72 Ay Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

 

Aylık bütçe hesaplaması yapmadan kredi kartı kullanan kişilerin büyük bir bölümü bir süre sonra oluşan büyük bir kredi kartı borcu yükü ile karşı karşıya kalmaktadır. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin kullanabileceği farklı pek çok yöntem bulunmakta olup bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kart borcu tamamen kapatılana kadar kesinlikle kartın kullanımının durdurulmasıdır. Yazımızın devamında Garanti Bankası 72 ay kredi kartı yapılandırması hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Aksi durumda özellikle de kredi kartı borcu asgari ödeme tutarı yatırılıyorsa bu sadece kredi kartı borcunun sürekli olarak katlanarak artmasına neden olacaktır. Kredi kartı borcunu ödemek için tüketicilere sunulan önemli seçeneklerden biride kredi kartı borcu yapılandırma yöntemidir.

72 Ay Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ( Taksitlendirme ) Nedir ?

Kredi kartı borcu olan ve bu borcunu ödeyemeyen kişilere sunulan ödeme seçeneklerinden biri de borç yapılandırma hizmetidir. Bankaya kredi kartı borcu olan kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için sunulan bu hizmette kredi kartı borcuna belirlenen oranlarda faiz işletilerek borç yeniden hesaplanmakta ve bulunan bu tutar kişinin tercihine göre vadelere bölünerek taksitlendirilir.

Kredi kartı borcunun yapılandırılmasında uygulanan vade süresi 27 Eylül 2016 tarihinde yapılan yasal düzenlemenin ardından 72 aya çıkarılmıştır.

72 Ay Süre İle Kredi Ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

72 ay vadeli kredi kartı borcu yapılandırma hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin yapmaları gereken tek şey ilgili yapılandırma başvuru evrakları ile kendilerine en yakın olan Garanti Bankası şubesini ziyaret ederek ilgili işlemleri başlatmaktır. Yapacağınız başvuru banka tarafından incelenecek ve uygun bulunması durumunda onaylanarak yapılandırma işleminiz tamamlanarak tarafınıza kredi kartı yapılandırma geri ödeme tablosu verilerek borcunuz taksitlendirilecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta başvuru yapılırken vadenin gereksiz yere uzatılmamasıdır.

kredi kartı 72 ay yapılandırma nasıl yapılır

Çünkü kredi kartı borcu yapılandırma başvurusu için seçilen vade aynı zamanda bankanın borcunuza ekleyeceği faizi belirler. Yani borcunuzu taksitlendirir iken banka ana borcun üzerine faiz işletmekte ve bu faiz ile ana borcu toplayarak ödeyeceğiniz yeni borcu belirledikten sonra bu tutarı seçtiğiniz vadeye bölerek borcunuzu bu vade üzerinden taksitlere böler. Vade uzadıkça ödeyeceğiniz toplam faiz yükü de yükselmiş olur. Bu nedenle borcunuzu taksitlendirir iken mutlaka aylık ödeme tutarlarını da dikkate alırken en kısa vadeyi seçmeniz yararınıza olacaktır.

72 Ay Taksitlendirme Yapmak İçin Kredi Kartı Borcumu Öğrenmek İstiyorum

Kredi ve kredi kartı taksitlendirme başvurusunda bulunmadan önce toplam borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek isterseniz bunun için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı Garanti Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden arama yaparak kredi kartı numarası ve kredi kartı şifresi bilgilerini girip sesli yanıt sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. Bu sayede bankaya olan toplam kredi kartı borcu bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

 

İkinci bir yöntem ise Garanti Bankası internet şubesi üzerinden Garanti Bankası internet bankacılığı şifresi ve kullanıcı adı bilgileriniz ile giriş yaparak internet üzerinden kredi kartı menüsü seçeneğinden giriş yaparak borç sorgulamaktır. Bu şekilde de kolay bir şekilde kredi kartı borcu bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz üçüncü bir yöntem ise kimlik belgeniz ile bankanız şubeleri üzerinden şahsen kredi kartı borcu sorgulama hizmetinden yararlanmaktır.

