finanskredirehberi.com

Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum! (NE YAPMALIYIM)

Tarih: 08.01.2018
Güncel: 07.10.2019

Günümüzde nakit para ihtiyacı duyan acil para lazım kredi çekemiyorum, bankalar kredi vermiyor, kredim çıkmıyor diyerek para arayan pek çok kişi var. Bu ihtiyacını gidermek için bankadan kredi kullanmayı tercih etmektedir. Bankaların eskiye nispeten çok daha kolay bir şekilde kredi onayı vermeleri ve 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaları sayesinde ödemenin düşük taksitler halinde kolaylıkla yapılması krediye olan eğilimi arttırmakta, acil nakit para ihtiyaçlarında kişileri bankalara yönlendirmektedir. Acil para bulmam lazım haykırışında bulunanlar için tüm detayları aktaracağız.

Peki, “acil ihtiyaçlarım için kredi lazım” diyen kişilerin izlemeleri gereken yöntemler nelerdir ? Bankalar kredi vermiyorsa bu çaresizsiniz anlamına gelmiyor elbette, öncelikle doğru adımları atmanız gerekiyor. Çok sıkıştım acil para lazım ve kredi çekemiyorum diyen herkesin hastalık, eğitim veya borç kapama gibi durumlardan dolayı acil para bulmam lazım diyerek geziyor. Bizde bu kişilerin daha önce hiç karşılaşmadıkları bazı etkin sonuçlar veren yöntemleri yazımızda ele almak istedik.

Bu tarz kişilerin en çok aradıkları şeyler kara liste, bozuk sicil veya yasal takipte olanlara kredi veren bankaları araştırmaktır. Fakat burada yanlış yapılan bu bankaların bile bazı net şartlar aramasıdır. Bunun yerine sizlere acil durumlarda nasıl para bulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Acil Para Lazım Kredim Çıkmıyor Diyenlere Kredi Başvurusu Şartları

Ne yapsam kredim çıkmıyor, kredi neden çıkmaz ne yapmalıyım diyenler kredinizin yüksek ihtimalle onaylanabilmesi için aşağıdaki şartları öncelikli olarak yerine getirmemiz gerekiyor. Eğer bu şartlar uymuyor ise zaten kredi başvurusu yapmanın da pek bir anlamı olmuyor. Kredi Başvurusu yapabilmek için en temel şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Kredi kullanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • En az 4-8 ay arasında sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir ki bankalar ve finansal kurumlar kredileri onaylarken ödeme gücüne öncelik vermektedir. Sizin çalışıyor olmanızda bir bakıma ödeme gücünüzün olduğu anlamına geliyor.
 • Çalıştığınız kurumdan alacağınız gelir belgeniz (maaş bordrosu) veya aldığınız ücreti gösteren şirket kaşeli imzalı ve çalıştığınızı şirket ait güncel imza sirküleri
 • SGK dökümü ( E-devletten edinebilirsiniz)

Yukarıda sıraladığımız tüm şartlara uyuyor iseniz kredi başvurusu yaparak onay almanız mümkündür. Fakat tüm bu şartları yerine getirdiğiniz halde bankalara yapmış olduğunuz krediler onaylanmıyor ise farklı sebepler olabilir. Bu sebepleri de aşağıda detaylıca inceliyor olacağız.

banka hariç nereden para bulabilirim

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmam Lazım, Neden Kredi Çıkmaz “KKB Skoru Düşüklüğü”

Aşağıdaki hususlara dikkat ettiğinizde neden kredi başvurunuz onaylanmaz kredi çıkması için nelere dikkat etmeniz gerekiyor öğreneceksiniz.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından finansal durumunuza göre oluşturulan kredi skorunuz düşük olabilir. Krediniz bu sebeple onaylanmıyor olabilir. daha önceki bankacılık işlemlerinize ve finansal geçmişinize bağlı olarak puanınız düşük seviyelerde olur ise bankalar bu puanı göz önünde bulundurduklarından dolayı  kredi başvurunuza onay verme olasılıkları düşer.

Kredi skorunuzu findeks.com aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Genellikle bankalar bu puanın 900 ve üstü rakamların olmasını beklemektedir. Kredi kartı borçları, düzensiz kredi ödemeleri hatta düzensiz fatura ödemeleri bile kredi puanınıza etki eden faktörler arasındadır.

Tavsiye Konu : Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Merkez Bankası Kara Listesinde Olmak

Bankaların kara listesine girmek, kredi onaylanma durumunu kesin ve katii suretle olumsuz etkileyen bir durum olup tüm sebeplerden en kötü olanıdır. Kredi skoru ve diğer olumsuz etkiler yavaş yavaş giderilebilir fakat bir kez kara listeye girildi mi kolay kolay çıkılamıyor.

En az 5 yıl merkez bankasında kara listede olduğunuza dair kaydınız duruyor. Sonrasında kara listeden merkez bankasına bir dilekçe  yazarak çıkabiliyorsunuz. Bu sebeple geçmişte kullandığınız kredilerden dolayı yahut hali hazırda devam eden kredileriniz ve kredi kartlarınız ile ilgili yasal takibe düşmemeniz gerekmektedir. 2 ay ve daha fazla ödenmeyen kredi taksitleri ve kredi kartı ekstrelerinde bankaların kara listelerine girebiliyorsunuz. Bakınız, Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

KKB Kredi Kayıt Bürosu Kaydının Olmaması

Geçmişte kredi kaydınızın olmaması iyi bir durum gibi düşünülse de aslında hiç bankalar ile çalışılmamış olunması  kredi kullanımlarında onay sürecini olumsuz etkileyen bir durumdur. Kredi başvurusu yaptığınızda bankalar sizin hakkınızda bilgi edinmek isteyerek KKB raporunuza bakmak isteyecekler fakat hiçbir banka ile çalışmadığınızı anladıklarında sizin hakkınızda karar vermekte zorlanacaklardır.

Bu sebeple düşük limitlerde bir kredi kartı edinerek ve bankalarda bir kaç hesap açtırarak ve bu kartları ve hesapları düzenli olarak kullanarak olumlu bir finansal geçmiş oluşturabilirsiniz. Böylece hem risk raporunuz oluşur hem finansal geçmişiniz olumlu olur. Kredi başvurularınız olumlu olarak sonuçlanır. Bu konunun detayı için Kredi Puanım “0” Gözüküyor Ne Yapmalıyım?

Düşük Maaş Almak veya Gelirin Az Olması

İhtiyacınız olan kredi tutarına başvurmadan önce en başta yapmanız gereken maaşınızın ve gelirinizin yeteceği vade planlaması ve faiz oranı araştırması yapmalısınız. Şayet ödeme gücünüzün yetmeyeceği bir tutarda kredi başvurusu yaparsanız haliyle krediniz onaylanmaz.

Bu sebeptendir ki örnek olarak diyelim ki maaşınız 3.000,00 TL ve siz 100.000,00 TL kredi başvurusu yaptınız ve 36 ay vadede ödeyeceğiniz şekilde bir kredi başvurusu yaptınız. Bu durumda krediniz onaylanmaz. Çünki bankalara göre maaşınızın yarısı kadar taksit ödeme koşulu var. Bu durumda 1.500,00 TL ile geri ödemeyi karşılayamayacağınız için kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacak ve onaylanmayacaktır.

Eksik Bilgilerle Kredi Başvurusu Yapmak

Çok basit gibi görünse de en ufak şeylerden dolayı kredi başvurunuz onaylanmayabiliyor. Başvuru formlarının tam ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekiyor. Vermeniz gereken evrakları eksiksiz ve başvuru esnasında vermeniz gerekiyor.

kredi çekemiyorum nereden para bulabilirim

Birden Fazla Bankaya Eş Zamanlı Kredi Başvurunda Bulunmak

Krediye ihtiyacınız olduğunda herkes haliyle acele olsun ister ve kredi sonucumuz hemen olsun ister, Fakat aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmak çok yanlış bir harekettir.

