Altın Yatırımının Geleceği Parlak

 

Özellikle de Türkiye’de küçük yatırımcının en güvendiği yatırım aracı olarak öne çıkan altın fiyatları dalgalı bir seyir izlemekle beraber yine de uzun vadede yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor. Zaman zaman hızlı iniş ve çıkışlara sahne olsa da yine de altın fiyatları yukarı yönlü bir seyir izlemeye devam ederken 2016 yılında enflasyondan arındırılan yatırım araçlarının getirileri hesaplandığında en yüksek getiriyi yüzde 19 getiri oranı ile altının sağladığı görülüyor.

Altın Eski Parlak Günlerine Geri Döner Mi ?

2006 yılında büyük bir ivme kazanarak yükselişe geçen altın fiyatları 2011 yılında çıktığı zirvenin ardından düşüş eğilimi göstermeye başlamıştı.

Örneğin 2013 yılının Eylül ayında 80 lira civarında seyreden gram altın fiyatı 2016 yılının Mayıs ayı itibari ile 120 liranın üzerine çıkmayı başarırken şu anda ise 146 lira civarında satılıyor.

 

son 5 yıl altın grafiği

Altın yukarı yönlü bir seyir izlese de yine de 2006 yılında yakaladığı ve 2011 yılına kadar süren o eski parlak günlerine dönmesi son derece zor görülüyor. Türkiye’de yer alan diğer yatırım araçları ile kıyaslandığında ise yine de en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak kabul ediliyor ve uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişilerin yatırım sepetlerinde mutlaka yer alması öneriliyor.

Geriye dönük olarak 3 yıllık yatırım tabloları analiz edildiğinde ise altının 3 yıllık getirisi yüzde 66,29 lira olurken bu da 3 yıl önce bin lirasını altına yatıran bir yatırımcının 3 yıllık yatırımının sonunda parasının 661,90 lira artış gösterdiği anlamına geliyor.

2018 Yılında Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın fiyatlarının seyrini etkileyen global faktörler kadar ulusal faktörlerde bulunuyor. Ancak sürekli olarak ülkeler arasındaki tansiyonun yükselmesi ve artan savaş riski dahi altın fiyatlarının körüklenmesine neden olurken böyle bir olayın gerçekleşmesi ise altın fiyatlarının rekor üstüne rekor kırmasına neden olacak olacak gibi görülüyor.

Özellikle de Amerika’nın Suriye’ye müdahale etmesi, olası bir Kuzey Kore müdahalesi ya da Kuzey Irak ile Türkiye arasında yaşanacak olan bir gerilim dahi altın fiyatlarının ani şekilde sıçrayarak yükselmesi anlamına geliyor.

altın ile ilgili tahminler

Tüm bu ihtimallerin yanı sıra Avrupa Birliğinin geleceği, Yunanistan’ın ekonomik durumu, yabancı ülkelerin ekonomik verileri, büyük yatırımcıların güvenilir liman olarak gördükleri altına olan ilgileri, tüm dünya genelinde oluşan altın talepleri gibi farklı kriterlerde altın fiyatları için global önemli faktörler olarak öne çıkıyor. Yurt içinde ise yapılacak olan seçim ve sonuçları, açıklanacak olan yıl sonu ekonomik verileri, Kuzey Irak ve Suriye ile olan gerilimler ile diğer yatırım araçlarını performanslarına bağlı olarak 2018 yılında altın fiyatlarının şekillenmesi bekleniyor.3 yilda altın ne kadar kazandırdı

Yukarıda bulunan tabloda son 3 yıl içerisinde Türk Lirası bazında yatırım araçları ile % kaç kâr veya zarar olduğunun bilgisi verilmektedir.

Sonuç : Geçtiğimiz çeyrek içerisinde en iyi altın tahmincisi olan Incrementum altının 2018 yılında rekor kırabileceğini belirtmiştir. Değerli metal olan altının Stoeferle‘ye göre ise 2011 yılında yapmış olduğu yüksek çıkış olan 1.921 dolarlık rekorunu aşarak 2000 doları bulabileceğini belirtti.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kira ödemek mi kredi çekerek ev almak mı
Kira Ödemek Yerine Konut Kredisi Çekip Ev Almak ?

Günümüzde “ev sahibi olmak istiyorum” diyen kişilerin büyük...

amme davası neden açılır
Amme Davası Nedir ? Kimlere Neden Açılır ?

Amme davası, en basit hali ile açıklanacak olursa,...

x