banka borç taksitkendirme

72 Ay Kredi Kartı Ve Kredileri Yapılandırma Şartları Nelerdir ?

72 Ay kredi ve kredi kartı yapılandırma ile ilgili Ekonomi Kordinasyon Kurulu tarafınca yapılan açıklamaya göre; kredi ve kredi kartı tüketicileri birikmiş ve ödeyemedikleri borçları hakkında tekrar yapılandırma şansına sahip olmuştur. Birikmiş kredi kartı ve kredi borcu bulunan kişilerin dokuz (9) ay ile yetmişiki (72) aya kadar vadeler arasında ödeyebilecekleri taksit sayısını kendileri belirleyebilecekler.

Taksitlendirme ve yapılandırma yapacak olan tüketiciler bu yapılandırma sürecinden sadece bir kez yararlanabileceklerdir. Bu karar yasayı ve yapılandırma taksitlendirme işlemini suistimal edecek kişilerin önünü keseceği kesindir.

BDDK tarafından yani (Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu ) tarafından 72 ay kredi kartı borçları ve kredi borçları yapılandırmalarının çok hızlı bir şekilde yapılarak işleme alındığını görmekteyiz. 72 Ay borç yapılandırma şartlarını listelemiş olursak kısaca ;

  • Kredi kartı dönem ekstre borçlarının geçmişten bugüne kadar düzenli bir şekilde aksatılmadan ödenmesi,
  • Kredi kartı ve kredi borcunu düzenli ödeyerek borcun 3 aydan fazla geciktirmemiş aksatmamış olmak,

72 ay yapılandırma ve taksitlendirme işlemlerinde kolaylık ve hız sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki yapılandırma işleminde belirlenen ay ve taksit sayısı gelir ile doğru orantılı olacak ve ödeme gücünüze uygun taksitler olarak yapılacaktır. Örnek vermek gerekirse 36 ay taksitlendirme ve yapılandırmada ödemeniz gereken miktar gelirinizi aşıyor ise daha uzun bir yapılandırma vadesi seçmeniz gerekecektir.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur ?

Kredi kartı borcunu size sunulan yapılandırma kolaylığına rağmen ödeme yoluna gitmez ve bu borç dolayısı ile hakkınızda yasal takip başlatılırsa bu durumda karşı karşıya kalacağınız en ağır yaptırım kara listeye girmeniz olacaktır. Bankalardan kırmızı kalem yemek olarak ta bilinen kara listeye girmek aslında kişinin bankalar ile olan ilişkisinin kalıcı olarak zarar görmesi anlamına geldiği için ciddi sıkıntılara yol açacaktır.

Kredi sicilinin bozulması durumunda kara liste affı çıksa dahi bir daha hiçbir bankadan kredi kullanmak konusunda onay alamayacağınız gibi düşük limitli kredi kartı başvurularınız dahi bankalar tarafından reddedilecektir. Bankaların ortak girişimleri ile kurmuş oldukları Findeks kredi notu sistemi üzerinden tüm başvurular değerlendirilmekte olup banka borcundan dolayı hakkında yasal takip başlatılan kişilere karşı bankalar ortak bir tavır sergileyerek kesinlikle kredili işlem başvurularını reddetmektedir.

Burada bankaların amacı kendilerine olan borçların zamanında ve düzenli olarak ödenmesi, bunu yapmayan kişilerin ise cezalandırılarak diğer banka müşterilerine ciddi gözdağı verilmesidir. Düşük kredi notuna kredi veren bankalar bulunabilir ancak kara listede olanlara kredi ya da kredi kartı verilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Etiketler:

72 Ay Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
nasıl zengin olunur
Nasıl Zengin Olunur ? Hızlı Zengin Olmanın Yolları

Günümüzde yaşam koşulları her geçen gün biraz daha...

kredi kartı kaç günde gelir
Yeni Onaylanan Kredi Kartı Kaç Günde Gelir ?

Günümüzün en yaygın kullanılan ödeme yöntemlerinden biri olan...

x