Arabanın ( Taşıtın ) Tamamına Kredi Alma

Yayın Tarihi: 30.12.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.10.2018
 

Günümüzde araç satın almak için yeterli tutarda nakit para birikimine sahip olmayan kişiler bu hayallerine kavuşmak adına taşıt kredisi kullanmayı tercih etmektedir. Bankalar sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere iki ana alanda taşıt kredisi desteği vermekte olup bu krediyi kullanmak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde kredi desteği için uygulanan belirli sınırlamalar bulunmaktadır.

Genellikle yeni bir araç alacak kişiler ellerinde hazır parayı kullanmak istemediğinden aracın tamamına kredi veren galeriler veya arabanın hepsine kredi veren bankaları araştırmaya başlamaktadır. Bizde akılda kalan soruları cevaplamak adına aracın tamamına kredi nasıl alınır veya alınabilir mi alternatifler nelerdir bunları ele aldık.

Arabanın ( Aracın )Tamamına Kredi Veren Bankalar Var Mı ?

Hayır, ne yazık ki hiçbir banka kendi inisiyatifini kullanarak taşıt kredisi verme hakkına sahip değildir. Bilindiği üzere bankaların yapmış oldukları tüm işlemler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından incelenmektedir. Yine aynı kurum bankaların yaptığı işlemler de yetkilendirme ve sınırlandırma hakkına da sahiptir. Taşıt kredisi paketleri içinde BDDK tarafından yapılan bir dizi sınırlama bulunmaktadır ki araç kredisi kullanmak isteyen kişiler içinde aynı sınırlamalar da söz konusudur.

yeni peşinatsız araç kampanyaları

Bu nedenle bankaların tamamına araç kredisi vermeleri ne yazık ki mümkün değildir. Araç kredisi kullanmak istiyorum diyen kişiler için bankalar BDDK tarafından belirlenen sınırlar dahilinde kredi kullandırabilir. Bu oran 100 bin liraya kadar olan araç kredilerinde yüzde 70, bu sınırı aşan kısım için ise yüzde 50 olarak uygulanmaktadır. Bankanın bu oranların üzerine çıkması kesinlikle söz konusu değildir. Bu nedenle araç bedelinin kredi kullanmak isteyen kişilerin farklı yöntemleri denemeleri gerekir.

Araç Bedelinin Eksik Kalan Kısım İçin İhtiyaç Kredisi Kullanmak

Aylık ödemeleri karşılayabilecek durumdaysanız, kredi notu seviyeniz ve aylık belgelenebilir gelir tutarınız yeterli düzeydeyse bu durumda eksik kalan kısım için ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. İhtiyaç kredisi kullanarak tamamına araç kredisi kullanmasanız dahi peşinatsız araç alma isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde artık taşıt kredisi paketleri ile ihtiyaç kredisi paketleri arasında çok net farklar bulunmadığı için direkt olarak taşıt kredisi kullanımında bulunmakta mümkündür. Eskiden ihtiyaç kredisi paketleri 36 ay vadeli ve taşıt kredisi paketleri 48 ay vadeli kullandırıldığı için vadeden kaynaklanan daha yüksek tutarlı taksit sorunları yaşanabiliyordu. Ancak günümüzde yapılan düzenleme ile bankalar 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırdığı için bu dezavantaj ortadan kaldırılmış durumdadır.

peşinatsız araba alma yolları

Yine taşıt kredisi faiz oranları ile ihtiyaç kredisi faiz oranları kıyaslandığında ortada çok yüksek bir fark olmadığı için mecbur kalınması durumunda taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanımı mümkündür. Taşıt kredisi kullanıldığında araç üzerine bankaca ruhsata rehin konulması ve bu nedenle kredi taksitleri bitmeden aracın satılamaması, araç rehin masrafı, kredi bittiğinde araç rehin kaldırma yazısı masrafları gibi masraflarda ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda ödenmemektedir.

Senetle Araba Satan Oto Galerilerini Tercih Edebilirsiniz

Bankalardan kredi çekmek konusunda zorlanıyor ya da peşinatsız araba satın almak istiyorsanız bu durumda senetle araba satan galericiler sizin için oldukça uygundur. Son dönemde senetle araba satan firmalar her geçen gün artmakta olup bu firmaların amacı satışlarını arttırmak ve daha fazla kişiye araç satabilmektir.

Ancak bu tip firmalardan alışveriş yaparken mutlaka bir ön araştırma yapılmalı, sadece güvenilir oto galeriler tercih edilmelidir. Daha önce senetle araba satışı yapan ve alımda bulunan kişilerin hiçbir sorun yaşamayarak referans verdikleri galeriler üzerinden alımda bulunulmalıdır.

Senetle Araç Nasıl Satın Alınır Ve Püf Noktaları Nelerdir ? : https://finanskredirehberi.com/senetle-araba-arac-alma-puf-noktalari-ve-riskleri/ ilgili linkten senetle araba alma hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.”

hepsine kredili araç alımı

Araba Markalarının Peşinatsız Araç Kampanyaları Tam Size Göre

Peşinatsız araba satın almak için kullanabileceğiniz en güvenilir yöntemlerden biride araba markalarının kampanyalarını takip etmektir. Araba markaları değişik dönemlerde kampanyalar düzenlemekte olup müşterilerine sıfır peşinatla araba satışı gerçekleştirmektedir. Ancak bu kampanyalarda genelde vadeler kısa tutulmakta ve yüksek aylık ödemeler yapılması gerekmektedir.

Yüksek aylık ödeme yapabilecek gelire sahip olan kişilerin peşinatsız araba kampanyası düzenleyen markaları takip ederek alımlarını bu şekilde gerçekleştirmeleri yeterli olacaktır. Peşinatsız araç kampanyaları genelde araba markalarının yıl sonu kampanyaları içerisinde yer almakta olup yine satışların hızlandığı bayram dönemlerinin öncesinde de bu tip satışlar düzenlenmektedir.

Örneğin yakın dönemde düzenlenen tamamına kredili Ford Focus kampanyasında Ford markası peşinatsız satış yaparak müşterilerine büyük bir fırsat sunmuştur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus aylık taksit tutarlarını dikkate almak, bütçeye göre hesaplamada bulunarak ödenebilecek bir borçlanma ile aracı satın almak olmalıdır.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Arabanın ( Taşıtın ) Tamamına Kredi Alma
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
enpara ne işe yarar
Finansbank Enpara Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Gelişen internet teknolojisi, maaşların artık bankaya yatırılması ve...

kredi imkanları ve kampanyaları
Nakit İhtiyaçlarınız İçin En Kolay Kredi ve Kredi Kartı Fırsatları

Günümüzde kredi kartı kullanımının artmasıyla birlikte artık birçok...

x