finanskredirehberi.com

Altın Yatırımı Uzun Vadede Kazandırır Mı?

Tarih: 30.11.2018
Güncel: 08.12.2018
altın yorumları ve altın yatırımı

Altın yatırımı yapmak uzun vadede kazançlı mıdır sorusu, her vatandaşın zaman zaman sorduğu bir sorudur. Günümüzde pek çok vatandaş, kendini güvenceye almak adına yatırım yöntemlerine yönelmektedir. Yatırım, uzun vadede mevcut paranızı korur ve ihtiyaç duyduğunuzda bu birikimden yarar sağlamak için olanak sağlar.

Herhangi bir borcu bulunan vatandaşların, yatırım alanına yönelmeden önce mevcut borcunu giderecek finansal çözümler üretmelidir. Yatırım, elindeki fazla parayı ilerleyen zamanlarda da kullanabilmek için kullanılan bir para biriktirme metodudur. Günümüzde yatırım yapmanın onlarca farklı yolu vardır. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlar, tüm bu yatırım yollarını çok iyi bir şekilde araştırmalı ve kendisine hem uzun hem de kısa vadede en çok yararı sağlayan yatırım türünde karar kılmalıdır.

Vatandaşların tüm bu yatırım türleri hakkında bilgi sahibi olması daha verimli bir yatırım süreci için oldukça gereklidir.

Altın Yatırımı Nedir?

Altın yatırımı, günümüzde en çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden biridir. Bunun en önemli nedeni, altın yatırımının günümüzde ortaya çıkan onlarca dijital yatırım sisteminin yanında bir yanıyla geleneksel bir özellik taşımasıdır. Bu özelliği sayesinde, çok uzun süredir aynı talebi görmeye devam etmektedir.

Altınla yapacağınız yatırım için izleyebileceğiniz iki yol vardır. İlk yöntemde, altınınızı eski yöntemlerle evinizde muhafaza ederek yatırım yapabilirsiniz. Ancak bu yöntem oldukça riskli olduğu için genellikle tavsiye edilmez. Altın gibi değerli bir madenin daha güvenli ve profesyonel bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Evde sakladığınız altınlarınız, herhangi bir güvenlik açığında ciddi sıkıntılara yol açabilir.

İkinci yöntem ise altın yatırımı için bankaları tercih etmektir. Günümüzde pek çok bankanın altın yatırımı seçeneği bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde altınlarınız çok daha güvenli bir şekilde muhafaza edilir. Ayrıca, altının güncel piyasa durumunu banka sizin yerinize takip eder. Bu özellik sayesinde, altınla ilgili hesaplamalarla sizin ilgilenmenize gerek kalmaz. Daha güncel ve yeni bir altın yatırımı yöntemi olan bankaları altınla yatırım yapmak isteyen her vatandaş tercih etmelidir. Bu sayede altınlarınızla ilgili gözünüz arkada kalmaz.

Altınla Yapılan Yatırımın Avantajları

Yatırım yapmak isteyen vatandaşların tercih edebileceği pek çok yol vardır. Bunun için bir yolda karar kılmadan önce, tüm yatırım yöntemlerini mukayese etmeniz ve kendiniz için en makul seçeneğe yönelmeniz gerekmektedir. Altın yatırımı yapmaya karara verdiğiniz takdirde sahip olacağınız avantajlar sırasıyla şunlardır;

  • Altınla yapacağınız yatırım türünde, bütçeniz kadar yatırım yapabilirsiniz. Bu esneklik, size daha özgür bir yatırım sağlar. Ayrıca bu sayede büyük meblağlara ihtiyaç duymadan da yatırım yapabilirsiniz. Örneğin gayrimenkul yatırımlarında ihtiyacınız olan alt limit bile hayli fazladır. Ancak altın yatırımında, yatırım için ayıracağınız bütçenin az olmasında bir mahsur yoktur.
  • Bu yatırım türünde, ihtiyacınız olduğu takdirde ürünü kolayca elden çıkarabilirsiniz. Özellikle altının piyasa durumunu takip ederek saniyeler içinde altın yatırımlarınızı Türk Lirası’na çevirebilirsiniz. Bu özellik, yatırımlarınızı hızlı bir şekilde yönetebilmeye olanak sağlar.

Altın Yatırımı Uzun Vadede Kazançlı Mı?

Yatırım yapmak isteyen vatandaşların genellikle sorduğu ilk soru uzun vadedeki kazanç durumudur. Her vatandaş, yaptığı yatırımın uzun vadede kendisine oldukça kazançlı bir şekilde geri dönmesini ister. Bu nedenle yapılan yatırımların süreç içerisindeki durumu ve gelişimi çok önemlidir.

altına yatırım yapanlar

Altın uzun vadede ne olur diyenler için altın, diğer yatırım türlerine göre son derece karlı bir yatırımdır. Zaman zaman piyasa durumuna göre dalgalanmalar yaşansa bile altın, yatırımcıya her zaman kazanç sağlar. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen vatandaşların, uzun vadeli kazanç hususunda endişelenmesine gerek yoktur.

Ancak, altınla yapacağınız yatırımdan kazanç elde edebilmek için tercih edeceğiniz altın türü son derece önemlidir. Bu iş için bilezik, yüzük gibi işlemeli altın ürünlerini tercih etmeniz, piyasadaki altın fiyatlarının düşüşüyle orantılı olarak zarar etmenize yol açabilir.

Bunun için altın yatırımlarınızı, mümkünse 24 ayar gram altın ile yapmanız tavsiye edilir. Altın karlı yatırım mı diyenler bu yatırım yapmadan önce bu noktalara dikkat etmelidir.

Altın Yatırımı Yapılabilen Bankalar

Altın yatırımı yapmanın en hızlı ve güvenli yolunun bankaların altın hesabı olduğunu söylemiştik. Ancak Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren her banka altın hesabı açmaya elverişli değildir. Bu nedenle mevcut bankalardan bu hizmeti veren bankaları tercih ederek yatırımlarınızı kolayca yapabilirsiniz. Altın hesabı ile yatırım yapmaya olanak sağlayan bankalar sırasıyla şunlardır:

  • Ziraat Bankası Altın Hesabı
  • Garanti Bankası Altın Hesabı
  • Vakıfbank Altın Çağı Hesabı
  • Şekerbank Altın Hesabı
  • Albaraka Altın Katılma Hesabı
  • Kuveyt Türk Altın Hesabı
  • Yapı Kredi Bankası Altın Hesabı

Altın yatırımı için tercih edeceğiniz banka da büyük önem arz etmektedir. Çünkü her bankanın yatırım amacıyla talep ettiği altının saflık oranı ve ayarı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, öncelikle hangi bankanın müşterisi olacağınıza karar vermeniz, daha sonra altına yatırımı yapmanız gerekmektedir.

Bahsettiğimiz tüm bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde altınla yatırım yapmak, son derece kazançlı bir iştir. Ancak altınla yatırım işlemi yapmak istemeyen vatandaşlar için alternatif yatırım türleri de mevcuttur. Vatandaşlar, her yatırım türünü araştırarak en uygun yatırım türüne kendi karar vermelidir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Altın Yatırımı Uzun Vadede Kazandırır Mı?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git