finanskredirehberi.com

9 Pratik Yöntem İle Sahte Para (Banknot) Nasıl Anlaşılır?

Tarih: 29.04.2019
Güncel: 30.04.2019

Günlük yaşamımızda paranın önemli bir yeri var her ne kadar para önemli değil önemli olan sağlık desek bile parasız da olmuyor malesef. Alışverişlerimizde kullandığımız banknotlar ve paralar bazen yıpranmış bazen ise çok yeni olabiliyor, bazen ise bu para sahte mi, gerçek mi diye bile ayrımı zor yapabiliyoruz. Çünkü kalpazanlar boş durmuyor ve her geçen gün yeni bir sahte para tekniği buluyorlar.

Bu yazımızda sizlere elinizdeki para gerçek mi yoksa sahtemi, sahte para nasıl anlaşılır bununla alakalı oldukça pratik bilgiler vereceğiz. Vermiş olduğumuz sahte para anlama yöntemleri ile çok kısa bir sürede elinizdeki paranın gerçek veya sahte olduğunu anlayacaksınız.

Hemen yeri gelmişken şunu söyleyelim elinize banka yolu ile veya başka bir şekilde bir sahte para geçti ve siz bunu yani sahte parayı gerçeği ile değiştirme yapabilir miyim diye sorabilirsiniz. Malesef böyle bir şey mümkün değil sahte paralar görüldüğü gibi imha edilmektedir.

Sahte Para Hangi Yöntemlerle Belirlenir Ve Anlaşılır ?

Sahte para nasıl anlaşılır sorusunun cevabını bulmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunun için öncelikle sizlere bu yöntemleri ve daha sonra sahte para anlama yolları ile ilgili dikkat etmeniz gereken hususları açıklayacağım. Hemen başlayalım öncelikle sahte para ayrımı yapabilmemiz için gerçek paranın özellikleri neler bilmemiz gerekiyor.

  • Paranın Kağıt Kalitesi
  • Işık Tutulduğunda Atatürk Slüeti Çıkması
  • Para Üzerinde Bulunan Parlak Emniyet Şeritleri
  • Paranın Üzerindeki Desenli Holografik Şerit
  • Banknot Değeri Gösteren Kabartma Rakamlar
  • Renk Değiştiren Şerit Görseli
  • Bütünü Oluşturan Banknot Değeri
  • Ön ve Arkadaki Mikro Yazılar
  • Ultraviyole İle Tespit Edilen Değerler
  • Braille Alfabesi Noktalar

İşte bu saydığımız tüm yöntemler bir paranın (banknotun) sahte mi veya gerçek mi olduğunu anlamamıza yarayan yöntemlerdir. Dilerseniz her birini tek tek açıklayalım.

Sahte Para Tespitinde Kağıt Kalitesinin Önemi

Sahte parayı anlamak için en basit ve pratik yol parada kullanılmış olan kağıdın kalitesidir. Şüphelenmiş olduğunuz para sert olmamalı ve yumuşak bir dokuya sahip olmalıdır, pürüzlü olmamalı ve üzerindeki yazı ve rakamlar canlı renklerden oluşmalıdır. ( Rengi solmuş ve sert keskin hatlara sahip yazıların sahte olma ihtimali oldukça yüksek) Bununla alakalı görselimizi incelediğinizde anlatmak istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

sahte türk lirası nasıl anlaşılır

Parayı Gün Işığına Tutarak Sahte Parayı Anlama

Eğer elinizdeki para gerçek ise gün ışığına doğru paranızı tuttuğunuzda bir Atatürk görseli ile karşılaşacaksınız. Bu yüzden bu yöntemi de pratik bir şekilde uygulayarak sahte para tespinde kullanabilirsiniz. Atatürk fligranı ile karşılaşıyorsanız içiniz rahat olabilir.

Banknot Üzerindeki Emniyet Ve Holografik Şeritler

Banknotların üzerlerinde parlayan dikine emniyet şeritleri ve holgrafik şeritler bulunmaktadır. Bu şeritleri kontrol ediniz. Holografik şeritler banknot imajına uygun değişik motiflerden oluşmaktadır. Elinizde bulunan parayı hafif havaya kaldırarak oynattığınızda ve farklı görüş açılarından baktığınızda renkli ve parlak yansımalar yaptığını göreceksiniz.

Parayı çevirirken bu holografik şeridin içerinde TL ibareleri göreceksiniz bu TL ibarelerine dikkatli baktığınızda elinizde bulunan paranın değerinde rakamlara dönüşmesi gerekmektedir.

Yine paranızı değişik açılardan izlediğinizde orta kısımda renk değiştiren altın rengine dönüşen bir şerit göreceksiniz. Yine bu şerit üzerinde “TL” ibareleri gözükür.

Para Üzerindeki Kabartma Yazılar Ve Rakamlar İle Sahte Banknotu Anlamak

Banknotlar, baskı kabartmasının değerini gösteren bir sayı da dahil olmak üzere “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” olarak yazılan bir Atatürk portresinin önünde bulunur.

Bütünü Yansıtan Görüntü Ve Mikro Yazılar Gerçek Ve Sahte Parayı Ayrıştırır

Para ışığa maruz kaldığında, sol üst kenardaki resim, banknot değerini görüntülemek için arkasındaki resimle birleştirilir. Paranın diğer yönünde ve arkasında tutarın değerini gösteren küçük baskılar vardır.

Ultraviyole Işığı İle Görüntüleme Yapmak

Gerçek paralar, morötesi ışığın altında mavi ve kırmızı olmalıdır. Emniyet şeritlerinde ultraviyole ışığı altında incelendiğinde paranın, 5 ve 10 TL olan banknotlarda mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de ise sarı renkte parlama ve yansıtma yapması gerekmektedir.

Sahte Para Ayırt Etmede Braille Alfabesi Kullanma

Paranın ön tarafında, filigranın sol üst köşesi braille alfabesi kullanılarak yazılmıştır ve parmaklarınızla dokunarak tespit edilebilecek noktalar vardır. Sizlere resmi kaynaklardan alarak özetlediğim bu yöntemleri kullanarak sahte para almanın önüne geçebilirsiniz.

Eğer elinize sahte bir para geçtiğinde ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız BU KAYNAK size yol gösterici olacaktır. Aklınıza takılan soruları bizlere aşağıdaki formu doldurarak sorabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
9 Pratik Yöntem İle Sahte Para (Banknot) Nasıl Anlaşılır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
altın hesabi karlı mı
5 Cevapla Altın Hesabı Açmak Akıllıca Mı? (AVANTAJ Ve DEZAVANTAJLARI)

Para değerlendirme araçlarını çok seviyoruz. Özellikle altın hesabı...

x