En kârlı altın hesabı açan bankalar hangileri ve bu bankaları avantajlarına göre sıraladık, günümüzde birikim yapmak istediğimizde aklımıza ilk gelen fikirler USD ve EUR biriktirerek karlı bir birikim sağlamaktır. Fakat son dönemde giderek çoğalan ve bankaların ve finans kurumlarının da çeşitli kampanyalar yaptığı altın hesapları ortaya çıkmıştır. Bu makalemizde altın hesabı açan bankalar ve yanı sıra en avantajlı altın hesabı hangi bankada sorularının yanıtlarını arayacağız.

Daha önce elimizde bulunan altınlarımızı genellikle herhangi bir bankada kasa kiralayarak bu kasanın içerisinde güvenli olarak saklayabiliyorduk halada devam ediyor, fakat altın hesaplarının ortaya çıkması ile birlikte bankaların kiralık kasalarına hem ücret ödemiyoruz hem de altın hesaplarından istediğimiz vakit internet şubesi aracılığı ile de altın alabiliyor ve bozdurabiliyoruz. Bu büyük kolaylık olan Altın hesabı nedir? aşağıdaki yazımızda detaylıca inceleyeceğiz.

Altın hesabı, birikimlerini bankalarda değerlendirenlerin gerek elinde bulunan altınları gerekse altın alarak birikim sağlamaları için bankalar tarafından açılan hesaplara denir. Gerçek kişilerin yanı sıra kurumsal piyasaya da çalışan kobilerin de yatırım araçları arasında altın hesabı bulunmaktadır.

Altın Hesabı Açan Bankalar

Genellikle vatandaşlar ellerinde bulunan çeyrek altın, tam altın, bilezik, yüzük, küpe, de dahil tüm işlenmiş altınlar için altın hesabı açabilirler. Genelde bankaların altın günleri adı altında belli günleri bulunmaktadır. Bankalarda bu günlerde altın eksperleri bulunmaktadır. Altın hesabı açacak olan kişiler bu günlerde ziynet eşyaları ile birlikte giderler ve bankadaki altın eksperi altınların değerini belirler. Bu tutarda kişiye altın hesabı açılır ve altın değerinde işlem görmeye başlar.

Bankalar bu tutar üzerinden altın hesabı olan kişiye ayrıca faiz avantajı da sunuyor. Hem altın hesabı ile altınlar değerlenirken hem de tüm toplam değer üzerinden faiz geliri sağlamış oluyorlar. Altın hesabı açmak istiyorsanız en iyi tercih edebileceğiniz ve altın hesabınızı en avantajlı şekilde açabileceğiniz bankalar listesi aşağıdaki gibidir.

Altın hesabı açan bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti BBVA
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi
 • Albaraka Türk
 • KuveyTürk
 • Halkbank

Bu bankalar, genel olarak en çok tercih edilen bankalar arasında yer alıyor. VakıfBank, Ziraat ve Halkbank kamu bankası olması sebebiyle çok uygun fiyatlarla altın hesabı açmanızı, birikimlerinizi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Altın hesapları tamamen tercihinize göre şekillenebiliyor ve hepsi de internet üzerinden kontrol edilebilir şekilde tarafınıza sunuluyor.

İnternet bankacılığı ve mobil uygulamaları kullanarak altın bozdurabilir, altın satın alabilir ve güncel durumları takip edebilirsiniz. Altın fiyatlarındaki değişimleri de yine bankaların sunduğu bildirim özellikleri ile anında takip edebilirsiniz. Böylece ani yükseliş ve düşüşlerde daha kârlı sonuçlar elde etmeniz oldukça mümkün.

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Biriken Vadesiz Altın Mevduat Hesaplarında olan altınlar, 1000-1000 saflıkta olan altınlar olup, Hesap açılırken ve alım ya da satım yapılırken fiziki altın kullanılmamaktadır.

Ödeme olarak ister periyodik ister haftalık, günlük yada aylık / 3 aylık yapabilirsiniz istendiği kadar ödeme yapılabilir herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

Biriken Vadesiz Altın Mevduat hesabında verilen talimat isterseniz belli bir gram alımı şeklinde yada belli bir tutar şeklinde olabilir.Örneğin her ay 1 gram altın alınacaktır, yahut her ay 100 TL’ye tekabül eden  bir altın alınacaktır.

Hesabınızda para olmaması durumunda talimat iptal edilmeyecek olup, bakiye müsait olduğunda hesaptan tahsil edilerek altın alımı yapılacaktır. Sorular ile ilgili Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri 0850 220 00 00 ile iletişime geçebilirsiniz.

Garanti BBVA Altın Hesabı 

Garanti bankası altın hesabının özelliklerinden bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Türk Lirası olarak yada USD karşılığında gram olarak altın alım satım işlemi yapabilirsiniz.
 • Vadesiz Türk Lirası ya Dolar hesabınız ile yapacağınız altın alım ve satım işlemlerinde en az limit 1 gram olup en yüksek limit 3000 gramdır. Net Gram olarak hesaplanır.
 • Vadesiz Altın Hesabınızdan farklı bankalardaki tüm altın hesaplarınıza gram olarak altın havalesi yapabilirsiniz. Birikimli altın hesabı yada vadesiz altın hesabı olup olmaması etkilemiyor.
 • Vadesiz altın hesabında hesap işletim ücreti ödenmez. Sorularınız için Garanti BBVA çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. 444 0 333

avantajlı altın hesabi açan bankalar

Kuveyt Türk Bankası Altın Çağı Hesabı

Kuveyt Türk bankası altın hesabı açan bankalar arasında öncelikte gelmektedir. Bankanın çok tercih edilmesinin sebebi altın hesabı olarak çok fazla seçenek sunmasıdır.Bankanın hizmetleri arasında altın cari hesapları altın toplama günleri, altına katıl hesap sistemiyle Türkiye’de faizsiz altın hesabı getirisi olan ilk hesaptır. Bu linkten https://www.kuveytturk.com.tr/bireysel/altin-bankaciligi/altin-hesaplari/altina-altin-katilma-hesabi bu konuda daha detaylı bilgi almanız mümkün.

Yine Bankanın ziynet altın hesabı olan ürünü ile altın günlerine getirdiğiniz ziynet eşyalarınız ve takılarınız 24 ayar karşılığında bankadaki hesaplarınıza yatırılmaktadır. Bu hesabı açabilmeniz için en az 10 gram altınınız olması gerekmektedir. Vade seçenekleri ise 3 yıl yada 1 yıl olarak tercih edilebilmektedir.

Kuveyt Türk Altın Toplama Günleri İçin : Tıklayınız

Bu konumuzda altın hesabı açmanın faydalarını daha detaylı ele almıştık Altın Hesabı Açmak Mantıklı Mı derseniz bu makaleme göz gezdirebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı Özellikleri

 • Vakıfbankın Altın Çağı Hesabında altın alım satım işlemleri 1 gram ve katları olarak yapılır.
 • Altın Çağı Hesabından herhangi bir masraf komisyon yada hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Altın Çağı Hesabında birikimlere faiz uygulanmamakta olup altın arttıkça hesaptaki paranızda artacaktır.
 • Altın Çağı Hesabı ile altın alış ve satış işlemlerinde avantajlı kur imkanı sağlamaktadır.
 • Altın hesabı ile ilgili tüm işlemleri ATM, İnternet Bankacılığından yapabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi VakıfBank altın hesabı konusunda en çok tercih edilen bankalar listesinde başı çekiyor. Siz de Vakıfbank müşterisi olmasanız bile herhangi bir şubeye giderek Fiziksel veya yatırım bazında altın hesabı açabilirsiniz. Altın hesabınızı fiziksel olarak açmak istiyorsanız daha farklı detaylarının olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette bazı kişiler faiz uygulamasından faydalanmak istemeyebiliyor. Siz de faiz işlemeden sadece altın yatırımı yapmak istiyorsanız, bunu banka çalışanına bildirerek hesabınızın faizsiz olarak açılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.