Araç km sorgulama, İkinci el olarak aldığımız araçların kilometresini internet üzerinden öğrenmek artık çok önemli bir hale geldi. Çünkü günümüzde ikinci el araç satan bazı kişiler araçlarını satmadan önce kilometre saatlerini sıfırlayarak alıcıyı kandırmaya çalışıyorlar. Bu durumda eski yöntemler kullanılarak alıcılar oto tamircilere ya da servislere başvurarak, aracı, araç bilgisayarlarına bağlatıp gerçek kilometresini öğrenebiliyorlar. Fakat günümüzün gelişen teknolojisi ve araçların elektronik parçalarının her üretimde daha da çoğalması ile bu yöntem de sağlıklı bir sonuç vermekten uzaklaşmaya başladı.

Hem oto tamircilerde hem de servislere gidip araçları ustalara göstermek de artık uzun bir işlem olmaya başladı. Özellikle de İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde servislerde ki yoğunluk yüzünden bu işlem uzuyor da uzuyor.Ama her konuda olduğu gibi gelişen internet teknolojisi bu konuda da insanların yardımına yetişiyor. Artık satın almakla ilgilendiğimiz arabanın hasar kaydını ve kilometre bilgisini cep telefonlarımızdan ve bilgisayarlarımızdan öğrenebiliyoruz.

Peki, araçların gerçek kilometre bilgilerini nasıl öğrenebiliriz, cep telefonundan araç kilometre sorgulama ve internetten araç kilometre sorgulama gibi sorularınızın yanıtlarını vermeye çalışalım.

Araç Km Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Araçlarının kilometresi orjinal mi değil mi merak edenler araç km sorgulama yöntemlerini sürekli araştırıyor bunu daha kolay hale getirmek için siz değerli okurlarımızı bilgilendiriyoruz. Seçenekler şunlar;

  • E-Devlet Üzerinden Araç Km Sorgulama
  • Tüvtürk Araç km Sorgulama Yöntemi
  • PTTavm Araç Kilometresi Sorgulama Ve Öğrenme Yolu
  • HGS uygulaması ile cepten araç km sorgulama

yöntemler bunlar dilerseniz şimdi bu yöntemleri biraz daha açalım.

İnternet Kullanarak E-Devlet Üzerinden Araç Kilometre (km) Sorgulama

E-Devlet üzerinde araç kilometresi sorgulama işlemi aslen TÜVTÜRK’ten alınan raporun internet üzerinden görüntülenmesi durumudur. Bunun için öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmamız gerekiyor. Bunun için de E-Devlet şifresine ihtiyacınız var. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Aldığınız E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranızla sisteme giriş yaparak arama bölümüne “TÜVTÜRK Muayene Durum Sorgulama” yazarsanız karşınıza sorgulama ekranı çıkacaktır.

Bu ekran da plaka bölümüne ilgilendiğiniz aracın plakasını ve muayene numarasını yazarak muayenenin devam edip etmediğini öğrenebilirsiniz. Muayene yapılan tarihte ki kilometre bilgisi ve parça durumunu da yine bu belge aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Belgeyi PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebilir ya da çıktısını alabilirsiniz.

TÜVTÜRK Üzerinden Araç Km Öğrenme İmkanınız Var!

İnternet dedik; ama ‘‘Ben yine fiziksel olarak bir sonuç istiyorum.’’ diyen kişiler için en sağlıklı araç bilgilerini verecek kurum TÜVTÜRK’tür. Aracın ruhsatının içinde bulunan muayene kâğıdına bakarak aracın kilometresini öğrenebilirsiniz. Ama aracın muayenesinin üstünden bir sene geçmişse kilometre bilgisi güncelliğini kaybetmiş demektir. Ticari araçlarda yılda bir kez, binek araçlarda ise iki yılda bir muayene zorunludur. Güncel olmayan bir bilgi ile karşılaştığınızda eski sahibinden aracı muayeneye getirmesini isteyebilirsiniz ya da ekspertiz hizmeti veren güvendiğiniz bir kurumdan aracı incelemesini isteyebilirsiniz.

Bu yöntemlerle hem aracın bütün fonksiyonlarının sağlıklı olup olmadığı bilgisine ulaşırsınız hem de gerçek kilometre bilgisine sahip olursunuz. Aynı zaman da aracın değişen parçaları da bu şekilde ortaya çıktığında satıcının size söylemediği bir bilgi olursa o bilgiye de ulaşırsınız.

Fakat maalesef bu bilgilere bu şekilde ulaşmak ücretsiz değil. 2018 yılı itibari TÜVTÜRK güncel muayene ücretleri;

  • Otobüs, Kamyon, Tanker, Çekici için; 305,62 TL
  • Otomobil, Kamyonet, Minibüs, Arazi, Taşıtı için; 226,56 TL
  • Motosiklet ve Traktör için; 115,64 TL

Özel olarak ekspertiz hizmeti alacaksanız da bunu ücretsiz sunan kurumlar var fakat genellikle 150 ve 250 TL arasında bu hizmetin ücreti değişiyor.

araç km sorgulama nasıl yapılır

PTT(EPTTAVM) Üzerinden Araç Km Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

İnternet üzerinde bir araçla ilgili ulaşabileceğiniz en doğru bilgi ise ePttAVM sitesi ve HGS mobil uygulaması üzerinden ulaşabileceğiniz bilgidir. Öncelikle internet sitesi üzerinden bu sorgulamayı yapmak için EPTTAVM https://www.epttavm.com/sayfa/arac-km-sorgulama.html sitesine giriş yapıyorsunuz. Site sorgulama işlemi için sizden herhangi bir üyelik bilgisi ya da şifre istemiyor. Üst kısımda bulunan araç kilometre sorgulama bölümüne tıklayarak sorgulama ekranını açıyorsunuz.

Araç kilometresi sorgulamak için iki seçeneğiniz mevcut. Sorgulamayı aracın plakası ve şasi numarası ile yapabilirsiniz. Aracın şasi numarasını öğrenmek için araç sahibinden ruhsatta yazan şasi numarasını size okumasını isteyebilirsiniz. İki seçenekten birini seçip gerekli bilgiyi girdikten sonra, isterseniz aşağıda bulunan e-posta bölümüne, e-postanızı yazarak sorgulama sonucunuzun size mail olarak gelmesini sağlayabilirsiniz. Ardından ileri diyerek ödeme sayfasına gidebilirsiniz. Bu işlemin ücreti her bir sorgulama için 5 TL’dir. Ödeme sayfasında kredi veya banka kartı numarasını, kart sahibinin ismini, son kullanma tarihini ve güvenlik numarasını yazarak işleme devam edebilirsiniz.

Ödemeye onay vermek için cep telefonunuza gelen mesajı karşınıza çıkan ekrana yazıyorsunuz ve ödemeniz kartınızdan alınmış oluyor. Yaptığınız bu işlem sonucunda sorguladığınız aracın markasına, modeline, motor seçeneğine, muayenelerde ki km bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aracın üretim yılı ve ruhsatta kayıtlı rengini de bu sayfadan görebilirsiniz.

ePttAVM sitesi üzerinden HGS etiketinize para yüklemek, motorlu taşıtlar vergisi ödemek, trafik cezası ödemek gibi işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Pttbank İnternet Bankacılığı kullanıyorsunuz bunun için ise buradan araç km sorgulama yapabilirsiniz.

HGS Üzerinden Araç Kilometre Sorgulama

Bilgisayar üzerinden bu şekilde yapabildiğiniz araç km sorgulama işlemini cep telefonlarınız üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Android ve İOS platformlarında bulunun HGS uygulamasını telefonlarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Uygulamayı yükledikten sonra bu uygulama üzerinde HGS etiketinize para yükleyebilir ve daha önceki yüklemelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Araç km sorgulama bölümüne dokunarak da sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Aracın şasi numarası ya da plakasını yazarak sorgulama işlemine başlayabilirsiniz. Sorgulama sonucunu e-posta olarak almak istiyorsanız, ilgili bölümde e-postanızı da belirtebilirsiniz. Bilgileri girdikten sonra ödeme sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Bu bölümde ödeme yapacağınız kart bilgilerinizi giriyorsunuz. Sonra ki işlemlerinizde de aynı kartı kullanacaksanız karttın kaydedilmesi kutucuğunu da işaretleyebilirsiniz. Ödeme için gelen onay mesajını ilgili bölüme yazdıktan sonra aracın km bilgisine ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir