Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

 

Gerek altına yatırım yapmak isteyen ancak nakit birikimi bulunmayan gerekse de farklı nedenlerle altın almak isteyen kişiler kredi kartı ile altın alımını tercih edebilmektedir. Bazı bankalar kuyumculuk sektöründeki firmalar ile anlaşmalar yaparak kredi kartına taksitle altın alışverişi yapılmasına müsaade edebilmektedir.

Kültürümüzde yaygın olan düğün ve merasimlerde genellikle altın ve para takılmaktadır. Altının son dönemdeki yüksek çıkışından sonra kişiler bu tur merasimlere altın almakta zorlandıklarından, tercihleri ya gram altın oluyor veya çeyrek almak zorunda iseler sarraflardan kredi kartı kullanarak taksitli altın almak durumunda kalıyorlar.

Bizde bu yazımızda kredi kartı ile altın alışverişi hakkında merak ettiğiniz herşeyi sizlere açıklamaya çalışacağız.

Altın Alımında Kredi Kartına Taksit Var Mı ?

Bilindiği üzere ülkemizde kredi kartı ile ilgili uygulamalarda karar merci Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’dur. BDDK hem kredi kartı ile taksitli alışveriş yapılabilecek sektörleri belirlemekte hem de kredi kartına yapılabilecek taksit sınırlamasına karar vermektedir. Bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartları farklı olup, sınırlamalar daha ziyade bireysel kredi kartlarına getirilmektedir.

Kuyumcular tarafından yasa dışı olarak komisyonculuk yapıldığının belirlenmesi üzerine BDDK ilk olarak kredi kartına taksitle altın alınmasını yasaklamıştı.

Ancak daha sonra kuyumcuların verilen bu karardan son derece olumsuz etkilenmesinin ardından bu karar esnetildi ve kredi kartından taksitle altın satışı yapılması için 4 taksitle altın satışı yapılması hakkı tanındı.

 

KUYUMCUDAN SENETLE ALTIN : https://finanskredirehberi.com/senetle-kuyumcudan-altin-satin-alma-veresiye-taksitle/

Kredi Kartı İle Altın Kaç Taksit Alınabilir ?

Kredi kartı ile taksitle altın almak isteyen kişilere sunulan maksimum taksit hakkı 4 taksittir. Ancak sunulan kredilendirme koşulları hem kullanmış olduğunuz kredi kartı platformuna hem de alışveriş yapacağınız kuyumcuya göre değişkenlik gösterir. Çünkü her kuyumcu müşterisine taksitle altın satışı yapmak istemeyeceği gibi bankaların büyük bir bölümü de bu alanda sınırlamalar getirmektedir.

kuyumcudan kredi kartı ile altın alma

Günümüzde kredi kartsız taksitle altın almak çok zor bir işlem olduğu için genelde ya insanlar kredi kartına 4 taksitle altın almayı tercih etmekte ya da alışveriş kredisi kullanarak 48 ay vadeli altın almayı tercih etmektedir.Aynı zamanda bu durum kredi notu durumunuzu hiçbir şekilde etkilememektedir.

Kredi Kartına Taksitle Çeyrek Altın Alımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evet, anlaşmalı bankaların kredi kartı ürünleri ile kuyumculardan taksitle çeyrek altın satın alabilirsiniz. Bunun için taksitli altın satışı yapan kuyumcuları ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu alışverişiniz esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bunun için ödeyeceğiniz komisyon tutarıdır. Çünkü bazı kuyumcular altın alım satımı için taksitle alışveriş imkânı sunmaktadır. Bazı bankalar ise oldukça yüksek komisyon oranı talep etmektedir.

Yapacağınız bu alışverişten karlı çıkmak için buna dikkat edilmesi çok önemlidir. Altın alıp satarak nakit para bulmak isteyen kişilerin de bu yöntemle hem altın alış satış farkı arasında zarar etmeleri hem de komisyon ödemeleri nedeni ile dikkatli bir şekilde karar vermeleri gerekir.

ALTIN HESABI : https://finanskredirehberi.com/vadeli-altin-hesabi-nedir-nasil-hesap-acilir-avantajlari-nelerdir/

Kredi kartı limiti müsait olan kişilerin bu yöntem yerine kredi kartından taksitli nakit avans çekmeleri çok daha doğru bir karar olacaktır. Çünkü taksitli nakit avans ile çok daha düşük bir masraf ve faiz tutarı ödenerek nakit ihtiyacı giderilebilir.

kredi kartı ile sarraftan alışveriş

Ancak komisyonsuz taksitli nakit avans kullanılacak olması durumunda nakit avans çekmek yerine bu yöntem de kullanılabilir. Burada karar verme aşamasında her iki seçenekte masaya yatırılmalı, iki yöntemde de ödenecek olan toplam maliyet dikkate alınarak en avantajlı borçlanma yöntemi belirlenerek buna göre karar verilmelidir. Birikim yapmak istemesine rağmen bir türlü elinde para tutamayan kişiler içinde kredi kartına taksitle altın alma yöntemi benimsenebilecek bir yöntemdir.

Bu yöntem sayesinde kişi borca girdiği için zorunlu olarak kredi kartı taksitlerini düzenli ödemek için daha az para harcarken aynı zamanda da bu şekilde para biriktirmiş olur. Özellikle de komisyonsuz taksitle altın satışında bulunan kuyumcular tıpkı güne girmiş gibi size altın yatırımı yapma fırsatı sunacaktır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
maaş gelirine göre kredi hesaplama
Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim ?

Bankaların kredilendirme politikalarında taviz vermedikleri konulardan biri de...

finansbank kredi go nedir
Finansbank Anında Kredi Uygulması Kredi Go Nedir ?

Son zamanlarda Tv reklamlarında ve dijital ortamlarda sıkça...

x