Akbank serbest hesap nedir, avantajları ve özellikleri nelerdir inceleyeceğiz, günümüzde telefon ve akıllı tablet kullanımı her geçen gün artmakta bunu takip eden büyük bankalar müşterilerine yenilikler sunarak, müşterilerini hem mobil bankacılık hizmetlerine yöneltiyor hemde yeni olanaklar ve kampanyalar düzenliyor. Bizde sizlere bu gün bu ürünlerden bir tanesi olan Akbank’ın sunmuş olduğu serbest hesap hizmetiyle alakalı bilgiler aktaracağız.

Akbank serbest hesap sayesinde Akbank müşterileri birikimlerini ve paralarını yüksek faiz oranlarında değerlendirilmesini sağlamaktadır. Direkt Serbest Hesap’ı hemen açan kişilere % 14.50 oranında faiz uygulanmaktadır. Tanışma faizi olarak geçen bu oran, 3 ay boyunca uygulanmaktadır.

Akbank Serbest Hesap Nedir?

Akbank serbest hesap bankanızda bulunan vadeli hesabınızdan para çekseniz bile vadesi bozulmayan bir hesap şeklidir. Ayrıca akbank ilk kez hesap açacak olanlara tanışma faizi oranı olan % 9 faiz oranı ile jest yapıyor tabi bunun bir süresi var bu faizden sadece 45 gün süresince yararlanabiliyorsunuz. Hesabınızda bulunması gereken minimum tutar 1.000 TL olmalıdır.

Hesabınıza her para yatırdığınızda faiz işlemeye başlar ve para kazanırsınız, hesabınızdan para çekerseniz bir kaybınız olmaz paranız azaldığı için faiz getiriniz düşer yani kardan zarar diyebiliriz.Serbest hesap ile eski günlerdeki gibi aman vade bozulacak para çekmeyim yatırmayım derdi ortadan kalkmış oluyor.

Akbank Serbest Hesap Avantajları

Akbank Direkt Serbest Hesap kullananlar paralarını ya da birikimlerini, sunulan yüksek faiz oranlarıyla değerlendirebilmektedir. Direkt Serbest Hesap özellikleri ise şu şekilde olmaktadır:

 • Kişiler, mevduat hesapları üzerinden faiz kazanmak istediklerinde, herhangi bir vade beklemeden para yatırabilir ve de çekebilirler.
 • 1000 TL ve üzerindeki miktarlar için % 13.5 oranında faiz uygulanmaktadır.
 • Faiz uygulaması günlük yapıldığı için para çekilmek istendiğinde, herhangi bir kesinti yapılmaz.
 • İstenilen an, istenilen tutarda para yatırılabilir.
 • Hesaba para yatırılır yatırılmaz, faiz oranı işlemeye başlar ve kişinin parası değer kazanır.
 • Kişiler Direkt Serbest Hesapları üzerinden EFT ya da havale işlemlerini yapabilirler.
 • İlk Direkt Serbest Hesabı’nın açılmasıyla % 14.50 oranında faiz uygulanır ve bu oran 3 ay boyunca geçerlidir. 90 gün boyunca hoş geldin faizi olarak uygulanır. Süre dolduktan sonra, bankanın belirlediği faiz oranı uygulamasına geçilmektedir.

akbank serbest hesap nedir

Akbank serbest hesap  bankanın resmi sitesi üzerinden incelendikten sonra hesap açma işlemi gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı ya da bankanın mobil uygulaması üzerinden anında hesap açılabilmektedir. Açılan hesap üzerinden yine mobil uygulama ya da internet bankacılığı aracılığıyla EFT ve havale işlemleri de yapılabilir.

Akbank Serbest Hesabın Dezavantajları ve Eksi Yönleri

Serbest hesabın her nekadar pozitif ve olumlu yönleri olsa da hoşunuza gitmeyecek bir kaç faktörü de bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;

 • Aile içi ortak serbest hesap kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • Akbank serbest hesap ATM ve Bankamatiklerde kullanamazsınız.
 • Serbest hesap işlemlerinizi ancak Direkt Mobil Uygulamanızdan yönetebilirsiniz. Fiziki banka kanallarında işlem yapılamaz.

Bu saydığımız dezavantajları pozitif yanlarının yanında göz ardı edilebilir gibi duruyor.

Akbank Direkt Serbest Hesap Faiz Oranları

Kişiler, birikimlerini ya da mevcut paralarını değerlendirmek için Akbank’ın Serbest Hesabı’nı tercih edebilirler. Hesap açma işlemi için bankanın internet ve telefon bankacılığı, mobil uygulaması ya da şube hizmetleri kullanılabilir. Herhangi bir sorun oluşursa, Aynı kanallar üzerinden Akbank direkt serbest hesap şikayet işlemleri de yapılabilmektedir. Ne kadar birikime ne kadar faiz oranı uygulanacağı ise aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

 • Serbest hesap, 1.000 TL ile 250 bin TL aralığındaki birikimler için açılmak istendiğinde; % 14.5’ varan faiz oranı uygulanır.
 • 250 bin TL’nin üzerindeki birikimler için Serbest Hesap açılmak istendiğinde, uygulanan faiz oranı % 6 olmaktadır. Yani % 14.5’lik faiz oranı 250 bin TL üzerindeki tutarlar için geçerli değildir.
 • Tanışma ya da hoş geldin faizi olarak da uygulanan ve ilk 3 ay geçerli olan % 14.5 değeri, 1.000 TL ile 49.999 TL aralığındaki tutarlar için 3 ay sonrasında % 9 faiz oranına dönüşür.
 • 50 bin TL ile 99.999 TL aralığındaki miktarlar için 3 ay sonrasında uygulanan faiz oranı ise % 9.5 olmaktadır.
 • 100 bin TL ile 250 bin TL aralığındaki tutarlar için % 10.25 oranında faiz uygulanmaktadır. Birikim değeri 250 bin TL’nin üzerinde olduğu zaman uygulanan faiz oranı ise % 6 olmaktadır.

Bankanın internet sitesi üzerinden Akbank Direkt Serbest Hesap yorumlar kısmı aracılığıyla yukarıda belirtilen oranların detayları incelenebilmektedir.

Akbank Serbest Hesap Aylık Faiz Getirisi Hesaplama Tablosu

Serbest hesapta kazanç sağlama için 1000 TL üzeri bakiyeye çıkmanız gerekmektedir. Eğer ilk kez hesap serbest hesap açıyor iseniz bankanın kampanyası olan % 9 tanışma faizinden de yararlanabiliyorsunuz. Fakat bu faiz oranı sadece 45 gün ile geçerli olduğunu unutmamalısınız daha sonra bu faiz oranı aylık normal serbest hesap faiz oranı ile değişecektir. Şimdi dilerseniz ilk kez Akbank serbest hesap açtığınızı düşünelim ve tanışma faizi ile 45 günde ne kadar getiri kazanacaksınız bir tablo ile bakalım.

Hesaptaki Tutar Tanışma Faizi (% 9 ) 45 Günlük Kazanç Toplam Tutar
2.000 TL % 9 180 TL 2.180 TL
5.000 TL % 9 450 TL 5.450 TL
8.000 TL % 9 720 TL 8.720 TL
10.000 TL % 9 900 TL 10.900 TL

Gördüğünüz gibi 45 günlük kazançlar oldukça hatrı sayılır rakamlar.

Akbank Direkt Serbest Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank Direkt Serbest Hesap, bankanın internet bankacılığı ve mobil uygulamasına özel bir üründür. Bu bakımdan başvuru işlemleri internet üzerinden ya da mobil uygulama aracılığıyla yapılmalıdır. İnternet bankacılığı kullanılarak yapılacak başvuru işlemleri;

[safir_note type=”sari” text=”Öncelikle bankanın resmi internet adresine girilip, ürünler kısmından Direkt Serbest Hesap ürünün tıklanmasıyla başlar. Ardından çıkan sayfada hemen başvur alanı tıklanmalıdır. Bu alanda, kişiden müşteri numarası ya da T.C kimlik numarası ve Akbank internet bankacılığı şifresi istenmektedir.”]

Bilgiler eksiksiz bir biçimde girildikten sonra başvuru işlemi tamamlanır. Aynı yöntem mobil uygulama için de geçerlidir.

Akbank Serbest Hesaptan Hesap İşletim Ücreti Alınır Mı?

Akbank Serbest Hesap hesap işletim ücreti kesintisinin yapılmadığı vadeli bir üründür. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalar üzerinden açılabilen hesaba, yine aynı kanallar üzerinden para transferi ile para yatırıp, para çekilebilmektedir.

Serbest Hesap, şubeler üzerinden de açılabilir. Şubeler üzerinden açılan hesaba belirli bir nakit girişi yapılmalıdır. Hesap kapatılmak istendiğinde, yine şubeler aracılığıyla hesaptaki nakit çekilerek, kapatma işlemi yapılabilir. Dilerseniz yine Akbank ürünü olan Artı parayı inceleyebilirsiniz. Bknz. Akbank Artı Para Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir