • Garanti Bankası: Kredi kartı limit yükseltme Garanti Bankası’na ait Bonus kredi kartı için yapılmak istendiğinde, cep telefonunun SMS bölümüne girilerek ARTTIR yazıp birer boşluk bırakarak, kredi kartı için istenilen limit, kredi kartının son 6 hanesi ve aylık net gelir bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Mesaj, 3404’e gönderilir. Bunun yanında; Garanti Cep ve Garanti One uygulaması, 444 0 333 Garanti müşteri hizmetleri numarası ile Bonus Flash uygulaması kullanılarak da kredi kartı limit arttırma talebi oluşturulabilir.
 • Akbank: Akbank’ın Direkt mobil uygulaması kullanılarak birkaç adımda kredi kartı limiti yükseltilebilir. Bunun yanında 444 25 25 numaralı Akbank Müşteri Hizmetleri aranarak da kredi kartı limit arttırma talebi oluşturulabilmektedir.
 • Yapı Kredi Bankası: Kredi kartı limit arttırma Yapı Kredi Bankası kredi kartı World Card için yapılmak istendiğinde, SMS yöntemi tercih edilebilir. SMS aracılığıyla kredi kartı limit arttırma talebi, cep telefonunun mesaj hanesine girerek LİMİT yazdıktan sonra birer boşluk bırakarak kredi kartının son 6 hanesi ve aylık net gelir bilgileri yazılıp, 4411’e gönderilerek oluşturulmaktadır. Kullanılabilecek diğer yöntem ise 444 0 444 numaralı Yapı Kredi Müşteri Hizmetleri’ni aramak olmaktadır. Müşteri temsilcilerine bağlanarak, kredi kartı limitinin yükseltilmesi istendiği bildirilebilir ya da 1 – 2 – 1 sayıları tuşlanarak kredi kartı limiti yükseltilebilir. Ayrıca bankaya otomatik kart limiti yükseltme talimatı da verilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen bankalarda olduğu gibi diğer tüm bankalar için de kredi kartı limit arttırma talepleri aynı yöntemlerle oluşturulabilir. Limit arttırma taleplerinin hızlı bir şekilde olumlu sonuçlanması için;

 • Limit arttırma talebi oluşturmadan önce kredi kartı borcunu sıfırlama ve böylece bankaya güven verme,
 • Talep oluşturmadan önce banka hesaplarına belirli bir miktarda nakit girişi yapma,
 • Ek gelir gösterme, gibi yöntemler de tercih edilebilir. Ancak en önemli noktanın kredi puanının yüksek olması gerektiği unutulmamalıdır.
Tüzel Ticari Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bireysel kredi kartı limitlerinin yanında bir de KOBİ’lerin kullanmış olduğu ticari kredi kartları bulunmaktadır. Ticari kredi kartı limitlerinin düzenlenmesi tamamen işletmenin bankada olan mevduat hesabına ve kredibiletisine bakılarak belirlenmektedir. Eğer Ticari kredi kartı kullanan işletmenin bankalardaki kredi notu yüksek ve normal şartlarda ise kredi kartı limiti o oranda arttırılacak ve belirlenecektir. Kredi skorunuzu bilmiyorsanız kredi notu nasıl öğrenilir makalemizi inceleyebilirsiniz.

KOBİ’ ler taşınmaz Gayrimenkul ve taşıtlarına ipotek koyarak kredi kartı limitlerini yüksek tutabilirler. Fakat burada unutulmaması gereken husus kredi kartı limiti ne kadar arttırılır ve yükseltilirse kredi kartı aidatınızda okadar artacaktır. Eğer sizde ticari yani KOBİ kredi kartı limiti belirleyerek bir kart sahibi olmak istiyorsanız Bu Adresten Başvuru Yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Belirlemede Kredi Puanının Önemi

Kredi kartı limitlerinin kolay bir şekilde arttırılabilmesi için kredi puanının yüksek olması çok önemli olmaktadır. Kredi puanı ise kişilerin bankalarla kurduğu finans ilişkisine göre belirlenmektedir. Kredi kartının aylık borç tutarının düzenli olarak ödenmesi, kredi çekilmişse kredi taksitlerinin zamanında ve hatta son ödeme gününden birkaç gün öncesinde yapılması, kredi puanının yükselmesini sağlamaktadır.

Kredi puanı düşük olan müşterileri için bankalar, kredi kartı limit arttırma taleplerini onaylamayabilirler. Bu bakımdan kredi puanının yüksek tutulmasına özen gösterilmelidir. Kredi puanının yükselmesini sağlayan durumlar;

 • Kredi kartının her ay gönderilen aylık extre borçlarının tamamının ya da ödenmesi gereken asgari tutardan daha yüksek tutarda ödemelerin yapılması,
 • Herhangi bir bankadan kredi çekilmişse aylık kredi taksitinin son ödeme tarihinden 2 – 3 gün önce ödemesinin yapılması,
 • Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu ya da internet faturası gibi aylık düzenli ödenmesi gereken tüm faturaların geciktirilmeden ödenmesi, fatura ödemeleri için bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi,
 • Kredi kartının ait olduğu bankada belli tutarda nakit tutulması; bankanın döviz, altın gibi avantajlı hesaplarına yatırım yapılması,
 • Bankalarla düzenli ödeme yapılması şartıyla sürekli finans ilişkisi kurulması, kredi puanını yükselten ve bu sayede kredi kartının da limitin kolayca yükselmesini sağlayan faktörlerdendir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Limitimi Nasıl Arttırabilirim?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git