finanskredirehberi.com

Anasayfa > E-Devlet > 72 Ay’a Kadar Traktör Kredisi Veren Bankalar

72 Ay’a Kadar Traktör Kredisi Veren Bankalar

Tarih: 08.04.2018
Güncel: 18.01.2020
traktör kredisi veren bankalar

Geçtiğimiz günler içerisinde özellikle bankalar ve finansal kuruluşlar, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların giderlerini rahatlıkla yönetebilmesi, işlerinde kaliteli bir şekilde ilerlemesi için önemli destekler sağlamaya başlamıştır. Bankaların çiftçilere ve çiftçilik ile uğraş verecek olan kişilere sağladığı destekler, günden güne artış göstermektedir.

Bunların içerisinde de genel olarak Traktör Kredisi ilgi gören krediler arasında yer almaktadır diyebiliriz. Türkiye’de traktör kredisi veren bankaların en başında Türk Ekonomi Bankası, Şekerbank gibi bankalar yer alsa da hiçbiri Ziraat Bankası Traktör Kredisi kadar ön plana çıkmıyor ve bu konuda en büyük avantajı, Ziraat Bankası Sağlıyor. Bu yüzden yazımızda Ziraat Bankası traktör kredisi detaylarına daha çok yer ayıracağız.

Traktör Kredisi Nasıl Alınır ?

Tüm çiftçilerin bildiği gibi, 2016 ve 2017 senelerinde traktör kredisi almak isteyen kişilere bankaların sunmuş oldukları vadeler en fazla 60 ay ile sınırlandırılmıştı. Fakat bazı bankaların 2017 senesinin sonlarına doğru, çiftçiler gününde başlatmış oldukları yeni bir kampanya ile 72 ay’a kadar traktör kredisi almak mümkün.

72 ay kredi ile ikinci el traktör kredisi ve 72 ay vadeli sıfır traktör kredisi için TEB bankası ile iletişim kurmanız yeterlidir. Bankanın çiftçiler için farklı ödeme planları ve faiz oranları bulunmaktadır. Güncel olarak 0,98 olan kredi faiz oranlarını şubeler aracılığı ile teyid ederek ve daha avantajlı seçeneklerden yararlanabilirsiniz.

En Uygun Traktör Kredisi Veren Bankalar Ve Faiz Oranları

Tüm bankalar ve finansal kuruluşlar artık çiftçilerimiz için bir çok projeler düzenleyip çeşitli kredi ortamları sunmaktadır. Bu olanakları gerek posterle, gerek ise sosyal medya, reklamlar üzerinden zaten sizler görüyorsunuz. Yapmış oldukları bu kampanyalar, vatandaşlar tarafından son derece ilgi görmektedir. Yalnız her ne kadar her banka da bu kredi imkanlarını sunuyor olsa da, Ziraat Bankası kadar etkili ve avantajlı olamayabiliyor.

Çünkü bunun nedeni ise, sizlere sağlanan desteklerin devlet hazinesinden karşılanıyor olması ve doğal olarak masrafların, faizlerin çok düşük olmasıdır. Bu da resmi gazete ile yazılara dökülmüş ve onaylanmış, senelik olarak Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tüm vatandaşlara duyurulmuştur.

Tarımsal Üretime Yönelik Yatırımlar adı altında siz çiftçilerimize sunulan krediler yalnızca traktör kredisi olmayıp, ihtiyacınız olan mekanik bir çok alet alımları için bir çok bankada faiz oranları senelik %13 ile 14 arasında yer alıyorken Ziraat Bankası traktör kredisi faiz oranları %5 ile %6 arasında gezmektedir. İşte Ziraat Bankası bu oranlarda geziyorken, avantajlı bir banka olmaktadır.

Her ne kadarda resmi gazeteye bakarak, devlet faiz destekleri ile siz çiftçilerimize bu olanaklar verilse de sizlerin de bazı şartları sağlamanız, hem devlet tarafından hem de banka tarafından aranan bir özelliktir. Gerekli şartları sağlamanız durumunda, imkanlardan faydalanabilir ve destekleri kullanabilirsiniz. Bu şartların neler olduğunu sorduğunuzu duyuyor gibiyiz. Bu soruya cevap verdikten sonra, krediler hakkında gerekli tüm detay bilgileri sizlere aktaracağız.

traktör kredisi başvuru şartları

Ziraat Bankası Ve Diğer Bankaların Traktör Kredisi İçin Aradığı Şartlar

Her ne kadar bankanın sunduğu vade oranları diğer bankalar ile aynı olsa dahi, diğer bankalara göre faiz oranları son derece düşük olmaktadır. Bu düşük faiz ile sizlere sunulan kredileri kullanmanız içinse, bazı şartları taşıyor olmanız gerekir. Sonuç olarak sizlere verilecek olan bir yardım, finansal destek var ve bu yardım için de aranan şartlar bulunmaktadır. Şimdi daha fazla uzatmadan, bu şartların neler olduğunu sizlere detaylı olarak aktaralım.

  • Öncelik ile ister hayvancılık, isterseniz de çiftçilik ile uğraşıyor olun sizin bir çiftçi olup olmadığınızın kanıtı için tüm bankalar sizden ÇKS belgesi isterler ve bunu mutlaka ibraz etmeniz gerekmektedir.
  • Her finansman şirketinde olduğu gibi Ziraat bankası da size traktör alımı için kredi olanağı sağlamadan önce T.C. kimlik numaranız ile ticari ve bankalar ile aranızda geçen geçmişi inceler. Sorgulama işleminden sonra sizler olumsuz müşteri profilinde yer alıyorsanız, üzülerek belirtmek isteriz ki kredi almanız zor olacaktır.
  • Her ne kadar alacağınız traktöre banka tarafından rehin koyuluyor olsa da büyük ihtimal ile en az iki tane kefil talep edilecektir.
  • Devlete hiçbir şekilde vergi veya başka bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bundan dolayı da sizden vergi dairesine gidip, borcu yoktur yazısı almanız gerekmektedir ve bunu mutlaka ibraz ediniz.
  • Nüfus cüzdanı ve adres bilgilerinizin kontrol edilmesi için daha önce ödenmiş olan herhangi fatura talebi olabilmektedir Tabi emekli aylığınızı Ziraat Bankası’ndan alanlar için bu durum geçerli değildir.

traktör kredisi hesaplama

Devlet Destekli (TKDK) % 50 Hibe Traktör Kredisi Başvurusu

TKDK açılımı olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteklenen bölgelerde çiftçilik yapan vatandaşlara %50 sini devlet hibe kredi destekleri ile beraber traktör alınmasına olanak vermektedir.  Avrupa birliği projesi kapsamında IPARD-2 programı uygulanacak illerde faaliyet gösteren çiftçilerimiz yapılan çağrılar ile beraber TKDK kurumlarına başvuru yaparak ihtiyaç duydukları traktörlerin %60 sini hibe olarak alabilirler.

Yani herhangi bir geri ödeme yapmadan traktörlerinin %60’lık kısmını hibe olarak alırlar. %40’ını da ihtiyaç kredisi ya da traktör kredisi olarak çekebilirsiniz.

Hibe Traktör Kredisi Hangi İlleri Destekliyor ?

Devlet destekli hibe traktör kredisini destekleyen iller Tokat, Sivas, Trabzon, Yozgat, Van, Ağrı, Bursa, Çankırı, Kastamonu, Manisa, Kütahya, Mardin, Muş, Mersin, Çorum, Erzurum, Isparta, Hatay,  Aydın, Ordu, Şanlıurfa,  Kahramanmaraş, Uşak, Nevşehir Aksaray, Ardahan, Ankara, Konya, Malatya, Kars, Samsun,  Elazığ, Erzincan, Denizli, Karaman, Giresun, Balıkesir, Amasya, Afyon, Diyarbakır, Burdur, Çanakkale’dir.

Bu illerde çiftçilik yapan vatandaşlarımıza Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından % 50 oranında hibe traktör desteği verilmektedir. Güncel il ve ilçelere www.kosgeb.gov.tr adresinden ve daha detaylı bilgilere http://www.tkdk.gov.tr/ adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Tarımsal Mekanizasyon Kredileri Hangi Ekipmanları Kapsamaktadır ?

Bilindiği üzere traktör tarım sektöründe görev alan ve çalışmalarını tarım üzerine yürütenler için tarım bulunmaz bir nimettir. Sadece tarım değil her alanda karşımıza gerekli bir araç olarak çıkan traktör, hayati bir iş makinesi olarak görev almaktadır. Ülkemizde sıradan ikinci el bir traktör fiyatı 60-70 Bin TL civarında yer almaktadır.

Sıfır orta düzeyde bir traktörün ise fiyatları 100 bin TL’nin üzerinde bulunmaktadır. Görüldüğü üzere rakamların yüksekliği çiftçilere kredi çekme ve finansal destek bulma zemini hazırlamıştır. Bu noktada kredi önemli bir kolaylık aracı olarak karşımıza gelmektedir. Çiftçilerin çoğu traktör kredisine, faizlerin avantajlı olmasından ve vadenin uzun olmasından ötürü oldukça iyi bakmaktadır.

Başta Ziraat Bankası’nın ve diğer bankaların vermiş oldukları tarımsal mekanizasyon kredileri çapa makinesi, balya makinesi, biçerbağlar, biçerdöver hasat zamanında kullanılan verim ölçer aleti ve çayır biçme makinesi, fındık toplama makinesi, motorlu tırpan, bahçe traktörü, traktör römorku gibi ekipmanları sağlamaktadır.

Tarlalarınızın büyüklüğüne göre yatırım yapmanızı ve uygun ekipmana yatırım yapmanızı finanskredirehberi.com olarak öneriyoruz. Küçük tarlalar ve çiftçilik işleri için yüksek meblağlardaki ekipman ve makinelere yatırım yapmamanızı öneriyoruz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
72 Ay’a Kadar Traktör Kredisi Veren Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git