finanskredirehberi.com

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Ve Taksitlendirme Nasıl Olur?

Tarih: 17.12.2017
Güncel: 01.12.2019
banka 72 ay yapılandırma şartları

Banka ve kredi kartı borçları ayyuka çıkınca ve gelir azalınca kredi kartı borcu ve avukatlık icralık olan borçları yapılandırma ve taksitlendirme seçenekleri araştırılır.Bu yazımızda tüm bu sorunların cevaplarını ele alacağız

Aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartı kullanan kişilerin büyük bir bölümü bir süre sonra oluşan büyük bir kredi kartı borcu yükü ile karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabileceği farklı pek çok yöntem bulunmakta olup bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kart borcu tamamen kapatılana kadar kesinlikle kartın kullanımının durdurulmasıdır. Yazımızın devamında 72 ay kredi kartı yapılandırması yapan bankalar hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Aksi durumda özellikle de kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı yatırılıyorsa bu sadece kredi kartı borcunun sürekli olarak katlanarak artmasına neden olacaktır. Kredi kartı borcunu ödemek için tüketicilere sunulan önemli seçeneklerden biride kredi kartı borcu yapılandırma yöntemidir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ( Taksitlendirme ) Nedir ?

Kredi kartı borcu olan ve bu borcunu ödeyemeyen kişilere sunulan ödeme seçeneklerinden biri de borç yapılandırma hizmetidir. Bankaya kredi kartı borcu olan kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için sunulan bu hizmette kredi kartı borcuna belirlenen oranlarda faiz işletilerek borç yeniden hesaplanmakta ve bulunan bu tutar kişinin tercihine göre vadelere bölünerek taksitlendirilir.

Kredi kartı borcunun yapılandırılmasında uygulanan vade süresi 27 Eylül 2016 tarihinde yapılan yasal düzenlemenin ardından 72 aya çıkarılmıştır.

72 Ay Süre İle Kredi Ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

72 ay vadeli kredi kartı borcu yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken tek şey ilgili yapılandırma başvuru evrakları ile kendilerine en yakın olan Garanti Bankası şubesini ziyaret ederek ilgili işlemleri başlatmaktır.

Yapacağınız başvuru banka tarafından incelenecek ve uygun bulunması durumunda onaylanarak yapılandırma işleminiz tamamlanarak tarafınıza kredi kartı yapılandırma geri ödeme tablosu verilerek borcunuz taksitlendirilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta başvuru yapılırken vadenin gereksiz yere uzatılmamasıdır.

kredi kartı 72 ay yapılandırma nasıl yapılır

Çünkü kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu için seçilen vade aynı zamanda bankanın borcunuza ekleyeceği faizi belirler. Yani borcunuzu taksitlendirir iken banka ana borcun üzerine faiz işletmekte ve bu faiz ile ana borcu toplayarak ödeyeceğiniz yeni borcu belirledikten sonra bu tutarı seçtiğiniz vadeye bölerek borcunuzu bu vade üzerinden taksitlere böler. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz toplam faiz yükü de yükselmiş olur. Bu nedenle borcunuzu taksitlendirir iken mutlaka aylık ödeme tutarlarını da dikkate alırken en kısa vadeyi seçmeniz yararınıza olacaktır.

Taksitlendirme Yapmak İçin Kredi Kartı Borcumu Öğrenmek İstiyorum

Kredi ve kredi kartı taksitlendirme başvurusunda bulunmadan önce toplam borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek isterseniz bunun için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı Garanti Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden arama yaparak kredi kartı numarası ve kredi kartı şifresi bilgilerini girip sesli yanıt sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu sayede bankaya olan toplam kredi kartı borcu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise Garanti Bankası internet şubesi üzerinden Garanti Bankası internet bankacılığı şifresi ve kullanıcı adı bilgileriniz ile giriş yaparak internet üzerinden kredi kartı menüsü seçeneğinden giriş yaparak borç sorgulamaktır. Bu şekilde de kolay bir şekilde kredi kartı borcu bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz üçüncü bir yöntem ise kimlik belgeniz ile bankanız şubeleri üzerinden şahsen kredi kartı borcu sorgulama hizmetinden yararlanmaktır.

banka borç taksitkendirme

72 Ay Kredi Kartı Ve Kredileri Yapılandırma Şartları Nelerdir ?

72 Ay kredi ve kredi kartı yapılandırma ile ilgili Ekonomi Kordinasyon Kurulu tarafınca yapılan açıklamaya göre; kredi ve kredi kartı tüketicileri birikmiş ve ödeyemedikleri borçları hakkında tekrar yapılandırma şansına sahip olmuştur. Birikmiş kredi kartı ve kredi borcu bulunan kişilerin dokuz (9) ay ile yetmişiki (72) aya kadar vadeler arasında ödeyebilecekleri taksit sayısını kendileri belirleyebilecekler.

Taksitlendirme ve yapılandırma yapacak olan tüketiciler bu yapılandırma sürecinden sadece bir kez yararlanabileceklerdir. Bu karar yasayı ve yapılandırma taksitlendirme işlemini suistimal edecek kişilerin önünü keseceği kesindir.

BDDK tarafından yani (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu ) tarafından 72 ay kredi kartı borçları ve kredi borçları yapılandırmalarının çok hızlı bir şekilde yapılarak işleme alındığını görmekteyiz. 72 Ay borç yapılandırma şartlarını listelemiş olursak kısaca ;

 • Kredi kartı dönem ekstre borçlarının geçmişten bugüne kadar düzenli bir şekilde aksatılmadan ödenmesi,
 • Kredi kartı ve kredi borcunu düzenli ödeyerek borcun 3 aydan fazla geciktirmemiş aksatmamış olmak,

72 ay yapılandırma ve taksitlendirme işlemlerinde kolaylık ve hız sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki yapılandırma işleminde belirlenen ay ve taksit sayısı gelir ile doğru orantılı olacak ve ödeme gücünüze uygun taksitler olarak yapılacaktır. Örnek vermek gerekirse 36 ay taksitlendirme ve yapılandırmada ödemeniz gereken miktar gelirinizi aşıyor ise daha uzun bir yapılandırma vadesi seçmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Borçları Ne zaman Avukatlık Olur?

Banka tarafından kullanılan krediler üç dönem boyunca ödenmezse, banka alacağı Hukuk Takip Departmanına devreder. Yine, kredinin üç taksitin bir daha ödenmediği durumdaki durumu aynıdır. Bu arada, banka, noterden borçluya noterden ödeme yapar ve üçüncü taksit ödemesinin ilk iki dönem askıya alınması sırasında borç bildirimini birkaç kez aramaya devam eder.

Şu anda, 12-24 aya kadar olan borçları yapılandırmak ve bir ödeme planı istemek için banka şubenize başvurabilirsiniz. Bu işlem yaklaşık 10-20 gündür. Tekrar ödeme yapmazsanız, dosyanız bankanın ilgili hukuk bürosuna gönderilir ve alacaklı bir hukuk bürosu ve avukat olur.

Borç Dosyam Avukata Verilmiş Ne Yapmam Gerekir?

Avukat şimdi bankanın atacağı adımları takip ediyor ve belki de hukuk bürosu borcu hatırlatması için 3-5 gün içinde borcunu ödemesi tavsiye edilen borcu hatırlatıyor. Avukat, sizin adınıza borcunu ödemek için İcra Bürosu aracılığıyla bir ödeme emri çıkarır. Bu ödeme emri, bir itiraz olması halinde (itirazınız size ait değilse veya belgeyi aldınızsa) 7 gün içinde yasal adrese (MERNİS) borç beyan eden veya ödeyen bir ürünü beyan etme kararıdır.

Bu karar size bildirilirse, yasal süre yedi günden başlar ve iş günlerinde değil, takvim günlerinde sayılır. Sürenin sonunda temyiz başvurusu yapılmazsa, nihai karar verilecektir.Kararın tamamlanmasından sonra, isminizle arabada, arsada, konut sektöründe vb. Kayıtlı bir avukat mülkün payına ilişkin yeniden satış kararı sonucunda satış yapamayacaktır.Avukatınızın maaşınıza gelme önceliği SGK kayıtlarında iş adresinize ulaşacak ve mümkün olan en kısa sürede maaşınıza haciz gönderilecektir. Karar verildiğinde eğer maaş alıyor ve geliriniz varsa derhal 1/4 oranında bir tutar kesilecektir.

İcralık Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Bu aşamada bir avukattan destek almak mutlak şarttır. Sonuçta sizi en güzel temsil edecek ve haklarınızı koruyacak avukatlardır. Sizler İcra Müdürlüklerine giderek borç taksitlendirme yazısı dilekçesi vermiş olsanız dahi, alacaklı vekili avukat bunu kabul veya red edebilir.

Bankalar biliyoruz ki kredi kartını borcunu ödeme zorluğu yaşayan ve aynı zamanda nakit problemi yaşayan kişilere, yapılandırma hizmeti sunmaktadır. Örneğin 5 bin TL tutarında kredi kartı borcunuzu varsa eğer, bunu 6 ya ve hatta 12 ye kadar taksitlendirebilir. Doğal olarak bankalar hem alacaklarını bir şekilde tahsil etmiş olacak, hem de vatandaş yani borçlu olan kişi ödemesini yapmış olacaktır. İki taraflı süren bu anlaşmada daima sizlerin karlı çıkacağını söylemek isteriz.

Kredi kartınızın borcunu yapılandırmak için sizlerin çalıştığı şubeye gitmeniz gerekmektedir. Şubeye giderek, kredi kartı borcumu yapılandırmak istiyorum demeniz durumunda sizlere bazı evraklar imzalatılacak ve yapılandırma süreciniz aktif edilecektir.

Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra her ay ödemelerinizi mutlaka yapmanız gerekmektedir. Bankanın iyi niyet göstermesini mutlaka değerlendirin, aksi takdirde banka bir kez daha bu gibi durumları sizlere göstermeyecektir. Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra ayrıca sizlerin kredi sicili de düzelme yolunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

İlgili İçerik : Varlık Şirketleri Borç Zaman Aşım Süreleri

Avukatlık Kredi Kartı Borçlarına Faiz İşlemeye Devam Eder Mi ?

Eğer bir kredi kartı borcu ve kredi borcu avukatlık olmuş ise bu borca istinaden faiz işlemeye devam edecektir. Borcun avukatlık olması ve avukata yansımasından itibaren borç ile ilgili tüm işlemleri avukat yapmakta ve takip etmektedir. Bu yüzden faizin işlememesi ve durması için avukatla bire bir olarak görüşerek.

Faiz işletiminin durmasını talep edebilirsiniz. Fakat bu işlem avukatın insiyatifinde olduğunu bilmenizi isteriz. Avukat ile uzlaşma yoluna ve işletilen faizin durdurularak taksitlendirme ve yapılandırma yapılmasını talep etmek sizin menfaatinize olacaktır. Yukarıda neler yapmanız gerektiğini anlatmıştık.

İlgili Makale : İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

Avukatlık Olan Borçla İlgili Avukatla Uzlaşma Ve Anlaşılamaması Durumunda Ne Olur ?

Avukat ile tarafınıza ait olan borca istinaden bir anlaşma ve uzlaşma sağlayamamış iseniz ve borç ödenmemiş ise, bu kez avukat size ait olan borca istinaden ilgili icra dairesine dosyanızı göndererek icra işlemlerinin başlatmasını talep edecektir. Daha sonra ikametgah adresinize bir tebligat gönderilecek ve haciz işlemlerinin başlayacağını bildirecektir. Kişi çalışan bir kişi ise maaşına kesinti uygulanacak veya ikamet adresindeki eşyalarına ve mallarına el konacaktır.

 

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Ve Taksitlendirme Nasıl Olur?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Ve Taksitlendirme Nasıl Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Volkan dedi ki:

  Kredi notunuzu dibe çekiyorlar. Ödemeleriniz bitene kadar hiçbir bankayla işiniz olmuyor.
  İlk aramanızda çok nazik kibar biri karşılıyor sizi 72 taksite bölelim istediğiniz zaman taksit sayınızı azaltabilirsiniz deniyor.
  İkinci aramanız artık durumunuzu düzeltmişsiniz taksiti azaltıp çok faiz ödemek istemiyorsunuz. Karşınıza çıkan ses sizi tehtid ediyor sözleşmeyi fes ederiz ödedikleriniz boşa gider, icraya düşer gibi tehtidlerde bulunuyor. Asıl bomba taksit sayısını 120 gun içinde değiştirebilirmişssiniz. Ne yazıkki diğer kibar bayan bunu atlamış tüh tüh tüh. Ya peşin hepsini yatırAcaksın ya da ödemeye devam diyorlar. İnsanların kanını emin bir gün elbet bu insanlarda sizin kanınızı emer.
  Garanti bankası

Sayfa başına git