Arıcılık Kredisi Hibe Detayları Ve Başvuru Şartları (DEVLET DESTEKLİ 2018)

 

Toplumsal refahı üst düzeye çıkarmak, ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve yerli üretimi arttırmak amacıyla, devletimiz tarafından son derece önemli hizmetler uygulanmaya başlanmıştır. Bu hizmetlerin en başında arıcılık, hayvancılık, tavukçuluk gibi alanlarda hizmet verecek olanlara verilen hibelerdir diyebiliriz. Bu hibeleri alabilmek için uygulanması gereken bazı adımların olmasıyla beraber, oldukça güç bir kavramdır diyebiliriz.

Ayrıca bazı bankalar bu hizmetlere bir kredi çıkarak, emekçi, çiftçi vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır. Başlarda bu hizmetler için devlet bankaları ön planda yer alıyorken, artık çoğu banka arıcılık, hayvancılık gibi işlere kredi desteği veriyor. Bugün sizler için arıcılık kredisi nasıl alınır, arıcılık kredisi nedir, arıcılık kredisi şartları nelerdir, arıcılık kredisi veren bankalar gibi başlıklara detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

Arıcılık Kredisi Nedir ? Kredi İle İlgili Merak Edilenler

Arıcılık kredisini, hem arıcılık sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren kişiler hem de arıcılık sektörüne yeni girecek olan vatandaşlarımız yararlanabilmektedir. Arıcılık sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, işlerini daha da büyütmek için, bu krediye ihtiyaç duyabilmektedir. Ayrıca işletmelerinde tadilat yapmak için de, gerekli finansal desteklere gereksinim duyabilir. Her iki durumda da nakit sıkıntısını gidermek için, bankaları tercih edebilirler. Banka kredilerini kullanarak nakit gereksinimlerinizi hızlı bir şekilde karşılanır ve geniş vadelendirme sistemiyle ödemeler aylık olarak yapılır.

Arıcılık kredisini hemen hemen artık her banka sağlamaktadır. Arıcılık kredisi veren bankalar ile görüşerek sizlere yeterli olacak parayı alabilir ve gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Bankalar arıcılık alanında yapacağınız yatırımın sadece %85’lik bir kısmına yardımcı olacaktır. Doğal olarak %15’lik bir kısmına mutlaka sahip olmanız gerekir. Bu oran aslında ortalamadır ve bankalar arasında bu oran değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi kullanmak için bazı evrakları yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

tkdk arıcılık kredisi

Arıcılık Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Arıcılık kredisi için sizlerden talep edilecek olan evraklar ise genel olarak, nüfus cüzdanı fotokopisi, çiftçilik belgesi, ÇKS belgesi gibi evraklar olmaktadır. Arıcılık kredisi başvurusu yaparken sizlere bol seçenekli vade sistemleri de sunulmaktadır. Genel olarak 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme gibi sistemler de teklif edilir. Bu sayede işletme gelir elde ettiği dönemlerde ödemelerini yaparken, kredi geri ödemelerinde de herhangi bir şekilde sorun yaşamayacaktır. Sizlerde bankaların aracılık kredilerinden yararlanmak istiyorsanız eğer, bu imkanlar dahilinde başvuru yapabilir ve kredi alabilirsiniz.

 • Çiftçilik Belgesi(ÇKS)
 • Krediye karşılık gösterilecek olan gerekli teminat belgeleri
 • Nüfuz cüzdanınız
 • Kira kontratı, tapu kaydı gibi tarımsal işletmeyi teşvik edici olan belgeler
 • İşletme açmışsanız ve faaliyette ise, son 3 yılı gösteren bilanço ve gelir tablosu

KOSGEB Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık kredileri genel olarak KOSGEB, Ziraat Bankası ve TKDK tarafından verilmektedir. KOSGEB’den bu krediyi almak için, zorunlu olan 32 saat girişimcilik eğitimlerine katılmak ve aynı zamanda başarı ile bitirme şartı da bulunmaktadır. 32 saatin sonunda KOSGEB tarafından verilen arıcılık kredisini alabilirsiniz. Ziraat Bankası’ndan ise yukarıda sizlere aktarmış olduğumuz durumlarda uygun faizli kredileri tercih edebilirsiniz. Arıcılık kredisi veren bankalara baktığımız zaman ise, aşağıdaki bankaları görmekteyiz.

 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Denizbank
TKDK 30 Bin TL Hibe Kredisi Ve Detayları

Arıcılık alanında işletme kurmak isteyen ve bu alanda girişimci olmak isteyen vatandaşlarımıza, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 30 bin TL tutarına kadar geri ödemesi hibe desteği sağlanmaktadır. Diğer adı ile Genç Çiftçi Arıcılık Hibesi olarak geçmektedir ve sizlerde gerekli şartları sağlamanız durumunda, 30 bin TL tutarındaki hibeyi alabilirsiniz. Her yıl verilmekte olan bu hibe kredi için, 40 arılık bir koloni kurmanız öngörülür ve buna göre imkan sağlanır.

arıcılık hibesi başvuru

Bu imkandan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın ise bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine bizzat gidip başvuru yapmaları gerekmektedir. Verilen 30 bin TL tutarındaki hibe krediyi almak isteyenler başvuru yapmadan önce mutlaka, istenilen şartları taşıyıp taşımadığını detaylı olarak araştırmalı ve Genç Çiftçi Kaydını internet üzerinden detaylıca oluşturmalıdır.

Arıcılık Yapmak İçin 30 bin TL Hibe Kredi Alma Şartları

Az öncede sizlere aktarmış olduğumuz gibi arıcılık alanında en büyük destek Genç Çifti Desteği olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Bakanlığın kırsal alandaki nüfusu bir hayli üst seviyelere çekmek ve arıcılık faaliyetlerinin daha kaliteli bir konumda olmasını sağlamak amacıyla verdiği 30 bin liralık desteği almak isteyenlerde aradığı bazı şartları aktarmıştır. Bu şartlar genel olarak;

 • Başvuru sahibi mutlaka 18 ile 40 yaş aralığında olması,
 • Başvuru sahibinin herhangi bir işyerin ücretli ve sigortalı olarak çalışmıyor olması,
 • Arıcılık yapmak istediği alanın kendine ait olması ya da resmi olarak kiralamış bulunması,
 • Belirttiği kırsal alanda yaşıyor olması veya burada ikamet edeceğini göstermesi gerekmektedir.
 • Bu desteğe başvuruda bulunanların arasında bayanlara ve aynı zamanda geçim zorluğu yaşayan kalabalık ailelere öncelik verilmektedir.

Aldığı hibe ile arıcılık yapmak isteyen vatandaşların, mutlaka en az 40 kovanlık bir koloni kurmaları şartı vardır. Buna ek olarak Bakanlık tarafından belirtilen arıcılık malzemelerinin hepsini bulunduruyor olması veya tedarik etmesi de gerekmektedir. Bu hibe imkanlarından sorunsuz şekilde faydalanmak isteyen çiftçiler, 40 koloni arı ve gerekli malzemeleri de tedarik ederken, mutlaka fatura alması gerekmektedir. Fatura olmadan gider olarak göstermek söz konusu değildir ve faturasız giderlere, devlet hibe desteğini sunmaz.

Devlet Destekli Arıcılık Ve Hayvancılık Kredisi Başvuru Ve Takip Yolları

Devlet destekli hayvancılık ve arıcılık kredisi ile ilgili tüm detayları aktarmaya çalıştık. Ekstra olarak sizler için hazırladığımız arıcılık kredisine nasıl başvurulur ve KOSGEB arıcılık başvuru takibi nasıl yapılır başlıklı videomuzun da eksik kaldığımız yerleri tamamlayacağını düşünüyoruz.

TKDK’ ya ait arıcılık kredisi haberlerine anında bilgi sahibi olmak isterseniz bunun pratik bir yolu mevcut, Bu Linkten kayıt olarak e-posta adresinizi kayıt ettirdiğinizde, bu tarz haberlere anında sahip olabilirsiniz. Ayrıca TKDK’ a tarafınca hibe destekleri verilen illerde yaşayıp yaşamadığınızı da, TKDK web sitesinden öğrenme şansına sahipsiniz. Eğer tüm illerdeki TKDK birimlerinin iletişim bilgilerine ulaşmak istiyorsanız TKDK İletişim linkinden öğrenebilirsiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibeleri ( Resmi Gazete )

Eğer Arıcılık ile ilgili merakınız var ve bu alanda çalışmak istiyorsanız Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından resmi gazetede yayınlanmış olan karar ile başvuru yapacak kişilere % 60 oranına kadar hibe arıcılık kredisi verileceğini bildirdi. Arıcılık kredisi başvuru yolları için il ve ilçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru gerekmektedir.

Arıcılık hibe kullanımında sizlere gerekli olan tüm malzemeler ve boş kovanlarda dahil olmak üzere tüm malzemeler hibe kapsamında yer almaktadır. Arıcılık hibe kredilerinin ödemeleri ise T.C. Ziraat Bankası tarafınca sağlanacaktır. Başvuru zaman dilimi ise 2017 senesi ve 2020 senesi arasında geçerli olmaktadır.

Devlet destekli hibe arıcılık kredisi resmi gazete kararına ve tam metnine vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
cep telefonu hattına kredi nasıl çekilir
Faturalı Cep Telefonu (GSM) Hatlarına Kredi

Artan nakit ihtiyaçları, finansal desteklerin yetersiz olması gibi...

konut kredisi faiz oranları ne olur
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi ? (2018 ÖNGÖRÜ)

Gelişen ve değişen ekonomik etkenler ve siyasi hareketler...

x