Akbank kimin ve sahibi kimdir sorusunun cevabı biraz zordur, bu soruya tek bir cevap sunmak zor. Büyük şirketlerin hisse senetleri zaman zaman işlem gördüğü için, sürekli değişiklikler olabilir. Akbank’a kimin ait olduğu hakkındaki soruları yanıtlamak için, Akbank’ın kuruluşundan bu yana Akbank’ın maceralarına bakacağız. Bu şekilde geçmişe ve günümüze ait sağlıklı bir şekilde öğrenebiliriz.

Ocak 1948’de, Hacı Ömer Sabancı’nın da dahil olduğu bu işadamları, bölgedeki pamuk çiftçilerine mali destek sağlamayı amaçladı. Akbank ilk şubesini Temmuz 1950’de İstanbul’da Sirkeci’de açtı. 1954 yılında Akbank Genel Müdürlüğü İstanbul’a taşındı. 1963 yılında Akbank, tüm finansal işlemleri otomatikleştiren bir sisteme taşındı.

Akbank’ın yurtdışı temsilcilikleri Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunmaktadır. Yaklaşık (94) milyar dolar Aktif sermayeye yakın olan Akbank, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri haline gelmiştir.

2017 yılında, “Dünya 500 En İyi Banka Markası” nı hazırlayan, marka finansmanı araştırmalarında üst üste altıncı yılıyla “Türkiye’nin En İyi Bankası Marka Ödülü” ne layık görüldü. Bu çalışmada Akbank, marka değeri için dünya çapında 500 bankanın 94’ü arasında yerini almıştır.

Akbank İle Ortaklık Yapan Kuruluşlar

Akbank kimin gibi soruları yanıtlamak için, Akbank’ın iştiraklerini de araştırmamız gerekiyor. Akbank’ta beş iştirak vardır.

Akbank Finansal Kiralama 1998 yılında kurulan Anonim Şirketi, 2005 yılında Akbank tarafından devralındı ve bağlı ortaklıklarına katıldı. Şirket, müşterilere çözümler sunarken aynı zamanda danışmanlık ve operasyonel destek hizmetleri sunmaktadır.

1996 yılında kurulan Akbank Yatırım Menkul Değerler, müşterilere hisse senedi, bono ve senet işlemleri, yatırım fonları ve vadeli işlem ticareti konularında aracılık hizmetleri sunmaktadır. Müşterilere kurumsal finansman konularında danışmanlık hizmetleri vermektedir.

2000 yılında kurulan Ak Asset Management Inc., sermaye piyasalarındaki kurumsal ve kişisel portföyler için portföy yönetim hizmetleri sunmaktadır. Şirketin% 99,99’u Akbank’ın bağlı ortaklığıdır.

  • Akbank N.V, tüm faaliyetlerini 2012 yılında tamamlamış ve Akbank AG ile birleştirmiştir.
  • Almanya’da faaliyet gösteren Akbank AG, kurumsal finansman hizmetleri vermektedir.
  • 2009 yılında Dubai Uluslararası Finans Merkezi’nde kurulan Akbank Dubai Limited, Akbank Dubai Limited’e M & A için aracı bir hizmet sunmaktadır. Akbank’ın bağlı ortaklığı olarak şirket, müşterilere fon sağlama, proje finansmanı ve kişisel bankacılık danışmanlığı ve aracılık hizmetleri sunmaktadır.

akbank yeni sahibi

AKBANK Güncel Şuan Ki Sahibi Kimdir ?

Bugün, eğer Akbank’ın  sahibi kim sorusu soruyor isek cevap Sabancı ailesidir. Akbank hisselerinin% 51’i serbest bırakıldı. Bu hisse halka, yerli ve yabancı yatırımcılar ve emeklilik fonları tarafından teklif edildi. Kalan% 49’u Sakıp Sabancı Holding ve Hacı Ömer Sabancı Holding’e aittir.

Hakan Binbaşıgil, Akbank Genel Müdürü olarak atandı. Suzan Sabancı Dinçer, aynı zamanda Akbank’ın yönetim kurulu olarak da görev yapmaktadır. Yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne ilgisi 2001 ekonomik krizinden bu yana artmıştır. 2007 yılında Akbank hisselerinin% 20’si ABD Bankacılığı devi CityBank’a 3.1 milyar dolara satıldı.

Akbank Tarihçe : https://www.akbank.com/tr-tr/Yatirimci-iliskileri/Sayfalar/Kisaca-Akbank.aspx

Ancak daha sonra, ABD krizi nedeniyle kentin hisselerinin bir kısmını sattı. Hisselerin satışından sonra, 2015 yılının ilk çeyreğinde CityBank’a ait olan Akbank hisselerinin tamamı geri çekilmiştir. Halen, Akbank hisselerinin% 49’u Sabancı Holding ve ilişkili taraflara aittir.

Akbank Devlete Ait Bir Banka Mı ?

Akbank yukarıda da belirttiğimiz gibi bir Devlet bankası olmayıp özel bir kuruluştur. Türkiye’deki Devlet Bankaları arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank Halkbank gibi bankalar önde gelmektedir. Tam detaylı listeye Devlet Bankaları Hangileri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir