Altına taksit yapan kredi kartları, günümüzde özellikle de altın alışverişi yapacak kişiler ve bu alışverişi taksitlere bölmek isteyen kişiler tarafından her zaman merak konusu olmuştur. Altına taksit yapan kartlar ile altınlara taksit yapılmadığını düşünen, altın alışverişinde taksitin yasak olduğunu düşünen bir çok vatandaş bulunuyor. Bizler de bu yazımızda sizlere altın alımında taksit yapan kredi kartları ve elden taksitle altın alma imkanlarından bahsedeceğiz. Kredi kartına taksitle altın satın almak istiyorsanız, taksit sayısının da sınırlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Aynı zamanda kredi kartı olmadan da taksitle, yani senetle altın alabileceğiniz bir çok yöntemden bahsettiğimiz İstanbul Senetle Altın isimli makalemizi de okuyabilirsiniz. Eğer siz de kredi kartı ile taksitle altın almak istiyorsanız, yazımızı okuyun!

Kredi Kartına Taksitle Altın Almak

Kredi kartı ile taksitle altın satan bir çok kuyumcu ve internet sitesi bulunuyor. Altın alışverişlerinde yapılacak taksitli işlemler, BDDK kararı ile sınırlandırılmıştır. Elbette dilediğiniz kadar altını (kredi kartı limitiniz kadar) satın alabiliyor olsanız da, bu altın alışverişlerinde yapabileceğiniz taksit sayısı kısıtlıdır. 2019 yılında altına taksit sayısı 4 iken, BDDK’nın almış olduğu yeni karar doğrultusunda 2020 yılında 8 ay olarak güncellenmiştir. Yani altın alımlarında maksimum 8 taksit yapabilirsiniz.

Aynı zamanda BDDK, sadece kuyumculuk sektöründe değil, bir çok sektörde taksitli alışverişe sınırlandırma getirmiştir. Bu uygulama ile bilinçsiz alışverişin de önüne geçmek hedeflenmiştir. Örnek vermek gerekirse 2020 yılında cep telefonu sektöründe de yapılan taksit maksimum 3 olarak sınırlandırıldı.

Kuyumculuk sektöründe de taksitli altın alışverişine sınır getirilmesinin en büyük nedenlerinden birisi, kuyumcuların sürekli olarak komisyonculuk adı altında işlemler yaptığının belirlenmesi olarak gösteriliyor. Bunun önüne geçmek için de taksitli alışverişler sınırlandırılmış olsa da, kredi kartınız ile 8 taksite kadar altın alabilirsiniz.

İlgili Konu : Kuyumcudan Senetle Altın Alma 

Altına Taksit Yapan Kartlarda Taksit Sınırlaması Kalktı Mı?

Kredi kartı ile taksitli altın alışverişinde taksit sınırlaması kalkmadı. BDDK daha önce aldığı kararla taksit sınırlamasını 4 olarak belirlemişti. Daha sonra sektördeki kayıp da göz önünde bulundurularak, kredi kartı ile altın alışverişinde taksit sayısı Ekim 2019 itibariyle 8 olarak güncellendi. Artık altın alışverişi yaparken 8 taksite kadar uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Elbette bu sınır üst sınır olup, isterseniz daha düşük vade seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Altına Taksit Yapan Kredi Kartları

Altına taksit yapan kredi kartları, bazen bankaların sunduğu cazip kampanyalar ile de birleşebiliyor. Örneğin Garanti BBVA son yaptığı kampanya ile altın alışverişlerinde 100 TL bonus puan kampanyası başlatmıştı. Yani sizlerde bu kampanyalar ile alışverişlerinizi birleştirerek daha karşı alışverişler yapabilirsiniz. Bunun için de taksit yapmak istediğiniz kredi kartının mobil uygulamasını kullanarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Burada tüm kampanyalar listelenecektir.

altına taksit yapan kredi kartları hangileri

Altına taksit yapan kredi kartları şunlardır;

 • Bonus (Garanti, TEB, Şekerbank)
 • World (Yapı Kredi, VakıfBank, Türkiye Finans)
 • Axess
 • Paraf (Halkbank)

Bu banka ve kredi kartlarını kullanarak altın alışverişi yapabiliyorsunuz. Ayrıca altın alışverişini yapacağınız kuyumcu veya internet sitelerinin anlaşmalı olduğu bankaları da tercih ederek işlemlerinizden daha karlı çıkabilirsiniz. Eğer kuyumcunun anlaşmalı olduğu banka size cazip gelmiyorsa, farklı yöntem tercih edebilirsiniz.

İlgili Konu : Vadeli Altın Hesabı

Aynı zamanda eğer kredi kartı limitiniz yüksekse, kredi kartınız ile taksitle altın satın alabilirsiniz. Daha sonra taksitle aldığınız çeyrek altınları kuyumcuda bozdurarak nakite çevirebilirsiniz. Bu sayede kredi kartı limitinizi de bir nevi nakite çevirmiş olursunuz. Bu en bilinen yöntemlerden birisidir.

Karta Taksitle Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartına taksitle altın alışverişi yaparken de dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunuyor. Normal şartlarda altın alışverişlerinde de kuyumcuların vade farkı uygulama gibi bir yetkisi bulunmuyor. Eğer kuyumcular sizden aşırı fazla vade veya komisyon oranı talep ediyorsa bu tutara itiraz edebilir, hatta şikayet hakkınızı bile kullanabilirsiniz.

İnternette yer alan ve altın satışı yapan N11, Hepsi Burada ve Gitti Gidiyor gibi internet sitelerine bakarak da kredi kartına taksitli altın satışı yaparken vade farkını oldukça makul tutmaktalar. Örnek vermek gerekirse 500 TL’lik altını satın alırken ödeyeceğiniz toplam tutar taksitli olarak 525 TL olabiliyor. Daha çok bu internet sitelerini baz alabilir, alışveriş yaparken kuyumculara örnek gösterebilirsiniz.

Not: N11 ve Gitti Gidiyor pazaryeri siteleri olduğundan, altın satışını yapan kişiler kuyumculardır.

Taksitli Altın Satışlarında Komisyon Ne Kadar Olmalı?

Bir üst bölümde de belirttiğimiz gibi, bir çok alışverişte olduğu gibi uygulanabilecek vade farkı sınırlıdır. Eğer kuyumcular veya altını almak istediğiniz internet sitesi bu tutarın dışına çıkarak çok yüksek vade farkları uygulamaya çalışıyorsa farklı yerlerden alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, 6 taksitle 1.000 TL tutarında çeyrek altın almak istiyorsanız, buna ödeyeceğiniz maksimum tutar 1.100 TL civarında olacaktır. (Bu tutar örnek verilmiş olup, değişiklik gösterebilir)

Ayrıca bazı kuyumcular, yapmış oldukları kampanyalar sayesinde de komisyonsuz veya vade farksız altın kampanyası yapabiliyor. Özellikle İstanbul Mecidiyeköy ve kuyumcular çarşılarını ziyaret ederek kredi kartına komisyonsuz altın satan kuyumcu esnafı ile görüşebilirsiniz. Bu tür kampanyaları genelde internet siteleri de sık sık yapıyor.

Taksitle Altın Alabileceğiniz İnternet Siteleri;

 • N11.com
 • Hepsiburada
 • Gittigidiyor
 • Sahibinden.com (GET ile alışveriş yapılmalı)

Kredi Kartına Taksitli Altın Almak İçin Ticari Kredi Kartları Daha Avantajlı!

Yazımızın ilk bölümlerinde de bahsettiğimiz gibi BDDK, kredi kartları ile altın alımı yaparken yapılacak taksit sayısında bazı kısıtlamalar getirdi. Üstte verdiğimiz verilerin tamamı bireysel kredi kartları için geçerli olup, ticari kredi kartları‘nı kullanarak bu taksit kısıtlamasını ortadan kaldırabilirsiniz. Elbette kredi kartınız ticari bile olsa, yapacağınız alışverişlerde yine bir taksit sınırı bulunuyor. Bu taksit sayısı sınırı bireysel kartlarda 8’ken, ticari kredi kartlarında bu sayıyı 12 aya kadar çıkartmak mümkün oluyor.

Kredi kartına taksitli altın alışverişi yapmak istiyorsanız ve ticari kartınız bulunuyorsa, bu kartları kullanmanın daha avantajlı olacağını söylemek gayet mümkün. Aynı zamanda diğer sektörlerde de ticari kartların bir çok avantajı bulunuyor. Diğer sektörlerde de ticari kartlar çok daha farklı taksit seçenekleri sunabiliyor.

kuyumcudan kredi kartı ile altın alma

Bankalardan Güncel Altın Kredisi Kampanyası

Müşteri memnuniyetine son derece önem veren bankalar, gerek kredi kartları gerekse de kredilerinde yaptığı kampanyalar ile müşterilerin bir çok isteğine olumlu yanıt vermeye çalışıyor. Kredi kartına yapılan taksit kısıtlamaları ile beraber müşterilerine altın kredisi sunan bankalardan öne çıkan bir kampanya var. Denizbank, müşterilerine sunduğu bir çok ürünün yanı sıra, altın kredisi ile de güzel bir ihtiyaç kredisi kampanyası yapmış durumda.

Kredi kartı limitiniz yetersiz, harcamalarınız çok yüksekse DenizBank ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak da altın alımlarınızı yapabilirsiniz. Bunun için de  Denizbank Altın Kredisi isimli sayfayı inceleyebilir, başvuru seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartına Taksitle Alınabilecek Altın Ürünleri

Doğru bilinen büyük bir yanlışa yazımızın bölümünde son vereceğiz. Kredi kartına taksitle altın almak istediğinizde, bu taksit seçeneklerini sadece işçilik gören ürünler kapsıyor. Kolye, bilezik, küpe ve diğer işlem gören altınların tamamını taksitle satın alabiliyorsunuz. Fakat gram altın, saf altın, külçe altın bu durum için geçerli değil. Bu altın seçenekleri işlem görmemiş olarak kabul edildiğinden, taksit yapma imkanınız da bulunmuyor.

İşleyiş bu şekilde belirlense de kuyumcular kendi insiyatifini kullanarak diğer ürünleri de sizlere kredi kartına taksitli bir şekilde satabilir. Bu tamamen kuyumcu ile olan diyaloğunuza bağlıdır. Sizlere bu konuda daha fazla bilgi aktaracak videomuzu ekliyoruz.

1 Yorum

 1. Ali AKIN
  6 Eylül 2019 at 13:23 — Cevapla

  paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Kötü sicili olanlara hangi banka kredi verir ?

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir