Akbank artı para ile neler yapabileceğinizi ve taksitli artı para hesabının kullanımı ve hangi faiz oranları nasıl uygulanıyor inceleyeceğiz. Hemen hemen artık tüm bankaların avans hesap, eksi hesap veya kredili mevduat hesabı altında küçük tutarlarda vadesiz mevduat hesaplarına ek kredi limiti tanımladıkları hesaplar bulunmaktadır. Akbank artı para da bunlara bir örnek sayılabilir.

Akbank Artı Para ile acil nakit ihtiyaçlarınıza hemen çözüm bulabilirsiniz. Günümüzde insanların en olmadık zaman ve yerlerde acil bir şekilde nakde ihtiyaçları olabiliyor. Fakat şehirlerin büyümesi ve kalabalıklaşması ile birlikte de kimse evden çıkarken yanına fazla nakit para almak istemiyor.

Örneğin muayene için arabanızı TÜVTÜRK’e getirdiğinizde sizden muayene ücretini ve emisyon pulu ücretini nakit olarak istiyorlar. Bunun dışından notere herhangi bir işlem yapmak için gittiğinizde burada da ücreti nakit olarak ödemeniz gerekiyor.

Sonuç olarak gün içinde nakit paranız yeterli olmadığında ve bankamatik kartınızda ki nakit tutarı da yetmediğinde sizlere yardım olacak bir yöntem Akbank tarafından bulunmuş durumda. Artı Para ismi verilen bu hizmet sayesinde hesabınızda yeterli miktarda para olmasa bile ödemenizi yapabiliyorsunuz. 

Akbank Artı Para Nedir, Neler Yapılır?

Artı Para kısaca kredi mevduat hesabı olarak tanımlanabilir. Gün içinde istediğiniz anda kullanabileceğiniz sizi bekleyen hazır bir kredi paketi olarak düşünebilirsiniz. Normal krediye göre avantajlı tarafı ise hem sizin için anında kullanılmaya hazır bir kredi hem de siz kullanana kadar bir faiz ya da kullanım ücretine sahip değil. Artı Para ile neler yapılabilir konusuna gelirsek;

  • ATM ve şubelerden Artı Para limitiniz kadar nakit alabilirsiniz.
  • Alışverişlerinizde kredi ve hesap kartınızın miktarının yeterli gelmediği durumlarda Artı Paranızı kullanarak ödemeyi tamamlayabilirsiniz.
  • Fatura ve taksit gibi ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. (Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon, okul taksiti gibi)

Akbank Artı Para Sistemi Nasıl Çalışır?

Artı Para öncelikle kredi kartı ile harcandıkça kazanılan puanlarla karıştırılmamalıdır. Artı Para vadesiz hesabınıza ek olarak açılan bir hazır kredi hesabıdır. Krediniz hesabınızda herhangi bir faiz veya ücret ödemesi olmadan sizi bekler. Artı Para tutarınız 100 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik gösterebilir. Başvuru sırasında talep ettiğiniz miktar ve gelir durumunuza göre kullanabileceğiniz Artı Para limiti belirlenir.

akbank arti para geri ödemesi

Akbank tarafından sunulan artı para aslında bir KMH hesabıdır. Artı paranızı düzenli kullanarak zamanında ödememeler gerçekleştirirseniz artı para limitinizin artması muhtemeldir. Peki Akbank artı para hesabından para çekildiğinde uygulanan faiz oranları nelerdir birazda bu konuyu inceleyelim.

Akbank Artı Para Faizi Ve Güncel Oranları Nelerdir?

Artı Paranızın faiz oranı aylık olarak %2,02, yıllık olarak da %24,24’dir. Artı Para faiziniz, Artı Parayı kullandıktan bir gün sonra hesabınıza yansıtılır. En geç 14 gün içinde Artı Paranızı geri ödemeniz gerekmektedir. Artı Para faiziniz geri ödeme yapmadığınız her gün anaparaya eklendiğinden ne kadar erken geri ödeme yaparsanız geri ödediğiniz miktar o kadar azalır. 14 gün içinde faiz tutarını değil de harcadığınız para kadar geri ödeme yaparsanız Artı Para hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat asgari ödemeyi 14 gün için de yapmazsanız Artı Para hesabınız kapatılır.

Gün Çekilen Tutar Yıllık Faiz Oranı Efektif Faiz Oranı Ödenecek Faiz Tutarı
1 Gün 1.500 TL % 16,80 % 20,16 1,67 TL
10 Gün 1.500 TL % 16,80 % 20,16 9,23 TL
30 Gün 1.500 TL % 16,80 % 20,16 25,20 TL

Bu durumda kalan Artı Para borcunuzu geri ödedikten sonra Artı Para hesabı için tekrar başvuru yapabilirsiniz fakat bu sefer başvurunuz kabul edilmeyebilir ya da hesabınıza daha düşük miktarda Artı Para yüklenebilir.

Artı Paraya ilişkin borcunuz hesap özetiniz de belirtilmektedir. Hesap özetiniz belirttiğiniz e-posta adresine Akbank tarafından gönderilir. Eğer e-posta adresiniz yoksa hesap özeti Akbank tarafından posta olarak 2,20 TL karşılığında size gönderilir.

artı para faizi

Akbanktan artı para çekerek geri ne kadar ödeyeceğinizi merak ediyorsanız Akbank resmi internet sitesindeki artı para hesaplama https://www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx linkini ziyaret edebilirsiniz.

Akbank Taksitli Artı Para Kullanımı

Akbank artı para yazımızı güncelleme sebebimizin bir sebebi de artı para artık taksitli olarak da kullanılabiliyor. Eskiden artı paranızdan ihtiyacınız olan tutarı çekebiliyor ve kaç gün sonra öderseniz hesaplanan faizi sizden tahsil ediliyordu, fakat Akbank artı para hesabında bir güncelleme yaparak artık artı para limitinizi taksitli olarak kullanmanıza ve taksitler halinde geri ödemenize imkan sağlamaktadır.

İster nakit çekim yapın ister axess üyesi işyerlerinden alışverişlerinizde kullanmak üzere artı paranızın % 80 oranındaki limitini taksitli artı para olarak kullanabiliyorsunuz. Malesef limitinizin tamamını taksitli olarak kullanamıyorsunuz. Artı para limitinizden taksitli olarak en az 50 TL tutarında para çekebileceğinizi de söylemekte yarar görüyorum. Peki artı para ile kaç taksit yapılıyor bir bakalım,

ATM (bankamatik) Nakit Çekimlerinde Taksit Sayısı : 11 Ay’dır.

POS Makinalarında Taksitli Alışveriş Sayısı : 9 Ay’dır.

Akbank Taksitli Artı Parayı Nasıl Çekebilirim?

Taksitli paranızı kullanbilmek için NEO kartınız ile en yakın AKBANK bankamatiğine gitmek olacaktır. Bunun için artı paranızın NEO kartınıza bağlı olması gerekmektedir. Eğer kartınız artı paranıza bağlı değil ise aşağıda artı paranızı nasıl kartınıza bağlatabilirsiniz.

Dilerseniz akbank artı para limitinizi kredi kartınıza da tanımlayarak kullanabilirsiniz. Fakat bunun için kredi kartınızın bankacılık işlemlerine açık olması gerekmektedir. Eğer bu işlemlerin tamamına sahipseniz ATM’lerden 11 taksite kadar taksitli artı para kullanabilirsiniz. Örnek bir hesaplama tablosunu sizler için aşağıda paylaşıyorum.

6 Ay Taksitli Artı Para Hesaplama Tablosu

Eğer örnek olarak artı para limitimizden 6 ay taksitle nakit kullanmak istersek aşağıdaki gibi bir ödeme planı çıkacaktır;

Çekilen Tutar Taksit Sayısı Taksit Tarihi Faiz Taksit Tutarı
500 TL 1 15.03.2020 4,67 TL 85,22 TL
500 TL 2 15.04.2020 6,08 TL 88,30 TL
500 TL 3 15.05.2020 4,91 TL 82,41 TL
500 TL 4 15.06.2020 3,72 TL 83,84 TL
500 TL 5 15.07.2020 2,50 TL 85,30 TL
500 TL 6 15.08.2020 1,27 TL 86,78 TL

Gördüğünüz gibi çok cüzzi meblağlar ve faiz oranları ile artı paranızı taksitlerle geri ödeyebiliyorsunuz.

Akbank Artı Paramı Vadesiz NEO Kartıma Nasıl Bağlayabilirim?

NEO kartınız veya kullanmakta olduğunuz kredi kartınıza akbank artı para limitinizi bağlayarak kullanabilirsiniz. EĞer kartınıza bağlı değil ve nasıl bağlatacağınızı merak ediyorsanız bu bilgiyi de sizlere aktararak makalemizi sonuçlandıracağız.

Artı Para’nızı Neo’nuza tanımlamak için Akbank Direkt İnternet üzerinden işlem başlatabilir veya Akbank müşteri hizmetlerine ait olan  444 2 525 veya 0 850 222 25 25’i arayabilirsiniz. Dilerseniz daha önce yazmış olduğum Akbank Serbest Hesap incelememi gözden geçirebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir