Adıma çekilmiş kredi var mı sorusunu soran günümüzde bir çok kişi var,dolandırıcılık yolları bir hayli arttı ve artık kişiler her yaptıkları işlemden şüphe duyarak kimlik bilgilerini vermektedirler. Bu yüzden adıma kredi çekilmiş ne yapmalıyım veya adıma çekilen kredi var mı, sorgulayabilir miyim, kredi geçmişi sorgulama gibi bilgiler hakkında sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Adıma çekilmiş kredi var mı bunun bilgisini öğrenme, son dönemlerde özellikle teknolojinin ilerlemesiyle birlikte dolandırıcılık yöntemlerinin de oldukça artması sonucu özellikle kimliğini kaybeden kişiler için oldukça önemli bir işlem olarak göze çarpmaktadır. Bununla ilgili e-devlet başta olmak üzere banka sistemleri de kredi sorgulamaları için önemli vasıtalar olarak göze çarpmaktadır.

Adıma Kredi Çekilmiş Mi, Çekilebilir Mi?

Adıma habersiz kredi çekilmiş söylemleri son yıllarda sıkça duyuluyor olsa da teknolojik sistemler ne kadar gelişmiş olursa olsun başkasının sizin adınıza kredi çekebilmesi de halen maalesef mümkündür. Bankalar sadece kredi tahsisi için değil tüm bankacılık işlemleri için her geçen gün farklı güvenlik yöntemleri sağlamakla birlikte, çok yönlü güvenlik teyidiyle riski oldukça azaltmalarına rağmen bu yönde;

 • Kimliğini kaybeden kişilerin adına kredi çekilebilmesi mümkündür.
 • Kimlik bilgilerinin kopyalanması sonucu kişilerin adına kredi çekilebilmesi mümkündür.
 • Düzenlenen sahte kimlik belgesiyle başkasının sizin adınıza kredi çekebilmesi mümkündür.

Gördüğünüz gibi bu seçeneklerden bir tanesi bile gerçekleşmiş ise adınıza kredi çekilebilir. Önlemlerinizi almalısınız.

Adıma Kredi Çekilmiş Mi, Nasıl Öğrenebilirim?

Findeks Risk Raporu haricinde her bankanın kendi sistemleri üzerinden yapılacak sorgulamalarla da adıma kredi başvurusu yapılmış mı sorusunun cevabı kolaylıkla öğrenebilir. Aslında gelinen noktada herhangi bir bankanın herhangi bir ürününün kullanılması için bankaların birçok güvenlik teyit mekanizması olmakla beraber, bunun üçüncü şahıslar tarafından aşılması çok kolay olmasa da yine de uzmanlar sistemin bazı açıklarından kolaylıkla bahsedilebilir. Bankaların sistemlerinden kredi sorgulaması birkaç farklı şekilde yapılabilir.

 • Kişinin adına kredi çekilip çekilmediği ile alakalı herhangi bir bankanın Türkiye genelindeki herhangi bir şubesine gidilmesi sonucu bireysel müşteri temsilcileri vasıtasıyla istenilen tüm bilgilere ulaşılabilmesi mümkündür.
 • Bankaların internet bankacılığı hizmetini kullanan müşteriler internet bankacılığına girdiklerinde bir dakikadan daha az bir sürede tüm kredi ve kredi kartı detaylarına ulaşabilirler. Hatta bildirim özelliğinin açılması, 1 TL’lik bir işlemden bile saniyeler içerisinde haberdar olmak anlamına gelebilmektedir.
 • Kişilerin cep telefonları vasıtasıyla kullanabildikleri bankaların mobil şubeleri, kişilerin kendi adlarına çekilen kredisi olup olmadığı bilgisinin dakikalar içerisinde alınmasını sağlamaktadır. İnternet şubesinde olduğu gibi mobil uygulamalarda anlık bildirim özelliği açıldığında bu tarz bir durumdan aynı gün içerisinde haberdar olmaları mümkündür.

Adıma Çekilmiş Tüm Kredileri Nereden Sorgulayabilirim?

Kredi bilgisi sorgulama ya da başka bir deyişle adıma kredi çekilip çekilmediğini nasıl öğrenebilirim sorusu için yapılacak en büyük tavsiye KKB sistemlerinin kullanılmasıdır. Son yıllara gelene kadar sadece bankalar tarafından ulaşılan bilgiler son yıllarda bireysel kullanıcıların tamamına açılmış durumdadır.

Küçük bir ücret ödeyerek ulaşılan bu bilgiler KKB denilen Kredi Kayıt Bürosu tarafından kullanıcılara sağlanan bir kolaylıktır. Bu yönde bireysel kullanıcılar Findeks üzerinden “Findeks Risk Raporu” adı verilen risk raporuyla;

 • Son 5 yılda kullandıkları tüm kredileri en ince ayrıntılarına varana kadar öğrenebilirler.
 • Kredi ödeme performanslarını görüntüleyip, gecikme durumlarının detaylarına ulaşabilirler.
 • Kredi kartlarının durumlarını, ödeme performanslarını, kredi kartı gecikmelerini ve ödeme durumlarını görüntüleyebilirler.
 • Kredili mevduat hesabı ödemelerini de kesintisiz olarak görüntüleyebilirler.

adıma habersiz kredi çekilmiş mi

Findeks Risk Raporu son beş yıldaki tüm bireysel bankacılık hareketlerinin en ince ayrıntısına kadar görüntülenebildiği bir veri tabanı olarak adlandırılırken, bireysel kullanıcılarının bu detaylar sonucu belirlenen Findeks Risk Raporu da kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Findeks Risk Raporu aynı zamanda kişilerin bankalardan yeni kredi kullanıp kullanmama durumunu da belirlerken, kredi notunun olması gereken aralıklarda olup olmaması da yeni kredi başvuru durumunu etkilemektedir. Findeks Risk Raporu ücretleri 12 TL civarındadır.

E-Devlet Üzerinden Adınıza Kullanılan Kredileri Görebilirsiniz

E-devlet kullanılarak şu an için herhangi bir bankacılık bilgisine, dolayısıyla da kredi kullanılıp kullanılmadığıyla alakalı bir detaya ulaşılması mümkün değildir. Son yıllarda e-devlet kullanılarak birçok kişisel veriye ulaşılabildiği gibi; inanılmaz sayıda kişisel işlem yapılabilmektedir.

Bu yönde kişinin banka hesapları, kredileri, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarının e-devlet üzerinden görüntülenmesi için çalışmalar devam etse de en azından 2019-2020 yılı için adıma kredi çekilmiş mi sorgulama e-devlet özelliğinin kullanılabilmesi beklenmemektedir. Bunun bir sebebinin de kişisel verilerin korunma kanunu dolayısıyla bankacılık bilgilerinin gizli tutulması olarak açıklanmasının yanında, konuyla alakalı yasal mevduatın da tekrar düzenlenmesi gerekmektedir.

Adınıza çekilen tüm kredileri “www.turkiye.gov.tr“üzerinden bu adresten sorgulayabilirsiniz.

Adınıza Düzenlenmiş GSM Hatları Üzerinden Kredi Çekilmiş Olabilir!

Yanlış duymadınız adınıza kayıtlı GSM hatlarını Edevlet üzerinden T.C kimlik numaranız ile sorgulayın neden derseniz, bildiğiniz gibi faturalı hatlara kredi çekmek oldukça kolay, eğer sizin adınıza kayıtlı bir hat çıkartıldı ise bu hat üzerine sizin adınıza kredi çekmek oldukça kolay olacaktır.

Bu yüzden sorgulama sonrası sizin adınıza ama size ait olmayan GSM numaraları tespit ederseniz, hemen ilgili operatör ile irtibata geçerek bu işlemi iptal edin ve hattın sizin haberiniz olmadan açıldığını anlatın ve bu olumsuz durumu iptal edin.

İlgili İçerik : Türk Telekom Hattına Kredi Alma

Aksi taktirde adınıza kredi çekilmemiş olsa bile her an çekilebilir anlamına gelecektir. Bu önemli hususuda hatırlatmak istedik.

Adıma Kredi Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Adıma kredi var mı nasıl öğrenebilirim sorusunun cevaplarını yukarıda ayrıntılarıyla açıklamaya çalıştık. Bu noktada kişinin haberi olmadan çekilen bir kredi varsa nasıl adım atacağı da oldukça önem taşıyor.

 • Adınıza kredi çekilmiş ya da kredi kartı alınmışsa bunun tespit edildikten sonra vakit kaybedilmeden bankayı arayıp, kimlik bilgilerini eksiksiz verdikten sonra tüm hesaplara tedbir konulması, kullanılmayan her türlü kartın da blokelenmesi gerekmektedir.
 • Banka hesaplarına tedbir koyulduktan sonra vakit kaybetmeden Cumhuriyet Savcılığına giderek konuyu anlatan detaylı bir dilekçeyle beraber suç duyurusundan bulunulmalıdır.

[safir_list id=6783]

 • İlgili suç duyurusu kişinin kendi adına kredi kullanan kişilere yapılabileceği gibi doğrudan bankaya da yapılabilmektedir. Özellikle son beş yılda bu tarz konularda mağdurların lehine bankaların da aleyhine sonuçlanan birçok farklı dava bulunmaktadır.
 • Her ne olursa olsun kişinin hesabının bulunduğu tüm bankalardaki mevduatlarını periyodik olarak kontrol etmesi oldukça önem taşımaktadır. Aynı şekilde yılda en az iki kere Findeks Risk Raporu alınması da bu tarz meydana gelebilecek bir problemin önüne geçecektir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir