finanskredirehberi.com

Akbank Artı Para’yı Merak Edenlere Altın Bilgiler!

Tarih: 22.09.2018
Güncel: 04.12.2019
akbank arti para başvurusu

Hemen hemen artık tüm bankaların avans hesap, eksi hesap veya kredili mevduat hesabı altında küçük tutarlarda vadesiz mevduat hesaplarına ek kredi limiti tanımladıkları hesaplar bulunmaktadır. Akbank artı para da bunlara bir örnek sayılabilir. Nedir, bu Akbank artı para bir inceleyelim.

Akbank Artı Para ile acil nakit ihtiyaçlarınıza hemen çözüm bulabilirsiniz. Günümüzde insanların en olmadık zaman ve yerlerde acil bir şekilde nakde ihtiyaçları olabiliyor. Fakat şehirlerin büyümesi ve kalabalıklaşması ile birlikte de kimse evden çıkarken yanına fazla nakit para almak istemiyor.

Örneğin muayene için arabanızı TÜVTÜRK’e getirdiğinizde sizden muayene ücretini ve emisyon pulu ücretini nakit olarak istiyorlar. Bunun dışından notere herhangi bir işlem yapmak için gittiğinizde burada da ücreti nakit olarak ödemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak gün içinde nakit paranız yeterli olmadığında ve bankamatik kartınızda ki nakit tutarı da yetmediğinde sizlere yardım olacak bir yöntem Akbank tarafından bulunmuş durumda. Artı Para ismi verilen bu hizmet sayesinde hesabınızda yeterli miktarda para olmasa bile ödemenizi yapabiliyorsunuz. 

Akbank Artı Para Sistemi ve Artı Para ile Neler Yapabilirim?

Artı Para kısaca kredi mevduat hesabı olarak tanımlanabilir. Gün içinde istediğiniz anda kullanabileceğiniz sizi bekleyen hazır bir kredi paketi olarak düşünebilirsiniz. Normal krediye göre avantajlı tarafı ise hem sizin için anında kullanılmaya hazır bir kredi hem de siz kullanana kadar bir faiz ya da kullanım ücretine sahip değil. Artı Para ile neler yapılabilir konusuna gelirsek;

  • ATM ve şubelerden Artı Para limitiniz kadar nakit alabilirsiniz.
  • Alışverişlerinizde kredi ve hesap kartınızın miktarının yeterli gelmediği durumlarda Artı Paranızı kullanarak ödemeyi tamamlayabilirsiniz.
  • Fatura ve taksit gibi ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. (Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon, okul taksiti gibi)

akbank arti para geri ödemesi

Artı Para Sistemi Nasıl Çalışır?

Artı Para öncelikle kredi kartı ile harcandıkça kazanılan puanlarla karıştırılmamalıdır. Artı Para vadesiz hesabınıza ek olarak açılan bir hazır kredi hesabıdır. Krediniz hesabınızda herhangi bir faiz veya ücret ödemesi olmadan sizi bekler. Artı Para tutarınız 100 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Başvuru sırasında talep ettiğiniz miktar ve gelir durumunuza göre kullanabileceğiniz Artı Para limiti belirlenir.

Artı Paranızın faiz oranı aylık olarak %2,02, yıllık olarak da %24,24’dir. Artı Para faiziniz, Artı Parayı kullandıktan bir gün sonra hesabınıza yansıtılır. En geç 14 gün içinde Artı Paranızı geri ödemeniz gerekmektedir. Artı Para faiziniz geri ödeme yapmadığınız her gün anaparaya eklendiğinden ne kadar erken geri ödeme yaparsanız geri ödediğiniz miktar o kadar azalır. 14 gün içinde faiz tutarını değil de harcadığınız para kadar geri ödeme yaparsanız Artı Para hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat asgari ödemeyi 14 gün için de yapmazsanız Artı Para hesabınız kapatılır.

Bu durumda kalan Artı Para borcunuzu geri ödedikten sonra Artı Para hesabı için tekrar başvuru yapabilirsiniz fakat bu sefer başvurunuz kabul edilmeyebilir ya da hesabınıza daha düşük miktarda Artı Para yüklenebilir.

Artı Paraya ilişkin borcunuz hesap özetiniz de belirtilmektedir. Hesap özetiniz belirttiğiniz e-posta adresine Akbank tarafından gönderilir. Eğer e-posta adresiniz yoksa hesap özeti Akbank tarafından posta olarak 2,20 TL karşılığında size gönderilir.

artı para faizi

Akbanktan artı para çekerek geri ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsanız Akbank resmi internet sitesindeki artı para hesaplama https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx linkini ziyaret edebilirsiniz.

Akbank Artı Para Başvurusu

Akbank Artı Paraya başvuru yapmak için öncelikle gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli evraklar;

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgâh Belgesi (İkametgâh Belgesi yerine telefon, su, elektrik ve doğalgaz faturaları da kabul edilmektedir, fakat faturaların başvuru yapacak kişi adına düzenlenmesi gerekmektedir.)
  • Gelir durumunu gösteren belge

Akbank müşterisi iseniz bu belgeleri hazırlamanıza gerek yoktur. Akbank sitesi üzerinden istediğiniz miktarda artı para başvurusu yapabilirsiniz. Artı Para için yeni hesap açmanıza da gerek yoktur. Akbank’ta olan vadesiz hesabınız üzerinden Artı Para limitinizi kullanabilirsiniz.

Fakat Akbank’ta bir hesabınız yoksa yukarıda belirtilen evrakları hazırlayarak size en yakın Akbank şubesine giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işleminden sonra sizin için açılan vadesiz hesaba, istediğiniz Artı Para limiti tanımlanır. Alternatif bir hesap olan Akbank serbest hesap nedir ve özellikleri nelerdir bu makalemizde anlatmıştık dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

Akbank Artı Para İptal Etme

Tabi artı para sistemini kullanıp daha sonra bu sistemden sıkılarak artı para iptal işlemi gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda artı para hesabınızın tamamı kapalı ve tüm borcu ödenmiş olması gerekmektedir.Aksi halde Akbank artı para hesabınızı tam anlamıyla kapatamazsınız. Yine artı paranızı taksitlendirmiş iseniz son taksidiniz ödenene kadar yine artı para hesabınızı kapatamayacağınızı bilmenizi isteriz.

Eğer artı para hesabınıza hiç borcunuz yok ve akbank artı para hesabımı kapatmak istiyorum diyorsanız. Hemen Akbank mobil bankacılığa girerek bu işlemi basit bir şekilde yapabilirsiniz. Akbank Direkt uygulamasında artı para hesabınıza giriş yaptığınızda artı para iptal etme butonuna tıkladığınızda işlemi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci alternatif artı para iptal etme yöntemi ise bu hesabı kullanmak istemeyen kişiler hesabı hangi şubede bulunuyor ise kimlik belgesi ile şubeyi ziyaret etmeli yada akbank müşteri hizmetleri ( 444 2 525 ) numrasından iletişime geçerek hesaplarını iptal ettirebilirler.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Akbank Artı Para’yı Merak Edenlere Altın Bilgiler!
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git