finanskredirehberi.com

Altın Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

Tarih: 14.07.2018
Güncel: 08.11.2019
altın kredisi alma şartları

Altın kredisi başvurusu ile altına yapılacak yatırımlar daha güvenli koşullarda gerçekleştirilebilir. Altın yatırım amacıyla en çok tercih edilen ürünlerden birisi olduğu için bankalar da bu konuda çeşitli ürünler geliştirmeye başladı. Altının evlerde saklanması güvenli bir yöntem değildir. Altınlarını daha güvenli bir ortamda saklamak isteyenler, altın kredilerinden önce banka kasalarında saklamayı tercih ediyordu. Günümüzde ise altın hesapları ön plana çıkmaya başladı.

Altın hesabına sahip olmanın altınların güvenliğini sağlaması dışında farklı avantajları da bulunmaktadır. Banka müşterileri, altın hesaplarını teminat olarak gösterip bireysel kredi avantajlarından da faydalanabilirler.Bankaların altın ile ilgili sunduğu ürünler yalnızca bireysel müşterilere yönelik değildir. Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren işletme ve firmalar için de çeşitli kampanyalar sunulmaktadır.

Kuyumcu kredisi olarak da bilinen bu ürünlerden faydalanarak, uygun faiz oranları ile kredi kullanılabilir. Bu kredilerin geri ödemesi de altın cinsinden olabilmektedir. Bazı bankalar, faizsiz altın kredisi kampanyaları da düzenleyebilmektedir. Bankalardan altın hesabı ya da altın kredisi için hizmet almak isteyenler Denizbank, TEB, Vakıfbank, Akbank, İş Bankası, HSBC ve Kuveyt Türk bankaları altın kredisi veren bankalar arasında sayabiliriz.

Altın Kredisi İçin Akbank’tan Kuyumcu Paketi

Akbank altın kredisi, kuyumcu destek paketi adı altında sunulmaktadır. Kuyumculuk sektöründe görev yapan işletme sahipleri, nakit ihtiyaçlarını gidermek için bu paketi kullanabilir. Krediye ek olarak Altın Mevduat Hesabı, Altın Fonu, İşlek Kredi, Taksitli Ticari Kredi, Ticari Artı Para Kredisi, Çek Karnesi ve Kiralık Kasa gibi hizmetler de yer almaktadır. Altın Mevduat Hesaplarından, bir yıllık süre için hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Kiralık kasa hizmetinden yararlananalar, %50 indirim hakkına sahip olmaktadır.

Paketin bir diğer avantajı ise 3 aylık süre içerisinde şubelerden 10 adet havale işlemi masrafsız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Akbank Direkt İnternet kullanılarak gerçekleştirilecek tüm havalelerde, herhangi bir adet sınırı olmadan, masraf alınmamaktadır.

KOBİ’ler İçin Denizbank Altın Kredisi Fırsatı

Denizbank altın kredisi, KOBİ’lerin yararlanabileceği hizmetler arasındadır. Kuyumculuk sektöründe çalışan, altın üreten ya da altın satışı gerçekleştiren ticari işletmelere özel altın kredisi fırsatı sunulmaktadır. Altın kredisine ek olarak, Perakendeci Kuyumculara Özel Eşit Taksitli Altın Kredisi sunulmaktadır. Her ay eşit taksitlerle ödenecek kredinin vade süresi 24 aydır. Ödemeler nakit olarak gerçekleştirilebileceği gibi, muadili döviz cinsinden olacak şekilde kilo altınla da gerçekleştirilebilir.

Altın kredisi için ise daha kısa bir vade süresi tanınmaktadır. 12 ay vade ile altın kredisi kullanılabilir. Altın cinsinden ödenen kredinin geri ödemesi de altın cinsindendir. Kredide erken kapama seçeneği de bulunmaktadır. Krediye başvuru yapmak isteyenler, gerekli belgeler ile birlikte şubeleri ziyaret etmelidir.

altın kredisi veren bankalar hangileri

Denizbank, kuyumculuk sektöründe imalatçı olarak çalışan işletmelere özel bir kredi daha sunmaktadır. İmalatçı Altın Destek Kredisi olarak sunulan kredi, 12 ay vade seçeneği barındırır. Krediyi kullanan kişiler 3 ay ödeme yapmama seçeneğine sahiptir. 3 ay ödeme yapmamayı tercih edenlere 9 ay vade kullandırılmaktadır. Kilo altın olarak sağlanan kredinin geri ödemesi gram bazında gerçekleştirilmektedir. Kişinin riski azaldıkça kredi limit boşluğu artar.

Denizbank altın dışında gümüş ile ilgili de kredi hizmeti sağlamaktadır. Kuyumculuk yapan, gümüş işleyen ya da gümüş işçiliği ile gelir elde eden KOBİ’ler, Gümüş Kredisi’nden faydalanabilir. Eşit taksitli, spot ya da erken kapama opsiyonlu spot şeklinde kredi kullanılabilmektedir. 24 aya kadar vade kullanmak mümkündür. Külçe ya da granül şeklinde alınan kredinin geri ödemesi de yine külçe ya da granül şeklindedir.

TEB Bankası Altın Kredisi Başvuru Seçenekleri

TEB, kuyumculuk sektöründeki KOBİ’lere özel taksitli altın kredisi sunan bankalar arasında yer almaktadır. Bu kredilerden küçük kuyumcular, imalatçılar ve perakendeciler yararlanabilir. 250 gram bazından başlayan kredi, 36 ay vade ile kullanılabilmektedir. Kredi geri ödemesinde aylık eşit taksitlendirme yapılır. TEB’in altın kredisi dışında Kuyumcu Paket Sigortası, Altın Hesabı, Altın Fonu Yeni Altın Çağı, TEB Altın Forward hizmetleri de bulunmaktadır.

TEB’in sunduğu altın kredilerinden yararlanmak isteyenler, Kuyumcular Odası ya da ticaret odalarından Faaliyet Belgesi almalıdır. Son 3 yıla ait mali tablo, imza sirküleri, işletmenin tapu fotokopisi, şirket kuruluş gazetesi, vergi levhası ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile krediye başvuru yapılabilir.

Vakıfbank’tan Kuyumculara Özel Altın Kredileri

Kuyumculuk ülkemizdeki en önemli sektörlerden birisidir ve bankaların da bu sektöre özel olarak sundukları çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Vakıfbank, kuyumculuk sektöründe çalışan işletmelere sunduğu altın kredisinde kısa vadeler kullanmaktadır. Vakıfbank altın kredisi, nakit para ya da altın olarak verilebilmektedir. İmalatçılar ya da kuyumcular krediden faydalanabilmektedir. Vakıfbank altın kredileri ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler en kısa sürede şubelere müracaat etmelidir.

Altın Biriktiren Vatandaşların Yararlanabileceği Ürünler

Günümüzde pek çok banka, yastık altlarında biriktirilen altınların altın hesaplarına aktarılması konusunda kampanyalar düzenlemektedir. Altınlarını bankalarda, güvenli bir şekilde saklamak isteyenler, bankalardaki bireysel altın hesaplarını tercih ederek yatırımlarını güvence altına alabilir. Ayrıca daha önceki konularımızda senetle altın alma konusundan bahsetmiştik. Dilerseniz bu konuya Kuyumcudan Senetle Altın Nasıl Alınır? başlıklı bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Altın Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi derecelendirme kuruluşu
Ülkelerin Kredi Notunu Belirleyen Kurum ve Kuruluşlar

Ülke kredi puanı, rating kuruluşları adı verilen kuruluşlar...

faiz koridoru oranları
3 Basit Başlıkta Faiz Koridoru Nedir?

Faiz koridorunun tanımı, döviz kurlarında önemli gelişmeler yaşandığında...

x