Tüm bankalar hangi bankalara ne zaman ve  ne tutarda kredi başvurusu yapıldığını görebiliyor ve herhangi bir bankada devam eden bir süreçte kredi başvurunuz var ise kredi başvurunuzu onaylamak için bekliyor ve onaylamayı tercih etmiyor.

Acil Para Bulmam Lazım Diyenlere Krediye Alternatif Para Bulma Yöntemleri

Aşağıda acil para lazım kredi çıkmıyor diyenlere farklı alternatifler sunacağız bu öneriler son çare olarak fakat sizi uzun vade de yine borçlandıracak yöntemlerdir. Fakat kısa sürede sorununuz çözmek adına ve acil para ihtiyacınızı karşılamanıza yönelik geçici çözümler olabilir.

Tavsiye Makale : Banka Dışında Para Veren Yerler Ve Şirketler

Acil Para Lazım Olanlara Senetle Eşya Alıp Satma Yöntemi

Öncelikle hemen hızlı bir şekilde paraya çevirebileceğiniz mobilya, beyaz eşya veya elektronik bir eşyayı satın alarak ambalajlı ürünleri deforme etmeden nakit olarak satabilirsiniz. ( Unutmayın bu sizi uzun vadede yine borçlandıracaktır. Borcu borçla ödemek geçici bir çözümdür eğer bir geliriniz var ise ve taksitlerinizi zamanında ödeyebilecekseniz bu bir fikir olabilir )

Bknz : Ev-Kur

GSM Hatları (Faturaları) Üzerine Taksitle Telefon Alıp Peşin Satmak

Yine kişiler tarafından çok yapılan bir diğer hızlı para bulma yöntemi ise GSM faturalı hatlara bildiğiniz gibi taksitle telefon verilmektedir. Bu akıllı telefonlardan bir tanesini hattınıza taksitle alabilir ve ambalajını bozmadan hızlı bir şekilde nakit paraya çevirebilirsiniz. ( 2. yöntem olan bu yöntemide yine ileride ödeme gücünüz var ise çözüm olarak kullanabilirsiniz. Aksi taktirde ileride daha yüklü bir borç ve hacizle karşılaşabilirsiniz.)

Bknz : Türk TelekoM Hattına Kredili Telefon

Acil Nakit Bulmak İçin Kredi Kartı İle Altın Almak

Evet yanlış duymadınız acil para bulmak için yapabileceğiniz bir yöntemde kredi kartına taksit yapan kredi kartları ile bir kuyumcudan altın alarak daha sonra bunu başka bir kuyumcuya bozdurmak acil para ihtiyacınız kısa sürede sağlayacaktır. Daha sonra kredi kartına borcunuzu taksitle ödeyebileceksiniz.

Acil Para Kazanmam Lazım Diyenlere İçin Ek İşler Fikirleri

Acil para kazanmam lazım diyen kullanıcılarımız için basit ve hızlı iş fikirlerinden bir kaç tane örnek vererek yazımızı sonlandırmak istiyoruz. Günlük anında para bulmak için yevmiye usulu işler yaparak para kazanabilirsiniz.Bunlara örnek vermek gerekirse hallerde hemen hemen her gün günlük yevmiye ile işçi aranmaktadır, yapılacak iş biraz ağır olsa da o günü kurtarabilirsiniz.

Eğer biraz marifetli iseniz eğlence sektörüne girerek otellerde animasyon yaparak günlük acil para ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkün tamirat işleri, makale yazarlığı ve benzeri işleri yaparak gündelik para ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz Aman ha…! Acil para lazım tefeci arıyorum diyerek tefecilere bulaşmayın!

Senet Karşılığında Borç Dolar Ve Euro Almak “Dövizle Borçlanma”

Zor günlerinizde sıkıştığınızda acil para ihtiyacınızı gidermek için deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Hepimizin etrafında varlıklı ve zengin insanlar vardır. Bu bazen eş dost bazen akraba bazende bir iş adamı komşumuz olabilir. Eğer durumun ciddiyetini anlatarak samimi olursanız bu tarz kişiler size yardımcı olacaktır.

Tabi kimse parasının değer kaybetmesini istemediğinden senet karşılığında dolar ve euro yani döviz olarak borçlanabilirsiniz. Karşı tarafın parasının değeri kaybolmayacağından ve teminat olarak senet vereceğinizden bu tarz borçlanmanız da sakınca görmeyecek ve sizin bu acil durumunuzda nakit bulmanıza yardımcı olacaklardır.

İş Yerinizden Maaşınıza İstinaden Ön Avans Kullanın ve Taksitlerle Ödeyin

Eğer SGK’ lı olarak bir iş yerinde çalışıyor iseniz, maaşınıza istinaden iş yerinizden 2 veya 3  maaş avans alarak bu sıkıntılı döneminizi atlatabilirsiniz. Genelde bu yönteme hiçbir işveren hayır demeyecek ve personeline yardımcı olacaktır. Para ihtiyacınızı sağladıktan sonra artan paranızı geri işverene ödediğinizde bir güven ortamı oluşacak ve ne zaman paraya sıkıştım deseniz size iş yeriniz yardımcı olacaktır.

Bu yöntem ayrıca sizi faiz yükünden de kurtaracaktır. Ne bir komisyon ödeyeceksiniz, ne faiz nede vade farkı aslında en akıllıca yöntem olarak gözüküyor. Tabi herkesin durumu bu yöntemi denemek için uygun olmayabilir.

Patronunuzdan Tazminatınızı İsteyin !

Bildiğiniz gibi iş yerlerinde çalışan personellerin çalıştıkları iş yerinde belirli bir süreyi doldurduktan sonra tazminat alma hakları oluşur fakat işverenler bu parayı ancak personeli işten çıkardıklarında veya emeklilik hak ettiklerinde öder. Fakat hepimiz biliyoruz ki acil para lazım olduğunda işveren ile karşılıklı anlaşarak talebimiz doğrultusunda alabiliyoruz.

Bu durum genelde çok sıkıntılı ve elzem durumlarda gerçekleşebiliyor. Bu bir doğum yada ev alma olabiliyor bazen ise hastalık işveren çok ciddi para ihtiyacı doğmadan böyle bir duruma sıcak bakmıyor. Ama makul ve anlatılabilir bir çok acil bir para lazım ise bu noktada işe yarayabiliyor, denemelisiniz.

ÖNEMLİ NOT: Hepimizin zaman zaman para sıkıntısı olup, acil paraya ihtiyacım var ne yapmalıyım gibi arayışlarımız olmuştur. Sizleri tekrar uyarıyoruz tanımadığınız kişilerden kesinlikle senetle borç para almayınız. Finanskredirehberi.com olarak sizleri yasal çerçeveler doğrultusunda kredi notunuzu nasıl düzeltirsiniz ve kendinizi sıkıntıya sokmadan yasal finansal kuruluşlardan nasıl kredi çekebilirsiniz, bu eğitici makaleleri yayınlıyoruz.

Yasal olmayan yerlerden para almak suçtur kendinizi daha fazla riske atarak daha olumsuz sonuçlarla karşılaşmayın. Hoşçakalın.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum! (NE YAPMALIYIM)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum! (NE YAPMALIYIM) Konusuna 36 Yorum Yapıldı
 1. Mustafa dedi ki:

  20.000 lazım memurum gaziantep te ikamet ediyorum 5415531712

 2. Ramazan dedi ki:

  Çok acil 20000tl lazim bankadan alamıyorum kim yardımcı olur.mail.ramazan_jet77@hotmail.com

 3. koray dedi ki:

  istanbulda oturuyorum acil 20 bin tl krediye ihtiyacım var bana kredi çıkartabilecek olan varsa lütfen ulaşsın mstfzkn1997@gmail.com lütfen acil ulaşın

1 3 4 5
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kötü sicile kredi veren bankalar
Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar (İcralık-Hacizlik-Mağdurlar)

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar araması yapan,...

tamamına kredili araba
Arabanın ( Taşıtın ) Tamamına Kredi Alma

Günümüzde araç satın almak için yeterli tutarda nakit...

x