finanskredirehberi.com

Altına 8 Taksit Yapan Kredi Kartları Hangileri?

Tarih: 03.11.2017
Güncel: 30.10.2019
kredi kartı ile taksitli altın almak

Gerek altına yatırım yapmak isteyen ancak nakit birikimi bulunmayan gerekse de farklı nedenlerle altın almak isteyen kişiler kredi kartı ile altın alımını tercih edebilmektedir. Altına taksit yapan kredi kartları ile avantaj sağlayan  kuyumcular, bankaların gerekli anlaşmaları yaparak kredi kartına taksitle altın alışverişi yapılmasına müsaade etmesiyle bireyler artık altına taksit yapan kartlar ve komisyon oranlarını merak etmektedir.

Akıllara takılan soru işaretleri olan kredi kartına altın kaç taksit alınır, altına taksit sayısı ve kredi kartına altın kaç taksit oluyor hepsini cevaplamaya çalışacağız. Kültürümüzde yaygın olan düğün ve merasimlerde genellikle altın ve para takılmaktadır.

Altının son dönemdeki yüksek çıkışından sonra kişiler bu tur merasimlere altın almakta zorlandıklarından, tercihleri ya gram altın oluyor veya çeyrek almak zorunda iseler sarraflardan kredi kartı kullanarak taksitli altın almak durumunda kalıyorlar.

Altına Taksit Yapan Kredi Kartları İçin “BDDK” Açıkalaması

Bilindiği üzere ülkemizde kredi kartı ile ilgili uygulamalarda karar merci Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’dur. BDDK hem kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılabilecek sektörleri belirlemekte hem de kredi kartına yapılabilecek taksit sınırlamasına karar vermektedir. Bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartları farklı olup, sınırlamalar daha ziyade bireysel kredi kartlarına getirilmektedir.

Kuyumcular tarafından yasa dışı olarak komisyonculuk yapıldığının belirlenmesi üzerine BDDK ilk olarak kredi kartına taksitle altın alınmasını yasaklamıştı.

Ancak daha sonra kuyumcuların verilen bu karardan son derece olumsuz etkilenmesinin ardından bu karar esnetildi ve kredi kartından taksitle altın satışı yapılması için 4 taksitle altın satışı yapılması hakkı tanındı.

İlgili Konu : Kuyumcudan Senetle Altın Alma 

Altına Taksit Yapan Kartlarda Taksit Sınırlaması Kalktı Mı?

Kredi kartı ile taksitle altın almak isteyen kişilere sunulan maksimum taksit hakkı 4 taksittir. Ancak sunulan kredilendirme koşulları hem kullanmış olduğunuz kredi kartı platformuna hem de alışveriş yapacağınız kuyumcuya göre değişkenlik gösterir. Çünkü her kuyumcu müşterisine taksitle altın satışı yapmak istemeyeceği gibi bankaların büyük bir bölümü de bu alanda sınırlamalar getirmektedir.

kuyumcudan kredi kartı ile altın alma

Günümüzde kredi kartsız taksitle altın almak çok zor bir işlem olduğu için genelde ya insanlar kredi kartına 4 taksitle altın almayı tercih etmekte ya da alışveriş kredisi kullanarak 48 ay vadeli altın almayı tercih etmektedir.Aynı zamanda bu durum kredi notu durumunuzu hiçbir şekilde etkilememektedir.

Güncelleme : 30.10.2019

Altına taksit sayısı son düzenleme ile 8 taksite çıktı, bu haberimizi güncelleme gereği duyduk kuyumculardan kredi kartlarınız ile 8 taksite kadar taksitle altın alabilirsiniz.

Taksitle Altın Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Evet, anlaşmalı bankaların kredi kartı ürünleri ile kuyumculardan taksitle çeyrek altın satın alabilirsiniz. Bunun için taksitli altın satışı yapan kuyumcuları ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu alışverişiniz esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bunun için ödeyeceğiniz komisyon tutarıdır. Çünkü bazı kuyumcular altın alım satımı için taksitle alışveriş imkânı sunmaktadır. Bazı bankalar ise oldukça yüksek komisyon oranı talep etmektedir.

Yapacağınız bu alışverişten karlı çıkmak için buna dikkat edilmesi çok önemlidir. Altın alıp satarak nakit para bulmak isteyen kişilerin de bu yöntemle hem altın alış satış farkı arasında zarar etmeleri hem de komisyon ödemeleri nedeni ile dikkatli bir şekilde karar vermeleri gerekir.

İlgili Konu : Vadeli Altın hesabı

Kredi kartı limiti müsait olan kişilerin bu yöntem yerine kredi kartından taksitli nakit avans çekmeleri çok daha doğru bir karar olacaktır. Çünkü taksitli nakit avans ile çok daha düşük bir masraf ve faiz tutarı ödenerek nakit ihtiyacı giderilebilir.

kredi kartı ile sarraftan alışveriş

Ancak komisyonsuz taksitli nakit avans kullanılacak olması durumunda nakit avans çekmek yerine bu yöntem de kullanılabilir. Burada karar verme aşamasında her iki seçenekte masaya yatırılmalı, iki yöntemde de ödenecek olan toplam maliyet dikkate alınarak en avantajlı borçlanma yöntemi belirlenerek buna göre karar verilmelidir. Birikim yapmak istemesine rağmen bir türlü elinde para tutamayan kişiler içinde kredi kartına taksitle altın alma yöntemi benimsenebilecek bir yöntemdir.

Bu yöntem sayesinde kişi borca girdiği için zorunlu olarak kredi kartı taksitlerini düzenli ödemek için daha az para harcarken aynı zamanda da bu şekilde para biriktirmiş olur. Özellikle de komisyonsuz taksitle altın satışında bulunan kuyumcular tıpkı güne girmiş gibi size altın yatırımı yapma fırsatı sunacaktır.

Taksitli Altın Alışlarında Kredi Kartı Komisyonu “Ne Kadar”

Kredi kartı ile altın almakdan daha önemli olan şey kredi kartı ile aldığınız altınlara ödeyeceğiniz komisyon oranıdır. Altında ürünlere göre farklılık gösteren komisyon oranları ile karşılaşabilirsiniz. Neden derseniz örneğin siz bir cumhuriyet altınını 5 taksit ile almak isterseniz normal fiyat 1000 TL ise, kredi kartına komisyon kesileceğinden dolayı bu rakam 1.150 TL ye çıkacaktır.

Fakat komisyonsuz bir şekilde kredi kartı kullanmadan alacağınız cumhuriyet altını 1000 TL gibi bir rakama nakit olarak satılacaktır. Eğer kredi kartı ile altın alma konusunda kararınız kesin ise kuyumcu ve sarrafları gezerek en uygun komisyon oranını bulana kadar altınlarınızı almamalısınız. Kredi kartı komisyonu kimi yerde size 50 TL kimi yerde 25 TL zarar ettirecektir.

Kredi Kartına Taksitli Altın Almak İçin Ticari Kredi Kartları Doğru Tercih

Hemen neden ticari kredi kartları daha avantajlı diyebilirsiniz, hemen açıklayalım bireysel olarak aldığınız bir kredi kartının sınırları bellidir ve sadece puan kazanmanızı sağlar fakat ticari kredi kartlarının kullanım kapsamları daha geniştir. Eğer siz bireysel bir kredi kartı ile altın almak isterseniz en fazla 3 veya 4 ay alabilecek iken ticari kredi kartı kullanarak taksitle altın alırsanız, taksit sayınız 9 ile 12 aya kadar çıkacaktır.

Ayrıca ticari kredi kartlarıyla altın alışverişlerinde ödeyeceğiniz komisyon faiz oranı da daha düşük bir oran olacaktır. Bu yüzden altın almak istiyorsanız bir yakınınızın veya dostunuzun ticari kredi kartını kullanarak altın almak daha mantıklı gözüküyor.

Maddi Tutarı Yüksek Taksitli Altınlar Almak İçin Kredi Kampanyaları İyi Seçenek

Artık bankalar müşterilerinin her türlü talebine yanıt vermek istiyor. Sadece kredi veren bir kurum olmaktan çıkıp bireylerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek kampanyalar düzenlemektedir. Son zamanlarda özellikle yaz aylarında düğünlerde takılacak altınlar yüksek maliyet tuttuğu için altınları taksitle alabilecekleri kredi kampanyaları düzenlemektedir.

Eğer kredi kartı limitiniz alacağınız altınlar için yeterli değil ise altın için kredi kampanyalarını takip edebilir ve altınlarınızı taksitle alabilirsiniz. Mesela hemen verdiğimiz bu linkten Denizbank Altın Kredisi kampanyasına göz atabilirsiniz

Yine kredi kullanarak taksitli altın alışverişlerinde ticari yani kobilere daha uygun avantajlar ve vadeler uygulanmaktadır. BknzTaksitli KOBİ kredisi için Başvuru

Altına Taksit Sınırlaması (Engeli) Kalktı 4 Taksit Dönemi Başladı

Aylar önce kredi kartına taksitle altın almak yasaktı fakat 6 ay önce alınan karar ile kuyumculardan ve sarraflardan taksitle altın almanın önü kanunen açıldı. Daha evvel kuyumcular kredi kartı ile altın almak isteyen müşterilerinden ancak tek çekim yaparak satış yapabiliyordu.

Tek çekim ile 10.000 TL tutarında bir altın alındığında bir ay sonra çekilen 10.000 TL tutarında altın tutarının nakit olarak ödenmesi gerekiyordu. Fakat şimdi alacağınız tüm altınları sarraflardan 4 taksit ile kredi kartınızı kullanarak alabileceksiniz.

Kredi Kartına Taksitle Alınabilecek Altın Ürünleri

Yeni çıkarılan kanun ile altına taksit getirilmiş olsa da bu sadece işçilik gerektiren ürünleri yani kolye, bilezik, bileklik, küpe, kelepçe, takı seti gibi ürünleri kapsamaktadır. Haricindeki gram altın, saf altın, külçe altın, çeyrek altın için taksitlendirme yapılmamaktadır.

İşleyiş bu şekilde belirlense de kuyumcular kendi insiyatifini kullanarak diğer ürünleri de sizlere kredi kartına taksitli bir şekilde satabilir. Bu tamamen kuyumcu ile olan diyaloğunuza bağlıdır. Sizlere bu konuda daha fazla bilgi aktaracak videomuzu ekliyoruz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Altına 8 Taksit Yapan Kredi Kartları Hangileri?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Altına 8 Taksit Yapan Kredi Kartları Hangileri? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ali AKIN dedi ki:

    paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Kötü sicili olanlara hangi banka kredi verir ?

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
18 yaş altına kredi kartı veren bankalar
Reşit Olmayan (18 Yaş Altına ) Kredi Kartı Veren Bankalar

18 yaş sınırı olmadan kredi kartı veren bankalar,...

iyi kredi notuna nasıl ulaşılır
7 Soru Cevapla Kredi Notu Neden Düşer (ADIM ADIM TAKİP)

Bankadan kredi çekmekten kredi kartı onayı almaya, araç...

x