finanskredirehberi.com
İninal Kart Nedir, Ne İşe Yarar? [Para Çekme-Yükleme] | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Kartları > Aidatsız Kredi Kartları Hangileri? [5 Farklı Kredi Kartı]

Aidatsız Kredi Kartları Hangileri? [5 Farklı Kredi Kartı]

Tarih: 20.02.2020
Güncel: 20.02.2020
aidatsız kredi kartları hangileri

Aidatsız kredi kartları hangileri son yıllarda bankalar ile tüketicileri en çok karşı karşıya getiren nedenler arasında yer almaktadır.Kredi kartı yıllık aidat ücretleri için bankalar alternatif çözüm önerileri sunmaya devam ediyor. Yüksek kredi kartı limiti olan ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan kişiler için bankalar genelde kesilen bu ücretin iade edilmesi talebini olumlu karşılarken kredi kartını çok düzenli ödemeyen ve düşük kullanım ortalamasına sahip olan kişilerin ise kartları iptal edilmektedir.

Ancak kredi kartı iptali için başvuruda bulunsanız dahi kesilen kredi kartı aidat ücretini yine de ödemeniz gerekir. aidat ücreti olmayan kredi kartları hangileri konumuzun devamında ulaşabileceksiniz.Son dönemde kredi kartı aidatı iptali için açılan davaların büyük bir oranda artış göstermesi ile bankalar bu tip davalarla uğraşmak yerine kart aidatı olmayan kredi kartı seçenekleri sunmayı tercih ediyor. Bazı bankalar bu kredi kartlarına puan ve ekstra taksit uygulaması gibi hakları tanımlamıyor ve bir nevi müşterilerin aidat talep edilen kartları kullanma mecburiyetinde bırakmaya çalışmaktadır.

Aidatsız Kredi Kartları Hangileri?

Ancak bazı bankalar yüksek kullanım oranına sahip olan müşterilerine yönelik olarak kredi kartı aidatı alınmamasını ya da alınsa dahi para puan yükleyerek müşterilerinin kredi kartı iptali için başvuruda bulunmamalarını sağlamaktadır. İşte kredi kartı aidatı almayan bankalar ve kredi kartı ürünleri ;

Garanti Bankası “Flexi Kart” Kart Aidat Ücreti Yok

“Bonusun gücü sende, kart ücreti ödeme” sloganı ile kullanıma sunulan Garanti Bankası yıllık işletim ücretsiz kredi kartı ile Bonus’un tüm özelliklerini kullanırken yıllık kart ücreti ödemiyorsunuz.

Buna ek olarak düzenlenen kampanyalar aracılığı ile taksitli alışveriş yapabiliyor, peşin alışverişlerinizi sonradan taksitlendirebiliyor, acil nakit para ihtiyaçları için taksitli para kullanabiliyor ve yılda 50 liraya varan tutarlarda bonus para kazanma fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Yine Garanti Bankası ekstre atlat seçeneği ile sıkışıklık yaşadığınız dönemde kredi kartı ödemenizi bir ay sonraya erteleyebilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Seçeneği, Denizbank Bonus Kredi Kartı

Aidatsız kredi kartı almak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak Denizbank net kart kredi kartı ürünü ile hizmet vermektedir. Denizbank Bonus kredi kartı için yıllık aidat ücreti talep ederken Denizbank net kart ile aidatsız kredi kartı seçeneği sunulmakdadır. Temassız kredi kartı özelliğine sahip olan bu kredi kartı ile ne yazık ki Bonus para kazanma ya da kredi kartına taksitli alışveriş yapılmasına müsaade edilmemektedir.

kart aidat ücreti olmayan kredi kartları

İş Bankası “Maksimum” Aidatsız Kredi Kartı

Aidatsız kredi kartı veren bankalar arasında yer alan İŞ Bankası aidatsız kredi kardı başvuru kampanyası için İş Bankası şubeleri üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda İş Bankası internet şubesi üzerinden de kredi kartı başvuru formu doldurmanıza izin verilmektedir.

Standart kredi kartı özellikleri aidatsız kredi kartı ürünlerinde de kullanılabilmekte olup ancak temassız kredi kartı özelliği, hediye ürün kampanyaları, taksit erteleme kampanyaları, ilave taksit kazanma hakkı ve müzekart özelliği gibi bazı özelikler kullanılamamaktadır. Bu özellikleri sıklıkla kullanmayan kişilerin yıllık kart ücreti almayan bankalara yönelmeleri daha uygun olacaktır. Detaylar İçin Buradan bilgi alabilirsiniz.

QNB Finansbank’dan Aidatsız Kredi Kartı “Fix Card”

Finansbank aidatsız kredi kartı ürünü olan Fix Card aynı zamanda Türkiye’de önemli bir ilki gerçekleştirerek bankamatik kartı ve kredi kartı özelliklerini tek bir bankada buluşturmayı başarmaktadır. Diğer bankaların ücretsiz kredi kartı ürünleri ile kıyaslandığında çok daha başarılı olduğu görülen programda pek çok önemli fırsat kullanıcılara sunulmaktadır.

hangi kartların aidat ücreti yok

Aynı zamanda bankamatik kartı olarak geçtiği için yıllık kart ücreti alınmamakla beraber 3 ay da bir otomatik olarak hesap işletim ücreti alınmaktadır. 3 ay da bir olmak üzere kredi kartından 38 lira kesilmekte olup 180 günden bu yana hareketsiz olan hesaplardan bu işlem kesilmemektedir.

Aidatsız Kredi Kartı Ürünü Yapı Kredi Bankası “Play Card”

Öğrenciler için kredi kartı seçenekleri sunan Yapı Kredi Play Card tamamen gençlere yönelik olarak özenle üretilen kredi kartı ürünüdür. 50 lira sınırını aşmayan ve bu sınırın altında kalan tutarları temassız kart özelliği sayesinde şifre girmeden yapmanıza olanak sağlayan kredi kartı için banka yıllık işletim ücreti talep etmemektedir. Buna ek olarak Yapı Kredi Bankası World Eko Kart seçeneği ile yetişkinlere yönelik aidatsız kredi kartı kullanımına talep etmeleri durumunda izin verebilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Ödemek İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

Her şeyden önce, mevzuat açısından bilinmesi gereken en önemli şey, tüm bankaların kart aidat ücreti almayan bir kredi kartı seçeneği sunması gerektiğidir. Ancak, bankaların aidatsız olarak piyasaya sürdükleri bu kartların özellikleri ve sunulan fırsatlar sınırlı olabilir. Bir diğer yandan hem kart aidat ücreti olmayan hemde bir çok güzel avantajı olan kredi kartları sunabilir. Bu yüzden bankaların aidat almayan kredi kartı ürünü ve özelliklerini iyi incelemelisiniz.

Aidatsız Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapmanız gereken en önemli şey yapmış olduğunzu anlaşma. Bankanızın müşteri temsilcisine bir kredi kartı alacağınızı ve kart aidat ücreti ödemek istemediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Çünkü koşulsuz olarak listelediğimiz bazı bankalar kart aidat ücreti almıyor ve bir çok aidatsız kredi kartı seçeneği sunuyor.

Hemen hemen tüm bankalar kart aidat ücretleri yüzünden müşterilerini kaybetmek istemiyor. Bunun nedeni, bankalar için en büyük gelir kaynaklarından birinin kredi kartı müşterileri olmasıdır. Bir hesap açarken, imzalanacak sözleşmenin içeriğini okuyun. Acele hareket etmemelisiniz. Müşteri temsilcisinin imzasına aldanmayın. Eksik yerleri doldurun. Ayrıca, yasal yollarla sözleşmenin okunmadan hızlı şekilde müşteri temsilcisi tarafından bu şekilde imzalanması da yasaktır.

Hizmet sözleşmesinde aidat konusuna özellikle dikkat edin. Diğer makalelere ve düzenlemelere dikkat edin. Bu konuda herhangi bir hüküm yoksa, özellikle kart aidatı kısmının ücretsiz olduğunu ve bu maddenin sözleşmeye eklenmesini talep edin.

Kullandığım Kredi Kartımın Kart Aidat Ücreti Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Her şeyden önce, lütfen banka ile yapmış olduğunuz anlaşma ve sözleşmeye bakın. İkinci planda kredi kartı bakiyenizi kontrol edin. Bunun için geçen yılın tüm aylarını kontrol etmeniz önerilir. Doğrudan müşteri temsilcisinden öğrenmek için bir müşteri temsilcisini de arayabilirsiniz. Bu en kolay ve en doğru yoldur.

Kredi Kartım Var Ama Kullanmıyorum, Kart Aidat Ücreti Öder Miyim?

Eğer bir kredi kartı sahibi iseniz ve kredi kartınızı hiç kullanmadıysanız bankanın sizden bu ücreti talep etme hakkı bulunmuyor. Fakat bankalar bildiğiniz gibi her yöntemi çok iyi kullanmakta ve sözleşmelere ekledikleri maddelerle sizlerden bir şekilde bazı ücretleri almanın yoluna gidebiliyorlar bu yüzden, akıllıca hareket ederek acil olarak bu kullanmadığınız kredi kartlarınızı iptal ettirin derim. Tabi kart aidat ücreti ödemek istemiyorsanız!

İlgili Makale : Kart Aidat Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidat Ücreti Ödemek Zorunlu Mu ?

Kartım var daha önceden böyle birşeyden haberim yoktu, kart aidat ücreti ödemek zorunda mıyım, diyorsanız, Hayır, gerek yok. Ancak, bu durum sizinle banka arasındaki sözleşmeye bağlıdır. Kredi kartınızı çıkarırken imzaladığınız ürünlere uyduğunuzdan emin olun. Bu durumda, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz;

  • Zaten bir kredi kartı aldıysanız, lütfen ödeme yaptığınızdan emin olun. Ödeme sözleşmeniz varsa, bu ücreti kabul etmek için lütfen müşteri temsilcinize başvurun. Kabul edilmezse, hesabı kendiniz kapatabilir ve aidat almayan bir bankaya geçebilirsiniz.
  • İlk kez kredi kartı almak istiyorsanız, buna uygun olarak anlaşın. Sizden ve kartınızdan herhangi bir aidat ücreti alınmayacağı konusunda açık bir banka sözü varsa, kredi kartınızı çıkarın. Aksi takdirde son başvuru tarihi olmayan bir tercih kartı kullanmanız gerektiğini düşünüyorum.

Gördüğünüz gibi kart aidat ücreti ödemek zorunda değilsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Aidatsız Kredi Kartları Hangileri? [5 Farklı Kredi Kartı]
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git