Findeks kredi notu 800 – 900 puana sahip kişilere kredi veren bankalar ve farklı kredi seçeneklerini inceleyeceğiz bu yazımızda.Orta riskli grup genelde kredi çekmek için sınırda olan gruptur. Puan olarak kredi puanı cetvelinde 800 puan olarak gösterilir. Kredi notu düşük olan ve özellikle de kredi notu sebebiyle bankalardan kredi çekmekte zorlanan kişiler tarafından sık sık aranan sorguların başında geliyor. Eğer bankalardan kredi çekmek istiyorsanız, bankaların bazı kriterleri olduğunu unutmamalı ve bu kriterlere uygun şekilde başvuru yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Eğer kredi notunuz düşük, siciliniz bozuksa, bankalara yapacağınız başvuruların olumsuz sonuçlanması çok kuvvetli ihtimaller arasında yer alıyor.

Elbette bu durum sadece kredi değil, kredi kartı ve kmh başvurularında da geçerli. Tüm bu ürünler kredili ürünler olduğundan, genel olarak bankadaki sicil durumunuz göz önünde bulunduruluyor. Şimdi biz de “800 puana kredi veren bankalar” var mı, diyen kişiler için daha rahat kredi veren bankalar hakkında bazı bilgiler sunacağız.

800 Puanla Kredi Verebilen Banka Seçenekleri

800 puana kredi veren bankalar yazımızda aslına bakarsanız, şu puana şu bankalar kredi veriyor gibi bir izlenim yaratmak doğru olmaz. Neden diyecek olursanız, tüm bankaların kredi değerlendirme kriterleri birbiriyle aynıdır ve tamamı ilk olarak kredi notuna bakar. Kredi notuna bakarken, ilave olarak güncel borç durumunuz da son derece önemlidir.

Ama yinede orta risk grubuna kredi veren bankalar olarak ICBC bank, ING bank, Finansbank, Halkbankası ve Türkiye Ekonomi Bankası’nı sayabiliriz. diğer bankalara göre düşük kredi notuna kredi veren bankalar olarak sıralayabilirim. Ama bu bankaların da sizlerden talep edeceği bazı belgeler olacaktır.

Aylık geliriniz, bu borçları karşılayacak bir seviyede mi yoksa altında mı kalıyor gibi tüm detaylar banka çalışanları ve genel müdürlük tarafından inceleme altına alınır. Eğer yetersiz geliyorsa kredi başvurunuz reddedilebilir.

Kredi notu haricinde dikkat edilen kriterler;

 • Bankalar arası genel sicil durumu
 • Güncel borç ve alacak durumu
 • Aylık gelir, düzenli gelir
 • Düzenli SGK ödemesi
 • Tüm bankalara olan borçların durumu
 • Risk analizi
 • Ödeme düzeni

Bankaların kredi değerlendirmesi yaparken dikkat ettiği kriterlerin başında yer alıyor. Eğer bunlar genel olarak bir olumsuzluk oluşturuyorsa, kredi notunuz yüksek olsa dahi kredi çekme ihtimaliniz düşebilir. Kredi notu düşük olduğunda kredi çekemezsiniz gibi bir yargı doğru olmadığı gibi, yüksek olduğunda da kesin gözüyle bakılmamalıdır.

Aynı şekilde aylık gelir durumu da oldukça önemli. Geçmişte kullandığınız krediler ve ödemeye devam ettiğiniz krediler, yeni çekeceğiniz kredi ile birleştiğinde aylık gelirinizi aşmıyor olmalı. Yani aylık geliriniz, tüm bu kredileri ödeyecek güce sahip olmalıdır. Tüm bunlardan yola çıkarak, kredi başvurusu yaparken sadece çekeceğiniz krediyi değil, önceden ödemeye devam ettiğiniz kredileri de düşünmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Siz düşünmeseniz bile, bankalar değerlendirmeyi bu şekilde yapacaktır.

Şimdi gelelim 800 puana kredi veren bankalar hangileri, bu risk grubuna hangi bankalar daha kolay kredi veriyor bir bakalım.

Ziraat Bankası Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Arasında İlk Sırada!

800 kredi notuyla hızlıca kredi çekebileceğiniz bankalar arasında Ziraat Bankası ilk sırada geliyor. Özellikle içinde bulunduğumuz Covid 19 pandemi salgını zorlu süreci sebebi ile Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek oldukça kolay hale geldi. Kredi puanına bakılmaksızın sicili bozuk olanlara kredi Devletimizin verdiği teşvik sayesinde de son derece kolaylaşmıştır, genel olarak herkese verilmeye çalışılıyor. Durum böyle olunca kredi başvuru süreleri uzun olsa da, herkesin ihtiyacı karşılanmaya çalışılıyor.

[safir_note type=”sari” text=”Müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere bankaların tüm hizmetleri yoğunluktan dolayı geç dönüş yapabiliyor. Bunun için başvuru takibini internet üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz.”]

Bireysel Kişiler İçin Talep Edilen Belgeler

 • Nüfus cüzdanı
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler (İpotek)
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Tüzel Kişiler İçin Talep Edilen Belgeler (Ticari Başvuru)

 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri
 • Yeni kurulan tüzel kişilikler için kuruluş ve/veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler

Orta Riskli (800) Puanla Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Aşağıdaki vermiş olduğum tablomuzdan da anlaşılacağı üzere, 800 puan orta riskli gruba dahil olduğunuzu söylüyor. Bu durumda, aslında kredi kullanmanız için önünüzde büyük bir engel olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sonuç olarak, kredi puanının neden düştüğü, sicilin bozuk olup olmadığı da kredi çekerken önemli kriterler arasında. Bildiğiniz üzere, farklı bankalara çok sayıda başvuru yapmak da kredi notunuzu düşürebilecek etkenler arasında yer alıyor.

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Ödemeleriniz düzenli, kredi kartı borçlarınız aksamamış ise yine de kredi notunuz düşüyor olabilir. İlk olarak bunun sebebini tespit etmeli ve önüne geçmelisiniz. Eğer yapacağınız kredi başvurusu aşamasında internet üzerinden veya şubelerden defalarca başvuru yapmış ve red cevabı almışsanız bu da notunuzu düşürmüş olabilir. Tüm bu durumlar dahil, ilave problemleri tespit edebilmek için bankanız aracılığı ile veya doğrudan https://www.findeks.com/ üzerinden risk raporu alabiliyorsunuz.

Düşük Findeks Puanına Sahip Kişiler Bankadan Nasıl Kredi Çekebilir?

Risk raporu, orta riskli yani düşük kredi notuna karşılık gelenlerin bankadan kredi çekebilmeleri için ya bankalara çok fazla borcu bulunmamalı ya da bankalara teminat gösterebilecekleri bir takım kaynaklar olmalı bunlar ne olabilir derseniz. Tanıdık ve kredi puanı iyi bir kefil iyi bir yöntem olabilir, yada eviniz arabanız var ise bu mallarınızı çekeceğiniz krediye karşılık ipotek göstermek yine kredi çekmenizi kolaylaştıracak hareketlerden olacaktır.

Eğer bunlara gerek yok benim gelirim zaten oldukça yüksek ve bankalara çok kredi ve kredi kartı borcum yok diyorsanız buda bir seçenek kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Orta riskli grubun kredi çekebilmesi için başka bir yol ise ipotekli kredi başvurulardır.

İpotekli krediler direk bir arsa, tarla veya gayrimenkul teminat gösterilerek bu gayrimenkul üzerine bankadan şerh koyularak istenilen kredinin verilmesi işlemine denilmektedir. Bu şekilde puanınız 800 olsa bile çok kolay bir şekilde acil para ihtiyacınız için kredi çekebilirsiniz. Dilerseniz bu şekilde puanı düşük olanlara hangi bankalar hangi şartlarda kredi veriyor bakalım.

Sicili Bozuk Olana Kredi İçin Faturalı Hatta Kredi Almak Oldukça Avantajlı

Sicili bozuk olan veya 700-800 puan gibi düşük nota sahip kişiler için bir fırsat olan faturalı hatta kredi almak oldukça mantıklı neden derseniz GSM operatörleri daha çok sizin faturalarınızı düzenli olarak ödeyip ödemediğinize bakar ve kredi notunuz orta riskli grupta bile olsa 5.000 TL ile 10.000 TL krediyi size hemen çıkarabilir. Bu yüzden faturalı hatta kredi almak 800 puan grubu için oldukça mantıklıdır.

Bir başka seçenek ise senetle kredi almaktır. Bunun için ise BDDK onaylı faktoring şirketlerini tercih ederek iyi bir sözleşme ile senetle kredi alma şansları oldukça yüksektir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir